با تغییر 5 مورد، عملکرد سرور را بهینه کنید

با تغییر 5 مورد، عملکرد سرور را بهینه کنید

بهینه سازی عملکرد سرور برای حفظ نیازهای کاربر نهایی مهم است. نظارت فعال با بهینه سازی سرور:

  • دسترسی به عملیات سرور، امنیت و سایر رویه ها

مانیتورینگ و بهینه سازی وب سرور به شما کمک می کند مشکلات را در زمان بروز عیب یابی کنید و عملکرد سرور را بهینه کنید.در این پست به نحوه بهینه سازی عملکرد و اهمیت آن می پردازیم.

چرا بهینه سازی مورد نیاز است؟

بهینه سازی وب سرور به شما امکان می دهد عملکرد و سرعت مورد نیاز برای رضایت کاربر نهایی را بهبود بخشید. زمانی که وب سرور بهینه نیست: وب سایت شما 11 درصد کمتر از رقبای شما بازدید از صفحه خواهد داشت و کاهش 16 درصدی در رضایت مشتری منجر به کاهش 7 درصدی می شود. این حقایق نشان می دهد که چند ثانیه اضافی بر نتیجه کسب و کار شما تأثیر می گذارد. بنابراین، بهینه سازی وب سرورها برای افزایش بازگشت سرمایه (ROI) کسب و کار شما ضروری است. با اجرای راه حل یکپارچه سازی سرور، شرکت ها می توانند حجم کاری شرکت را با سرورهای مجزا از سرورها ادغام کنند. از استفاده کم استفاده کنید. منابع با استفاده از ترکیبی از رویه های سرور مختلف در یک سرور کارآمد. راه دیگری برای بهینه سازی سرور وجود دارد – مجازی سازی. مجازی سازی لایه هایی را روی یک سرور ایجاد می کند که به آن کمک می کند مانند چندین سرور عمل کند. این تکنیک می تواند چندین برنامه و سیستم عامل را با یک سرور برای چندین کاربر پشتیبانی کند. بیایید نحوه بهینه سازی عملکرد سرور را با این 5 نکته اساسی بیاموزیم.

5 نکته برتر برای بهینه سازی عملکرد سرور

عملکرد سرور خود را بهینه کنید تا ببینید آیا منابع و تنظیمات سرور شما برای نیازهای تجاری شما بهینه شده است یا خیر. 5 نکته ما می توانیم به شما کمک کنیم تا سرور خود را برای رفع یا جلوگیری از مشکلات رایج مانند تنگناها و استفاده بیش از حد که باعث خرابی می شود راه اندازی کنید.

1) برنامه بهینه سازی سرور مناسب را انتخاب کنید

گاهی اوقات برنامه های پیش فرض بهترین انتخاب برای عملکرد کارآمد سرور نیستند. در عوض، شما به یک برنامه متفاوت برای افزایش عملکرد وب سرور خود نیاز دارید. به عنوان مثال، سرورهای CentOS PHP 5.4 را به جای آخرین نسخه PHP 7.4 اجرا می کنند، از جمله FastCGI Process Manager (FPM)، که مزایای انعطاف پذیری غول پیکر را ارائه می دهد. دلیل اصلی شکست روش های بهینه سازی VPS، Cloud یا Dedicated Server این است که خریداران از تفاوت برنامه پیش فرض خود با سایر برنامه ها آگاه نیستند. در عوض، آنها همچنان به بهینه سازی کد خود با همان برنامه ها بدون استفاده از سایر تکنیک های عیب یابی ادامه می دهند. شما می توانید به سادگی با تغییر سرور برنامه، تغییر تنظیمات متناسب با بارگذاری سایت و فعال کردن حافظه پنهان، عملکرد را بهبود بخشید. اگر همچنان به تنظیمات استاندارد برنامه پایبند هستید، زمان استفاده از گزینه های دیگر فرا رسیده است.

2) یک پراکسی برگشت سریع راه اندازی کنید

اگر سایر بازدیدکنندگان همان فایل های HTML را که سرور شما به مرورگر می فرستد درخواست کنند، چه اتفاقی می افتد؟ چگونه سرور شما همان را ارسال می کند؟ به طور معمول، سرور شما اسکریپت ها را از دیسک بازیابی می کند، اسکریپت ها را اجرا می کند، سپس داده ها را بارگذاری می کند و فایل HTML را جمع آوری می کند. این حجم زیادی از کار است، بنابراین برای سرور راحت تر است که این فایل ها را مستقیماً از حافظه به جای تکرار کل فرآیند ارسال کند. هدر را می توان با یک پروکسی معکوس HTTP انجام داد. پروکسی معکوس HTTP به عنوان یک اتصال بین سرور و بازدید کننده عمل می کند. هنگامی که مشتری دوم همان فایل را درخواست می کند، سرور بدون تاخیر فایل را از حافظه دریافت می کند.برای بهینه سازی، اکثر وب سرورها به عنوان یک پروکسی معکوس پیکربندی شده اند. اینها 3 پراکسی معکوس اول هستند: Varnish – Varnish کمی پیچیده تر از سایر پراکسی های معکوس است. با این حال، کاملاً با ترافیک سنگین و محتوای کم کیفیت سازگار است تا سرعت سرور را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.
Nginx – Nginx یکی از محبوب‌ترین سرورهای پروکسی برای وب‌سایت‌های پربازدید است، طبق مطالعه‌ای که توسط Netcraft انجام شده است. از Nginx برای سایت های کوچک تا بزرگ با محتوای سنگین استفاده کنید. به دلیل پایداری و سفارشی‌سازی، در برابر افزایش ترافیک قابل اعتمادترین است.
Lighttpd – Lighttpd بهترین گزینه برای سایت های بزرگ است زیرا از افزایش استفاده پشتیبانی می کند. سبک است و سرعت سرور را کاهش نمی دهد علاوه بر این سرورهای پراکسی دیگری که می توانید از آنها استفاده کنید Tinyproxy، Squid، Apache، Freeproxy، Wingate، IIS و غیره هستند. برای اینکه تصمیم بگیرید کدام پروکسی معکوس سرور خود را بهینه کنید، بهتر است پیچیدگی برنامه، بارگذاری سایت و پیکربندی وب خود را ارزیابی کنید.

3) کش را فعال کنید

کش کردن یکی از بهترین راه ها برای بهبود سرعت سرور در عین بهینه سازی بهینه سازی عملکرد سرور است. با کش می توانید زمان بارگذاری سایت را بیش از 50 درصد کاهش دهید. صفحات را رفرش کنید تا ذخیره شوند. در عوض، سرور نتایج از پیش پردازش شده را می گیرد و آنها را برای بازدید کننده جدید ارسال می کند. در اینجا مکان هایی برای فعال کردن کش بهینه سازی وب سرور وجود دارد: OpCode Cache – این نتیجه جستجوهای صفحه قبلی است. این باعث صرفه جویی در زمان برای برنامه هایی مانند Magento یا Drupal Cache می شود – کش بخش هایی از داده های تولید شده توسط برنامه ها را در حافظه سیستم ذخیره می کند. هنگامی که بازدیدکنندگان این بخش ها را درخواست می کنند، سرور می تواند داده ها را بدون هیچ گونه پردازشی ارائه دهد. این حافظه از حافظه پنهان OpCode سریع‌تر است و برای وب‌سایت‌های کش HTTP بزرگ و متعادل مناسب است – این حافظه با داده‌ها سازگار نیست. در عوض، کش HTTP کل صفحه HTML را ذخیره می کند. هنگامی که صفحه مجددا درخواست می شود، سرویس آسان و سریع است. این برای برنامه های کاربردی وب با ترافیک بالا ایده آل است حافظه نهان برنامه – زمانی که برنامه هایی مانند Magento یا Drupal فایل های قالب آماده را در قالب صفحات ذخیره می کنند، این می تواند زمان پردازش را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. . به این ترتیب می توانید از کش برنامه به همراه هر یک از کش های ذکر شده در بالا استفاده کنید.این کش ها سرعت سرور شما را بهبود می بخشد و عملکرد کلی را بهینه می کند.

