منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • درباره 12 مجوز منبع باز محبوب و چرایی استفاده از آنها بیاموزید

درباره 12 مجوز منبع باز محبوب و چرایی استفاده از آنها بیاموزید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
درباره 12 مجوز منبع باز محبوب و چرایی استفاده از آنها بیاموزید

انواع مجوزهای منبع باز

بسیاری از توسعه دهندگان دستورالعمل ها و قوانینی را برای استفاده از آثار خود تنظیم می کنند که به عنوان مجوز شناخته می شوند. مجوزهای منبع باز به شما این امکان را می دهند که تحت شرایط خاصی از یک جزء نرم افزاری استفاده کنید. به عنوان مثال، زمانی که می خواهید از کد منبع یک پروژه یا نرم افزار نهایی استفاده کنید، باید بدانید که آیا حق استفاده از آن را برای مقاصد شخصی یا تجاری دارید و اگر دارید، چه الزاماتی را باید رعایت کنید.

انواع مجوزها حقوقی را که برای استفاده از آن جزء نرم افزاری دارند به کاربران نشان می دهد. بنابراین قانون خاصی از اختیارات یکسان وجود ندارد و همین امر منجر به ایجاد مجوزهای متن باز مختلف شده است. در این مقاله به معرفی انواع مجوزهای متن باز می پردازیم.

چرا باید از مجوز نرم افزار منبع باز استفاده کنیم؟

به عنوان توسعه‌دهنده‌ای که پروژه‌ای را از ابتدا شروع می‌کند، دانستن مجوزهای نرم‌افزار منبع باز برای درک نحوه استفاده دیگران از آن مهم است. نکته دیگر این است که دانستن این لایسنس ها برای کاربران حائز اهمیت است تا بتوانند با مجوزها یا محدودیت های مشخص شده در توافق نامه آشنا شوند.

هر نرم افزار پس از انتشار دارای حق چاپ خواهد بود. اما بدون مجوز، کاربران نمی دانند چه چیزی مجاز است و چه چیزی مجاز نیست. به دلایل زیر، توصیه می کنیم از مجوز نرم افزار منبع باز استفاده کنید:

 • توسعه: هدف جامعه منبع باز ایجاد بستری برای افزایش همکاری و نوآوری است. بهره‌گیری از مجوز نرم‌افزار متن‌باز، افراد را به مشارکت در توسعه این انجمن دعوت می‌کند که منجر به تغییر در احساس مسئولیت مشترک برای بهبود مستمر کد منبع یا گسترش روزافزون آن می‌شود.
 • مالکیت: اگر می خواهید کنترل بیشتری بر نرم افزار خود داشته باشید، انتخاب مجوزی که بتواند محدودیت های مورد نظر شما را اعمال کند، ضروری است. به عنوان مثال، اگر می خواهید از یک مجوز در نرم افزار سازگار خود استفاده کنید، احتمالاً مجوز کپی لفت را انتخاب خواهید کرد. مجوز نرم افزار منبع باز شفافیت را برای کاربران فعلی و آینده نرم افزار به ارمغان می آورد و میزان کنترل شما بر نرم افزار به تصمیم شما بستگی دارد.
 • رقابت: نرم افزارهای زیادی در دسترس هستند و اگر می خواهید وارد بازار نرم افزار شوید، استفاده از مجوز منبع باز به شما کمک می کند که مورد توجه قرار بگیرید. برخی از نمونه های محبوب نرم افزار منبع باز طراحی شده برای رقابت با نرم افزارهای اختصاصی شامل سیستم عامل لینوکس و اندروید گوگل و مرورگر فایرفاکس است.

همانطور که قبلا ذکر شد، این مقاله بر روی انواع مجوزهای نرم افزار منبع باز موجود برای ایجاد یک پروژه جدید GitHub تمرکز دارد. در زیر، انواع مجوزهای نرم افزار بازی متنی را که می توانید برای پروژه بعدی خود انتخاب کنید، به اختصار شرح خواهیم داد. یکی از این مجوزها مجوزهای مجاز توصیه شده توسط GitHub است.

  مجوز منبع باز

آشنایی با مجوزهای منبع باز

مجوزهای مجاز برای نرم افزار منبع باز

مجوز مجاز به کاربران نرم افزار امکان استفاده، تغییر و به اشتراک گذاری کد منبع را می دهد. همه مجوزهای نرم افزار منبع باز مجاز در این بخش فهرست نشده اند. در عوض، نام برخی از مجوزهای ارائه شده توسط GitHub برای شروع یک پروژه جدید ذکر شده است. ذکر این نکته ضروری است که این توضیحات کامل نیستند. بنابراین توصیه می کنیم برای اطلاعات بیشتر مستندات و توضیحات مجوز مورد نظر خود را به دقت مطالعه کنید.

لایسنس آپاچی

مجوز آپاچی توسط بنیاد نرم افزار آپاچی (ASP) منتشر شده است. با استفاده از این مجوز، توسعه دهندگان مجبور نیستند نسخه اصلاح شده کد منبع خود را تحت مجوز اصلی منتشر کنند و می توانند از مجوز دیگری به عنوان مجوز فرعی استفاده کنند.

مجوز م IT (مجوز MIT)

مجوز MIT توسط موسسه فناوری ماساچوست (MIT) منتشر شده است. لایسنس مذکور به عنوان یک لایسنس ساده محدودیت های کمی دارد و سازگاری مناسبی را در بخش های مختلف توسعه نرم افزار نشان می دهد. مجوز MIT، مانند مجوز آپاچی، به توسعه دهندگان اجازه می دهد یک مجوز فرعی تشکیل دهند.

برای اینکه بفهمید لایسنس متن باز چیست و چه نقشی در دنیای فناوری ایفا می کند، مقاله زیر را بخوانید.

مجوز منبع باز چیست؟

مجوز BSD

GitHub به شما امکان می دهد بین مجوزهای BSD شناخته شده به عنوان Simplified Binary BSD (FreeBSD) و مجوزهای BSD Tribinary جدید و اصلاح شده یکی را انتخاب کنید. مجوز شخص ثالث کاربران نرم افزار را از استفاده از نام نویسنده یا نویسندگان و مشارکت کنندگان برای تأیید محصولات یا خدمات محدود می کند.

مجوز نرم افزار Boost

مجوز نرم افزار Boost اسکریپت بازی است که توسط کتابخانه های C++ (c++) استفاده می شود. مجوز ذکر شده یک مجوز مجاز و مشابه مجوزهای BSD و MIT است، با این تفاوت که هنگام توزیع مجدد به شکل باینری نیازی به ارجاع ندارد.

مجوزهای نرم افزار منبع باز دارای حق چاپ

مجوزهای کپی لفت به کاربران نرم افزار امکان استفاده، تغییر و به اشتراک گذاری کد منبع را می دهد. اما آنها با محدود کردن و اعمال شرایط و ضوابط خاص در برابر مجوز مجدد مقاومت می کنند. ویژگی این لایسنس این است که کاربران را ملزم به رعایت شرایط مندرج در لایسنس اصلی می کند.

همانطور که در بخش قبل ذکر شد، این لیست شامل تمام مجوزهای نرم افزار منبع باز Copyleft نمی شود و فقط برخی از مجوزهای توصیه شده توسط GitHub برای شروع یک پروژه جدید را شامل می شود.

  مجوزهای منبع باز

مجوز منبع باز کپی لفت چیست؟

مجوز گنو

بنیاد نرم افزار آزاد چندین نسخه از مجوز عمومی عمومی گنو را منتشر کرده است که توسعه دهندگان می توانند چهار نسخه از آنها را در GitHub انتخاب کنند. GPL (مجوز عمومی عمومی) نسخه 3.0 کاربران را ملزم می کند که همه تغییرات در کد منبع را اعلام کنند و کد منبع را هنگام توزیع باینری های مورد استفاده در کار خود با نرم افزار دارای مجوز در دسترس قرار دهند. علاوه بر این، این نسخه ارتباط با مجوزهای دیگر مانند آپاچی را آسان تر می کند. در حالی که نسخه 2.0 با این مجوزها سازگار نبود.

