منو سایت

ترفندهای مفید در ترمینال لینوکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ترفندهای مفید در ترمینال لینوکس

 

ترفندهای مفید در ترمینال لینوکس

 

یکی از مزایای کار در ترمینال لینوکس این است که سریعتر از بسیاری از رابط های دیگر است. به لطف کتابخانه گنو Readline و سینتکس داخلی پوسته هایی مانند Bash و Zsh، راه های مختلفی برای سرعت بخشیدن به تعامل شما با ترمینال لینوکس وجود دارد. در اینجا پنج راه برای استفاده بهینه از زمان خود در ترمینال لینوکس وجود دارد.

 

1. بدون کلیدهای جهت دار حرکت کنید

هنگام اجرای دستورات در ترمینال لینوکس، گاهی اوقات فراموش می کنید که یک فیلد را در ابتدای دستور خود تغییر دهید. معمولاً برای کاربران استفاده از کلیدهای جهت‌نمای چپ و راست روی صفحه‌کلید برای جابجایی یک فرمان برای انجام ویرایش‌ها معمول است.

راه بهتری برای ویرایش دستورات قبلی در ترمینال لینوکس وجود دارد. می توانید مکان نما را با CTRL+A به ابتدای خط انتقال دهید. به همین ترتیب، از CTRL+E برای حرکت مکان نما به انتهای خط استفاده کنید. Alt+F یک کلمه به جلو و Alt+B یک کلمه به عقب حرکت می کند.

 

2. از کلیدهای بک اسپیس یا حذف استفاده نکنید

دستورات دارای غلط املایی غیر معمول نیستند. می توانید از کلید Backspace روی صفحه کلید خود برای حذف کاراکترها در جهت عقب و از کلید Delete برای حذف آنها در جهت جلو استفاده کنید.

همچنین می توانید با چند میانبر صفحه کلید مفید دیگر کار را آسان تر کنید. به جای حذف دستورات کاراکتر به کاراکتر، می توانید همه چیز را از موقعیت مکان نما فعلی تا ابتدا یا انتهای خط حذف کنید. از CTRL+U برای حذف همه چیز از موقعیت مکان نما تا ابتدای خط استفاده کنید. به همین ترتیب، CTRL+K همه چیز را از موقعیت مکان نما تا انتهای خط حذف می کند.

3. چند دستور را در یک خط اجرا کنید

گاهی اوقات اجرای چند فرمان به طور همزمان راحت است، اجازه می دهید یک سری دستورات اجرا شوند در حالی که از رایانه خود فاصله می گیرید یا توجه خود را به چیز دیگری معطوف می کنید. به عنوان مثال، افرادی که با مخزن Git کار می کنند می دانند که در بیشتر موارد ما این سه دستور را اجرا می کنیم:

git add
پیام “git commit -m”.
git push origin main main

به جای اجرای این دستورات بر روی سه خط مختلف، من از نقطه ویرگول (;) برای اضافه کردن آنها به یک خط و سپس اجرای آنها به صورت متوالی، مانند فرمت زیر استفاده می کنم:

git add.; git commit -m “پیام”; git push origin main main

از جانب ؛ می‌توانید از نماد برای پیوستن و اجرای هر تعداد دستور در یک خط استفاده کنید، اما اگر اجرای دستوری ناموفق بود، به‌جای این کار، دنباله دستورات را متوقف کنید. استفاده کنید &&:

git add. && git commit -m “پیام” && git push original original

 

4. انتخاب نام برای دستورات پرکاربرد

احتمالاً برخی از دستورات را بیشتر از سایرین در ترمینال لینوکس اجرا می کنید. گاهی اوقات این ها می توانند دستورات طولانی یا ترکیبی از دستورات مختلف با آرگومان های یکسان باشند.

برای صرفه جویی در تایپ مجدد این نوع دستورات، یک نام مستعار برای دستوراتی که اغلب استفاده می کنم ایجاد می کنم. از آنجایی که من از دستور main git push چندین بار در روز استفاده می کنم، یک نام مستعار برای آن ایجاد کردم. برای ایجاد نام مستعار، فایل .

bashrc خود را در ویرایشگر مورد علاقه خود باز کنید و نام مستعار را اضافه کنید:

“نام مستعار gpom= “git push source main

سعی کنید برای هر چیزی که به طور منظم اجرا می کنید یک نام مستعار ایجاد کنید. توجه: فایل bashrc. برای کاربرانی که از پوسته Bash استفاده می کنند.

اگر سیستم شما پوسته دیگری را اجرا می کند، ممکن است لازم باشد فایل پیکربندی که استفاده می کنید و احتمالاً نحو دستور مستعار را تنظیم کنید. می توانید نام پوسته پیش فرض سیستم خود را با دستور echo $SHELL بررسی کنید. پس از ایجاد نام مستعار، پیکربندی خود را دوباره بارگیری کنید:

. ~/.bashrc

و سپس دستور جدید خود را امتحان کنید:

gpom

 

5. دستور قبلی را بدون استفاده از کلیدهای جهت دار جستجو و اجرا کنید

اکثر کاربران ترمینال لینوکس تمایل به استفاده مجدد از دستوراتی دارند که قبلاً اجرا شده اند. ممکن است یاد گرفته باشید که از کلید پیکان رو به بالا روی صفحه کلید خود برای پیمایش در تاریخچه پوسته خود استفاده کنید. اما زمانی که دستوری که می خواهید دوباره استفاده کنید چندین خط در گذشته باشد، باید پیکان رو به بالا را بارها فشار دهید تا دستور مورد نظر خود را پیدا کنید.

یک راه ساده تر برای انجام این کار وجود دارد: می توانید با استفاده از دستور history جستجو کنید. هنگامی که از دستور history استفاده می کنید، لیستی از دستورات با یک عدد در کنار هر کدام ظاهر می شود. این اعداد به عنوان اعداد تاریخچه فرمان شناخته می شوند. می توانید !{history-number} را در ترمینال لینوکس خود تایپ کنید تا دستور شماره مربوطه را اجرا کنید.

!{داستان-شماره}

شما همچنین می توانید این کار را به روش دیگری انجام دهید: به جای: فلش بالا، Up Enter، از CTRL+R استفاده کنید و چند حرف اول دستوری را که می خواهید تکرار کنید تایپ کنید.

 

The post ترفندهای کاربردی ترمینال لینوکس اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی.