منو سایت

آشنایی با صنعت هاستینگ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آشنایی با صنعت هاستینگ

خدمات میزبانی وب یکی از زیرساخت های اصلی فضای اینترنت از گذشته تا به امروز بوده است. بدون زیرساخت میزبانی وب، هیچ دسترسی عمومی به هیچ یک از وب سایت ها و شبکه های اجتماعی که ما به طور روزانه از آنها استفاده می کنیم وجود ندارد. این صنعت دارای ابعاد بسیار گسترده ای است که با ذکر برخی از آمارهای موجود سعی در شناخت بیشتر آنها خواهیم داشت.

ابعاد و ارزش صنعت هاستینگ

طبق گزارش InternetLiveStats، در حال حاضر بیش از 1.8 میلیارد وب سایت وجود دارد و این تعداد هر روز در حال افزایش است. این شماره شامل وب سایت هایی است که به IP متصل هستند، به این معنی که دامنه های پارک شده نیز شامل می شود. به طور کلی کمتر از 25 درصد از تعداد ذکر شده را وب سایت های فعال تشکیل می دهند.

به گفته Global Industry Analyst، صنعت میزبانی وب در سراسر جهان 71.1 میلیارد دلار ارزش دارد. لازم به ذکر است که نرخ رشد ارزش این بازار که با گسترش تاج دائما در حال رشد و تندتر است، تا سال 2026 به 150 میلیارد دلار تخمین زده می شود که البته ممکن است این تغییر در نگاه اول دست نیافتنی به نظر برسد. ، اما با وجود رشد در ابعاد مختلف صنعت میزبانی، احتمال وقوع آن بسیار زیاد است.

بزرگترین بازیگران در بازار میزبانی وب

در این بخش به بزرگترین بازیگران در این زمینه خواهیم پرداخت. در گزارشی که توسط HostAdvise در ژوئن گذشته منتشر شد، GoDaddy در صدر فهرست محبوب ترین ارائه دهندگان میزبانی وب قرار گرفت. رتبه‌بندی و درصد وب‌سایت‌هایی که توسط هر ارائه‌دهنده خدمات میزبانی می‌شوند، به شرح زیر است. 10% ممکن است در ابتدا مقدار زیادی به نظر نرسد، اما در یک بازار رقابتی مقدار قابل توجهی است. GoDaddy همچنین بیشترین سهم را در بازار دامنه دارد.

میزبانی وب

میزبانی وب

محبوب ترین ابزار تولید و مدیریت محتوا

سیستم های تولید و مدیریت محتوا یکی از همراهان همیشگی و جدا نشدنی میزبانی وب می باشد. در حال حاضر چندین سیستم مدیریت محتوا در دسترس عموم قرار دارد، اما قطعا معروف ترین آنها وردپرس است. بر اساس W3Tech، 42.7 درصد از وب سایت های فعال جهان وردپرس هستند و این CMS را به محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا تبدیل می کند. دلیل اصلی این امر رایگان و متن باز بودن آن است و دارای قالب ها و افزونه های بی شماری وردپرس است. این CMS به قدری کاربردی و مقیاس پذیر است که همه از کوچکترین و مبهم ترین وب سایت ها گرفته تا سایت هایی مانند فوربس و سونی از آن استفاده می کنند.

این محدوده همیشه مفید نیست و گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد. با توجه به Sucuri در سال 2018، تقریبا 90٪ از CMS هایی که مشکلات امنیتی داشته اند وردپرس هستند. این پلتفرم امنیتی دلیل این امر را وجود آسیب پذیری های مختلف در قالب ها و قالب های وردپرس عنوان کرده است. البته تقریباً در نیمی از موارد، علت مشکل، نگهداری نامناسب وب سایت و به روز نبودن قطعات است.

با مقایسه دو آمار فوق می توان نتیجه گرفت که وردپرس مدتی است که یکی از بهترین راه ها برای ساخت و مدیریت یک وب سایت بوده است، اما مانند هر ابزار دیگری برای رعایت نکات امنیتی مربوطه باید از آن با خیال راحت استفاده کنید. ساده ترین این نکات استفاده از تم ها و افزونه های معتبر و به روز نگه داشتن آنهاست.

نتیجه

اطلاعات این مقاله تنها بخش کوچکی از آمار مربوط به صنعت میزبانی وب است، اما همچنان می تواند به ما در درک بهتر ابعاد این بازار و بازیگران کلیدی آن کمک کند. همانطور که در متن ذکر شد، با پررنگ‌تر شدن نقش اینترنت در تجارت و زندگی روزمره، آینده‌ای موفق در این حوزه به چشم می‌خورد. آینده ای که قطعا با تغییرات کوچک و بزرگ زیادی همراه خواهد بود اما در روشن بودن آن شکی نیست

نشریه آشنایی با صنعت هاستینگ برای اولین بار در Server.ir پدیدار شد نگرش جهانی، هاست ایرانی.