منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آدرس IP شناور چیست؟ راهنمای خرید و نصب IP Float

آدرس IP شناور چیست؟ راهنمای خرید و نصب IP Float

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آدرس IP شناور چیست؟ راهنمای خرید و نصب IP Float

IP شناور (رزرو شده) یک آدرس مجازی است که می تواند از یک سرور به سرور دیگر در یک مرکز داده (شبکه) منتقل شود. چندین سرور می توانند IP شناور داشته باشند. اما فقط می توان آن را در یک سرور در یک زمان فعال کرد. یکی از کاربردهای گسترده آدرس های IP شناور، تخصیص سریع یک آدرس IP به سرور دیگری است.

این باعث می شود که در صورت خرابی یک سرور، نرم افزار از سرور دیگری در دسترس باشد. اگر می خواهید در مورد مفهوم Float IP، مزایا، کاربردها و نصب آن بیشتر بدانید، این مقاله می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

IP چیست؟

IP مخفف مناینترنت پRotocol Address مخفف عبارت “Internet Protocol Address” است. همانطور که هر فرد در زندگی واقعی یک کد ملی (کد شناسایی) برای شناسایی در جامعه دریافت می کند، تمام سیستم های متصل به اینترنت جهانی نیز نیاز به یک آدرس منحصر به فرد برای شناسایی دارند. آدرس های IP دستگاه های موجود در اینترنت و شبکه محلیIP چیست؟

مقدمه ای بر IP و کاربردهای آن

تفاوت بین IP استاتیک و IP پویا

برای درک بهتر IP شناور، باید تفاوت بین IP استاتیک و IP پویا را بدانید.

1. آدرس IP پویا

هنگامی که یک کامپیوتر به اینترنت متصل می شود، یک ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) یک آدرس IP پویا به آن اختصاص می دهد. این نوع آدرس به طور موقت به سیستم کاربر اختصاص داده می شود و پس از مدتی تغییر می کند. مدت زمان تخصیص IP می تواند ثابت یا نامنظم باشد.

پس از انقضای آدرس IP فعلی، ISP یک آدرس جدید به کاربر اختصاص می دهد و آدرس IP قبلی به کاربر جدید اختصاص می یابد.

تفاوت بین آدرس های IP استاتیک و پویا چیست؟ هر کدام برای چه استفاده می شود؟

تفاوت بین IP استاتیک و پویا

2. آدرس IP استاتیک

IP استاتیک برعکس IP پویا است. در این روش به دستگاه مورد نظر یک آدرس منحصر به فرد و خاص اختصاص داده می شود. این آدرس در مکان هایی مانند سرورهای وب یا سرورهای پستی استفاده می شود. نکته دیگر این است که تمامی وب سایت ها باید IP ثابت داشته باشند تا کاربران بتوانند از طریق URL به وب سایت مورد نظر دسترسی داشته باشند. کامپیوترها یا تجهیزات جانبی در یک شبکه یک IP ثابت دارند. به همین دلیل تمام دستگاه های موجود در شبکه به راحتی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

می توانید یک آدرس IP ثابت به نام دامنه اختصاص دهید تا کاربر مجبور نباشد آدرس IP را که یک عدد پیچیده است به خاطر بسپارد. در این روش آدرس IP عددی دستگاه های موجود در شبکه به آدرسی تبدیل می شود که می توانید آن را به خاطر بسپارید.

آدرس IP شناور چیست؟

IP شناور یک آدرس عمومی و قابل مسیریابی است که به طور خودکار به یک سیستم اختصاص داده نمی شود. با این نوع آدرس، مدیر سیستم به طور موقت آدرس‌هایی را به یک یا چند دستگاه بر اساس نوع نیاز اختصاص می‌دهد. بنابراین دستگاه مورد نظر دارای یک آدرس IP ثابت برای ارتباط با دستگاه های دیگر در یک شبکه خصوصی و غیرقابل تغییر است و در عین حال می تواند از یک آدرس IP شناور استفاده کند.

با استفاده از IP شناور، دستگاه مورد نظر در خارج از شبکه یا ابر قابل شناسایی و قابل دسترسی خواهد بود. اگر IP شناور به خوبی تنظیم شده باشد، در صورت وجود مشکل در دستگاه فعلی، آدرس IP به طور خودکار به دستگاه فعال بعدی در شبکه منتقل می شود تا اطلاعات را بدون وقفه دریافت کند و به درخواست های دریافتی پاسخ دهد.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم IP و قوانین خرید و ثبت نام مقاله زیر را از دست ندهید.

