منو سایت

امنیت پایگاه داده

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
امنیت پایگاه داده

 

امنیت پایگاه داده

امنیت پایگاه داده مجموعه ای از اقدامات انجام شده برای محافظت از سیستم مدیریت پایگاه داده در برابر خطرات امنیتی است. کاربرد منظم و رعایت رویه های خاص به حفظ ثبات پایگاه داده کمک می کند.

عواقب فقدان یک برنامه امنیتی پایگاه داده غیرقابل جبران است، عواقب آن می تواند از دست دادن داده ها به دسترسی غیرمجاز یا حتی خرابی سیستم باشد. با این حال، برخی از این خطرات را می توان با پیروی از اقدامات شناخته شده و معمول اجتناب کرد.

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین روش های امنیتی برای محافظت از سیستم پایگاه داده خود آشنا کنیم.

 

امنیت پایگاه داده چیست؟

امنیت پایگاه داده ترکیبی از کنترل ها و اقدامات متقابل برای محافظت از سیستم مدیریت پایگاه داده است. بهترین شیوه ها شامل تمام جنبه های مراکز داده و امنیت اطلاعات، فیزیکی و دیجیتالی است.

هرچه یک پایگاه داده در دسترس تر باشد، امنیت آن کمتر است. اقدامات احتیاطی وجود دارد، زیرا کاربران باید به داده های پایگاه داده دسترسی داشته باشند. برای محافظت از یکپارچگی داده ها، می توانید تا حد امکان این مراحل را دنبال کنید.

 

چالش های امنیتی پایگاه داده

چالش های امنیتی پایگاه داده از طیف وسیعی از تهدیدات امنیتی ناشی می شود. به خطرات احتمالی فکر کنید و قبل از بروز هر مشکل به آن توجه کنید. مشکلات رایج نگهداری پایگاه داده عبارتند از:

 • اشتباه انسانی
 • تهدیدهای داخلی خود یک دسته وسیع هستند
 • آسیب پذیری های نرم افزاری
 • بد افزار
 • حملات سایبری
 • امنیت مکان فیزیکی

 

بهترین راه برای افزایش امنیت پایگاه داده

ویژگی‌های امنیتی فهرست‌شده در زیر، سرویس شما را در برابر یک یا چند مورد از جنبه‌های زیر پایگاه داده محافظت می‌کند:

 • موقعیت فیزیکی سرور پایگاه داده
 • زیرساخت شبکه برای دسترسی به پایگاه داده
 • داده ها در پایگاه داده
 • سامانهی مدیریت پایگاه داده
 • برنامه های کاربردی مرتبط با پایگاه داده

حفاظت از پایگاه داده ساختاری چند لایه دارد. لایه های بیرونی لایه های امنیتی داخلی را می پوشانند که نزدیک به داده ها هستند و یک مانع محافظ در اطراف پایگاه داده ایجاد می کنند.

 

امنیت پایگاه داده

 

استفاده از فایروال ها

فایروال ها با جلوگیری از دسترسی به ترافیک ناخواسته، امنیت ذخیره سازی را بهبود می بخشند. فایروال که به درستی پیکربندی شده باشد، تنها در صورت نیاز به ترافیک ورودی و خروجی پایگاه داده اجازه می دهد. تمام تلاش های مشکوک برای اتصال از یک منبع شناخته شده یا ناشناخته فیلتر می شوند.

بدون فایروال، خطرات بالقوه نقض داده ها برای حملات DDoS وجود دارد.

 

از برنامه ها و نرم افزارهای محافظت شده استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که برنامه ها و نرم افزارهایی که با پایگاه داده در تعامل هستند به طور جداگانه محافظت می شوند. هر برنامه خارجی باید فایروال و مجموعه ای از لایه های محافظ خود را داشته باشد.

به عنوان مثال، یک برنامه وب که با پایگاه داده ارتباط برقرار می کند، اجازه دسترسی به داده ها را دارد. تنظیمات فایروال پایگاه داده، برنامه را در لیست سفید قرار می دهد، چه برنامه محافظت شده باشد یا نه. در صورت وجود آسیب پذیری در برنامه، پایگاه داده به طور خودکار به نرم افزار دسترسی پیدا می کند و همچنین در برابر حملاتی مانند تزریق SQL آسیب پذیر است.

برای جلوگیری از این امر، استفاده از فایروال وب سرور به محافظت از پایگاه داده شما در برابر حملات خارجی کمک می کند.

