منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش نصب پایتون روی سرور مجازی، جامع ترین راهنمای نصب

آموزش نصب پایتون روی سرور مجازی، جامع ترین راهنمای نصب

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش نصب پایتون روی سرور مجازی، جامع ترین راهنمای نصب

نصب پایتون روی سرور مجازی برنامه نویسی سرور مجازی را ساده می کند. پایتون برای اولین بار در سال 1991 به دنیا معرفی شد و از همان ابتدا توانست با ویژگی های قدرتمند و زبان برنامه نویسی ساده خود توجه برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب سایت را به خود جلب کند. یادگیری این زبان متن باز همراه با کتابخانه های پیشرفته نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی آسان تر است. اگر قصد دارید زبان قدرتمند و پیشرفته پایتون را بر روی سرور مجازی خود نصب کنید، مطالعه این مقاله وبلاگ پارس پک به شما کمک خواهد کرد.

در 5 مرحله آسان پایتون را روی سرور مجازی لینوکس نصب کنید

برای کار با پایتون در لینوکس، این زبان برنامه نویسی باید روی سیستم عامل لینوکس نصب و فعال باشد. برای نصب پایتون روی سرور مجازی لینوکس، ابتدا بررسی کنید که آیا پایتون به طور پیش فرض روی لینوکس نصب شده است یا خیر. زیرا در انواع توزیع های سرور مجازی لینوکس، پایتون معمولا به صورت پیش فرض وجود دارد. در ادامه مراحل نصب پایتون بر روی سرور مجازی لینوکس را به صورت گام به گام توضیح خواهیم داد.

نصب پایتون روی سرور مجازی
چگونه پایتون را روی سرور مجازی لینوکس نصب کنیم؟

مرحله اول: از نصب پیش فرض پایتون بر روی سرور مجازی اطمینان حاصل کنید

برای اطمینان از اینکه پایتون به صورت پیش فرض روی VPS لینوکس شما نصب شده است، دستور زیر را وارد کنید:

python3

اگر پایتون به طور پیش فرض روی سرور مجازی لینوکس نصب شده باشد، خروجی هایی مانند خروجی زیر را به شما نشان می دهد:

خارج شوید

Python 3.8.5 (پیش‌فرض، 27 ژانویه 2021، 15:41:15) [GCC 9.3.0] در لینوکس برای اطلاعات بیشتر عبارت “Help”، “Copyright”، “Credits” یا “License” را تایپ کنید.

در غیر این صورت، اگر پایتون به صورت پیش فرض روی سرور مجازی شما نصب نباشد، پیام زیر نمایش داده می شود:

خارج شوید

فرمان “python3” یافت نشد. ممکن است منظور شما این بوده باشد: دستور ‘python0’ از snap python0 (0.9.1) دستور ‘python3’ از deb python3 (3.8.2-0ubuntu2) دستور ‘python2’ از deb python2 (2.7.17-2ubuntu4) به ‘snap info’ مراجعه کنید. برای نسخه های اضافی

مرحله 2: سرور مجازی لینوکس را به روز کنید

در این مرحله از نصب پایتون بر روی سرور مجازی، بسته به نوع توزیع لینوکسی که استفاده می کنید، ترتیب به روز رسانی متفاوت خواهد بود. البته اگر با اکانت روت وارد شوید، برای اجرای دستورات نیازی به استفاده از sudo ندارید. ساده ترین راه برای نصب پایتون در لینوکس استفاده از نرم افزار اختصاصی Cloud SSD است که معمولاً به طور خودکار در سیستم شما دانلود می شود. در مرحله بعد، از sudo برای به روز رسانی سرور مجازی لینوکس استفاده می کنیم.

  • سرور مجازی لینوکس را در توزیع اوبونتو و دبیان به روز کنید
sudo apt update
  • سرور مجازی لینوکس را به توزیع centOS به روز کنید
sudo yum update -y

مرحله 3: پایتون 3.x را نصب کنید

در این مرحله، می‌توانید از دستور زیر برای نصب پایتون در توزیع‌های مختلف لینوکس استفاده کنید:

  • نصب پایتون روی سرور مجازی لینوکس، توزیع اوبونتو و دبیان
sudo apt install python3
  • نصب پایتون روی سرور مجازی لینوکس برای توزیع centOS
sudo yum install python3

مرحله 4: نصب پایتون را تأیید کنید

در مرحله بعد، باید نصب پایتون را روی سرور مجازی خود تأیید کنید. با استفاده از این دستور مطمئن شوید که آخرین نسخه پایتون بر روی سرور مجازی لینوکس شما نصب شده است:

python3

همانطور که در مرحله اول مراحل نصب پایتون بر روی سرور مجازی اشاره کردیم، در صورت نصب پایتون بر روی سرور مجازی لینوکس، خروجی دستور فوق به صورت زیر خواهد بود:

Python 3.8.5 (default, Jan 27 2021, 15:41:15)

[GCC 9.3.0] on Linux

Type “help”, “copyright”, “credits” or “license” for more information.

مرحله 5: اسکریپت پایتون را برای تست نرم افزار اجرا کنید

اکنون که مطمئن شدید پایتون با موفقیت روی سرور مجازی لینوکس شما نصب شده است، ممکن است بخواهید اجرای کد پایتون را روی لینوکس شروع کنید. بیشتر اسکریپت های پایتون با پسوند py. بنابراین می توانید یک فایل ویرایشگر جدید با همان پسوند ایجاد کنید. در اینجا نام فایل را نانو گذاشتیم.

اگر دستور nano hello.py را وارد کنید، یک پنجره سیاه باز می شود. سپس در پنجره باز شده دستور زیر را وارد کنید:

#hello.py

print("Hello, may I know your name?")

greeting = input("Tell me your name here! > ")

if greeting:

print("Hello, " + greeting + "!")

else:

print("Hello!")

با نگه داشتن کلید Ctrl و تایپ همزمان X می توانید فایل را ذخیره کنید. سپس پیامی برای ذخیره فایل نانو ظاهر می شود. فایل را با تایپ Y و سپس Enter ذخیره کنید. حالا به صفحه اصلی برگردید. در این مرحله می خواهیم دستور را اجرا کنیم. برای این کار دستور زیر را وارد کنید:

python3 hello.py

پس از وارد کردن این دستور، نتیجه باید مطابق دستور file اجرا شود. در این صورت، اولین قدم خود را برای استفاده از پایتون در سرور مجازی لینوکس با موفقیت برداشته اید.

برای آموزش گام به گام نصب پایتون در اوبونتو، مقاله زیر را مطالعه کنید.

نصب پایتون در اوبونتو

در 2 مرحله آسان پایتون را روی سرور مجازی ویندوز نصب کنید

زبان برنامه نویسی پایتون به طور پیش فرض در ویندوز موجود نیست. با این حال، نصب پایتون روی سرور مجازی ویندوز آسان تر است. در ادامه مراحل نصب این نرم افزار را با هم طی می کنیم.

مرحله 1: پایتون را روی ویندوز وی پی اس نصب کنید

شما می توانید پایتون را روی تمامی نسخه های ویندوز نصب کنید. برای نصب پایتون روی سرور مجازی ویندوز، ابتدا باید از طریق مرکز دانلود پایتون، نسخه نرم افزاری مناسب برای سیستم عامل ویندوز خود را انتخاب کنید. نسخه پیشنهادی برای نصب کننده ویندوز، نسخه 64 بیتی پایتون است. پس از دانلود، وقتی پیام Add Python 3.7 to PATH را مشاهده کردید، روی Install Now کلیک کنید تا دانلود شروع شود.

مرحله 2: محدودیت های نصب را غیرفعال کنید

گزینه Disable Path Length Limit محدودیت های موجود روی متغیر MAX_PATH را حذف می کند. در این شرایط، نام های طولانی تر برای متغیر Path بدون ایجاد مشکل برای سیستم عامل یا سایر قسمت ها استفاده می شود. در نتیجه محدودیت های نصب پایتون در سرور مجازی ویندوز حذف می شود. اما اگر نمی خواهید این محدودیت را حذف کنید، با گذراندن این مرحله و کلیک بر روی گزینه Close، فرآیند نصب پایتون در سرور مجازی ویندوز آغاز می شود. اگر مراحل را به درستی دنبال کرده باشید، پنجره سیاه زیر ظاهر می شود:

نصب پایتون روی سرور مجازی ویندوز
چگونه پایتون را در سرور مجازی ویندوز نصب کنیم؟

نصب PIP روی سرور مجازی با استفاده از دستور apt در لینوکس

چه یک توسعه دهنده نرم افزار باشید و چه کاربر سرور خصوصی مجازی، ممکن است نیاز به نصب بسته های PIP داشته باشید. PIP به شما امکان می دهد از بسته های نرم افزاری مختلف پایتون که به یک زبان نوشته شده اند استفاده کنید. در این قسمت پس از بررسی دقیق این بسته قدرتمند به نحوه نصب آن بر روی سرور مجازی می پردازیم.

نصب کننده PIP نوعی مدیر خط فرمان پایتون است. در واقع با استفاده از این بسته می توانید دستورات پایتون را نصب و مدیریت کنید. به عبارت ساده، زمانی که از PIP برای نصب بسته های پایتون استفاده می کنید، PIP بررسی می کند که آیا پایتون از قبل روی سرور مجازی شما نصب شده است یا خیر. سپس اگر نصب یا فعال نباشد آن را نصب خواهد کرد. در ادامه نحوه نصب دستی PIP بر روی سرور مجازی لینوکس و ویندوز را توضیح خواهیم داد.