IP چیست؟

چگونه یک آدرس IP شناور ایجاد کنیم؟

با مشخص کردن استخرهای IP رزرو شده، مدیر سیستم به کاربران اجازه می‌دهد آدرس‌های IP شناور را به عنوان منابع سرور موجود انتخاب کنند. پس از دریافت این آدرس، مالکیت آن به کاربر منتقل می شود و آنها می توانند آن را به دستگاه خود اختصاص دهند یا از دستگاه مورد نظر حذف کنند و در آینده به دستگاه دیگری اختصاص دهند. ناگفته نماند که حتی در صورت حذف کامل دستگاه از شبکه، دسترسی کاربر به IP شناور از بین نخواهد رفت.

دلیل استفاده از IP Pool های مختلف این است که ISP های مختلف می توانند از هر Pool استفاده کنند و حتی شبکه های خارج از شبکه فعلی نیز می توانند به آن دسترسی داشته باشند. با این روش مطمئن می شوید که اتصال یا دسترسی کنترل می شود و حتی در صورت بروز مشکل در ISP، کاربر می تواند از طریق سرورهای دیگر به IP Pool دسترسی داشته باشد.

آدرس IP شناور و نحوه کار آن

آدرس IP شناور چیست و چگونه کار می کند؟

چه زمانی باید از IP شناور استفاده کنیم؟

دسترسی قابل توجه یکی از عوامل مهم در هر محیطی است. اما در شبکه های ارتباطی حتی یک خطای کوچک می تواند باعث وقفه در اجرای برنامه شود. بنابراین، توسعه دهندگان از IP شناور استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که برنامه های طراحی شده آنها می توانند در هر سناریویی با موفقیت اجرا شوند. با یک IP رزرو شده، می توانید مطمئن باشید که یک زیرساخت در دسترس و پایدار با حداقل زمان خرابی خواهید داشت.

یک IP شناور می تواند:

 • به عنوان متعادل کننده بار عمل کنید.
 • با توزیع ورودی ها (ترافیک شبکه) به گره های متناوب (Node)، بین گره ها و ترافیک دریافتی تعادل برقرار کنید.
 • مانند پردازنده های کامپیوتری که بار موجود را بین هسته های مختلف تقسیم می کنند، با یک IP شناور، بخشی از درخواست های دریافتی بین چندین سیستم مختلف تقسیم می شود.

مقدمه ای بر Ailover و Switchover

Ailover و Switchover به معنای برقراری ارتباط از طریق یک پیوند و حفظ پیوند دوم به عنوان جایگزین است. بنابراین، زمانی که اتصال اول به دلایلی غیرفعال می شود، می توان از طریق اتصال دوم ارتباط برقرار کرد. اگر سرور در یک مرکز داده از کار بیفتد، IP شناور را می توان به یک سرور جایگزین پیکربندی شده در سیستم اختصاص داد. سوئیچینگ برنامه ریزی نشده بین سرویس های شبکه به عنوان Failover شناخته می شود. از سوی دیگر، تغییر برنامه ریزی شده از سیستم اولیه به سیستم ثانویه را عملیات سوئیچینگ می نامند.

مزایای IP شناور

 • انعطاف پذیری قابل توجه

این آدرس های IP را می توان در محیط های failover و switching استفاده کرد. به عنوان مثال می توانید از این نوع IP در هنگام ارتقای وب سایت یا اپلیکیشن خود با کمترین اختلال استفاده کنید. هنگامی که یکی از دستگاه ها را ارتقا می دهید، دستگاه بعدی ترافیک ورودی را دریافت می کند و پس از تکمیل ارتقا، ترافیک به دستگاه ارتقا یافته هدایت می شود.

 • IP نهایی را نشان دهید

اگر چندین سیستم به عنوان سرور وجود داشته باشد، فقط IP رزرو شده به کاربر نهایی نمایش داده می شود و آدرس IP سرور ارائه دهنده سرویس نمایش داده نمی شود.

مزایای IP شناور

مزایای IP شناور چیست؟

نصب و راه اندازی IP شناور در CentOS

هنگامی که یک IP شناور خریداری می کنید، می توانید آن را در لیست خدمات خریداری شده مشاهده کنید. با این حال، برای استفاده از IP جدید به تنظیمات دستی نیاز دارید. راهنمای زیر نحوه نصب و راه اندازی IP شناور در سیستم های لینوکس را آموزش می دهد:

تصور کنید یک سرور ابری با آدرس IP 185.20.139.167 و یک IP شناور با آدرس 185.20.139.29 با ماسک زیر شبکه 255.255.255.255 دارید.

نکته: قبل از هر گونه تغییر در تنظیمات شبکه، از سرور نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ابتدا سرور را در سطح سیستم عامل راه اندازی کنید و به کنترل پنل سرور بروید و وارد شوید. سپس با استفاده از دستور زیر تنظیمات فعلی را بررسی کنید:

Ip addr

به طور معمول، دومین NIC شناسایی شده به عنوان eth0 IPv4 عمومی را نشان می دهد:

۲: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP qlen 1000
  link/ether 6e:d7:1b:bf:3a:5f brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
  inet 185.20.139.167/22 brd 185.20.139.255 scope global eth0
   valid_lft 53810sec preferred_lft 53810sec

در هاست های CentOS، هر NIC توسط فایل پیکربندی خاص خود مدیریت می شود و شما باید یک فایل پیکربندی خاص برای IP شناور ایجاد کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار کپی کردن فایل پیکربندی IP معمولی است. با انجام این کار، نیازی به بازنویسی تمام اطلاعات فایل ندارید.

eth0 را با دستور زیر کپی کنید:

sudo cp /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0:1

سپس رابط جدید را با دستور زیر ویرایش کنید:

sudo vi /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0:1

پس از باز کردن فایل، عبارت 1: را در مقابل نام دستگاه فعلی تایپ کنید و پارامتر NM_CONTROLLED=no را به فایل اضافه کنید. همچنین آدرس IP را با آدرس IP شناور خود جایگزین کنید و خط دروازه را حذف کنید.

DEVICE=eth0:1
BOOTPROTO=static
ONBOOT=yes
NM_CONTROLLED=no
IPADDR=185.20.139.29
NETMASK=255.255.255.255

پس از اعمال تغییرات، فایل را ذخیره کرده و خارج شوید. علاوه بر این، مدیر شبکه باید دوباره راه اندازی شود تا تغییرات اعمال شوند:

# CentOS 7
sudo systemctl restart network
# CentOS 8
sudo systemctl restart NetworkManager

پس از راه اندازی مجدد، این فرآیند را دوباره تکرار کنید و آدرس IP شناور را به همه سرورهای مورد نظر اضافه کنید.

مزایای IP استاتیک

تفاوت بین IP پویا و استاتیک چیست؟

تنظیمات تست

اکنون پیکربندی کامل شده است و می توانید با انتقال IP شناور از یک سرور به سرور دیگر آن را تست کنید. قبل از انجام هر کاری، سعی کنید سرور ابری را پینگ کنید یا با استفاده از یک IP شناور از طریق SSH به سرور خود متصل شوید. اگر وب سرور دارید می توانید این IP را در مرورگر وارد کنید. سپس آی پی شناور را به سرور دیگری منتقل کرده و مجددا با روش های ذکر شده تست کنید. اگر دوباره به سرور متصل شوید، مشخص می شود که آدرس IP ذخیره شده به درستی تنظیم شده است.

نتیجه

در این مقاله در مورد مفهوم IP شناور، مزایای آن، نحوه نصب و راه اندازی این نوع IP صحبت کردیم. استفاده از IP شناور بهترین گزینه برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌هایی است که می‌خواهند همیشه در دسترس باشند و در صورت قطع شدن IP اولیه به کار خود ادامه دهند.

سوالات متداول

1. IP شناور چیست؟

IP شناور یک آدرس موقت، عمومی و قابل مسیریابی در شبکه است. مدیر این آدرس را به یک یا چند سیستم اختصاص می دهد تا در صورت خرابی سرور، نرم افزار در دسترس باشد.

2. Dynamic IP چیست؟

آدرس های IP که به طور موقت توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی به سیستم ها اختصاص داده می شوند، آدرس های IP پویا نامیده می شوند.

3. IP استاتیک چیست؟

IP استاتیک یک آدرس ثابت و انحصاری است که فقط به یک کاربر اختصاص داده می شود و حتی پس از قطع ارتباط قابل تغییر نیست.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “IP شناور چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “آی‌پی شناور آدرسی موقتی و عمومی و مسیریابی‌شدنی در شبکه است. این آدرس را مدیر به یک یا چند سیستم اختصاص می‌دهد تا درصورت خرابی هرکدام از سرورها، نرم‌افزار در‌دسترس باشد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “IP داینامیک چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “به آی‌پی‌هایی که سرویس‌دهنده اینترنت موقتاً به سیستم‌ها اختصاص می‌دهند، آی‌پی داینامیک یا پویا می‌گویند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “IP استاتیک چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “آی‌پی ثابت آدرسی ثابت و اختصاصی است که تنها به یک کاربر تعلق می‌گیرد و با قطع اتصال نیز تغییرناپذیر است.”
}
}]
}

منابع:

 • upcloud
 • ionos

 

IP شناور چیست؟ راهنمای خرید و نصب Float IP برای اولین بار در پارسپک. به نظر می رسد.