 

رمزگذاری پایگاه داده را تمرین کنید

رمزگذاری یکی از بهترین راه ها برای حفظ امنیت پایگاه داده است. چه داده‌های شما بی‌حرکت باشد یا در حال انتقال باشد، رمزگذاری داده‌ها تضمین می‌کند که داده‌ها توسط کسی بدون کلید رمزگذاری خوانده نمی‌شود.

رمزگذاری تمام نسخه های پشتیبان ذخیره شده در پایگاه داده نیز یک اقدام متقابل خوب است. کلیدهای رمزگشایی را جدا از داده های رمزگذاری شده نگه دارید و سایر دستورالعمل های معمول مدیریت کلید را دنبال کنید تا از مشکلات امنیتی جلوگیری کنید.

 

دسترسی ایمن کاربر

تعداد کاربرانی که به پایگاه داده دسترسی دارند را به حداقل برسانید. در صورت امکان، مجوزها را فقط زمانی اعمال کنید که کاربر با پایگاه داده کار می کند.

تهدیدهای داخلی از سوی کاربری می آیند که به پایگاه داده دسترسی دارد. خواه این نیت مخرب یا تصادفی باشد، رخنه های داخلی اغلب به دلیل دسترسی بیش از حد کاربران به پایگاه داده رخ می دهد.

علاوه بر این، رویه های امنیتی استاندارد مانند:

 • از رمزهای عبور قوی استفاده کنید
 • از رمز عبور هش شده استفاده کنید
 • از اشتراک گذاری حساب ها (از جمله مدیران) خودداری کنید.
 • قفل کردن خودکار حساب ها پس از چندین بار تلاش برای ورود ناموفق.
 • تمام اکانت های استفاده نشده و سابق کارمندان را غیرفعال کنید.

تماشا کردن.

 

به طور منظم نسخه پشتیبان تهیه کنید

پشتیبان گیری منظم یک اقدام امنیتی مهم است، به خصوص برای پایگاه داده. پشتیبان‌گیری داده‌ها می‌تواند به شما در بازیابی اطلاعات ارزشمند در صورت به خطر افتادن یا گم شدن کمک کند. آرشیوهای پایگاه داده اغلب حاوی داده های تاریخی در معرض خطر هستند. برای جلوگیری از به خطر انداختن یکپارچگی داده ها، نسخه های پشتیبان را محافظت کرده و دسترسی را محدود کنید.

 

نظارت بر پایگاه داده

از فعالیت های بانک اطلاعاتی آگاه باشید و تمامی اطلاعات را رصد کنید. ردیابی افرادی که به پایگاه داده، زمان و مکان دسترسی پیدا کرده اند. تمام تلاش‌های ورود، از جمله موارد ناموفق را پیگیری کنید. نظارت بر داده ها به ارائه اطلاعات در مورد هرگونه فعالیت مشکوک و تلاش برای دستیابی به دسترسی غیرمجاز کمک می کند. دستگاه های متصل به پایگاه داده را به همین روش ردیابی کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام دستگاه های متصل به سرور محافظت شده و مجاز هستند.

 

یک تست امنیتی انجام دهید

پس از انجام تمام اقدامات احتیاطی لازم، تست های نفوذ را انجام دهید. سعی کنید قسمت های محافظت نشده یک پایگاه داده را پیدا کنید، ارزیابی های آسیب پذیری را انجام دهید و بلافاصله به مسائل جدید رسیدگی کنید.

ایده این است که آسیب‌پذیری‌ها را قبل از دیگران شناسایی کنیم. از ابزارهای تست نفوذ و همچنین ابزارهای اسکن آسیب پذیری برای کمک به شناسایی استفاده کنید. در صورت امکان، قبل از فعال سازی و استفاده از پایگاه داده، تمامی تست ها و اسکن ها را انجام دهید.

 

امنیت سخت افزار را حفظ کنید

نادیده گرفته ترین جنبه امنیت پایگاه داده، امنیت فیزیکی است. مراکز داده و سرورهای خصوصی در برابر حملات فیزیکی آسیب پذیر هستند که شناسایی و پیشگیری از آنها اغلب دشوار است.

 

در نهایت، یکپارچگی پایگاه داده شامل بسیاری از جنبه های امنیتی است. این مقاله تنها برخی از بهترین شیوه های امنیتی برای محافظت از سیستم اطلاعاتی شما را شرح می دهد. پس منتظر مقالات امنیتی آینده باشید.

نشریه Database Security اولین بار در Server.ir پدیدار شد نگرش جهانی، هاست ایرانی.