منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بهترین راه برای اتصال از راه دور به سرور لینوکس

بهترین راه برای اتصال از راه دور به سرور لینوکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بهترین راه برای اتصال از راه دور به سرور لینوکس

راه های زیادی برای اتصال به سرور لینوکس از راه دور وجود دارد. کاربران با توجه به راحتی خود می توانند یکی از این روش ها را انتخاب کرده و از آن برای دسترسی از راه دور به سرور لینوکس خود استفاده کنند. در این مقاله وبلاگ پارس پاک به معرفی بهترین روش ریموت به سرور لینوکس می پردازیم. توجه داشته باشید که در این مقاله به سه روش اتصال به سرور لینوکس از طریق Remote Desktop (xRDP)، اتصال به سرور لینوکس از راه دور از طریق SSH و اتصال به سرور لینوکس از طریق VNC می پردازیم.

از راه دور از طریق xRDP به سرور لینوکس متصل شوید

مدیریت سرور برای کاربرانی که از طریق xRDP به سرور لینوکس متصل می شوند آسان تر است. در ادامه نحوه انجام این کار را برای سیستم عامل های اوبونتو 18 و CentOS 7 شرح می دهیم.

پیش نیازهای اتصال از این طریق:

  • حداقل 2 گیگابایت رم
  • اگر کاربر شما روت نیست، باید مجوز sudo داشته باشید.

سرور لینوکس بخرید

مرحله اول

ابتدا باید xRDP را نصب کنید. پروتکل دسکتاپ از راه دور، به اختصار xRDP، یک پروتکل رایگان و متن باز است. این پروتکل به سیستم عامل های غیر ویندوزی مانند لینوکس اجازه می دهد تا ویژگی های دسکتاپ از راه دور را داشته باشند. از طریق اتصال SSH به سرور متصل شوید و بسته به نوع سیستم عامل خود، دستورات زیر را در خط فرمان ترمینال وارد کنید تا سیستم عامل به روز شود:

برای سیستم عامل CentOS 7:

sudo yum update

برای اوبونتو 18:

sudo apt-get update

این به روز رسانی کمی زمان می برد و ممکن است چند دقیقه طول بکشد. در مرحله بعد باید بسته های لازم را نصب و فعال کنید. برای این کار دستور زیر را وارد کنید:

برای سیستم عامل CentOS 7:

sudo yum install -y epel-release
sudo yum install -y xrdp
sudo systemctl enable xrdp
sudo systemctl start xrdp

برای اوبونتو 18:

sudo apt-get install xrdp
sudo systemctl enable xrdp

حال برای اتصال ریموت به سرور لینوکس از طریق xRDP باید دستور زیر را وارد کنید تا پورت 3389 برای RDP در فایروال باز شود.

برای سیستم عامل CentOS 7:

sudo firewall-cmd --add-port=3389/tcp --permanent

برای اوبونتو 18:

sudo ufw allow 3389/tcp

سپس برای سیستم عامل CentOS 7 باید یک مرحله اضافی را انجام دهید. برای بارگذاری مجدد فایروال دستور زیر را وارد کنید:

sudo firewall-cmd --reload

مرحله دوم

مرحله دوم مربوط به نصب محیط Desktop است. در این مقاله از MATE برای نصب و فعال سازی Desktop Environment استفاده کردیم. برای این کار باید با توجه به نوع سیستم عامل خود دستورات زیر را انتخاب و وارد کنید:

برای سیستم عامل CentOS 7:

sudo yum install -y epel-release
sudo yum groupinstall -y "MATE Desktop"

برای اوبونتو 18:

sudo apt-get install mate-core mate-desktop-environment mate-notification-daemon
sudo sed -i.bak '/fi/a #xrdp multiple users configuration n mate-session n' /etc/xrdp/startwm.sh
sudo /etc/init.d/xrdp restart

در اینجا کار ما با سیستم عامل اوبونتو 18 تمام شده است و دستورات زیر برای سیستم عامل CentOS 7 هستند. شما باید سرور خود را با استفاده از دستور زیر راه اندازی مجدد کنید:

sudo reboot

سپس باید .XClients را در دایرکتوری کاربری که به آن متصل هستید ایجاد کنید و مجوز لازم را به آن بدهید. با استفاده از دستورات زیر می توانید این کار را انجام دهید:

echo "mate-session" > ~/.Xclients
chmod a+x ~/.Xclients

در این مرحله، آموزش اتصال از راه دور به سرور لینوکس از طریق xRDP به پایان می رسد. با انجام مراحل ذکر شده می توانید به راحتی فرآیند اتصال به سرور دسکتاپ راه دور لینوکس را انجام دهید.

برای آشنایی با کاربردها، مزایا و انواع سرورهای لینوکس و انتخاب بهترین توزیع برای سرور، مقاله زیر را مطالعه کنید.

سرور لینوکس چیست؟

از راه دور از طریق SSH به سرور لینوکس متصل شوید

Secure Socket Shell که به اختصار SSH نامیده می شود، پروتکل دیگری است که می تواند برای ورود به سرور لینوکس از راه دور استفاده شود. اتصال SSH به سرویس گیرنده و سرور نیاز دارد که می توانید راهنمای نصب مربوطه را بخوانید.

اگر سرویس گیرنده و سرور OpenSSH روی دستگاه مورد نظر نصب شده است، مراحل اتصال از راه دور به سرور لینوکس از طریق SSH را دنبال کنید. ابتدا باید ترمینال SSH را باز کنید و دستور زیر را وارد کنید:

ssh [email protected]_ip_address

اگر نام کاربری در دستگاه شما با نام کاربری سروری که می‌خواهید به آن متصل شوید مطابقت دارد، فقط ssh host_ip_address را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. سپس رمز عبور خود را وارد کرده و دوباره Enter را فشار دهید. اگر برای اولین بار به سرور متصل می شوید، از شما پرسیده می شود “آیا می خواهید به اتصال ادامه دهید؟” Yes را در اینجا تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

به راحتی می توانید به سرور راه دور متصل شوید. توجه داشته باشید که بهتر است به جای آدرس IP عمومی از یک آدرس IP خصوصی استفاده کنید. البته این به شرطی است که کامپیوتر مورد نظر در همان شبکه وجود داشته باشد.

برای آموزش نحوه اتصال به سرور لینوکس با استفاده از پروتکل SSH و نرم افزار Putty مقاله زیر را مطالعه کنید.

اتصال به سرور لینوکس با استفاده از Putty

از راه دور از طریق VNC به سرور لینوکس متصل شوید

برای اینکه بتوانید یک فضای دسکتاپ از راه دور راه اندازی کنید و با آن فضا از سیستم خود ارتباط برقرار کنید، به VNC نیاز دارید. یکی از معایب VNC این است که رمزگذاری داخلی ندارد و برای برقراری امنیت آن باید از SSH نیز استفاده شود. عدم وجود رمزگذاری داخلی به این معنی است که سایر کاربران می توانند به اطلاعات موجود در VNC دسترسی داشته باشند و اطلاعات شما در معرض خطر و سرقت قرار گیرد.

در ادامه آموزش راه اندازی VNC نحوه استفاده از SSH برای افزایش امنیت و اتصال به دسکتاپ را توضیح خواهیم داد. اول از همه، توجه داشته باشید که در اینجا ما در حال اتصال به mo.ece.pdx.edu در پورت 44 هستیم (شماره پورت ما در این آموزش 5944 است).

آموزش اتصال به سرور لینوکس

آموزش اتصال به سرور لینوکس از راه دور

مرحله اول

اولین قدم این است که سرور VNC را روی رایانه راه دور راه اندازی کنید. قبل از اینکه بتوانید به Remote Desktop متصل شوید، باید یک سرور VNC روی رایانه راه دور خود راه اندازی کنید. ابتدا وارد رایانه ای شوید که قصد دارید از آن برای اتصال به دسکتاپ از راه دور استفاده کنید. سپس دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:

Vncserver

سرور VNC راه اندازی آسان است. از شما یک رمز عبور برای ورود به جلسه VNC خواسته می شود. این رمز عبور که باید کمتر از 8 کاراکتر باشد به صورت خودکار تعیین می شود.

مرحله بعدی تعیین رمز عبور جداگانه برای مشاهده است. این اختیاری است. اما پیشنهاد می کنیم این کار را انجام دهید. اگر می خواهید جلسه ای که می خواهید به صورت بصری به دسکتاپ متصل شود و آن را ببینید، این رمز عبور را تنظیم کنید. توجه داشته باشید که در این شرایط این جلسه هیچگونه حقی برای ورود و اجرای دستورات نخواهد داشت. پس از انجام این مراحل، باید نتیجه زیر را مشاهده کنید:

New 'X' desktop is mo.ece.pdx.edu:44

Starting applications specified in /u/cecsuser/.vnc/xstartup
Log file is /u/cecsuser/.vnc/mo.ece.pdx.edu:44.log

مرحله دوم

مرحله دوم در مورد ایجاد یک تونل SSH در VNC است. ابتدا از جلسه SSH خود خارج شده و با اجرای دستور زیر در ترمینال دوباره به همان دستگاه متصل شوید. به یاد داشته باشید که سرور VNC در پس‌زمینه سیستم حتی زمانی که شما Log off می‌کنید اجرا می‌شود، که جای نگرانی نیست.

ssh [email protected] -L 5944:localhost:5944

در این دستور باید نام کاربری حساب MCECS خود را جایگزین cecsuser کنید. اگر مانند ما از مانیتور 44 به mo.ece.pdx.edu متصل شوید، همان شماره پورت باقی می ماند. اما اگر از صفحه نمایش دیگری متصل می شوید، باید پورت آن را تغییر دهید.

سطح سوم

مرحله سوم مربوط به اتصال از راه دور به سرور لینوکس از طریق VNC با استفاده از Remmina است. Remmina نمایشگر پیش فرض است. برای راه اندازی این مانیتور ابتدا کلید ویندوز را فشار دهید یا با استفاده از کلید ترکیبی Alt+F2 خط فرمان را باز کنید. روی صفحه خالی که ظاهر می شود کلیک کنید تا یک اتصال جدید ایجاد شود.

سپس اطلاعات درخواستی را در قسمت مربوطه وارد کنید. اگر رمز عبوری برای جلسه VNC دارید روی Connect کلیک کنید و یک رمز عبور وارد کنید. با این کار می توانید به راحتی از راه دور و از طریق VNC به سرور لینوکس خود متصل شوید.

برای آموزش نصب، اجرا و استفاده از نرم افزار Putty در لینوکس مقاله زیر را مطالعه کنید.

نحوه نصب Putty در لینوکس

نتیجه

در این مقاله از وبلاگ پارس پاک نحوه ریموت به سرور لینوکس را به شما آموزش داده ایم و بهترین راه برای اتصال از راه دور به سرور لینوکس را به شما معرفی کرده ایم. با خواندن این مقاله می توانید از راه دور به سرور لینوکس خود متصل شوید و از آن لذت ببرید.

سوالات متداول

1. بهترین راه برای اتصال از راه دور به سرور لینوکس چیست؟

از روش های مناسب برای اتصال از راه دور به سرور لینوکس می توان به اتصال از طریق xRDP، اتصال از طریق SSH و اتصال از طریق VNC با استفاده از SSH به منظور افزایش امنیت VNC اشاره کرد.

2. کدام راه برای ریموت به سرور لینوکس برای من بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال، بهتر است به گزینه ها و ابزارهایی که در اختیار دارید نگاهی بیندازید. اما در کل می توان اتصال از طریق xRDP و اتصال از طریق SSH را بهترین راه دانست.

3. کدام روش برای اتصال به سرور لینوکس امن تر است؟

در بین سه روش ذکر شده، xRDP و SSH ایمن تر هستند. اما می توانید با استفاده از SSH امنیت VNC را نیز افزایش دهید تا مشکلی برای داده های شما پیش نیاید.

4. برای استفاده از روش های اتصال سرور لینوکس دسکتاپ راه دور به چه پیش نیازهایی نیاز است؟

برای اتصال به سرور لینوکس از راه دور از طریق xRDP باید حداقل 2 گیگابایت رم داشته باشید و اگر کاربر شما روت نیست باید مجوز sudo داشته باشید. برای انتقال از راه دور به سرور لینوکس از طریق SSH، به یک کلاینت و سرور نیز نیاز دارید و برای نصب آنها باید دستورالعمل های موجود در اینترنت را دنبال کنید.