آموزش پارتیشن بندی دیسک در لینوکس

آموزش پارتیشن بندی دیسک در لینوکس

به نام ایران

در این قسمت البته به بررسی و پیاده سازی پارتیشن بندی دیسک جدید اضافه شده به سیستم عامل می پردازیم پس اگر علاقه مند به انجام کارهای عملیاتی مانند موضوع این مقاله هستید با من همراه باشید.

خوب، اگر به مرحله‌ای رسیده‌اید که کسب‌وکار شما به پارتیشن‌بندی دیسک رسیده است، قطعاً به این دلیل است که اکثر سرورها این توانایی را دارند که یک دیسک را به عنوان یک اتصال داغ به سرور اضافه کنند (افزودن دیسک به سرور در حالی که سرور روشن است و تحت بار ) (نگهداری)) شما نیز مطلع هستید و باید بدانید که چگونه دیسک جدید را پس از افزودن به سرور وارد سیستم عامل خود کنید.

بنابراین من آن قسمت را رد می کنم و بعد از افزودن دیسک پارتیشن به مراحل اولیه می روم.

پس از افزودن دیسک 10 گیگابایتی جدید خود به سرور و معرفی آن به سیستم عامل (دلیل کوچک بودن دیسک در مثال فعلی ما تست مربوطه در محیط مجازی vmware است) با استفاده از lsblk لیست دیسک های خود را بررسی می کنم. فرمان و مطمئنم به سیستم عامل اضافه خواهد شد.

 

lsblk —> لیست دستگاه بلوک در os#

 

 

همانطور که می بینید دیسک جدید من با نام sdb وارد سیستم عامل شده و قابل شناسایی است.

هنگامی که دیسک جدید به سیستم عامل اضافه شد و قابل شناسایی بود، زمان شروع فرآیند پارتیشن بندی دیسک با استفاده از نرم افزار محبوب و پرکاربرد fdisk در سیستم عامل است.

برای شروع فرآیند از دستور fdisk استفاده کنید و دیسک مورد نظر را به صورت زیر مشخص کنید:

 

fdisk /dev/sdb —> fdisk را با درایو بلوک sdb شروع کنید، می خواهیم یک پارتیشن # ایجاد کنیم.

 

 

پس از اجرای دستور مورد نظر، با فشردن کلید n دستور ایجاد یک پارتیشن جدید به برنامه مورد نظر را می دهیم.

در مرحله دوم، سیستم عامل از ما می خواهد که نوع پارتیشن را انتخاب کنیم که اصلی یا توسعه یافته است (شما می توانید در موتور جستجوی گوگل تفاوت بین این دو نوع پارتیشن را بررسی کنید).

از آنجایی که نوع پارتیشن مورد نظر من اولیه است، دکمه p را فشار می دهم و سپس وارد می کنم.

و بعد از اینکه نوع پارتیشن را انتخاب کردید، باید شماره پارتیشن را مشخص کنید، چون این اولین پارتیشنی است که در دیسک sdb ایجاد کردم، عدد 1 را وارد کردم.

در مرحله بعد سیستم عامل از ما می خواهد اولین سکتور دیسک مورد نظر را انتخاب کنیم تا ابتدای پارتیشن مورد نظر را انتخاب کنیم (این مقدار پیش فرض برای اولین پارتیشن ما سکتور 2048 است که دلیل آن ذخیره 2048 سکتور اول است. اطلاعات مربوط به نوع پارتیشن دیسک و ابرداده مرتبط با دیسک است).

در مرحله بعد در نهایت اندازه پارتیشن مورد نظر را مشخص می کنیم مثلا با وارد کردن کلمه +1G مشخص کردم که حجم پارتیشن اول دیسک sdb من باید 1 گیگابایت باشد حجم پارتیشن را وارد کنید سیستم عامل به عنوان مثال تعداد سکتورهای مرتبط با حجم مورد نظر یا اعلان اولین و آخرین سکتور به دلیل پیچیدگی بیشتر و خارج از حوصله این مقاله، موضوع مربوطه حذف خواهد شد).

پس از اتمام فرآیند مورد نظر، آخرین کاری که باید انجام دهید این است که حرف w را تایپ کنید تا تغییرات ایجاد شده را بنویسید. (اگر این کار را انجام ندهید، تغییرات اعمال شده شما ذخیره نمی شود.)

خب پس از انجام مراحل مورد نظر می توانید دوباره دستور lsblk را اجرا کنید و نمایش صحیح خود را بدانید.

 

 

همانطور که در تصویر مربوطه مشاهده می کنید، پارتیشن 1 گیگابایتی جدید ما را می توان به عنوان یک پارتیشن جدید در دیسک sdb مشاهده کرد.

منتظر مقاله بعدی ما در مورد نحوه قالب بندی پارتیشن های جدید ایجاد شده در سیستم عامل باشید.

به امید دیدار.

The post آموزش نحوه پارتیشن بندی دیسک در لینوکس اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی.