منو سایت

الکسا که بود و چه کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
الکسا که بود و چه کرد؟

ابزارهای مختلفی در زمینه سئو و بهینه سازی جایگاه وب سایت در سیستم رتبه بندی موتورهای جستجو وجود دارد که می توان الکسا را ​​معروف ترین و پرکاربردترین آنها دانست. الکسا یک ابزار رتبه بندی محبوبیت وب سایت است که در سال 1996 توسط الکسا اینترنت که اکنون یکی از زیرمجموعه های آمازون است راه اندازی شد. الکسا به سادگی از داده های ترافیک استفاده می کند تا لیستی از محبوب ترین سایت ها را در دسته بندی های مختلف جغرافیایی تهیه کند و در دسترس عموم قرار دهد. در ادامه با این ابزار و سرنوشت آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

الکسا چگونه رتبه بندی شد؟

الکسا برای رتبه بندی سایت ها، حجم زیادی از داده ها را از طریق هزاران ابزار، افزونه ها و سایت هایی که حاوی اسکریپت های الکسا هستند جمع آوری می کند. از این اطلاعات به عنوان «پنل ترافیک جهانی» یاد می شد و نمونه ای از رفتار همه کاربران اینترنت محسوب می شد. رتبه بندی الکسا بر اساس متدولوژی خود مجموعه است که از میانگین بازدید منحصر به فرد روزانه و تعداد بازدید از صفحات مختلف بر اساس هر کاربر در سه ماه گذشته استفاده می کند. الکسا تعداد کل روزانه بازدیدکنندگان وب سایت منحصر به فرد را بر اساس تعداد افراد در پنل ترافیک جهانی محاسبه می کند.

رتبه الکسا چقدر دقیق است؟

الکسا همیشه سعی کرده تا میزان خطا را کاهش دهد. یکی از راه حل های این مسیر در این مسیر فیلتر کردن ترافیک مرتبط با ربات ها و اسپم ها است. با این حال، دقت رتبه بندی الکسا با اطلاعاتی که آنها برای انجام این ارزیابی دارند محدود می شود. این حتی در وب سایت الکسا ذکر شده است:

“وب سایت هایی با ترافیک کم یا سایت هایی که داده های ترافیکی کافی ندارند توسط الکسا رتبه بندی مناسبی ندارند.”

میزان خطا در رتبه های بالا به گونه ای است که بین دو رتبه 1000000 و 3000000 تفاوت قطعی وجود ندارد.طبق مطالعات انجام شده رتبه بعد از 100000 له معمولاً از نظر آماری قابل اعتماد نیست. در این مدت هر چه به رتبه اول نزدیکتر شویم، دقت رتبه بالاتر می رود. البته یکی از راه های کاهش خطاهای وب سایت در این مورد، نصب اسکریپت الکسا در وب سایت است تا تحلیلگر به طور مستقیم به اطلاعات دسترسی داشته باشد.

مزایای آنالایزر الکسا

  • فرصت مقایسه وب سایت: رتبه الکسا، که مشاهده آن نیز رایگان بود، به شما امکان می دهد بدانید کسب و کار شما در چه جایگاهی بالاتر از سایر رقبا قرار دارد. این ویژگی همچنین برای مقایسه اعتبار وب سایت های مختلف در اختیار کاربران قرار گرفت.
  • کمک در انتخاب وب سایت های تبلیغاتی: این مورد را می توان زیرمجموعه گزینه قبلی در نظر گرفت. هنگام تبلیغ یک محصول در یک وب سایت، استفاده از رتبه بندی الکسا می تواند به شما در انتخاب وب سایت های پربازدید کمک کند و از کار با سایت هایی که کمترین بازدید را دارند جلوگیری می کند. از این روش در سایر روش های تبلیغاتی مانند رپورتاژ آگهی نیز استفاده می شود.
  • ابزارهای بهبود سئو: علاوه بر سیستم رتبه بندی، الکسا چندین ابزار بهبود سئو را برای مشترکین خود فراهم کرده است. هنگام خرید اشتراک الکسا، کاربران این فرصت را داشتند که علاوه بر دسترسی به داده های ترافیک وب سایت خود، از داده های ترافیکی رقبای خود و همچنین کلمات کلیدی استفاده شده مطلع شوند. این می تواند کمک بزرگی به مصرف کنندگان برای دنبال کردن رقبای خود باشد.

بالاخره الکس

اگر دقت کرده باشید اکثر افعالی که برای الکسا استفاده می شود در گذشته در این متن استفاده شده است. این به این دلیل است که آمازون اخیراً رتبه الکسا را ​​پس از 25 سال بسته است. البته این اقدام بدون اطلاع قبلی صورت نگرفت و منسوخ شدن این تحلیلگر از ابتدای می 2022 اوایل سال گذشته اعلام شد. اکنون که ابزارهای گوگل آنالیتیکس به طور گسترده در جهان استفاده می شود، همراه با بسیاری از ابزارهای دیگر برای بهبود سئو، خاموش کردن این تحلیلگر قدیمی ممکن است کار بزرگی به نظر نرسد، اما شنیدن خبر حذف یکی از قدیمی ترین و معروف ترین آنها معیارها این سایت از فعالان قدیمی اینترنت خوشش نخواهد آمد. علاوه بر این، رتبه الکسا در بسیاری از سامانه های تبلیغاتی به ویژه در ایران، معیاری برای تعیین تعرفه های موجود در این حوزه بود. معیاری که به تدریج جایگزین جایگزین هایی می شود که سیستم های تبلیغاتی را تغییر می دهد. در پایان فقط می توان گفت: الکسای زیبا و قدیمی، خداحافظ

 

نشریه الکسا کی بود و چه کرد؟ اولین بار در Server.ir پدیدار شد نگرش جهانی، هاست ایرانی.