شرایط و ضوابط چاپ دوم تا حدودی شبیه به چاپ سوم است. اما مجوز کپی لفت قوی تری در نسخه دوم در نظر گرفته شد. یک مجوز کپی‌لفت قوی حکم می‌کند که همه تغییرات در کد منبع تحت همان مجوز منتشر شوند. در ویرایش سوم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مجاز به توزیع کار خود بدون توجه به تعهدات الزام‌آور قبلی در صورت رعایت الزامات مجوز هستند. هدف از این کار جلوگیری از ادعای نقض حق اختراع توسط شخص یا اشخاصی است.

مجوز عمومی عمومی گنو کمتر جامع

مجوز عمومی عمومی کمتر گنو به عنوان LGPL شناخته می شود. مجوز LGPL برای سازش بین مجوز نسخه برداری چاپی مجوز عمومی عمومی گنو و مجوزهای آسان مانند مجوزهای BSD و MIT طراحی شده است.

یک مجوز کمتر شامل مجوز عمومی عمومی گنو با کپی‌لفت ضعیف است. این بدان معنی است که محدودیت کپی لفت را بر روی خود نرم افزار قرار می دهد. اما سایر نرم افزارهایی که فقط مربوط به آن هستند مشمول این محدودیت نیستند.

GPL و LGPL زیر مجموعه های مجوز گنو هستند. برخی از تفاوت های این مجوزها به شرح زیر است:

 • GPL شما را ملزم به انتشار عمومی تغییرات ایجاد شده در کد نرم افزار می کند.
 • از دیدگاه یک برنامه نویس، GPL در واقع پایه و اساس نرم افزار منبع باز است.
 • تحت GPL، شما می توانید تمام فایل های اجرایی نرم افزار را تغییر دهید.
 • آنها از LGPL برای استفاده در کتابخانه های نرم افزاری استفاده می کنند.
 • نرم افزار LGPL را می توان به GPL تبدیل کرد.

یکی دیگر از مجوزهای GNU که قابل ذکر است، مجوز عمومی عمومی Affero است که معمولاً به اختصار Afro JPL و AJPL نامیده می شود. این مجوز برای برنامه هایی است که روی سرور هستند. مجوز از توسعه دهندگانی می خواهد که برنامه اصلاح شده را روی سرور اجرا می کنند تا کد منبع اصلاح شده را برای دانلود در نسخه اصلاح شده مربوطه که در حال حاضر روی سرور اجرا می شود در دسترس قرار دهند.

  تفاوت gpl و lgpl

تفاوت بین GLP و LGPL چیست؟

مجوز عمومی Eclipse

مجوز عمومی Eclipse توسط بنیاد Eclipse منتشر شده است. این مجوز یک مجوز کپی لفت ضعیف است که توسعه دهندگان نرم افزار را ملزم به انتشار تغییرات ایجاد شده در کد می کند. این مجوز برای کاهش الزامات سختگیرانه ای است که توسعه دهندگان مجوزهای عمومی عمومی گنو با آن مواجه هستند.

مجوز عمومی موزیلا

مجوز عمومی موزیلا، همچنین به عنوان MPL شناخته می شود، توسط بنیاد موزیلا نوشته شده است. مانند Eclipse، مجوز عمومی موزیلا یک مجوز کپی‌لفت است، با این تفاوت که کدهای تحت این مجوز که بر اساس یک فایل کپی‌لفت است، می‌توانند با کد منبع باز یا نرم‌افزار اختصاصی ترکیب شوند.

  انواع مجوزهای نرم افزاری

مزایای مجوز عمومی موزیلا چیست؟

مجوزهای معادل دامنه عمومی

مجوزهای معادل دامنه عمومی به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که از نرم افزار دارای حق چاپ بدون ذکر منبع یا مطابقت با مجوز استفاده کنند. توجه داشته باشید که این مجوزها همیشه مورد تایید OSI نیستند.

مجوز جهانی Creative Commons Zero

مجوز جهانی Creative Commons Zero توسط Creative Commons نوشته شده است و به عنوان یک مجوز عمومی حق چاپ شناخته می شود. این بدان معناست که نرم افزار دارای حق چاپ می تواند آزادانه توزیع شود. این مجوز توسط OSI تایید نشده است و توسعه دهندگان تحت آن می توانند از کد منبع استفاده کنند یا آن را توزیع و تغییر دهند. اما برای در دسترس قرار دادن این نرم افزار به عنوان مالکیت عمومی، آنها باید از هرگونه حق چاپ چشم پوشی کنند.

مجوز عدم مجوز

Unlicense در سال 2012 منتشر شد و زیرمجموعه ای از مجوزهای مالکیت عمومی معادل تایید شده توسط OSI است. با این مجوز، توسعه دهندگان نرم افزار می توانند کد منبع را تغییر دهند و از باینری کامپایل شده برای مقاصد تجاری و غیر تجاری استفاده کنند. این مجوز برای سلب حق چاپ بر روی نرم افزار طراحی شده و نادیده گرفتن حق چاپ استفاده می شود.

مجوز منبع باز چیست؟

Unlicence به چه معناست؟

نتیجه

مجوزها فرهنگ همکاری و کار تیمی را تقویت می کنند و با ارائه بسیاری از پروژه های منبع باز، توسعه مهندسان با تجربه و کم تجربه را تشویق می کنند. انواع این مجوزها قوانین خاص خود را دارند که کاربران نهایی باید از آنها پیروی کنند. انتخاب اشتباه مجوز مرتبط با پروژه باعث ایجاد مشکل در روند توسعه و تحویل نرم افزار می شود. به همین دلیل در این مقاله سعی کرده ایم با ارائه انواع لایسنس به شما در انتخاب لایسنس های متن باز کمک کنیم.

سوالات متداول

1. منظور از مجوزها چیست؟

با این مجوزها، کاربران نرم افزار مجاز به استفاده، تغییر و به اشتراک گذاری کد منبع هستند.

2. مجوز عمومی Eclipse چه نوع مجوزی است؟

این مجوز ضعیف کپی‌لفت، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را ملزم می‌کند تا تغییرات ایجاد شده در کد را منتشر کنند.

3. آیا مجوز MIT محدودیت های زیادی برای استفاده از کد منبع ایجاد می کند؟

خیر، مجوز MIT یک مجوز نرم افزار دارای مجوز با کاربری آسان است که محدودیت های کمی دارد و سازگاری مناسب را در بخش های مختلف توسعه نرم افزار نشان می دهد.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “منظور از مجوزهای Permissive چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “با استفاده از این مجوزها، به کاربران نرم‌افزار اجازه داده می‌شود از کد منبع استفاده کنند و آن را تغییر دهند و به‌اشتراک‌ بگذارند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “لایسنس‌ عمومی اکلیپس چه نوع مجوزی است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “این لایسنس کپی‌لفت ضعیف توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را ملزم می‌کند که تغییرات ایجادشده در کد را منتشر کنند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا لایسنس ام‌آی‌تی محدودیت‌های زیادی برای استفاده از کد منبع اعمال می‌کند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “خیر، License MIT لایسنس نرم‌‌افزار مجاز آسان‌گیری است که محدودیت‌های کمی دارد و سازگاری مناسبی در قسمت‌های مختلف توسعه نرم‌افزار از خود نشان می‌دهد.”
}
}]
}

معرفی 12 لایسنس متن باز محبوب و دلایل استفاده از آنها برای اولین بار در پارس پک. به نظر می رسد.