منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش گام به گام ساخت اکانت FTP در سی پنل

آموزش گام به گام ساخت اکانت FTP در سی پنل

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش گام به گام ساخت اکانت FTP در سی پنل

یک حساب FTP در سی پنل ایجاد کنید

FTP یا پروتکل انتقال فایل یکی از مهم ترین و امن ترین پروتکل های انتقال فایل در اینترنت است. ایجاد یک حساب FTP به شما کمک می کند به سروری متصل شوید که از این پروتکل استفاده می کند و بنابراین می توانید فایل های لازم را در هاست خود آپلود یا ویرایش کنید. همچنین فایل ها را با همین روش در هاست خود دانلود کنید. در این مقاله از وبلاگ پارس پاک می خواهیم در مورد اهمیت ایجاد اکانت FTP صحبت کنیم و نحوه انجام این کار در سی پنل را بیاموزیم.

حساب FTP چیست؟

حساب FTP یک حساب کاربری است که برای دسترسی به خدمات FTP ایجاد شده است. داشتن این حساب کاربری به شما این امکان را می دهد که بین ایستگاه کاری محلی خود و سرور از طریق سرویس گیرنده FTP ارتباط برقرار کرده و فایل های خود را انتقال دهید.

معمولاً ارائه دهندگان هاست به شما این امکان را می دهند که از طریق پروتکل FTP به سرور میزبان خود متصل شوید و عملیات لازم را روی فایل های موجود انجام دهید. هر حساب FTP از یک میزبان FTP و یک نام کاربری و رمز عبور تشکیل شده است و معمولاً به یک وب سایت، شبکه یا سرور FTP متصل است.

آموزش روش های مختلف ورود به کنترل پنل cPanel را در مقاله زیر بخوانید.

وارد کنترل پنل cPanel شوید

چرا به یک حساب FTP نیاز داریم؟

همچنین امکان انتقال فایل ها بدون استفاده از FTP و با استفاده از فایل منیجر هاست وجود دارد. با این حال، مدیریت تعداد زیادی فایل و انتقال با استفاده از FTP امن تر و راحت تر است. به عبارت دیگر، FTP در مدیریت همزمان چندین فایل و حجم زیادی از فایل ها بسیار بهتر است.

همچنین می توانید از چندین حساب FTP برای اعضای مختلف تیم خود استفاده کنید. به این ترتیب، می‌توانید برخی از کارها را بدون دادن رمز اصلی FTP به آنها واگذار کنید.

اگر وب سایت های زیادی دارید و از هاست اشتراکی برای همه آنها استفاده می کنید، FTP می تواند راه حل خوبی برای بهبود امنیت آنها باشد. برای توضیح بیشتر، تصور کنید که یک حساب FTP فقط به یک دامنه دسترسی دارد. بنابراین، می‌توانید به یک توسعه‌دهنده وب به جای کل میزبان‌ها، فقط به یک وب‌سایت دسترسی داشته باشید، در نتیجه امنیت کلی وب‌سایت‌های خود را بهبود می‌بخشید.

خریده است

نحوه ایجاد اکانت FTP در سی پنل

سرویس های میزبانی که از سی پنل استفاده می کنند به طور پیش فرض یک حساب کاربری برای کاربران خود ایجاد کرده اند. بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که با ارائه دهنده هاست خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید خدمات FTP را در سرور میزبان شما فعال کنند.

همچنین، اگر حساب هاست شما از یک آدرس IP اختصاصی استفاده می کند، می توانید از نام کاربری و رمز عبور cPanel خود برای FTP استفاده کنید. با این حال، اگر حساب شما روی یک آدرس IP مشترک است. به اشتراک گذاشته شده بین چندین دامنه، شما باید از نام کاربری کامل FTP (به عنوان مثال [email protected]) و رمز عبور برای ورود به FTP استفاده کنید.

با این حال، گاهی اوقات می خواهید به یک کاربر دسترسی FTP بدهید. اما به دلایل امنیتی، نمی خواهید او به حساب سی پنل شما دسترسی داشته باشد. برای این منظور می توانید یک حساب کاربری جدید FTP ایجاد کنید و محدودیت هایی برای آن و سطح دسترسی آن تعیین کنید.

برای ایجاد یک حساب FTP مراحل زیر را دنبال کنید:

1. وارد داشبورد سی پنل خود شوید.

2. در قسمت Files گزینه FTP Accounts را انتخاب کنید. این گزینه در تصویر زیر نشان داده شده است.

اکانت ftp چیست؟

حساب های FTP را انتخاب کنید

3. در قسمت Add FTP Account نام کاربری خود را در قسمت Login وارد کنید.

    استفاده از ftp در سی پنل

نام کاربری خود را وارد کنید

4. نام دامنه مورد نظر را از منوی کشویی Domain انتخاب کنید. نام کاربری CPanel FTP ترکیبی از نام وارد شده در کادر ورود و نام انتخاب شده در منوی Domain خواهد بود. در مثال این آموزش، نام کاربری [email protected] خواهد بود.

5. رمز عبور را در قسمت Password وارد کنید. cPanel به طور خودکار رمز عبور شما را بررسی می کند و قدرت آن را در نوار پایین صفحه نمایش می دهد. اگر امنیت رمز انتخابی شما کافی باشد، کلمه Very Strong روی این نوار نوشته شده و رنگ آن به سبز تغییر می کند.

6. رمز عبور خود را دوباره در قسمت Password (دوباره) وارد کنید.

7. سطح دسترسی هر کاربر در قسمت Directory لیست می شود. برای مثال اگر در این قسمت گزینه public_html را انتخاب کنید به این معنی است که کاربر فقط می تواند به پوشه Public_html و محتویات آن دسترسی داشته باشد. به عبارت دیگر، کاربر اجازه دسترسی به فایل ها و پوشه های خارج از Public_html را نخواهد داشت.

آموزش ساخت اکانت ftp در سی پنل

سطح دسترسی پوشه را انتخاب کنید

8. در تب Quota می توانید اندازه سهمیه استفاده از پهنای باند کاربر را انتخاب کنید. اگر گزینه Unlimited را انتخاب کنید، محدودیتی برای استفاده از پهنای باند کاربر وجود نخواهد داشت.

چگونه یک حساب ftp مدیریت را به یک فایل Zilla پیوند دهیم

میزان پهنای باندی که هر کاربر می تواند استفاده کند را تعیین کنید

9. بر روی گزینه Create FTP Account کلیک کنید.

اکنون، اگر به پایین صفحه بروید، لیستی از حساب های کاربری ایجاد شده را مشاهده خواهید کرد.

در این بخش گزینه هایی برای تغییر رمز عبور، تغییر سهمیه استفاده از پهنای باند و پیکربندی کلاینت های FTP وجود دارد. همچنین اگر به هیچ یک از حساب های کاربری نیاز ندارید، می توانید آن ها را از این قسمت حذف کنید.

برای پیکربندی مشتری، مراحل زیر را دنبال کنید:

CoreFTP .1 یا Cyberduck را روی رایانه خود نصب کنید. توجه داشته باشید که سی پنل فقط از پیکربندی خودکار برای کلاینت های FTP پشتیبانی می کند. بنابراین اگر می خواهید از کلاینت دیگری استفاده کنید، باید آن را به صورت دستی پیکربندی کنید.

2. در داشبورد cPanel خود، در قسمت FTP Accounts، روی گزینه Configure FTP Client برای حساب FTP مورد نظر خود کلیک کنید.

نحوه ایجاد اکانت FTP در سی پنل

پیکربندی یک حساب FTP در سی پنل

3. در قسمت Configuration Files با کلیک بر روی دکمه FTP Configuration Files CoreFTP یا Cyberduck را انتخاب کنید.

4. فایل اسکریپت پیکربندی دانلود شده را باز کنید. کلاینت FTP به طور خودکار باز می شود و پیکربندی می شود و در نهایت به سرور FTP متصل می شود.

راهنمای خرید لایسنس سی پنل را در مقاله زیر بخوانید.

لایسنس سی پنل چیست؟

نتیجه

چه یک توسعه دهنده وب باشید و چه صاحب وب سایت، یک حساب FTP می تواند به عنوان یک ابزار مدیریت وب سایت کمک زیادی به شما کند. با استفاده از FTP می توانید فایل ها را راحت تر و سریع تر مدیریت کنید. این ویژگی به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که اطلاعات زیادی دارید و می خواهید آن را در هاست cPanel وب سایت خود آپلود یا ویرایش کنید. در این مقاله وبلاگ آموزش سی پنل و آموزش کنترل پنل، توضیح دادیم که چگونه می توانید یک حساب FTP در کنترل پنل سی پنل خود ایجاد کنید. این حساب زمانی بسیار مفید خواهد بود که بخواهید به شخصی اجازه دهید تنها به بخشی از هاست شما دسترسی داشته باشد.

 

سوالات متداول

1. FTP چیست؟

FTP مخفف File Transfer Protocol است. در سال 1970 این پروتکل معرفی شد و مربوط به قوانین و مقررات انتقال فایل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر در اینترنت بود.

2. استفاده از اکانت FTP در سی پنل چیست؟

اگر می خواهید به شخصی اجازه دسترسی محدود به سرور میزبان شما را بدهید، می توانید یک حساب FTP برای او ایجاد کنید و دسترسی آن حساب را به دلخواه محدود کنید.

3. آیا استفاده از FTP بی خطر است؟

به طور کلی، FTP یک پروتکل امن نیست زیرا فقط از نام کاربری و رمز عبور بدون رمزگذاری استفاده می کند.

4. FTPS چیست؟

FTPS یک پروتکل FTP است که از رمزگذاری داده های مبتنی بر SSL پشتیبانی می کند. استفاده از این پروتکل برای انتقال داده بسیار امن تر از FTP است.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “FTP چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “FTP مخفف عبارت File Transfer Protocol به‌معنای پروتکل انتقال فایل‌هاست. سال ۱۹۷۰، این پروتکل معرفی شد و به قواعد و قوانین انتقال فایل‌ها از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر در شبکه اینترنت ارتباط دارد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “کاربرد اکانت FTP در cPanel چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “اگر بخواهید به شخصی اجازه دهید به‌طورمحدود به هاست سرورتان دسترسی داشته باشد، یک اکانت FTP می‌توانید برای او بسازید و دسترسی‌های این اکانت را طبق میلتان محدود کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا استفاده از پروتکل FTP امنیت لازم را دارد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “به‌طور‌کلی، FTP با‌توجه‌به اینکه صرفاً از نام کاربری و رمزعبور بدون رمزگذاری استفاده می‌کند، پروتکل ایمنی نیست.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “FTPS چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “FTPS همان پروتکل FTP است که از رمزگذاری داده‌ها بر‌اساس SSL پشتیبانی می‌کند. استفاده از این پروتکل برای انتقال داده‌ها بسیار ایمن‌تر از FTP است.”
}
}]
}

آموزش گام به گام ساخت اکانت FTP در سی پنل برای اولین بار در پارسپک. به نظر می رسد.