منو سایت

امن ترین توزیع های لینوکس (قسمت اول)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
امن ترین توزیع های لینوکس (قسمت اول)

 

یک عامل مشترک تقریباً در تمام توزیع‌های لینوکس حریم خصوصی، ارتباط آنها با Tor است، زیرا بسیاری از آنها با سرویس شبکه ناشناس Tor ارائه می‌شوند. ناشناس بودن Tor به کاربران یک محیط کاری امن و بدون ثبت داده می دهد.

بر خلاف اکثر ارائه دهندگان VPN که هنوز آدرس IP واقعی شما را ثبت می کنند، آنها همچنان می توانند هر داده ای را که ممکن است در نقطه خروج از سرورهای VPN منتقل می کنید مشاهده کنند.

با این حال، VPN هنوز مزایای زیادی نسبت به قبلی دارد که آن را تا حدودی بهتر می کند (بسته به استفاده شما)، به خصوص وقتی به اشتراک گذاری فایل P2P و سرعت کلی اینترنت را در نظر بگیرید، VPN در اینجا برنده می شود. شبکه Tor با بازگرداندن داده‌ها از چندین گره تصادفی، از تمام ترافیک شبکه عبوری از آن محافظت می‌کند تا احتمال ردیابی ترافیک را کاهش دهد. به یاد داشته باشید که در طول این فرآیند، همانطور که در تصاویر زیر نشان داده شده است، هر قطعه از داده ها چندین بار در حین عبور از گره های انتخاب شده به طور تصادفی قبل از رسیدن به مقصد، رمزگذاری مجدد می شود.

دیاگ TOR

امن ترین توزیع های لینوکس

اکنون که درک اولیه ای از نحوه عملکرد Tor به نفع کاربران خود دارید، در اینجا لیستی از بهترین توزیع های لینوکس مبتنی بر امنیت در سال جاری آورده شده است.

 

1. سیستم عامل Qubes

Qubes OS یک توزیع مبتنی بر امنیت مبتنی بر فدورا است که امنیت را با اجرای جداسازی امنیتی تضمین می کند. این سیستم عامل به این ترتیب کار می کند که هر نمونه از برنامه های در حال اجرا را در یک محیط مجازی ایزوله اجرا می کند و پس از بسته شدن برنامه، تمام داده های آن را حذف می کند.

سیستم عامل Qubes

سیستم عامل Qubes از مدیر بسته RPM استفاده می کند و می تواند با هر محیط دسکتاپ انتخابی بدون نیاز به منابع کامپیوتری زیادی کار کند.

این سیستم عامل که توسط ادوارد اسنودن “بهترین سیستم عامل موجود امروز” نامیده می شود، قطعاً انتخاب خوبی است اگر می خواهید مطمئن شوید که هویت و داده های شما به تنهایی متعلق به شما هستند، چه آنلاین و چه آفلاین.

 

2. Tails – سیستم زنده ناشناس Amnesiac

Tails یک توزیع دبیان مبتنی بر امنیت است که برای محافظت از هویت کاربران آنلاین و ناشناس نگه داشتن آنها طراحی شده است. نام آن مخفف The Amnesiac Incognito Live System است و به گونه ای طراحی شده است که تمام ترافیک ورودی و خروجی را از طریق شبکه Tor اعمال کند و در عین حال همه اتصالات قابل ردیابی را مسدود کند.

دم - سیستم ناشناس با فراموشی زندگی می کند

از Gnome به عنوان محیط دسکتاپ پیش فرض خود استفاده می کند. این سیستم عامل دارای ابزارهای منبع باز است که به طور ویژه برای حفاظت از حریم خصوصی مانند جعل آدرس MAC و موارد دیگر طراحی شده اند.

 

3. لینوکس بلک آرچ

BlackArch Linux یک توزیع سبک بر اساس Arch Linux برای آزمایش کنندگان نفوذ، کارشناسان امنیتی و محققان امنیتی است. این سیستم عامل تمامی امکاناتی را که آرچ لینوکس ارائه می دهد به همراه تعداد زیادی ابزار امنیت سایبری از بیش از 2000 ابزار که به صورت تکی یا گروهی قابل نصب هستند را ارائه می دهد.

آرچ لینوکس

در مقایسه با سایر توزیع‌های موجود در این لیست، لینوکس BlackArch هنوز یک پروژه نسبتاً جدید است و توانسته است به عنوان یک سیستم عامل قابل اعتماد در جامعه متخصصان امنیتی متمایز شود. این سیستم عامل با انتخاب یکی از دسکتاپ های Awesome، Blackbox، Fluxbox یا Spectrwm ارائه می شود.

 

4. کالی لینوکس

کالی لینوکس (BackTrack سابق) یک توزیع لینوکس پیشرفته مبتنی بر دبیان برای تست نفوذ است که برای کارشناسان امنیتی، هک اخلاقی و ارزیابی امنیت شبکه طراحی شده است.

Kali-Linux-Distribution

این سیستم عامل برای اجرا بر روی هر دو معماری 32 و 64 بیتی ساخته شده است و با مجموعه ای از ابزارهای تست نفوذ به بازار عرضه می شود، که آن را به یکی از پرطرفدارترین توزیع ها توسط کاربران رایانه شخصی آگاه به امنیت تبدیل می کند.

 

5. JonDo/Tor-Secure-Live-DVD

JonDo Live-DVD کم و بیش یک راه حل ناشناس تجاری است که به روش Tor عمل می کند، با توجه به این واقعیت که بسته های خود را از طریق «سرورهای مختلط» خاصی که هر بار رمزگذاری می شوند، هدایت می کند. این سیستم عامل جایگزین مناسبی برای TAILS است، به خصوص اگر به دنبال چیزی با رابط کاربری محدودتر و تجربه کاربری تقریباً متوسطی هستید.

JonDo-Tor-Secure-Live-DVD

این توزیع مبتنی بر Debian است و همچنین شامل مجموعه ای از ابزارهای حفظ حریم خصوصی و سایر برنامه های کاربردی رایج است. با این حال، JonDo Live-DVD یک سرویس ممتاز (برای استفاده تجاری) است که توضیح می دهد که چرا فضای تجاری را هدف قرار داده است. مانند Tails، از هیچ روش ذخیره فایل بومی پشتیبانی نمی کند و ادعا می کند که سرعت محاسبات بهتری را به کاربران ارائه می دهد.

 

6. Whonix

اگر به دنبال چیز متفاوتی هستید، Whonix رویکرد کاملا متفاوتی نسبت به موارد ذکر شده در بالا اتخاذ می کند، زیرا یک سیستم عامل زنده نیست، بلکه در یک ماشین مجازی – به ویژه Virtualbox – که از سیستم عامل اصلی شما جدا است، اجرا می شود. به حداقل رساندن خطر نشت DNS یا نفوذ بدافزار (روت شده) است.

هونیکس

Whonix از دو بخش تشکیل شده است – اولین بخش “Whonix Gateway” است که به عنوان دروازه Tor عمل می کند و دیگری “Whonix Workstation” است، یک شبکه ایزوله که تمام اتصالات خود را از طریق دروازه Tor هدایت می کند. این توزیع مبتنی بر دبیان از دو ماشین مجازی استفاده می‌کند، که آن را کاملاً منابع فشرده می‌کند، بنابراین اگر سخت‌افزار شما درجه یک نباشد، هر از گاهی با تاخیر مواجه خواهید شد.

 

7. لینوکس گسسته

Discreet Linux، که قبلا UPR یا Ubuntu Privacy Remix بود، یک توزیع لینوکس مبتنی بر دبیان است که برای محافظت از کاربران در برابر نظارت مبتنی بر اسب تروجان با جدا کردن کامل محیط کار آنها از مکان‌های داده خصوصی طراحی شده است. در این سیستم شبکه در زمان اجرا عمداً غیرفعال می شود.

گسسته-لینوکس

Linux Discreet یکی از منحصربه‌فردترین توزیع‌های لینوکس در این لیست است که مشخصاً برای کارهای محاسباتی روزمره مانند پردازش کلمه و بازی در نظر گرفته نشده است. کد منبع آن به ندرت به‌روزرسانی می‌شود، زیرا نیاز کمی به به‌روزرسانی/اصلاحات دارد.

علاوه بر تشکر از شما کاربران گرامی که تا کنون همراه ما بوده اید، در مقاله بعدی با ۷ سیستم عامل دیگر آشنا خواهیم شد.

 

پست امن ترین توزیع های لینوکس (قسمت اول) اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی.