منو سایت

تفاوت بین IP استاتیک و پویا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تفاوت بین IP استاتیک و پویا

تفاوت بین IP استاتیک و پویا وقتی می خواهیم آدرس یک مکان را بگوییم، می توانیم از نام و شماره خیابان استفاده کنیم. اما در مورد دنیای الکترونیک، آدرس دهی کمی متفاوت است. هنگامی که از یک دستگاه الکترونیکی (متصل به شبکه یا بلوتوث) استفاده می کنید، آدرسی به نام آدرس IP در دستگاه شما ذخیره می شود.

اما این یک اصطلاح عامیانه برای IP است. از طرفی آی پی ها انواع مختلفی دارند و برای انتخاب آنها نیاز به داشتن اطلاعات جامع و کامل داریم. پس با ما همراه باشید تا جزئیات یک IP مناسب را توضیح دهیم.

IP چیست؟

هنگامی که می خواهید یک محموله ارسال کنید، قبل از ارسال محموله به مقصد، باید آدرس یا کد پستی گیرنده را داشته باشید. آدرس IP دقیقاً همان نقش را در دنیای دیجیتال ایفا می کند. آدرس IP که به معنی آدرس پروتکل اینترنت است، عبارتی از اعدادی است که به هر دستگاه متصل به اینترنت اختصاص داده شده است. این آدرس به عنوان کد پستی گیرنده عمل می کند و برای انتقال داده ها و اطلاعات در دنیای دیجیتال استفاده می شود.
قانون شماره IP چیست؟

این عبارت از یک عدد 32 بیتی بر اساس دو تشکیل شده است. اما برای خواندن راحت تر، عدد 32 بیتی را با استفاده از یک نقطه به چهار قسمت تقسیم کردند و عدد هر قسمت را به پایه 10 تبدیل کردند. برای مثال، 192.15.254.1 یک آدرس IP است. یک آدرس IP، مانند یک کد پستی، یک آدرس خاص دستگاه است. هر عدد از صفر تا 255 متغیر است. به این معنی که به طور کلی آدرس IP از 0.0.0.0 تا 255.255.255.255 متغیر است.

آدرس IP از کجا می آید؟

هر کسی که به تعداد متفاوت آدرس های IP توجه کند، قطعا متوجه یک قانون عملی خواهد شد. سپس این سوال پیش می آید که این اعداد از چه کسانی یا چه چیزی تولید می شوند و چگونه در اختیار ما قرار می گیرند. آدرس‌های IP توسط IANA، مخفف Internet Assigned Numbers Authority تولید می‌شوند.

سپس ایانا این آدرس ها را در اختیار ISP ها قرار می دهد و ما به عنوان کاربران اینترنت می توانیم با خرید اینترنت از مزایای اینترنت استفاده کنیم. بنابراین دستگاهی که به اینترنت وصل می کنیم یک IP خواهد داشت. اما IP دو نوع است:

  1. آی پی خصوصی
  2. IP عمومی

در ادامه قصد داریم این دو نوع IP را توضیح دهیم. سپس به بررسی تفاوت بین IP استاتیک و پویا می رویم.

تفاوت بین IP استاتیک و پویا

آدرس IP چیست و انواع آن چیست؟

آدرس IP خصوصی

برای تعریف آدرس IP خصوصی باید گفت که به طور کلی هر دستگاه الکترونیکی که به شبکه جهانی وب متصل می شود آدرس IP مخصوص به خود را خواهد داشت. همه دستگاه ها مانند کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، تلویزیون، پرینتر و پرینتر IP مخصوص به خود را دارند. با گسترش روزافزون اینترنت و دستگاه های متصل به اینترنت، تعداد آدرس های IP خصوصی در حال افزایش است. آدرس های IP اختصاصی رایگان هستند زیرا محلی هستند.

آدرس IP عمومی

IP عمومی آدرس اصلی است که به کل اینترنت متصل است. این بدان معناست که هر دستگاه متصل به اینترنت دارای دو آدرس IP است. یکی IP مخصوص دستگاه و دیگری آدرس اینترنتی اولیه. آدرس های IP عمومی توسط ISP تولید شده و در اختیار روتر قرار می گیرد. برای یک آدرس عمومی هزینه ای وجود دارد.

آدرس های IP عمومی به دو دسته پویا (پویا) و استاتیک (استاتیک) تقسیم می شوند. اکنون می خواهیم هر دو را بررسی کنیم و مشخص کنیم که کدام مناسب تر است.

امنیت را در آدرس IP ایجاد کنید

تفاوت بین IP استاتیک و پویا در امنیت

آی پی دینامیک

آدرس IP پویا نوعی IP است که هر بار که به اینترنت متصل می شوید به دستگاه شما اختصاص می یابد. بسیاری از لوازم خانگی از این نوع IP استفاده می کنند. هنگامی که شما خدمات اینترنتی مانند وای فای را از شرکت های مختلف ارائه دهنده این خدمات خریداری می کنید، در واقع یک آدرس IP پویا دریافت می کنید.

آدرس های IP پویا چگونه کار می کنند

این آدرس ها به تعدادی از شرکت های مختلف داده می شود. به عنوان مثال، یک شرکت مخابراتی ممکن است آدرس های IP در محدوده 0.0.0.0 تا 125.125.125.125 داشته باشد. و هر شرکت دیگری تعداد مشخصی آدرس IP دارد. این آدرس های IP در استخر ذخیره می شوند و زمانی که یکی از کاربران به اینترنت متصل می شود، این آدرس در اختیار دستگاه متصل قرار می گیرد. پس از قطع اینترنت، آدرس IP به استخر برگردانده می شود تا به دستگاه دیگری داده شود.

IP استاتیک

IP استاتیک نوعی آدرس IP است که توسط DHCP به دستگاه اختصاص داده می شود. DHCP مخفف Dynamic Host configuration protocol است که پروتکلی است که به طور خودکار توزیع آدرس های IP را کنترل می کند. در واقع شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست و IP هستند.

نحوه عملکرد IP ثابت یا ثابت

IP ثابت توسط ISPها به کاربر و دستگاه او اختصاص داده می شود. برای این خدمات هزینه ای وجود دارد. در این صورت در حالی که کاربر اجاره IP خود را پرداخت می کند، این IP مختص دستگاه خواهد بود و متعلق به دستگاه دیگری نخواهد بود.

تفاوت بین IP پویا و استاتیک

هر یک از آدرس های IP دارای ویژگی های خاص خود هستند که کاربران با توجه به این ویژگی ها مناسب ترین IP را انتخاب می کنند. در این قسمت به بررسی ویژگی ها و تفاوت های این دو آدرس IP می پردازیم.

1 قیمت IP ثابت و پویا

IP Dynamic برای کاربر رایگان است و همه می توانند به صورت رایگان از آن استفاده کنند. از طرفی یک IP ثابت با پرداخت هزینه به کاربران اختصاص داده می شود. بنابراین اگر کسی بخواهد هزینه ها را کاهش دهد، IP پویا اقتصادی تر خواهد بود.

2. عملیات از راه دور با IP ثابت و پویا

اخیرا با توجه به گسترش تکنولوژی همه شرکت ها به سمت دورکاری و دورکاری می روند. از آنجایی که یک آدرس IP ثابت به طور دائم به یک دستگاه اختصاص داده می شود و تغییر نمی کند، یافتن و اتصال دستگاه های دیگر به یک دستگاه IP ثابت آسان و امکان پذیر خواهد بود. اما اگر دستگاه مرکزی دارای IP پویا باشد، یافتن IP آن دستگاه بسیار مشکل خواهد بود. همچنین Dynamic IP هر بار که روت می شود یک IP جدید دریافت می کند و دستگاه های دیگر نمی توانند IP جدیدی پیدا کنند. بنابراین برای عملیات از راه دور، IP ثابت بهتر است.

از راه دور به کامپیوتر از طریق اینترنت و IP

از راه دور یا از راه دور از طریق اینترنت و IP کار کنید

3. IP سرور و خدمات میزبانی ثابت و پویا

شرکت هایی که خدمات سرور ارائه می دهند به اینترنت قوی و همیشه متصل نیاز دارند. از طرفی دستگاه هایی که خدمات هاست و سرور دریافت می کنند باید بتوانند به سرور مرکزی متصل شوند. بدین ترتیب با کمک یک IP ثابت امکان نظارت و مکان یابی سرور مرکزی وجود خواهد داشت. اما آی پی پویا اجازه این دستگاه را نمی دهد.

4. امنیت IP ثابت و پویا

همانطور که گفتیم IP پویا دائما در حال تغییر است. این تا زمانی است که IP ثابت هرگز تغییر نکند. این ویژگی اکنون ردیابی دستگاه را سریعتر می کند. اگر کسب و کاری دارید که نگران نشت اطلاعات یا هک شدن است، یک IP ثابت گزینه خوبی برای شما نخواهد بود. زیرا خیلی زود با این آدرس IP قابل ردیابی و دسترسی خواهید بود. آی پی داینامیک بیشتر برای چنین مشاغل و مشاغلی مناسب است. زیرا هر بار که اینترنت قطع و وصل می شود، آدرس IP سیستم شما تغییر می کند.

آنچه در این مقاله گفته شد …

تفاوت بین IP استاتیک و پویا. در این متن در مورد تعریف IP و انواع آن صحبت کردیم. که آدرس های IP به IP های خصوصی و عمومی تقسیم می شوند. هر کدام را تعریف و توضیح داده ایم. همچنین گفتیم که IP عمومی به دو دسته دینامیک و استاتیک تقسیم می شود. IP Dynamic نوعی از IP است که دائماً در حال تغییر است. در مقابل، IP ثابت نوعی IP است که به طور دائم به یک دستگاه اختصاص داده می شود.

اما آدرس های IP ثابت و پویا مزایا و معایب خود را دارند. افرادی که از اینترنت استفاده می کنند برای انتخاب یک IP پایدار و پویا باید موارد زیر را در نظر بگیرند. عناصری مانند امنیت، هزینه و بهره برداری از راه دور و خدمات سرور باید توسط کاربر بررسی شود تا بهترین نوع IP را انتخاب کند. باید بدانید که ردیابی و یافتن یک دستگاه IP ثابت بسیار آسان است. این ویژگی هم خوب است و هم بد. از سوی دیگر، امنیت کاربر و اطلاعات وی تضمین نمی شود، اما اتصال دستگاه های دیگر به دستگاه IP ثابت منجر به افزایش مشاغل و موقعیت های راه دور شده است.

سوالات متداول

1 IP استاتیک چیست؟

IP استاتیک یا ثابت نوعی غیر قابل تغییر است و به یک دستگاه و یک کاربر اختصاص داده می شود.

2. IP پویا چیست؟

این نوع IP با قطع و وصل شدن اینترنت به طور مرتب تغییر می کند.

3. آی پی پویا امن تر است یا آی پی استاتیک؟

از آنجایی که IP ثابت تغییر نمی کند، هکرها می توانند به راحتی اطلاعات آن را ردیابی و پیدا کنند. بنابراین امنیت IP پویا بهتر و بیشتر خواهد بود. زیرا مدام در حال تغییر است.

4. آیا IP ثابت یا پویا برای عملیات از راه دور شرکت مناسب است؟

IP ثابت متغیر نیست و یافتن این نوع IP برای دستگاه هایی که می خواهند به دستگاه اصلی متصل شوند راحت تر است. به همین دلیل است که IP ثابت برای عملیات از راه دور مناسب است.

5. آیا قیمتی برای اطمینان از یک IP پایدار و پویا وجود دارد؟

IP داینامیک رایگان است. اما یک IP ثابت در ازای پرداخت هزینه در اختیار کاربر قرار می گیرد.

6. آیا برای ارائه خدمات میزبانی نیاز به IP ثابت داریم یا پویا؟

خدمات هاست و سرور برای اتصال به دستگاه های دیگر و ارائه خدمات به پایداری IP نیاز دارند. بنابراین یک IP ثابت قطعا بهترین گزینه برای یک IP پویا است.

{“@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “آی پی استاتیک چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “آی پی استاتیک یا ثابت نوعی است که قابل تغییر نیست و به یک دستگاه و یک کاربر اختصاص داده می‌شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آی پی پویا چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “این نوع آی پی به طور مرتب و با قطع و وصلی اینترنت، تغییر خواهد کرد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “امنیت آی پی پویا بیشتر است یا آی پی ثابت؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “از آنجایی که آی پی ثابت تغییر نمی‌کند،‌ردیابی و پیدا کردن اطلاعات آن توسط هکرها آسان خواهد بود. پس امنیت آی پی پویا بهتر و بیشتر خواهد بود. چرا که مرتبا تغییر می‌کند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “برای انجام کارهای از راه دور یک شرکت، آی پی ثابت مناسب است یا پویا؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “آی پی ثابت قابل تغییر نیست و پیدا کردن این نوع آی پی برای دستگاه‌هایی که قصد اتصال به دستگاه اصلی را دارند راحت‌تر است. به همین دلیل آی پی ثابت برای دورکاری مناسب است.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا تهیه آی پی ثابت و پویا هزینه دارد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “آی پی پویا بدون هزینه و رایگان می‌باشد. اما آی پی ثابت در قبال دریافت هزینه‌ای به کاربر اختصاص داده می‌شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “برای ارائه خدمات هاستینگ، باید آی پی ثابت تهیه کنیم یا پویا؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “خدمات هاستینگ و سروری نیازمند ثبات آی پی برای اتصال به دستگاه‌های دیگر و ارائه خدمات می‌باشد. پس قطعا آی پی ثابت مناسب‌ترین گزینه نسبت به آی پی داینامیک است.”
}
}]
}

تفاوت بین IP استاتیک و پویا را برای اولین بار در پارسوپک نوشت. به نظر می رسد.