منو سایت

آیا کوکی ها مفید هستند یا خیر؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا کوکی ها مفید هستند یا خیر؟

آیا کوکی ها مفید هستند یا خیر؟

مدتی پیش در این مقاله کوکی ها به طور کامل تعریف و توضیح داده شد. حال در این مقاله با مزایا و معایب کوکی ها در اختیار شما هستیم.

مزایای

سایت کاربر پسند

کوکی ها بسیار کاربرپسند هستند و کاربران می توانند فعالیت خود را با استفاده از آنها پیکربندی کنند. همه مرورگرها تنظیماتی برای پاک کردن تاریخچه از جمله کوکی ها دارند و کاربران می توانند به صورت دستی فایل های متنی کوکی ها را در مخزن پیدا، ویرایش و حذف کنند.

دسترسی داشته باشید

آنها همچنین می توانند برای مدت زمان طولانی تری ارائه شوند. پس از ایجاد کوکی ها در فضای ذخیره سازی کاربر، تا زمانی که کاربر آنها را به صورت دستی حذف نکند، در دسترس خواهند بود. حتی اگر سرور خراب شود، می توان اطلاعات را از آنها بازیابی کرد.

راحتی

علاوه بر وب سایت ها، کوکی ها نیز ممکن است اطلاعات فرم را ذخیره کنند. به عنوان مثال، هر بار که کاربر از سایت بازدید می کند، فرم آدرس به صورت خودکار پر می شود. با این حال، کوکی ها اطلاعات محرمانه مانند اطلاعات کارت اعتباری را ذخیره نمی کنند.

بازار یابی

اکثر شرکت ها، به ویژه فروشگاه های آنلاین، تمایل دارند از کوکی ها برای هدف قرار دادن محصولات به مشتریان خود استفاده کنند. اطلاعاتی مانند عبارات جستجو، کلمات کلیدی و مکان های جغرافیایی برای کمپین بازاریابی آنها جمع آوری می شود. حتی سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک نیز از کوکی ها برای نمایش تبلیغات مرتبط استفاده می کنند.

پیکربندی

آنها را می توان در صورت نیاز پیکربندی کرد. به عنوان مثال، هنگامی که کاربر یک برگه را در مرورگر می بندد، ممکن است منقضی شود یا تنظیم شود که فقط برای یک دوره زمانی خاص وجود داشته باشد.

معایب

جلوه های مرورگر

این افزونه ها با استفاده از اینترنت محدود نمی شوند. هر بار که کاربر وب را مرور می کند، کوکی های بیشتری جمع آوری می شود. تا زمانی که کاربر آنها را حذف نکند، مقداری از فضای ذخیره سازی را اشغال می کند که در نهایت سرعت مرورگر را کند یا کند می کند.

خطرات امنیتی

از آنجایی که کوکی ها به عنوان یک فایل متنی در مرورگر ذخیره می شوند، خطرات امنیتی جدی وجود دارد. هر نفوذی به راحتی می تواند این فایل ها را باز کند و اطلاعات را مشاهده کند. همچنین، همه سایت هایی که اطلاعات را از کوکی ها جمع آوری می کنند، قانونی نیستند. برخی از آنها با استفاده از هک کوکی ها می توانند مخرب باشند.

محدودیت های اندازه

همچنین محدودیت هایی برای اندازه کوکی ها وجود دارد. آنها نمی توانند حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کنند. اکثر آنها می توانند تا 4 کیلوبایت داده را ذخیره کنند. مرورگرها همچنین محدودیت هایی در تعداد کوکی ها دارند. به استثنای اینترنت اکسپلورر، همه مرورگرهای دیگر تنها حداکثر تا 20 کوکی را در هر وب سایت اجازه می دهند.

نگرانی در مورد حریم خصوصی

علاوه بر امنیت، حفظ حریم خصوصی یکی دیگر از دغدغه های کاربران در کوکی ها است. هر بار که کاربر در اینترنت مرور می‌کند، سایت‌های دارای کوکی تمام فعالیت‌های آنلاین را ثبت می‌کنند. اکثر کاربران از ذخیره چنین اطلاعاتی در فضای مرورگر خود آگاه نیستند. در نتیجه، هر کشور ثالث، از جمله سازمان های دولتی و مشاغل، به این اطلاعات دسترسی دارند.

رمزگذاری اطلاعات

هم رمزگذاری و هم رمزگشایی این افزونه فرآیند دشواری است زیرا به رمزگذاری اضافی نیاز دارد. با توجه به زمان درگیر در فرآیند رمزگذاری، عملکرد برنامه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

انتشارات آیا کوکی ها مفید هستند یا نه؟ اولین بار در Server.ir پدیدار شد نگرش جهانی، هاست ایرانی.