منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آموزش گام به گام تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین

آموزش گام به گام تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش گام به گام تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین

تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین راحت تر از سی پنل است. البته قبل از هر کاری باید حالت PHP و محل فایل php.ini را شناسایی کنیم. در واقع دایرکت ادمین با معرفی تنظیمات PHP کار تغییر تنظیمات PHP را در دایرکت ادمین ساده کرده است. در این مقاله وبلاگ پارس پک نحوه تغییر فایل پیکربندی php.ini در دایرکت ادمین و تنظیمات مربوطه را توضیح می دهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

فایل پیکربندی php.Ini را در دایرکت ادمین تغییر دهید

برای انجام تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین، راه آسانی پیش روی شماست. در مرحله بعد، نحوه پیکربندی تنظیمات PHP در دایرکت ادمین را در سه مرحله ساده بررسی خواهیم کرد.

برای ایجاد تغییرات در PHP ابتدا باید مسیر دقیق فایل php.ini را شناسایی کنید. با تغییر تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین می توانید php اختصاصی و سفارشی را مدیریت کنید و تنظیمات آن را بر اساس نوع کار مورد نیاز خود تعریف کنید.

مرحله 1: وارد کنترل پنل Direct Admin شوید

با استفاده از یکی از آدرس های زیر وارد کنترل پنل دایرکت ادمین شوید:

 • https://parspack.com:2222
 • http://ip-address:2222
 • Http://server-hostname:2222

در روش اول به جای پارس پک نام دامنه خود را قرار دهید. پس از وارد کردن رمز عبور و نام کاربری وارد کنترل پنل شوید.

مدیر مستقیم دارای 3 سطح دسترسی است:

 • مدیر
 • نمایندگی فروش
 • کاربر

تنظیمات php.ini برای کاربران قابل دسترسی است، بنابراین باید از دسترسی در سطح کاربر استفاده کنید.

در پنل مدیریت مستقیم می توانید با پروفایل کاربری وارد شوید و یا پس از ورود با کاربر ادمین کاربر مورد نظر را از قسمت نمایش همه کاربران انتخاب کنید و از قسمت Login as وارد پنل کاربری مورد نظر شوید.

 فایل پیکربندی php.ini را در دایرکت ادمین تغییر دهید
نحوه تغییر فایل پیکربندی php.ini در دایرکت ادمین

مرحله 2: به تب تنظیمات دایرکت ادمین بروید

از طریق مدیریت حساب > تنظیمات PHP به تب تنظیمات مدیریت مستقیم بروید.

تنظیمات PHP در دایرکت ادمین
آموزش تنظیمات PHP در دایرکت ادمین

مرحله 3: تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب کنید

در بخش Setup گزینه های پیکربندی زیادی را از لیست کشویی مشاهده خواهید کرد. برای مثال اگر می خواهید تنظیمات مربوط به قسمت حافظه را در تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین انجام دهید، می توانید با انتخاب گزینه memory_limit وارد قسمت تنظیمات حافظه شوید. پس از تنظیم مقدار مورد نیاز (مثلا 64 یا 128 مگابایت یا …) روی گزینه Add کلیک کنید. همچنین می توانید مقدار مورد نظر را به صورت دستی وارد کرده و در نهایت دکمه Add را بزنید.

تنظیمات فایل php.ini در دایرکت ادمین
آموزش تنظیمات فایل php.ini در دایرکت ادمین

به طور کلی، با استفاده از تنظیمات PHP می توانید فایل های زیر را پیکربندی و مدیریت کنید:

 • log_errors
 • file_uploads
 • شامل_مسیر
 • نمایش خطا
 • گزارش یک خطا
 • حافظه_محدود
 • post_max_size
 • register_globals
 • short_open_tag
 • حداکثر_زمان_وارد شده
 • max_input_vari
 • mex_time_to_run
 • upload_max_filesize
 • session.gc_maxlifetime
 • zlib.output_compression
 • mail.force_extra_parameters

