منو سایت

داکر چیست و چگونه سریع آن را نصب کنیم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
داکر چیست و چگونه سریع آن را نصب کنیم

داکر چیست؟

استفاده كردن DOCKER هر روز در بین مدیران سرور در حال افزایش است. اما این نرم افزار چیست و چرا به سرعت در بین کاربران محبوب شد. داکر کاربران را قادر می‌سازد تا نرم‌افزار خود را به‌صورت جداگانه و مجزا در سیستم عامل اجرا کنند. داکر بر اساس کانتینر کار می کند. ظرف به کاربران اجازه می دهد تا برنامه های خود را با تمام پیش نیازها اجرا کنند.

 

تفاوت داکر با VM

تفاوت اصلی بین داکر و ماشین مجازی در جداسازی برنامه ها است. vm روی هایپروایزر یا مجازی ساز اجرا می شود. vm اگرچه به صورت مجازی بوت می شوند اما در این حالت سیستم عامل های مجازی نصب شده مانند هر سیستم عامل واقعی می توانند از منابع سخت افزاری موجود در سیستم مانند CPU یا هارد و رم استفاده کنند. اما داکرها برخلاف VM ها مجازی سازی لایه سخت افزاری را انجام می دهند. سیستم های Container Base لایه عامل را مجازی می کنند.

    ظروف در برابر vm

Docker را روی لینوکس نصب کنید

نصب داکر نیاز به یک سری پیش نیاز دارد، بنابراین شرکت داکر یک فایل bash طراحی کرده است که با استفاده از آن می توان تمامی پیش نیازهای داکر را به همراه آخرین نسخه داکر به راحتی نصب کرد.

curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh
sh get-docker.sh

پس از نصب، دستور زیر را اجرا کنید تا مطمئن شوید داکر نصب شده است.

docker –veriosn

 

برنامه ها را با استفاده از یک تصویر در Docker نصب کنید

اگر می خواهید یک برنامه داکر را نصب کنید، راه های مختلفی وجود دارد. اما یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای انجام این کار استفاده از داکر تصویر است. این تصاویر در hub.docker.com موجود هستند و فقط کافی است به این سایت رفته و نام برنامه مورد نظر خود را جستجو کنید تا دستور نصب را از طریق docker مشاهده کنید.

به عنوان مثال، من می خواهم وب سرور nginx Docker را نصب کنم. دستور نصب از طریق تصویر در زیر قابل مشاهده است.

docker run -it --rm -d -p 8080:80 --name web nginx

Docker را روی ویندوز نصب کنید

کاربران داکر معمولا لینوکس را اجرا می کنند و این برنامه برای لینوکس توسعه داده شده است و اکثر شرکت های لینوکس از این نرم افزار پشتیبانی می کنند. اما داکر روی ویندوز هم قابل نصب است. برای نصب داکر در ویندوز به برنامه ای به نام نیاز دارید Kitematic استفاده کنید و از طریق لینک زیر دانلود کنید.

دانلود Kitematic

نتیجه

داکر در سال 2014 متولد شد، اما به سرعت در بین مصرف‌کنندگان محبوبیت پیدا می‌کند و هزاران سرویس در حال حاضر بر اساس آن در حال اجرا و بهره‌برداری هستند. دو سال پس از تولد داکر، سیسکو، گوگل، هوآوی، آی‌بی‌ام، مایکروسافت و رد هت از این نرم‌افزار حمایت کردند. تقاضای نیروی کار Docker هر روز در بین شرکت ها در حال افزایش است و داکر اکنون یکی از دوره های اصلی در devops را دارد.

 

امیدواریم مقاله «داکر چیست» برای شما مفید واقع شده باشد. برای مطالعه سایر مقالات نوشته شده توسط تیم تولید محتوای مبین هاست می توانید به وبلاگ ما مراجعه کنید.

آنچه داکر می نویسد و نحوه نصب سریع آن برای اولین بار در مبین. به نظر می رسد.