آموزش کامل نحوه فعال کردن Remote Desktop در ویندوز سرور

آموزش کامل نحوه فعال کردن Remote Desktop در ویندوز سرور

فعال کردن Remote Desktop در ویندوز کار سخت و پیچیده ای نیست و به راحتی با چند کلیک انجام می شود. اگر از Windows Server استفاده می کنید، می توانید با فعال کردن ویژگی Remote Desktop سرور را از راه دور مدیریت کنید. در این مقاله از وبلاگ پارس پاک، گام به گام به شما آموزش می دهیم که چگونه Remote Desktop را در ویندوز سرور 2022، ویندوز سرور 2019، ویندوز سرور 2016 و ویندوز سرور 2012 R2 فعال کنید. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ریموت دسکتاپ چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

شما می توانید از دسکتاپ از راه دور به یک سرور ویندوز متصل شوید و با استفاده از یک کلاینت آن را از راه دور مدیریت کنید دسکتاپ راه دور مایکروسافت برای سیستم عامل های ویندوز، iOS، macOS و اندروید موجود است. هنگامی که به سرور خود اجازه دسترسی از راه دور را می دهید، می توانید با رایانه دیگری به آن متصل شوید و به سادگی با اتصال به اینترنت به تمام برنامه ها، فایل ها و منابع شبکه روی سرور از هر کجای دنیا دسترسی داشته باشید.

برای اتصال از راه دور به سرور ویندوز، کامپیوتر سرور باید روشن و به اینترنت متصل باشد و قابلیت Remote Desktop نیز فعال باشد. علاوه بر این، رایانه ای که می خواهید از راه دور به ویندوز سرور متصل شوید باید از طریق اینترنت یا یک شبکه محلی (LAN) به ویندوز سرور متصل باشد و اجازه اتصال به آن را داشته باشد. برای این منظور باید در دایرکتوری کاربر ویندوز سرور باشد.

چگونه Remote Desktop را در ویندوز سرور فعال کنم؟

ساده ترین راه برای دسترسی به رایانه برای مدیریت از راه دور ویندوز سرور، فعال کردن این ویژگی در تنظیمات ویندوز است. از آنجایی که ویژگی Remote Desktop در به روز رسانی Fall Creators (1709) اضافه شده است، نسخه های قبلی ویندوز می توانند از برنامه طراحی شده برای این منظور استفاده کنند. همچنین می توانید از روش Legacy برای فعال کردن Remote Desktop استفاده کنید. اما این روش امکانات کمتری به شما می دهد.

برای آشنایی با کاربردها، مزایا و بهترین نسخه های ویندوز سرور، مقاله زیر را مطالعه کنید.

ویندوز سرور چیست؟

فعال کردن Remote Desktop در ویندوز 10 با به روز رسانی Fall Creators (1709) و نسخه های جدیدتر

با دنبال کردن چند مرحله ساده، می توانید عملکرد ویندوز سرور را در رایانه خود فعال کنید:

1. در منوی Start، روی نماد تنظیمات (چرخ‌دنده) در سمت چپ کلیک کنید:

روی نماد کلیک کنید تنظیمات

2. به بخش System بروید:

تنظیمات تنظیمات

3. گزینه Remote Desktop واقع در پنل سمت چپ در پایین صفحه را انتخاب کنید:

انتخاب گزینه دسکتاپ از راه دور

4. نوار لغزنده Enable Remote Desktop را روی On قرار دهید تا Remote Desktop فعال شود:

وضعیت گزینه Enable Remote Desktop را به On تغییر دهید

5. پیشنهاد می کنیم از خوابیدن ویندوز سرور جلوگیری کنید و برای تسهیل اتصالات آن را قابل کشف کنید. همانطور که در تصویر بالا می بینید، در زیر دکمه لغزنده Enable Remote Desktop دو گزینه وجود دارد: وقتی کامپیوتر روشن است برای اتصالات بیدار بماند و کامپیوتر من در شبکه های خصوصی قابل شناسایی باشد تا اتصالات خودکار از یک دستگاه راه دور فعال شود. در کنار هر یک از این گزینه ها کلمه Show Settings دیده می شود که با کلیک بر روی آن می توانید تنظیمات مربوطه را انجام دهید و این گزینه ها را فعال کنید.