تنظیمات سفارشی php.ini در مدیریت مستقیم

برای اصلاح فایل پیکربندی ویژه php.ini در دایرکت ادمین، ابتدا باید مکان PHP.ini را بر اساس مکان و تنظیمات دقیق دایرکت ادمین شناسایی کنید. برای یافتن مسیر دقیق فایل php.ini از طریق SSH به سرور متصل شده و دستور زیر را اجرا کنید. این مسیر دقیق فایل php.ini را به شما نشان می دهد:

Php-i|grep php.ini

با فرض اینکه از PHP 8.1 استفاده می کنید، فایل پیکربندی شما معمولاً در آدرس زیر قرار دارد:

/usr/local/php 8.1/lib/php.ini

همچنین در نصب های CustomBuild 2.0 فایل های مختلف php.ini در دایرکتوری php.conf.d قرار می گیرند. به عنوان مثال، فایل هایی که customBuild 2.0 می سازد شامل مثال های زیر است:

/usr/local/php74/lib/php.conf.d/10-directadmin.ini

/usr/local/php74/lib/php.conf.d/50-webapps.ini

اگر می خواهید تنظیمات و پیکربندی جدیدی انجام دهید، فقط فایل خود را در این قسمت اضافه کنید. برای درک بهتر این قسمت را با یک مثال توضیح می دهیم. فرض کنید می خواهید تغییرات فایل زیر را در دایرکت ادمین انجام دهید:

/usr/local/php74/lib/php.conf.d/11-custom.ini

به سادگی فایل فوق را به جای فایل های customBuild 2.0 ایجاد کنید. پس از انجام تنظیمات، برای بررسی وضعیت تنظیماتی که انجام دادید، فایلی به نام phpinfo.php یا هر نام دیگری ایجاد کنید و محتوای زیر را در آن قرار دهید.

<?Php Phpinfo();?>

سپس این فایل را در مسیر public_html دامنه قرار دهید. در نهایت، اگر به http://domain.com/phpinfo.php بروید، می توانید تنظیمات را بررسی کنید.

اگر مسیر نصب customBuild 2.0 در فایل php.ini است، باید از مسیر /usr/local/lib/php.conf.d برای پیکربندی و تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین استفاده کنید. برای سایر حالت های PHP، اگر از نسخه 5.6 استفاده می کنید، مسیر فایل پیکربندی می تواند به صورت زیر باشد:

/usr/local/lib/php55/php.conf.d

دانستن مسیر دقیق فایل php.ini به شما کمک می کند تا تنظیمات دلخواه خود را به راحتی روی آن اعمال کنید. سپس با هم برخی تغییرات مشخص را اعمال خواهیم کرد.

تنظیمات سفارشی php.ini در مدیریت مستقیم
آموزش راه اندازی php.ini ویژه در دایرکت ادمین

تنظیمات php.ini را در دایرکت ادمین تغییر دهید. حجم فایل آپلود را افزایش دهید

هنگامی که می توانید فایل php.ini را پیدا کنید، باید به طور خاص تنظیمات فایل php.ini را در دایرکت ادمین با تغییر مقادیر پارامتر تغییر دهید:

Maximum allowed size for uploaded files.

upload_max_filesize = 2M

به جای 2M، مقدار مورد نظر را قرار دهید و سپس وب سرور را مجددا راه اندازی کنید. شایان ذکر است که برخی از نسخه ها ممکن است اندازه فایل را محدود کنند. در این صورت پیام زیر را مشاهده خواهید کرد:

Fatal error: Allowed memory size of 123456 bytes exhausted (tried to allocate 234567 bytes) in /path/file.php

برای رفع این مشکل همانطور که در قسمت اول مقاله گفتیم ابتدا به تب تنظیمات PHP رفته و memory_limit را تغییر دهید. با تعیین مقداری بیشتر از مقدار فعلی، سیستم را دوباره راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شوند.

هر آنچه را که باید در مورد ویژگی ها و قابلیت های کنترل پنل دایرکت ادمین بدانید را در مقاله زیر بخوانید.

دایرکت ادمین چیست؟

چگونه php.ini ویژه را در دایرکت ادمین تعریف کنیم؟

با توجه به حالت های مختلف PHP، روش های مختلفی برای ایجاد تغییرات خاص در تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین وجود دارد. شما می توانید حالت PHP را با علامت زدن custombuild.conf شناسایی کنید. از آنجایی که ابزار suPHP قدیمی است و در برابر انواع جدید PHP چندان موثر نیست، بسیاری از مردم به دنبال راه‌های سریع برای پیکربندی php.ini در مدیریت مستقیم هستند.

