منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش بهترین روش ها برای بک آپ گیری از سرورهای مجازی لینوکس و ویندوز

آموزش بهترین روش ها برای بک آپ گیری از سرورهای مجازی لینوکس و ویندوز

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش بهترین روش ها برای بک آپ گیری از سرورهای مجازی لینوکس و ویندوز

پشتیبان گیری از سرور مجازی یکی از نیازهای مهم کار در فضای دیجیتال است. از آنجایی که سیستم عامل وی پی اس بیشتر شبیه لینوکس یا ویندوز است، در این مقاله وبلاگ پارس پک بک آپ از سرور مجازی ویندوز و بک آپ گیری از سرور مجازی لینوکس را در دو قسمت جداگانه توضیح می دهیم. ما همچنین نرم افزارها و ابزارهای پشتیبان گیری اضافی را معرفی می کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چند نکته قبل از شروع پشتیبان گیری از سرور مجازی

قبل از شروع بک آپ گیری از سرور مجازی، باید چند نکته را در نظر داشته باشید تا در آینده با مشکلاتی مانند از دست دادن اطلاعات مواجه نشوید. اولین نکته مربوط به بازه پشتیبان گیری است. به عنوان فردی که فضای سرور مجازی را مدیریت می کند، باید در فواصل زمانی مناسب از اطلاعات سرور مجازی نسخه پشتیبان تهیه کنید. مدت زمانی که طول می کشد به مقدار داده ای که در سرور ذخیره می کنید و میزان داده ها و به روز رسانی های جدیدی که روی داده های خود اعمال می کنید بستگی دارد.

نکته دیگر مکان یا مکان های ذخیره داده ها از آرشیو است. توصیه می کنیم چندین مکان امن را برای ذخیره داده های خود در نظر بگیرید تا در صورت از دست دادن اطلاعات یکی از مکان های ذخیره سازی یا بروز مشکل، بتوانید دوباره اطلاعات خود را بازیابی کنید.

نکته مهم دیگر مدل پشتیبان گیری اطلاعات است. برای پشتیبان گیری از داده ها می توان از دو روش اصلی استفاده کرد: یکی پشتیبان گیری کامل و دیگری پشتیبان گیری افزایشی. در زیر نگاه دقیق تری به این دو روش خواهیم داشت و سپس به سراغ آموزش بهترین روش پشتیبان گیری VPS برای سرورهای مجازی لینوکس و ویندوز خواهیم رفت.

1. پشتیبان گیری کامل از سرور مجازی

با این روش، هر بار که از اطلاعات سرور مجازی نسخه پشتیبان تهیه می شود، یک کپی از تمام اطلاعات موجود در سرور ذخیره می شود. جنبه مثبت پشتیبان گیری با استفاده از این روش این است که یک کپی از تمام اطلاعات در یک مکان ذخیره می شود و کار شما برای ترمیم های احتمالی آسان تر می شود. شایان ذکر است که این روش می تواند زمان و هزینه های شما را افزایش دهد.

2. پشتیبان گیری افزایشی از یک سرور مجازی

یکی دیگر از راه های پشتیبان گیری از سرور مجازی استفاده از روش افزایشی است. در این روش پشتیبان گیری به اطلاعات جدید ذخیره شده در سرور محدود می شود و پشتیبان گیری از تمامی داده ها حذف می شود. مزیت استفاده از روش افزایشی کاهش مدت زمان فرآیند پشتیبان گیری و افزایش سرعت عملیات است. از طرفی ضعف استفاده از این روش برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت تکه تکه و در چند قسمت مختلف این است که می تواند فرآیند پشتیبان گیری را با مشکل مواجه کند.

قبل از خرید سرور مجازی هر آنچه باید در مورد ویژگی ها و نکات مهم بدانید را در مقاله زیر بخوانید.

سرور مجازی چیست؟

پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس

ساده ترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات در سرور لینوکس استفاده از یک دستور کوتاه است. اما برای دانلود و استفاده از این اطلاعات نیاز به استفاده از نرم افزارهای دیگری دارید که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

برای پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس، باید دستور زیر را وارد کنید. پس از آن، فرآیند پشتیبان گیری از سرور مجازی به طور خودکار شروع می شود. در متن این دستور بخشی با عنوان yourbackupfilename وجود دارد که با تغییر نام فایل مورد نظر، نسخه پشتیبان به همان فایل محدود می شود:

tar -cvpzf yourbackupfilename.tar.gz --exclude=/path/to/backup/yourbackupfilename.tar.gz --one-file-system /

همچنین، یک راه ساده دیگر برای پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس وجود دارد: می توانید یک درخواست پشتیبان برای ارائه دهنده خدمات خود ثبت کنید تا فرآیند پشتیبان گیری به طور خودکار برای شما انجام شود. به غیر از دو روش ذکر شده، روش های دیگری نیز برای پشتیبان گیری از داده ها در سرور مجازی لینوکس وجود دارد. البته این روش ها نیاز به استفاده از نرم افزارهای خارجی دارد و نسبت به دو روش قبلی کمی دشوارتر است.

