آموزش گام به گام مراحل پیکربندی سرور مجازی لینوکس

آموزش گام به گام مراحل پیکربندی سرور مجازی لینوکس

آموزش پیکربندی سرور مجازی لینوکس

پیکربندی سرور مجازی لینوکس این یکی از کارهایی است که باید بعد از خرید VPS انجام دهید. امروزه وب سایت هایی که ترافیک زیادی دارند نیاز به ارتقا هاست دارند. یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود میزبانی وب‌سایت، پیکربندی سرور مجازی لینوکس (VPS) است که نسبت به سرور اختصاصی ارزان‌تر است و ویژگی‌های بیشتری نسبت به هاست معمولی دارد. در این مقاله وبلاگ پارس پاک مراحل پیکربندی سرور مجازی لینوکس (VPS) را به شما آموزش می دهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چرا سرور مجازی لینوکس را اجرا کنیم؟

معمولاً هنگام ثبت نام برای هاستینگ، شرکت هاستینگ تمامی نرم افزارهای مورد نیاز برای استفاده از آن را نصب و راه اندازی می کند. با هاست اشتراکی، به کنترل پنل و پیکربندی حساب کاربری خود دسترسی دارید، اما نمی توانید تنظیمات سرور را تغییر دهید. از طرفی در VPS وظیفه پیکربندی سرور و مدیریت و راه اندازی سرور بر عهده شماست.

در هاست اشتراکی، منابع با سایر کاربران به اشتراک گذاشته می شود، اما در آموزش پیکربندی سرور لینوکس، منابع هر سرور اختصاصی و دسترسی به اطلاعات به کاربر خاصی اختصاص داده می شود. در نتیجه، سرور مجازی نسبت به هاست اشتراکی ایمن تر است. یکی دیگر از مزایای سرور مجازی لینوکس قیمت مقرون به صرفه برای امکانات و خدمات آن است.

پنج مرحله برای پیکربندی سرور مجازی لینوکس

ابتدا باید یک سرور مجازی خریداری کنید. سپس در پنج مرحله نحوه پیکربندی سرور مجازی را به صورت مرحله به مرحله یاد خواهیم گرفت.

1. نحوه اتصال به VPS از طریق Secure Shell (SSH) را بیاموزید.

علاوه بر مرورگرها، راه‌های زیادی برای اتصال به یک وب‌سایت وجود دارد، مانند پروتکل انتقال فایل (FTP)، که به شما امکان می‌دهد فایل‌ها را روی سرور خود آپلود، دانلود و ویرایش کنید.

به سرور مجازی لینوکس متصل شوید

FTP بسیار مفید است. اما این پروتکل به سرور اجازه اجرای دستور را نمی دهد. بنابراین باید از Secure Shell (SSH) که یک پروتکل امن برای اتصال به سرور راه دور است استفاده کنید.

هنگامی که از طریق SSH به سرور متصل می شوید، می توانید بدون دسترسی فیزیکی به سرور، دستورات مورد نظر را از طریق پوسته سرور اجرا کنید. این پروتکل به دلیل رمزگذاری و احراز هویت قوی در بین کاربران بسیار محبوب است. اولین قدم های خود را در مدیریت سرور با یادگیری نحوه استفاده از SSH بردارید.

مزایای VPS لینوکس چیست و چه ویژگی هایی ارائه می دهد؟ در مقاله زیر بخوانید.

مزایای سرور مجازی لینوکس چیست؟

پس از خرید سرور مجازی لینوکس، شرکت میزبان اطلاعات زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

  • آدرس IP سرور
  • نام کاربری (معمولاً روت)
  • کلمه عبور

Root برای اتصال به سرور مجازی لینوکس و خط فرمان مستقیماً برای سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس برای اتصال به سرور استفاده می شود. برای SSH به سرور لینوکس از نرم افزار Putty استفاده می شود که رابط کاربری آسانی دارد. پس از نصب و اجرای نرم افزار، پنجره ای مانند تصویر زیر ظاهر می شود:

اتصال به سرور مجازی لینوکس با نرم افزار بتونه

در این مرحله باید آدرس IP سرور خود را در قسمت Hostname وارد کرده و تنظیمات پورت را روی مقدار پیش فرض 22 رها کنید.

تنظیمات سرور مجازی خود را وارد کنید

Connection Type را روی SSH قرار دهید و Open را بزنید. در پنجره بعدی برنامه از شما نام کاربری و رمز عبور می خواهد. نام کاربری نیز معمولاً روت است.

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

در صورت صحت اطلاعات، مشخصات سرور را مشاهده خواهید کرد و سرور آماده است تا دستورات بیشتری را وارد کند.

نمایش جزئیات سرور

اولین مرحله برای راه اندازی VPS کامل شده است. پنجره Command Prompt را نبندید و به مرحله بعد بروید.

2. سرور را به روز کنید

پس از ورود به VPS، پیام به روز رسانی امنیتی بسته را مشاهده خواهید کرد.

به روز رسانی امنیتی VPS

بسته ها اساساً نرم افزارهای مبتنی بر زبان یونیکس هستند. هنگام استفاده از سیستم، به روز رسانی اجزای آن بسیار مهم است. سرورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر از نرم افزارهای قدیمی استفاده می کنید، سرور و وب سایت شما از نظر امنیت آسیب پذیر خواهد بود. علاوه بر این، سرور ویژگی ها و عملکردهای جدید را از دست می دهد. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید بسته های سرور را به روز کنید.

برای شروع، دستور apt update را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. سرور بررسی می کند که کدام بسته ها نیاز به ارتقا دارند. پس از انجام، آپگرید apt را اجرا کنید که بسته های سرور را به روز می کند:

VPS در حال به روز رسانی است

بسته به تعداد به‌روزرسانی‌هایی که سرور نصب می‌کند، این فرآیند ممکن است کمی طول بکشد.

3. یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید و امتیازات آن را تغییر دهید

ابتدا پیکربندی سرور مجازی لینوکس را با نام کاربری Root اجرا می کنید. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم یک حساب کاربری دیگر با امتیازات superuser ایجاد کنید. دلیل این امر این است که اکانت روت به تمام تنظیمات سیستم شما دسترسی کامل دارد و یک دستور اشتباه با اکانت روت می تواند به سرور آسیب جدی وارد کند. همچنین، یک حساب کاربری عادی با امتیازات superuser باید پیشوند sudo را برای اجرای هر دستوری اضافه کند. این تغییر ممکن است کوچک به نظر برسد. اما تفاوت زیادی ایجاد می کند و احتمال خطا را کاهش می دهد.

با وارد کردن دستور زیر یک حساب کاربری جدید راه اندازی کنید. در قسمت دوم نام کاربری مورد نظر را جایگزین کنید:

adduser yournewusername

سپس در این خط نام کاربری با پیشوند sudo را اضافه کنید:

# usermod -aG sudo yournewusername

حالا یک رمز عبور برای این حساب انتخاب کنید.

4. احراز هویت کلید عمومی را فعال کنید

احراز هویت کلید عمومی احتمالاً از رمزهای عبور ساده ایمن تر است. به این ترتیب مجموعه ای از کلیدهای “عمومی” و “خصوصی” ایجاد می کنید. سرور کلید عمومی را ذخیره می کند و از آن برای احراز هویت شخصی استفاده می کند که از طریق یک فایل در رایانه قابل دسترسی است. پس از تنظیم احراز هویت کلید عمومی، برای ورود به سیستم به کلید خصوصی و رمز عبور نیاز دارید. این امر امنیت وب سایت را تا حد زیادی افزایش می دهد.

برای تولید کلیدهای SSH در ویندوز، PuTTYgen را نصب و اجرا کنید. پس از راه اندازی، تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:

تولید کلیدهای SSH در ویندوز

تنظیمات کلید پیش فرض را تغییر ندهید و روی دکمه Generate کلیک کنید. سپس ماوس را در قسمت خالی وسط صفحه حرکت دهید تا نوار سبز رنگ به پایان برسد.

روی دکمه Generate کلیک کنید

سپس نرم افزار کلید عمومی تولید شده را نمایش می دهد. در اینجا، یک رمز عبور برای کلید انتخاب کنید.

پس از نمایش کلید عمومی، رمز عبور مورد نظر را انتخاب کنید

حالا روی دکمه Save Private Key کلیک کنید و فایل را در کامپیوتر خود ذخیره کنید و کلید عمومی را کپی کنید.

سپس با استفاده از Root وارد سرور شوید و با استفاده از # su – نام کاربری جدید خود، به پوشه ریشه حساب کاربری جدید بروید. اکنون خط فرمان نام کاربری جدید شما را نمایش می دهد:

نمایش نام کاربری جدید پس از ورود به پوشه ریشه اکانت

سپس باید دستورات زیر را روی سرور اجرا کنید تا یک پوشه جدید برای کلید عمومی ایجاد کنید و کلید را ذخیره کنید:

mkdir ~/.ssh

chmod 700 ~/.ssh

nano ~/.ssh/authorized_keys

آخرین دستور ویرایشگر Nano را باز می کند و می توانید فایل authorized_keys جدید را روی سرور خود تغییر دهید. در قسمت بعدی کلید عمومی را از پنجره PuTTYgen کپی کرده و در این فایل پیست کنید. پس از فشار دادن کلید، CTRL + X را فشار دهید تا ویرایشگر بسته شود و Y را تایپ کنید تا تغییرات در فایل ذخیره شود. سپس دو دستور زیر را وارد کنید:

chmod 600 ~/.ssh/authorized_keys

exit

در مرحله بعد، باید PuTTY را برای استفاده از کلید خصوصی هنگام اتصال به سرور پیکربندی کنید. برای انجام این کار، Putty را اجرا کنید و به Connection › SSH › Auth بروید. سپس فایل کلید خصوصی را از تب Browse انتخاب کنید.

پیکربندی نرم افزار بتونه

در نهایت، روش پیش فرض احراز هویت رمز عبور را برای کاربر جدیدی که ایجاد کرده اید غیرفعال کنید. برای انجام این کار، از طریق SSH به عنوان یک کاربر جدید وارد سرور شوید و این دستور را اجرا کنید:

sudo nano /etc/ssh/sshd_config

این دستور فایل sshd_config را با استفاده از ویرایشگر نانو باز می کند. PasswordAuthentication را پیدا کنید و # قبل از آن را حذف کنید. سپس مقدار آن را از “بله” به “خیر” تغییر دهید. نتیجه به شرح زیر است:

PasswordAuthentication no

تغییرات را در فایل ذخیره کنید و سرور خود را مجددا راه اندازی کنید. از این پس فقط می توانید با کلید خصوصی و رمز عبور وارد سرور شوید.

5. فایروال را برای VPS فعال کنید

اگر می خواهید امنیت سرور پیکربندی VPS را افزایش دهید، آخرین مرحله که فعال کردن فایروال است را بردارید. این کار را می توان با استفاده از برنامه iptables انجام داد. با کمک این برنامه می توانید ترافیک ورودی و خروجی از سرور را محدود و کنترل کنید. در واقع با غیرفعال کردن برخی پورت ها از بسیاری از حملات علیه سرور جلوگیری می کنید.

برای یادگیری نحوه اتصال به سرور لینوکس با استفاده از PuTTY می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

چگونه به سرور لینوکس متصل شوم؟

نتیجه

پیکربندی سرور مجازی لینوکس در این مقاله به شما آموزش دادیم. شما می توانید با توجه به نوع کسب و کار و نیاز خود از سرور مجازی لینوکس استفاده کنید. اگر در این زمینه سوال یا ابهامی دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

سوالات متداول

1. پیکربندی سرور مجازی چیست؟

به طور کلی کانفیگ به معنای پیکربندی است. یک سرور مجازی به گونه ای پیکربندی شده است که چندین کاربر بتوانند قدرت پردازش آن را به اشتراک بگذارند. هنگام مقایسه یک سرور فیزیکی با یک سرور مجازی، یک سرور مجازی راهی موثر برای صرفه جویی در هزینه های سخت افزار فیزیکی است.

2. چرا باید از پیکربندی سرور مجازی لینوکس استفاده کنیم؟

در VPS شما مسئول پیکربندی سرور و مدیریت و راه اندازی سرور هستید. در پیکربندی سرور لینوکس، منابع و دسترسی به اطلاعات هر سرور اختصاصی برای یک کاربر خاص تعریف شده است. در نتیجه سرور مجازی امنیت بیشتری دارد.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “کانفیگ سرور مجازی چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “به‌طور کلی کانفیگ به معنای پیکربندی است. یک سرور مجازی به گونه‌ای پیکربندی شده است که چندین کاربر بتوانند قدرت پردازش آن را به اشتراک بگذارند. هنگام مقایسه یک سرور فیزیکی با یک سرور مجازی، سرور مجازی به‌عنوان یک راه موثر برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سخت‌افزار فیزیکی نشان داده می شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “چرا باید از کانفیگ سرور مجازی لینوکس استفاده کنیم؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “در VPS کانفیگ سرور و مدیریت و راه‌اندازی سرور برعهده خودتان است. در کانفیگ سرور لینوکس، منابع هر سرور اختصاصی و دسترسی به اطلاعات برای کاربر خاصی تعریف شده است. در‌نتیجه سرور مجازی ایمن‌تر است.”
}
}]
}

آموزش گام به گام و گام به گام پیکربندی سرور مجازی لینوکس برای اولین بار در پارس پک. به نظر می رسد.