شما به راحتی می توانید تغییرات سفارشی خود را در PHP.ini ایجاد کنید. اگر از (mod_php(cil) استفاده می کنید، می توانید اکثر تنظیمات PHP را با پیکربندی ویژه httpd از طریق php_admin_flag/php_admin_value انجام دهید.

صرف نظر از نوع PHP، در زیر یک روش متداول برای چهار حالت mod_php، php-fpm، fastcgi و suphp خواهیم گفت که می توانید فایل php.ini را بهتر مدیریت کنید.

هنگام انجام تنظیمات php.ini در مدیریت مستقیم، پس از شناسایی مسیر فایل php.ini، اکنون می توانید فایل php.ini خود را ایجاد کنید. برای درک بهتر، مسیر فایل شما را به صورت زیر فرض کنید:

/usr/local/lib/php.conf.d

بارگیری فایل های ini بر اساس الفبای انگلیسی است. بنابراین با شماره گذاری فایل ها ترتیب بارگذاری فایل ها را مشخص می کنید.

1. تنظیمات فایل php.ini در مدیریت مستقیم بر اساس هر دامنه

اگر می خواهید تنظیمات دامنه را در تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین تغییر دهید، می توانید با ایجاد فایل زیر دامنه را تغییر دهید:

/usr/local/lib/php.conf.d/30-{{domain}}.ini

به جای Domain، نام دامنه مورد نظر را قرار داده و کد زیر را اضافه کنید:

[HOST=example.com]

session.save_path=/home/fred/tmp

upload_tmp_dir=/home/fred/tmp

2. تنظیمات فایل php.ini در مدیریت مستقیم بر اساس هر مسیر

به طور مشابه، می توانید تنظیمات هر مسیر فایل را تغییر دهید. به عنوان مثال، شما می خواهید تنظیمات سفارشی برای کاربری به نام Fred در دامنه ای که در مسیر هدف شما قرار دارد انجام دهید. برای این کار باید فایل زیر را ویرایش کنید:

{{phppath}}/30-{{usern}}.ini

به عنوان مثال، می توانید آن را به:

[PATH=/home/fred]

session.save_path=/home/fred/tmp

upload_tmp_dir=/home/fred/tmp

اگر قصد دارید تنظیمات سفارشی را برای هر کاربر تغییر دهید، این فرآیند ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. برای جلوگیری از طولانی شدن فرآیند می توانید از فایل زیر استفاده کنید.

{{phppath}}/30-custom-domains.ini

نتیجه

تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین بسته به حالت php متفاوت است. برای ایجاد تغییرات در این فایل ابتدا باید مسیر دقیق فایل php.ini را مشخص کنیم. در این مقاله ابتدا مسیر کلی پیکربندی تنظیمات PHP در دایرکت ادمین را بررسی کردیم. سپس از طریق یکی از راه هایی که پس از یافتن مسیر فایل php.ini معرفی شد، نحوه اعمال تنظیمات خاص بر روی این فایل را کشف کردیم. با مطالعه این مقاله، نحوه شناسایی فایل php.ini در دایرکت ادمین و اصلاح آن را خواهید دانست.

اگر در مورد تغییر تنظیمات php.ini در دایرکت ادمین سوال یا ابهامی دارید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان پارس پک در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

1. چگونه فایل پیکربندی php.ini را در دایرکت ادمین تغییر دهم؟

بسته به حالت PHP می توانید از طریق کنترل پنل و تب Account Manager به تب تنظیمات PHP رفته و تغییرات مورد نظر را اعمال کنید.

2. چگونه تنظیمات خاص فایل php.ini را در دایرکت ادمین تغییر دهم؟

برای ایجاد تغییرات سفارشی و خاص در php.ini، ابتدا باید نوع PHP و محل فایل php.ini را شناسایی کنید.

3. برای تغییر تنظیمات فایل php.ini در دایرکت ادمین از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

بسته به حالت PHP، روش های مختلفی مانند تغییر فایل php-fpmXX، مسیر php و user.ini وجود دارد.

منابع:docs.directadmin