نحوه پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس

آموزش پشتیبان گیری از سرور مجازی

بهترین نرم افزار پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس

اگر در زمینه استفاده از سیستم عامل لینوکس حرفه ای تر هستید، استفاده از ابزارها و نرم افزارهایی که در ادامه ارائه خواهد شد به شما کمک می کند تا بک آپ گیری را به شکل هدفمندتری انجام دهید.

1. ابزار rsync (همگام سازی از راه دور)

rsync remote sync یک ابزار ساده و قابل اعتماد در مخزن اکثر توزیع های لینوکس مانند Debian و Ubuntu است که می تواند فرآیند پشتیبان گیری را به صورت تدریجی انجام دهد. به همین دلیل باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما در فرآیند پشتیبان گیری از سرور مجازی می شود.

Rsync یک ابزار همگام سازی از راه دور است که اطلاعات سرور مبدا و سرور مقصد را با هم مقایسه می کند. آن قسمت از اطلاعات که بین دو سرور مطابقت ندارد و در واقع یکسان نیست، سپس بین سرور مبدا و مقصد منتقل می شود تا دو نسخه از اطلاعات مورد نظر وجود داشته باشد.

برای نصب rsync باید دستور زیر را وارد کنید. این دستور برای توزیع های Debian، Ubuntu و Mint مناسب است:

sudo apt-get install rsync

2. ابزار Timeshift برای پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس

در لیست بهترین نرم افزارهای پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس باید به Timeshift نیز اشاره کرد. این ابزار که در توزیع‌های Debian، Ubuntu و Mint به خوبی کار می‌کند، وظیفه گرفتن عکس‌های فوری از فایل‌های سرور مجازی را بر عهده دارد و از rsync برای بهبود عملکرد استفاده می‌کند.

برای نصب این ابزار بر روی سرور خود، ابتدا باید سیستم عامل لینوکس خود را به روز کرده و سپس آن را نصب کنید. برای به روز رسانی سیستم عامل و نصب Timeshift، دو دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt update && sudo apt upgrade
sudo apt install timeshift

3. ابزار WinSCP برای دانلود داده ها از نسخه پشتیبان

ابزار WinSCP برای دانلود اطلاعات VPS و انتقال آن به کامپیوتر استفاده می شود. کار با این نرم افزار نیز آسان است. ابتدا باید نرم افزار را اجرا کرده و وارد سرور مجازی لینوکس خود شوید. سپس روی فایل آرشیو فشرده ای که قبلا ایجاد شده کلیک راست کرده و آن را دانلود کنید. اکنون اطلاعات پشتیبان از سرور مجازی در اختیار شماست.

آموزش ایجاد و بازیابی بک آپ در کنترل پنل دایرکت ادمین را در مقاله زیر بخوانید.

بازیابی آموزش بکاپ در دایرکت ادمین

پشتیبان گیری از سرور مجازی ویندوز

برای پشتیبان گیری از سرور مجازی ویندوز، ابتدا باید سرویس پشتیبان گیری ویندوز سرور را از طریق Server Manager نصب و راه اندازی کنید. در ادامه نحوه نصب و اجرای این ابزار را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید به راحتی از سرور مجازی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

1. Windows Server Backup را نصب کنید

برای شروع نصب، ابتدا Server Manager را اجرا کنید و در پنجره باز شده Add Roles and Features را انتخاب کنید. حال با انتخاب گزینه Features منوی جدیدی باز می شود و می توانید تیک Windows Server Backup را انتخاب کنید. در نهایت باید بر روی گزینه Install کلیک کنید و پس از اتمام مراحل، پنجره را ببندید و سرور مجازی خود را مجددا راه اندازی کنید.

2. با اجرای Windows Server Backup از سرور مجازی ویندوز بک آپ بگیرید

پس از راه اندازی ابزار، Local Backup را انتخاب کنید و سپس بر روی Backup Schedule کلیک کنید. حال بر روی گزینه Next کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید. در مرحله بعد باید نوع پشتیبان گیری از سرور مجازی را مشخص کنید. به طور کلی، دو روش پشتیبان‌گیری وجود دارد: یکی پشتیبان‌گیری کامل از سرور و دیگری پشتیبان‌گیری از بخش خاص (Customization). پیشنهاد خود ابزار این است که از گزینه پشتیبان کامل استفاده کنید.

در مرحله بعد زمان شروع بک آپ گیری از سرور مجازی ویندوز را تنظیم کرده و با انتخاب گزینه Next وارد مرحله بعدی شوید. انتخاب مکان ذخیره سازی داده ها در مرحله چهارم انجام می شود. مکان ذخیره سازی داده ها دارای سه حالت است:

  • پشتیبان گیری از اطلاعات در هارد دیسکی غیر از هارد دیسک اولیه (روش توصیه شده خود نرم افزار پشتیبان گیری ویندوز سرور)
  • داده ها را در هارد دیسک اولیه ذخیره کنید
  • داده های پشتیبان را در فضای ذخیره سازی شبکه یا شبکه خود ذخیره کنید

در نهایت مسیر مورد نظر را برای فرآیند پشتیبان گیری از سرور مجازی انتخاب کرده و روی دکمه Done کلیک کنید. پشتیبان گیری از سرور مجازی ویندوز به صورت خودکار در زمان مشخص شده انجام می شود و اطلاعات آن در مسیری که شما مشخص می کنید ذخیره می شود.

خرید سرور مجازی

پشتیبان گیری از سرور مجازی از طریق سی پنل

یکی از گزینه هایی که هنگام خرید پلن های مختلف VPS دارید، انتخاب نوع کنترل پنل است. از طریق کنترل پنل cPanel می توانید به صورت دوره ای از اطلاعات سرور مجازی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. البته این روش علاوه بر ساده و مقرون به صرفه بودن، یک مشکل بزرگ نیز دارد و آن این است که در صورت نیاز به بازیابی اطلاعات، نمی توانید تمام اطلاعات را به طور کامل برگردانید و ممکن است مقداری از آن از بین برود.

برای آموزش بازگرداندن فایل پشتیبان در کنترل پنل cPanel مقاله زیر را مطالعه کنید.

آموزش بازیابی بک آپ در سی پنل

نتیجه

پشتیبان گیری از سرور مجازی یکی از بخش های مهم کار با VPS است. سرورهای مجازی مانند انواع دیگر سرورها، اطلاعات شما را میزبانی خواهند کرد. گاهی ممکن است به دلیل خطاهای انسانی یا اتفاقات غیرمنتظره و طبیعی، سرور آسیب ببیند و اطلاعات شما از بین برود. در چنین شرایطی، داشتن یک نسخه دیگر از این اطلاعات، شما را از کمبود اطلاعات مطمئن می کند.

برای پشتیبان گیری از داده ها باید به سیستم عامل سرور مجازی خود توجه کنید. اگر با توزیع های مختلف سیستم عامل لینوکس کار می کنید، باید با نوشتن کد دستوری، فرآیند پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس را به طور خودکار انجام دهید. همچنین برای تهیه نسخه پشتیبان از سرور مجازی ویندوز باید ابزار Windows Server Backup را نصب و اجرا کنید تا در زمان دلخواه شما به صورت خودکار از اطلاعات بک آپ گیری شود.

در این مقاله از وبلاگ پارس پاک نحوه بکاپ گیری از سرور مجازی را به طور کامل توضیح داده ایم. امیدواریم این مقاله به سوالات شما در مورد بهترین راه پشتیبان گیری از VPS پاسخ داده باشد. همچنین اگر همچنان سوال یا ابهامی در رابطه با این موضوع دارید، از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1. پشتیبان گیری افزایشی چیست؟ چه فرقی با نوع کامل دارد؟

در روش افزایشی، پشتیبان گیری فقط به داده های جدید ذخیره شده در سرور محدود می شود و از پشتیبان گیری از همه داده ها صرف نظر می کند. مزیت استفاده از روش افزایشی کاهش مدت زمان فرآیند پشتیبان گیری و افزایش سرعت عملیات است. از سوی دیگر، ضعف استفاده از این روش برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت تکه تکه و در چند قسمت مختلف این است که احتمالاً فرآیند پشتیبان گیری را دشوارتر می کند. از طرف دیگر، یک نسخه پشتیبان کامل یک کپی کامل از اطلاعات ایجاد می کند. این ممکن است زمان و هزینه بیشتری را ببرد. اما بازیابی اطلاعات برای شما آسان تر خواهد بود.

2. راه های پشتیبان گیری از سرور مجازی لینوکس چیست؟

  • از دستور مربوط به لینوکس استفاده کنید
  • استفاده از ابزارهایی مانند rsync و Timeshift
  • از ارائه دهنده خدمات خود بخواهید یک نسخه پشتیبان تهیه کند

3. چگونه از سرور مجازی ویندوز بکاپ بگیریم؟

برای پشتیبان گیری از سرور مجازی ویندوز، ابتدا باید ابزار Windows Server Backup را نصب و اجرا کنید. بر اساس زمان بندی تعیین شده و محل ذخیره سازی مشخص شده اطلاعات در این ابزار، نسخه نگهداری اطلاعات تهیه می شود.