6. در صورت لزوم، کاربرانی را که می توانند از راه دور به سرور ویندوز شما دسترسی داشته باشند، با کلیک بر روی گزینه Select users who can remotely access this computer اضافه کنید.

7. همانطور که مشاهده می کنید، در قسمت How to connect to this computer عبارت Use the name of this computer to connect from your remote device نوشته شده است. در زیر نام سرور ویندوز شما (به دلایل امنیتی در اینجا پنهان شده است). برای اتصال به ویندوز سرور با نرم افزار مشتری به این نام نیاز دارید.

Remote Desktop را در ویندوز 7 و نسخه های قبلی ویندوز 10 فعال کنید

برای فعال کردن دسکتاپ از راه دور در ویندوز سرور با نسخه های مختلف، به نرم افزار نیاز دارید دستیار دسکتاپ از راه دور مایکروسافت دانلود و اجرا کنید. این نرم افزار قابلیت دسکتاپ از راه دور را به تنظیمات ویندوز سرور اضافه می کند و کامپیوتر را بیدار نگه می دارد و بررسی می کند که فایروال ویندوز سرور اجازه اتصال دسکتاپ از راه دور را می دهد.

نتیجه

نحوه فعال سازی Remote Desktop در ویندوز سرور را در این مقاله وبلاگ پارس پاک برای شما توضیح داده ایم. همانطور که گفتیم، ویندوز 10 دارای به روز رسانی Fall Creators (1709) است و بعداً می توانید این ویژگی را در تنظیمات خود ویندوز فعال کنید. اما برای نسخه های قبلی ویندوز به نرم افزار دستیار دسکتاپ از راه دور مایکروسافت تو نیاز داری

بعد از اینکه Windows Server Remote Desktop را فعال کردید، باید نرم افزار مشتری Microsoft Remote Desktop را روی سیستمی که می خواهید با آن به Windows Server متصل شوید نصب کنید. اگر در مورد این موضوع سوال یا ابهامی دارید، از طریق نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1. چگونه می توانیم ویندوز سرور را از راه دور کنترل کنیم؟

برای مدیریت از راه دور Windows Server، باید Windows Server Remote Desktop را نصب کرده و نرم افزار Microsoft Remote Desktop Client را روی دستگاهی که می خواهید با آن ویندوز سرور را از راه دور مدیریت کنید، نصب کرده باشید. به یاد داشته باشید که این دستگاه و ویندوز سرور باید به یک شبکه (اینترنت یا LAN) متصل باشند.

2. آیا با گوشی می توان ویندوز سرور را کنترل کرد؟

بله، نرم افزار مشتری Remote Desktop مایکروسافت نسخه هایی برای اندروید و iOS دارد. بنابراین، اگر Remote Desktop را در ویندوز سرور فعال کنید، می توانید ویندوز سرور را با گوشی خود مدیریت کنید.

3. آیا فعال کردن Remote Desktop در ویندوز سرور می تواند باعث هک شدن سرور شود؟

اگر نکات امنیتی برای مدیریت از راه دور ویندوز سرور را رعایت نکنید، امکان هک آن وجود دارد. اگر می توانید ویندوز سرور را به صورت فیزیکی مدیریت کنید، بهتر است Remote Desktop را فعال نکنید. در عوض، شما فقط باید دسکتاپ از راه دور را در شبکه های قابل اعتماد باز کنید، مانند شبکه های محلی داخلی یا شبکه های خانگی.

لطفاً توجه داشته باشید که با فعال کردن این ویژگی، هر کسی در گروه Administrators و هر کاربر دیگری که در تنظیمات Remote Desktop انتخاب می‌کنید می‌توانند از راه دور به حساب Windows Server شما دسترسی داشته باشند. بنابراین، تمام حساب های کاربری ویندوز سرور باید دارای پسورد قوی باشند.