آموزش ساخت ساب دامین در سی پنل در 3 مرحله

آموزش ساخت ساب دامین در سی پنل در 3 مرحله

نحوه ایجاد ساب دامین در سی پنل در 3 مرحله موضوع این مقاله وبلاگ پارس پک می باشد. آیا می دانستید که می توانید بیش از 150 ساب دامین را روی هر دامنه نصب کنید؟ اگر قبلاً دامنه ای ثبت کرده اید و نیاز به یک وب سایت یا صفحه جداگانه از دامنه اصلی دارید، نیازی به ثبت دامنه جدید نخواهید داشت. زیرا به راحتی می توانید یک ساب دامین یا ساب دامنه دامنه فعلی ایجاد کنید. با ایجاد یک ساب دامنه می توانید صفحه ای با نام دامنه اما جدا از وب سایت اصلی ایجاد کنید. یک زیر دامنه نشان دهنده بخش های مختلف وب سایت شما است. با مطالعه این مقاله قادر خواهید بود با توجه به استفاده و نیاز خود یک ساب دامین در سی پنل ایجاد کنید. به عنوان مثال، صفحه مقاله وب سایت را با زیر دامنه blog.yourdomain.com و صفحه فروشگاه را با shop.yourdomain.com تعریف کنید.

نحوه ایجاد یک ساب دامین در سی پنل

در ادامه مراحل ساخت ساب دامین در سی پنل را مرحله به مرحله یاد خواهیم گرفت.

مرحله 1: وارد حساب سی پنل خود شوید

در مرحله اول آموزش ثبت نام سی پنل، پس از ورود به حساب کاربری خود، از قسمت Domain گزینه Subdomain را انتخاب کنید:

 

در حساب کاربری cPanel گزینه Subdomain را انتخاب کنید

مرحله 2: حساب ساب دامین خود را ایجاد کنید

در صفحه Domain، حساب زیر دامنه خود را ایجاد کنید. این بخش شامل نام زیر دامنه، دامنه و ریشه سند است. این بخش مسیر فهرست محتوای ساب دامنه را نشان می دهد. توصیه می کنیم public_html را به عنوان بخش اصلی سند انتخاب کنید. به عنوان مثال هنگام ایجاد یک زیر دامنه blog.parspack.com در قسمت Subdomain نام Blog و در قسمت Domain نام Parspack را وارد می کنیم:

حساب ساب دامنه خود را ایجاد کنید

مرحله 3: یک زیر دامنه ایجاد کنید

در قسمت آخر با کلیک بر روی گزینه Create آموزش ساخت ساب دامین در سی پنل به پایان می رسد. پس از 5 تا 10 دقیقه، ساب دامنه در دسترس خواهد بود. شما باید رکوردهای DNS ایجاد کنید تا زیر دامنه را پیوند دهید. اگر ساب دامنه بر روی میزبان فعلی میزبانی شود، DNS به طور خودکار متصل می شود. در غیر این صورت، می توانید با استفاده از روشی که در قسمت “اتصال یک زیر دامنه به هاست دیگر” توضیح داده شده است، زیر دامنه را به هاست دیگری متصل کرده و DNS را در هاست جدید ثبت کنید.

چگونه یک زیر دامنه را به هاست دیگری پیوند دهیم

اگر می خواهید دامنه اصلی و ساب دامنه را برای امنیت بیشتر سرور تغییر دهید، ما به شما خواهیم گفت که چگونه ساب دامنه را به هاست دیگری پیوند دهید.

مرحله 1: وارد حساب سی پنل خود شوید

شما می توانید به سه روش وارد حساب سی پنل خود شوید:

  • راه اول: ورود به cPanel از طریق نام دامنه وب سایت با 2083; به عنوان مثال https://yourdomain.com:2083
  • راه دوم: cPanel را از طریق نام شرکت میزبان به همراه 2083 وارد کنید. مثلا https://name host.example.com
  • راه سوم: از طریق آدرس IP هاست با 2083 وارد cPanel شوید. مثلا https://1.1.1.1:2083

البته پس از خرید هاست، شرکت میزبان مشخصات ورود به سی پنل را برای شما ارسال می کند. در این مرحله، پس از ورود به حساب cPanel خود، Zone Editor را از تب Domain انتخاب کنید:

چگونه یک زیر دامنه را به هاست دیگری پیوند دهیم

مرحله 2: یک رکورد زیر دامنه ایجاد کنید

در صفحه ای که مشاهده می کنید، روی گزینه Manage در ردیف پایین کلیک کنید:

گزینه Manage را انتخاب کنید

در این بخش یک ورودی به میزبان IP مقصد برای ساب دامنه ثبت کنید. آدرس IP مقصد را در قسمت Record وارد کنید:

یک ورودی در میزبان IP هدف ثبت کنید

مرحله 3: آدرس IP میزبان را ثبت کنید

می توانید IP میزبان را در سمت راست cPanel در قسمت Shared IP Address مشاهده کنید:

آدرس IP میزبان خود را ثبت کنید

با قرار دادن IP در مرحله دوم، پس از مدت کوتاهی ساب دامین به هاست جدید متصل می شود. توجه داشته باشید که این روش فقط برای ایجاد یک زیر دامنه در سروری غیر از سرور دامنه اصلی است. اگر قصد دارید یک ساب دامنه بر روی سرور دامنه اصلی ایجاد کنید، از روشی که در قسمت اول مقاله به آن اشاره کردیم استفاده کنید.

نحوه نصب وردپرس روی ساب دامنه

با نصب وردپرس بر روی ساب دامین قادر خواهید بود یک وب سایت مجزا و منحصر به فرد به عنوان زیرمجموعه وب سایت اصلی خود داشته باشید. با این کار می توانید دو وردپرس را روی یک هاست نصب کنید و وب سایت واقع در یک ساب دامنه را از وب سایت اصلی جدا کنید. در ادامه مقاله ساخت ساب دامین در سی پنل مراحل نصب وردپرس بر روی ساب دامین را به صورت گام به گام طی می کنیم.

مرحله 1: یک زیر دامنه از دامنه اصلی ایجاد کنید

بسته به سرویس میزبانی که استفاده می کنید، نصب و ایجاد ساب دامنه آسان خواهد بود. از آنجایی که شما یک ساب دامنه از نام دامنه اصلی ایجاد کرده اید، نیازی به خرید ساب دامنه ندارید. اگر از سی پنل استفاده می کنید از روشی که در قسمت آموزش به آن اشاره کردیم برای ایجاد یک ساب دامین در سی پنل استفاده کنید.

مرحله 2: دانلود وردپرس

پس از ایجاد یک زیر دامنه، باید وردپرس را نصب کنید. اگر این کار را به صورت دستی انجام می دهید، فقط به وب سایت رسمی وردپرس بروید و وردپرس را دانلود کنید. پس از دانلود، آن را از حالت فشرده خارج کرده و مسیری که فایل وردپرس را در آن قرار داده اید را به خاطر بسپارید.

مرحله 3: یک پایگاه داده جدید ایجاد کنید

در این مرحله باید یک پایگاه داده جدید در سی پنل ایجاد کنید. بسته به نوع هاست و میزبانی وب سایت، می توانید از سی پنل و دکمه MySQL Database Wizard برای ایجاد پایگاه داده استفاده کنید. در قسمت New Database یک نام دلخواه برای پایگاه داده خود انتخاب کنید. پس از کلیک بر روی Next Step، به صفحه ای هدایت می شوید که می توانید نام کاربری و رمز عبور پایگاه داده را ایجاد کنید. در نهایت پس از تکمیل فیلدهای مستطیلی بر روی گزینه Create User کلیک کرده و سپس گزینه All Privileges را انتخاب کنید تا ارتباط بین کاربر و پایگاه داده برقرار شود. پس از کلیک بر روی مستطیل آبی مرحله بعدی، ایجاد موفقیت آمیز پایگاه داده با یک پیام سبز رنگ نمایش داده می شود.

مرحله 4: فایل وردپرس را در فهرست زیر دامنه آپلود کنید

در مرحله چهارم فایل های نصب وردپرس را که در مرحله قبل از حالت فشرده خارج کردید را در فهرست زیر دامنه قرار دهید. برای این کار از قسمت File Manager cPanel به پوشه public_html دسترسی پیدا کنید. در این بخش، پوشه دیتابیس را که در قسمت قبل ایجاد کردید، پیدا کنید. آن را انتخاب کرده و پس از کلیک بر روی آپلود، فایل ZIP وردپرس را آپلود کنید.

پس از آپلود پوشه وردپرس، روی آن کلیک کرده و Extract را انتخاب کنید. سپس پوشه زیپ نشده را به پوشه ای که در هاست ایجاد کرده اید منتقل کنید. برای این کار روی دکمه Move کلیک کنید و در مسیر آدرسی که در کادر مستطیلی باز می شود، قسمت وردپرس را حذف کرده و فایل ها را جابجا کنید.

مرحله 5: اسکریپت نصب وردپرس را اجرا کنید

در مرحله پنجم اسکریپت وردپرس آماده نصب است. می توانید وردپرس را با رفتن به mysubdomain.mysite.com/wp-admin/install.php در مرورگر وب خود نصب کنید. پس از نصب و انجام مراحل، وردپرس شما را در هر مرحله راهنمایی می کند. با انتخاب نام کاربری و رمز عبور مدیر، می توانید کار خود را شروع کنید.

برای آشنایی با مفهوم ساب دامنه و کاربردهای آن می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

ساب دامنه چیست؟

نحوه حذف ساب دامین در سی پنل

اگر می خواهید ساب دامین را حذف کنید و حافظه اشغال شده روی سرور را آزاد کنید، به صفحه زیر دامنه در cPanel رفته و از قسمت Action گزینه Remove را انتخاب کنید. در صفحه اصلی cPanel روی File Manager کلیک کنید و در تب Home بقیه مطالب را انتخاب کنید و روی گزینه Delete کلیک کنید.

نکات مهم هنگام استفاده از ساب دامنه ها

به یاد داشته باشید که افزایش تعداد زیر دامنه ها می تواند منابع سرور را مصرف کند و سرعت بارگذاری وب سایت را کاهش دهد. بنابراین، اگرچه امکان ایجاد بیش از 150 ساب دامنه در هر دامنه وجود دارد، اما تنها در صورت لزوم این کار را انجام دهید.

ساب دامنه بخرید

در بیشتر موارد، می توانید از طریق هاست، زیر دامنه های وردپرس را اضافه کنید. اکثر ارائه دهندگان هاستینگ هزینه ای برای ایجاد ساب دامنه دریافت نمی کنند. با این حال، بهتر است قبل از ایجاد هر گونه تغییری، با شرکت میزبان خود مشورت کنید.

تاثیر ساب دامنه در سئو

اگر قصد دارید وب سایت دیگری برای سئوی وب سایت راه اندازی کنید، این روش تنها در صورتی بر رتبه شما تأثیر می گذارد که به جای زیر دامنه، یک زیرپوشه ایجاد کنید. برای مثال، صفحه مقالات در دامنه parspack.com/blog یک زیرپوشه است. در غیر این صورت، به یاد داشته باشید که هر آدرسی که قبل از نام دامنه شما وارد شود، یک زیر دامنه است و تاثیری بر سئوی وب سایت نخواهد داشت. در واقع باید یک استراتژی سئوی جداگانه روی این ساب دامنه انجام دهید.

نتیجه

با قابلیت نصب بیش از 150 ساب دامین بر روی هر دامنه می توانید وب سایت هایی با محتوای اختصاصی و متفاوت از دامنه اصلی داشته باشید. اگر دامنه والد را به عنوان والد در نظر بگیریم، هر زیر دامنه به عنوان فرزند و زیرمجموعه دامنه والد می تواند مسیر محتوایی جداگانه یا یکسانی به دامنه والد داشته باشد.

مطالعه مقاله ساخت ساب دامین در سی پنل به شما کمک می کند تا به راحتی یک ساب دامین جدید در هاست اصلی یا هاست دیگری ایجاد کنید یا آن را حذف کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهامی در رابطه با این موضوع، آن را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید تا کارشناسان پارس پک در اسرع وقت بهترین پاسخ را به شما بدهند.

سوالات متداول

1. آیا ساب دامنه روی سئو تاثیر می گذارد؟

گوگل هر زیر دامنه را به عنوان یک سایت مستقل می شناسد. در نتیجه لازم است یک استراتژی ساب دامنه جداگانه برای تأثیرگذاری بر سئوی وب سایت ایجاد شود.

2. آیا در آموزش ساخت ساب دامین cPanel نیاز به خرید هاست جداگانه داریم؟

خیر، می توانید ساب دامین را روی هاست دامنه اصلی یا روی هاست جداگانه نصب کنید.

3. در هر دامنه چند ساب دامنه قابل نصب است؟

همانطور که در آموزش ساخت ساب دامین cPanel گفتیم هیچ محدودیتی برای ایجاد ساب دامین وجود ندارد و می توانید برای هر دامنه بیش از 150 ساب دامین ایجاد کنید.