امنیت سرور

امنیت سرور

یکی از شایع ترین دلایل نقض اطلاعات است امنیت ضعیف سرور f. همانطور که مهاجمان راه های پیچیده تری برای حمله به سرورهای شما ایجاد می کنند، بهترین شیوه های امنیتی قوی

سرور برای محافظت از کسب و کار و اطلاعات حساس شما بسیار مهم است.

در این راهنما، مفهوم امنیت سرور، اهمیت بهترین شیوه های امنیت سرور، و نحوه راه اندازی یک سرور کاملاً ایمن را مورد بحث قرار خواهیم داد و به شما کمک می کنیم تا بهترین امنیت را در سرور خود تضمین کنید.

امنیت سرور چیست؟

امنیت سرور به کلیه فرآیندها و ابزارهای مورد استفاده برای محافظت از اطلاعات حساس، منابع و دارایی های سرور اشاره دارد.

سرورها اغلب توسط مجرمان سایبری هدف قرار می گیرند زیرا اغلب حاوی اطلاعات ارزشمندی هستند. مجرمان سایبری همیشه به دنبال سوء استفاده از آسیب پذیری های امنیتی سرور برای منافع مالی و دلایل دیگر هستند.

آسیب پذیری های امنیتی رایج سرور

رمز ضعیف

اطمینان حاصل کنید که از یک رمز عبور به اندازه کافی قوی استفاده می کنید که حداقل 10 کاراکتر طول داشته باشد، از ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، نمادها، اعداد و فاصله استفاده کنید و فقط مختص این حساب باشد. استفاده از یک سرویس مدیریت رمز عبور را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید همیشه از رمزهای عبور قوی استفاده می کنید که فراموش نخواهید کرد.

مدیریت پچ

 

استفاده از سرویس مدیریت پچ برای اطمینان از اینکه همه تغییرات کد به درستی و قبل از نصب از یک منبع قابل اعتماد تست شده اند، مهم است.

به روز رسانی نرم افزار و سیستم عامل

هیچ نرم افزار یا سیستم عاملی 100% کامل نیست و سازندگان آسیب پذیری های امنیتی نرم افزار خود را با وصله ها و به روز رسانی ها برطرف می کنند. بنابراین این به روز رسانی ها به دلایلی وجود دارند.

مجرمان سایبری به طور مداوم از آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزار سوءاستفاده می‌کنند، بنابراین استفاده از نسخه قدیمی نرم‌افزار، خطرات هک و سازش را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

پیکربندی نادرست

 

پیکربندی نادرست سرور، به ویژه از نظر پورت های شبکه، می تواند به راحتی توسط مجرمان سایبری مورد سوء استفاده قرار گیرد. بهینه سازی سرور بر اساس بهترین شیوه های امنیت سرور بسیار مهم است.

حساب های استفاده نشده

اکانت های قدیمی و فراموش شده اغلب توسط هکرها (به عنوان مثال پس از یک حمله موفق brute force) برای دسترسی به سرور استفاده می شوند. اطمینان حاصل کنید که حساب های قدیمی و قدیمی را به صورت دوره ای تمیز می کنید.

امنیت فیزیکی ضعیف

 

همه تهدیدات امنیتی خارجی سرور شما ماهیت دیجیتالی ندارند. به عنوان مثال، هنگامی که سارقان به سرور شما دسترسی فیزیکی پیدا می کنند، آن نیز به خطر می افتد. امنیت ضعیف زنجیره کلید نیز می تواند برای امنیت سرور شما بسیار خطرناک باشد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید: پلاگین immunify360

 

چگونه از سرور خود در برابر حملات خارجی محافظت کنیم: بهترین روش ها

فقط از اتصالات امن استفاده کنید

توصیه می شود از SSH (Secure Shell) برای ایجاد یک اتصال امن به سرور خود استفاده کنید. SSH در واقع می تواند جایگزین احراز هویت مبتنی بر رمز عبور برای سرور شما شود، و از آنجایی که رمزهای عبور همیشه در برابر حملات brute force آسیب پذیر هستند، اتصال SSH برای ایمن سازی سرورهای شما بهتر است.

یک راه دیگر برای ایمن سازی اتصال خود استفاده از سرورهای پروکسی است. از آنجا که با یک سرور پراکسی، کاربران شما در پشت یک آدرس IP پروکسی ماسک‌دار پنهان می‌شوند و هدف قرار دادن دستگاه‌های کاربر آسیب‌پذیر را برای مهاجمان سخت‌تر می‌کند.

استفاده اجباری از VPN

استفاده از VPN یا شبکه خصوصی واقعی برای حفظ امنیت ارتباطات داده در داخل و خارج از سرور توصیه می شود. در یک شبکه خصوصی، کاربران از آدرس‌های IP خصوصی و غیرقابل ردیابی استفاده می‌کنند که شناسایی کاربران و یافتن آسیب‌پذیری‌ها را برای هکرها دشوار می‌کند.

سیستم عامل سرور خود را بر اساس بهترین شیوه های امنیت سرور پیکربندی کنید

مطمئن شوید که سیستم عامل سرور شما به درستی پیکربندی شده است:

تغییر رمزهای عبور پیش‌فرض سرپرست، از جمله در برنامه‌های شخص ثالث میزبانی شده روی سرور

دسترسی کاربر را فقط روی حداقل مقدار مورد نیاز برای انجام وظیفه خاص خود تنظیم کنید.

اکانت های استفاده نشده و غیر ضروری را به طور مرتب حذف کنید

تیم خود را آموزش دهید و دستورالعمل های جامعی را در مورد بهترین شیوه ها برای امنیت سرور، به ویژه در مورد رمزهای عبور به اشتراک بگذارید.

برنامه ها و سرویس های استفاده نشده/غیرضروری را غیرفعال کنید

با اجرای بهترین شیوه های امنیت سرور در بالا، می توانیم اطمینان حاصل کنیم که سرورهایمان به درستی ایمن هستند.

در نظر گرفتن امنیت سرور از چند جهت مهم است: امنیت فیزیکی سرور، سیستم عامل سرور، نرم افزار شخص ثالث نصب شده بر روی سرور و شبکه متصل به سرور.

آخرین نکته مهم: آموزش کاربران در مورد بهترین شیوه های امنیت سرور نیز برای جلوگیری از خطای انسانی مهم است.

امنیت سرور ایمیل اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی.