منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تفاوت FTP و SFTP چیست؟ چه کسی را برای انتقال فایل انتخاب کنیم؟

تفاوت FTP و SFTP چیست؟ چه کسی را برای انتقال فایل انتخاب کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تفاوت FTP و SFTP چیست؟ چه کسی را برای انتقال فایل انتخاب کنیم؟

شاید بپرسید تفاوت FTP و SFTP چیست؟ استفاده از کلاینت FTP یکی از ساده ترین راه ها برای انتقال فایل ها به سرور یا مدیریت فایل های روی سرور است.

با این حال، هنگامی که یک سرویس گیرنده FTP را راه اندازی می کنید، دو گزینه دارید: FTP و SFTP. به همین دلیل، ممکن است کمی گیج شوید و بپرسید چه کسی بهتر است؟

پاسخ کوتاه این است که SFTP بسیار امن تر از FTP است. بنابراین توصیه می کنیم برای این منظور فقط از SFTP استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت های FTP و SFTP، ما را تا پایان این مقاله دنبال کنید تا نگاه دقیق تری به هر دو بیاندازیم.

تفاوت FTP و SFTP

ابتدا به شباهت های FTP و SFTP اشاره می کنیم. هر دو پروتکل به شما این امکان را می دهند که از کلاینت های FTP مانند Filezilla برای اتصال به سرورهای وب سایت خود استفاده کنید. از دیدگاه کاربر نهایی، FTP و SFTP هیچ تفاوتی با هم ندارند و این دو پلتفرم کاملاً شبیه هم هستند.

با استفاده از هر دو پروتکل، می‌توانید به سرورهای وب‌سایت خود متصل شوید، همه فایل‌های روی سرور را مشاهده کنید، فایل‌ها را در رایانه سرور آپلود کنید، فایل‌ها را در سرور دانلود کنید و موارد دیگر.

تفاوت های مهمی بین آنها وجود دارد که ممکن است از شما پنهان بماند. به همین دلیل، شما باید به طور کامل تفاوت بین FTP و SFTP را درک کنید.

تفاوت FTP و SFTP چیست؟

تفاوت های FTP و SFTP را مقایسه کنید

FTP چیست؟

FTP مخفف File Transfer Protocol است. FTP با استفاده از مدل کلاینت / سرور به شما امکان می دهد فایل ها را بین مشتری و سرور انتقال دهید.

FTP از دو کانال مختلف برای انتقال داده استفاده می کند: یکی کانال فرمان و دیگری کانال داده. به طور پیش فرض، این کانال ها رمزگذاری نشده هستند. بنابراین، هکرها می توانند اطلاعاتی را که شما منتقل می کنید بررسی کنند.

مقاله زیر آموزش کامل انتقال فایل به سرویس هاست با کنترل پنل cPanel می باشد

نحوه آپلود فایل در هاست از طریق FTP

FTP چیست؟

آشنایی با پروتکل انتقال فایل FTP

SFTP چیست؟

SFTP مخفف SSH File Transfer Protocol است. اما عموماً به عنوان پروتکل انتقال فایل امن نیز شناخته می شود. عملکرد این پروتکل دقیقاً مانند FTP است. اما از تونل ها استفاده می کند و فایل ها را از طریق SSH ارسال می کند که با روش انتقال مستقیم FTP کمی متفاوت است.

SFTP چیست؟

انتقال فایل های رمزگذاری شده SFTP

تفاوت FTP و SFTP چیست؟

مهمترین تفاوت بین FTP و SFTP این است که SFTP از یک کانال امن برای انتقال فایل های مختلف استفاده می کند. اگر FTP فایل ها را مستقیماً منتقل می کند.

هنگامی که از FTP استفاده می کنید، داده های شما همیشه محافظت می شود و داده هایی که بین سرور و کلاینت منتقل می شوند رمزگذاری می شوند. این بدان معنی است که تمام داده هایی که منتقل می کنید رمزگذاری شده است و توسط هکرها قابل مشاهده نیست.

در FTP زمانی که می خواهید به سرور متصل شوید باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. اما اطلاعاتی که بین مشتری و سرور منتقل می شود رمزگذاری نشده است. به همین دلیل، هکرها واقعاً می توانند این اطلاعات را ببینند. هنگامی که می خواهید اطلاعات حساس را منتقل کنید، این می تواند بسیار خطرناک باشد.

به عنوان مثال، در وب سایت های وردپرسی، ممکن است بخواهید فایل wp-config.php را که حاوی اطلاعات پایگاه داده بسیار حساس است، منتقل کنید. اگر یک هکر به این فایل دسترسی پیدا کند، در واقع می تواند کنترل وب سایت شما را در دست بگیرد.

نتیجه: اگرچه هر دو پروتکل برای انتقال فایل ها بین سرور و کلاینت استفاده می شوند، اما SFTP بسیار امن تر از FTP است.

مقاله زیر دستورات مختلف برای استفاده از FTP در لینوکس را فهرست می کند.

دستورات FTP تحت لینوکس

چه چیزی برای انتقال فایل FTP و SFTP بهتر است؟

تفاوت FTP و SFTP برای انتقال داده چیست؟

بالاخره از FTP یا SFTP استفاده کنید؟

احتمالاً قبلاً پاسخ سؤال خود را پیدا کرده اید و می دانید که همیشه بهتر است به جای FTP از SFTP استفاده کنید.

این به این دلیل است که SFTP یک راه امن تر برای اتصال به وب سایت و انتقال اطلاعات است. بنابراین کارشناسان پارس پک ما توصیه می کنند که همیشه به جای FTP از SFTP استفاده کنید تا بتوانید اطلاعات حساس خود را با امنیت بیشتری انتقال دهید.

FTP بهتر است یا SFTP

SFTP بهترین پروتکل برای انتقال فایل ها با امنیت داده های تضمین شده است

سوالات متداول

FTP چیست؟

FTP مخفف File Transfer Protocol یا File Transfer Protocol می باشد و به شما امکان می دهد فایل ها را با استفاده از مدل کلاینت/سرور بین کلاینت و سرور انتقال دهید.

SFTP .2 چیست؟

SFTP مخفف SSH File Transfer Protocol است. عملکرد این پروتکل دقیقاً مانند FTP است. اما از تونل ها استفاده می کند و فایل ها را از طریق SSH انتقال می دهد که امنیت بیشتری دارد.

FTP.3 بهتر است یا SFTP؟

همیشه بهتر است به جای FTP از SFTP استفاده کنید. زیرا SFTP روش امن تری برای اتصال به وب سایت و انتقال اطلاعات است.

{“@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “FTP چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “FTP مخفف عبارت File Transfer Protocol یا پروتکل انتقال فایل است و با استفاده از مدل کلاینت/سرور، امکان انتقال فایل بین کلاینت و سرور را برایتان فراهم خواهد کرد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “SFTP چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “SFTP مخفف عبارت SSH File Transfer Protocol است. عملکرد این پروتکل نیز دقیقاً شبیه به FTP است؛ اما از تونل استفاده می‌کند و فایل‌ها را از‌طریق SSH انتقال می‌دهد که امنیت بیشتری دارد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “FTP بهتر است یا SFTP؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “همشه بهتر است از SFTP به‌جای FTP استفاده کنید؛ زیرا SFTP روش امن‌تری برای اتصال به وب‌سایت و انتقال اطلاعات است.”
}
}]
}

تفاوت FTP و SFTP چیست؟ چه کسی را برای انتقال فایل انتخاب کنیم؟ برای اولین بار در پارسوپک. به نظر می رسد.