4) جداول پایگاه داده را یکپارچه کنید و تنظیمات سرور را بهینه کنید
ادغام در جداول پایگاه داده

وب‌سایت‌ها معمولاً از پایگاه‌های داده برای ذخیره داده‌ها و محتوای محصول، مانند متن، تصاویر و فایل‌های رسانه‌ای استفاده می‌کنند. با این حال، توسعه دهندگان باید هر از چند گاهی صفحات را تغییر یا حذف کنند، محصولات فهرست شده را تغییر دهند و صفحات جدید اضافه کنند. دوستت دارم. این فعالیت ها در جداول پایگاه داده “سوراخ” باقی می گذارند. این شکاف های کوچک در محل داده های حذف شده هستند، اما هرگز دوباره شارژ نمی شوند. این معمولاً به عنوان “تجزیه” شناخته می شود و باعث می شود که برنامه برای مدت زمان طولانی تری داده ها را بازیابی کند و عملکرد سرور را کاهش دهد. برای ادغام، جداول پایگاه داده تکه تکه شدن را به طور منظم بررسی کنید و یک پرس و جو بهینه سازی را اجرا کنید. به این ترتیب می توانید از کند شدن سایت خود جلوگیری کنید تنظیمات پایگاه داده خود را بهینه کنید هنگام به روز رسانی برنامه وب یا اضافه کردن آخرین افزونه یا ماژول، بهینه سازی تنظیمات پایگاه داده بسیار مهم است. این بدان معناست که ترافیک سایت با افزایش تعداد کوئری های اجرا شده در پایگاه داده، بارگذاری پایگاه داده قدیمی تر و پیچیده تر می شود.برای بهینه سازی برنامه، باید تنظیمات پایگاه داده را برای بهینه سازی حافظه سرور و CPU تنظیم کنید. نظارت بر عملکرد سرور نیز راهی برای بهینه سازی نمایشگر است نظارت بر عملکرد سرور استفاده از ابزارهای مدیریت عملکرد برنامه، مانند Stackify Retrace، می تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا گلوگاه های بالقوه سرور را پیدا کنند. Retrace از نظارت بر سرورهای فیزیکی، مجازی و ابری لینوکس و ویندوز و همچنین برنامه های کاربردی بدون سرور پشتیبانی می کند. ردیابی تغییرات با پیکربندی مدل های نظارت سرور، از جمله زمان سرور، CPU، حافظه، استفاده از شبکه، فضای دیسک و استفاده، و موارد دیگر. امروز Retrace 14 روزه رایگان خود را امتحان کنید!

5) زمان پاسخ پرس و جو DNS را تنظیم کنید

زمان پاسخ پرس و جو DNS یک عامل اصلی در سرعت بارگذاری است. عدد ایده آل برای پاسخ DNS یک سایت باید 30 میلی ثانیه یا کمتر باشد. با این حال، بسیاری از سایت ها از حد وضوح 200 میلی ثانیه ای DNS فراتر می روند. این به دلیل ترافیک خارج از کشور میزبان است. مشکل اصلی اینجا فاصله است. هر چه فاصله بین مرورگر و سرور DNS بیشتر باشد، زمان بیشتری برای اجرا نیاز دارد و تنها راه حل این مشکل استفاده از یک کلاستر DNS توزیع شده است. 3 سرور VPS ارزان را از نقاط مختلف جهان خریداری کنید و سرورهای DNS master-slave را روی این 3 سرور VPS پیکربندی کنید.

آخرین افکار

افزایش سرعت بارگذاری صفحه تاثیر زیادی بر عملکرد وب سرور شما دارد. ابتدا نتایج تست سرعت سایت خود را بررسی کنید و مشکلاتی را که بر روی وب سایت شما تأثیر منفی می گذارد تجزیه و تحلیل کنید. هنگامی که مشکل را پیدا کردید، روی عوامل تأثیرگذار تمرکز کنید و گام های اساسی را برای بهینه سازی عملکرد سرور بردارید.

نشریه بهینه سازی عملکرد سرور با تغییر 5 مورد اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، هاست ایرانی.