نصب pip روی سرور مجازی لینوکس و ویندوز
نحوه نصب PIP روی سرور مجازی لینوکس و ویندوز

1. PIP را روی سرور مجازی لینوکس با توزیع اوبونتو نصب کنید

برای نصب PIP در توزیع اوبونتو، به بسته مدیریت apt نیاز دارید. ابتدا سرور مجازی اوبونتو را با دستور زیر به روز کنید:

sudo apt update

سپس با استفاده از دستور زیر PIP را روی سرور مجازی نصب کنید:

sudo apt install python-pip

در نهایت برای اطمینان از نصب موفقیت آمیز نسخه PIP از دستور زیر استفاده کنید:

pip --version

2. PIP را روی سرور مجازی لینوکس با توزیع centOS نصب کنید

در این مرحله ابتدا باید از طریق SSH وارد قسمت مدیریت سرور مجازی شوید. قبل از نصب PIP، باید EPEL Repo را اضافه کنید. سپس با استفاده از دستور زیر دستور به روز رسانی سیستم سرور مجازی خود را صادر کنید:

yum -y update

پس از به روز رسانی، می توانید PIP را با دستور زیر نصب کنید:

yum -y install python-pip

سپس می توانید چند دستور ساده را برای آزمایش نصب موفق PIP اجرا کنید. همچنین برای مشاهده لیست دستورات PIP، دستور زیر کمک خواهد کرد:

pip --help

3. PIP را روی سرور مجازی ویندوز نصب کنید

برای نصب PIP در سیستم عامل ویندوز، یک پنجره خط فرمان باز کنید. ابتدا با دستور زیر بررسی کنید که آیا PIP از قبل روی سیستم شما نصب شده است یا خیر:

Python

در مرحله بعد، باید PIP (مخفف فایل .py) را از مرکز بسته نصب کننده پایتون در https://bootstrap.pypa.io/get-pip.py دانلود کنید. پس از دانلود، می توانید PIP را بر روی سرور مجازی ویندوز با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

python get-pip.py

نصب موفقیت آمیز PIP را با دستور زیر تأیید کنید:

pip help

اگر PIP با موفقیت روی سرور مجازی نصب شود، خروجی به صورت زیر خواهد بود:

خارج شوید

pip 18.0 از c:userspathtopip

نتیجه

نصب پایتون بر روی یک سرور مجازی، پشتیبانی قدرتمندی از پروژه های مختلف را فراهم می کند. در این مقاله به بررسی آموزش نصب پایتون روی سرورهای مجازی ویندوز و لینوکس پرداختیم و نحوه اجرای اسکریپت های پایتون را توضیح دادیم. بسته به نوع سیستم عامل سرور مجازی خود، می توانید پایتون را روی توزیع های مختلف لینوکس و نسخه های مختلف ویندوز نصب و فعال کنید.

برای انتخاب سرور مجازی می توانید از راهکارهای قدرتمند و کاربردی پارس پک استفاده کنید. پارس پک با ارائه راهکارهای میزبانی مختلف بهترین خدمات را برای کسب و کار شما ارائه خواهد کرد. اگر در مورد نصب پایتون روی سرور مجازی سوالی دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین برای انتخاب بهترین و مناسب ترین سرور مجازی می توانید با تلفن های درج شده در سایت پارس پک تماس بگیرید. کارشناسان پارس پک مشتاق شنیدن صدای شما هستند تا با توجه به نیاز شما بهترین گزینه را به شما ارائه دهند.

نام زبان برنامه نویسی پایتون از نام گروه کمدی بریتانیایی Python Hair الهام گرفته شده است. در واقع، تیم توسعه و ایجاد پایتون قصد داشت پایتون را به عنوان یک زبان ساده و سرگرم کننده برای استفاده ارائه کند. می توانید پایتون قدرتمند و محبوب را بر روی انواع توزیع های لینوکس و نسخه های ویندوز نصب و فعال کنید. در این مقاله نحوه نصب پایتون را توضیح خواهیم داد.

سوالات متداول

1. چگونه آخرین نسخه پایتون را روی سرور مجازی لینوکس نصب کنیم؟

می توانید آخرین نسخه پایتون را از وب سایت رسمی پایتون دانلود و نصب کنید.

2. آیا برای نصب پایتون روی سرور مجازی نیاز به دسترسی روت داریم؟

نصب بسته های پایتون با استفاده از دسترسی ریشه امکان پذیر است. با این حال، در بسیاری از سرورهای مجازی امکان دسترسی به بسته نصبی پایتون در پوشه Home وجود دارد.

3. چرا نصب PIP روی سرور مجازی جواب نمی دهد؟

این خطا زمانی رخ می دهد که PIP به عنوان یک دستور داخلی یا خارجی پایتون شناسایی نشود. برای رفع این خطا باید پایتون و بسته های آن را مجددا نصب کنید.

منابع:ابری
اقیانوس دیجیتال