منو سایت

بلاک چین چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است که بین گره های یک شبکه کامپیوتری به اشتراک گذاشته می شود. به عنوان یک پایگاه داده، بلاک چین اطلاعات را به صورت الکترونیکی در قالب دیجیتال ذخیره می کند. بلاک چین ها بیشتر به دلیل نقش حیاتی خود در سیستم های ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای حفظ امنیت و ثبت تراکنش های غیرمتمرکز شناخته می شوند. نوآوری در این فناوری این است که وفاداری و امنیت رکورد داده ها را تضمین می کند و بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد اعتماد ایجاد می کند.

یکی از تفاوت های کلیدی بین یک پایگاه داده معمولی و یک بلاک چین، نحوه ساختار داده ها است. یک بلاک چین اطلاعات را در گروه هایی به نام بلوک جمع آوری می کند که حاوی مجموعه ای از اطلاعات است. بلوک‌ها دارای ظرفیت‌های ذخیره‌سازی خاصی هستند و هنگامی که پر می‌شوند، بسته می‌شوند و به بلوک از پیش پر شده متصل می‌شوند و یک زنجیره داده به نام زنجیره بلوک را تشکیل می‌دهند. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال بلوک جدید اضافه شده است به یک بلوک جدید تبدیل می شود که پس از پر شدن به زنجیره اضافه می شود.

چرا تبلیغات زیادی در مورد این فناوری صورت می گیرد؟

بیت کوین برای حل مشکل اعتمادسازی به ارز دیجیتال با استفاده از نوع خاصی از پایگاه داده به نام بلاک چین طراحی شده است. اکثر پایگاه های داده معمولی، مانند پایگاه داده SQL، یک مسئول دارند که می تواند داده های ورودی را تغییر دهد (مانند X میلیون دلار). بلاک چین متفاوت است زیرا هیچ کس مسئول نیست. توسط افرادی که از آن استفاده می کنند اداره می شود. علاوه بر این، بیت کوین ها را نمی توان جعل کرد، هک کرد یا دو برابر کرد – بنابراین کسانی که صاحب پول هستند می توانند به ارزش آن اعتماد کنند.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

هدف این فناوری این است که اجازه دهد اطلاعات دیجیتال ثبت و توزیع شود، اما ویرایش نشود. بنابراین، بلاک چین اساس دفاتر یا سوابق غیرقابل تغییر تراکنش ها است که قابل تغییر، حذف یا از بین رفتن نیستند. به همین دلیل است که بلاک چین به عنوان فناوری ستاد توزیع شده (DLT) نیز شناخته می شود. امروزه برای استفاده از خدمات ارز دیجیتال نیاز به یک آدرس IP خارجی ثابت دارید که در این راستا سرور مجازی فرانسوی با حداقل رم 4 گیگابایت و پردازنده چهار هسته ای را پیشنهاد می کنیم.

آسیب پذیری

تصور کنید که یک شرکت دارای یک مزرعه سرور با 10000 کامپیوتر است که برای نگهداری یک پایگاه داده که حاوی تمام اطلاعات مربوط به حساب های مشتری است استفاده می شود. این شرکت دارای یک ساختمان انبار است که تمامی این کامپیوترها را زیر یک سقف قرار می دهد و کنترل کاملی بر روی هر یک از این کامپیوترها و تمامی اطلاعات موجود در آنها دارد. با این حال، این یک اشکال ایجاد می کند. اگر برق قطع شود چه اتفاقی می افتد؟ اگر اتصال اینترنت قطع شود چه؟ اگر به زمین بسوزد چه؟ در هر صورت، داده ها از بین می روند یا آسیب می بینند.

 

 

نشریه بلاک چین چیست؟ اولین بار در Server.ir پدیدار شد نگرش جهانی، هاست ایرانی.