منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • در اینجا 4 تفاوت مهم بین VDI و DaaS وجود دارد که باید بدانید!

در اینجا 4 تفاوت مهم بین VDI و DaaS وجود دارد که باید بدانید!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
در اینجا 4 تفاوت مهم بین VDI و DaaS وجود دارد که باید بدانید!

مزیت VDI نسبت به DaaS چیست؟ کدام سرویس تجربه کاربری ارمغان بهتری را ارائه می دهد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که Virtual Desktop Infrastructure (VDI) و Desktop as a Service (DaaS) فرصتی را برای کاربر فراهم می کند تا به دسکتاپ مجازی دسترسی داشته باشد. به این معنی که با نصب و پیکربندی هر یک از این دو سرویس، تیم فناوری اطلاعات می تواند صرفه جویی قابل توجهی در به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزار سازمان داشته باشد. با این حال، تفاوت های مهمی بین این دو سرویس وجود دارد. در این مقاله وبلاگ پارس پاک به مقایسه سرویس های VDI و DaaS می پردازیم. پس از مطالعه این مقاله قادر خواهید بود بر اساس نیاز و بهره وری خود گزینه ای مطمئن و دقیق را برای استفاده از فناوری دسکتاپ مجازی انتخاب کنید.

معرفی سرویس VDI; جوانب مثبت و منفی را مرور کنید

فناوری VDI به قرار دادن سیستم عامل دسکتاپ بر روی سرور مرکزی و در فضای ابری یا ترکیبی از هر دو کمک می کند و به کاربر اجازه می دهد از راه دور به دسکتاپ مجازی و عملکردهای آن دسترسی داشته باشد. بخش فناوری اطلاعات یک سازمان مسئول مدیریت و نگهداری به روز رسانی سخت افزار و نرم افزار VDI است. برخی از مزایای VDI عبارتند از:

1. راه اندازی ساده و آسان

با استفاده از VDI، چندین دسکتاپ را می توان به یک دسکتاپ مجازی متصل کرد. در نتیجه نیازی به ارتقا و به روز رسانی هر سیستم توسط مدیر فناوری اطلاعات شرکت نیست.

2. من پول پس انداز می کنم

در مقایسه با DaaS، VDI ممکن است هزینه های اولیه بالاتری را برای راه اندازی اولیه به کاربر تحمیل کند. اما به طور کلی، با یک دسکتاپ مجازی، سخت افزار کامپیوتر دوام بیشتری خواهد داشت. همچنین، هیچ محدودیتی برای اتصال کامپیوترهای قدیمی به دسکتاپ مجازی وجود ندارد. در نتیجه، می‌توانید رایانه‌های شخصی گرد و خاکی را به انبار تحویل دهید و آنها را به سیستم‌های متصل به دسکتاپ مجازی اضافه کنید.

مقاله زیر را بخوانید تا با مزایای VDI و نحوه کار دسکتاپ های مجازی و نحوه اتصال کاربران به آنها آشنا شوید.

VDI چیست؟

3. VDI در مقابل منابع اختصاصی DaaS

از آنجایی که VDI به جای سرور اشتراکی از سرورهای داخلی استفاده می کند، منابع سرور اختصاصی در دسترس شماست.

4. کنترل و امنیت زیرساخت

ممکن است در هر سازمانی برای حفظ امنیت شبکه و سیستم از الزامات امنیتی متفاوتی استفاده شود. چنین پلتفرمی در VDI نیز موجود است. علاوه بر این، می توانید تعیین کنید که هر کاربر تا چه اندازه به این سرویس دسترسی دارد.

5. امنیت اطلاعات

این ویژگی به ویژه برای سازمان هایی که داده های حساس و ایمن را جابجا می کنند بسیار مهم است. با نصب VDI می توانید اطلاعات حساس را به یک دسکتاپ مجازی امن انتقال دهید.

با وجود مزایای این سرویس، نمی توان معایب آن را نادیده گرفت. به عنوان مثال، اگرچه VDI در دراز مدت در مقایسه با DaaS مقرون به صرفه تر است، ممکن است برای آماده سازی پایگاه داده و راه اندازی اولیه VDI هزینه بیشتری بپردازید. علاوه بر این، برای مدیریت و نگهداری سیستم های دسکتاپ مجازی به یک تیم پشتیبانی IT اختصاصی نیاز دارید. ناگفته نماند که اگر زیرساخت VDI به جای میزبانی در فضای ابری، درون محل باشد، ممکن است مشکلات تجربه کاربری برای کاربرانی که از نظر جغرافیایی دور از مرکز هستند، وجود داشته باشد.

VDI چیست؟

مزایا و معایب سرویس VDI چیست؟

معرفی سرویس DaaS; جوانب مثبت و منفی را مرور کنید

DaaS را می توان یکی از راه حل های منحصر به فرد VDI در نظر گرفت. این سرویس امکان میزبانی و مدیریت دسکتاپ های مجازی را در فضای ابری فراهم می کند. بسیاری از بخش‌های DaaS پس از کنترلی که IT به ارائه‌دهنده خدمات می‌دهد، کاملاً مدیریت می‌شوند. در نتیجه، مسئولیت حفظ DaaS نباید صرفاً بر دوش تیم فناوری اطلاعات باشد. با مقایسه VDI با DaaS می توان گفت که در حالت اول مدیریت سرویس بر عهده کاربر است. در حالی که ارائه دهنده شخص ثالث DaaS را مدیریت می کند. از مزایای دسکتاپ به عنوان یک سرویس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه اندازی ساده و بدون دردسر
 • مقیاس پذیر و مناسب برای رشد ناگهانی
 • نیازی به مدیریت و کنترل مداوم نیست
 • سازگار با تکنولوژی جدید
 • هزینه های مورد انتظار
 • امنیت محکمی دارد

جدا از مزایای ذکر شده برای DaaS، باید بگوییم که این سرویس معایبی نیز دارد. اگر چه استرس تعمیر و نگهداری و تعمیر و سرویس توسط متخصصان فناوری اطلاعات شرکت از بین می رود، اما زمانی که نیاز به نصب فوری سخت افزار یا نرم افزار یا یک سیستم عامل دارید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. زیرا برای پشتیبانی ارائه دهنده خدمات باید ساعت ها منتظر بمانید. این در حالی است که سرویس VDI با مدیریت و دسترسی اصلی کاربر ارائه می شود.

همچنین، اگرچه DaaS دارای هزینه های قابل پیش بینی با هزینه اشتراک ثابت است، اما برای استفاده از این سرویس باید به طور مداوم به کاربر پرداخت کنید. این ممکن است برای برخی از مشاغل مشکل ساز باشد.

DaaS چیست؟

مزایا و معایب DaaS چیست؟

چهار تفاوت مهم بین VDI و DaaS

بر اساس گزارش 2021 گارتنر، DaaS به دلیل افزایش نیروی کار از راه دور و مدیریت کلی دشوارتر خدمات VDI، شاهد رشد 98 درصدی درآمد در سال 2020 بود. البته تا پایان سال 2021 این میزان 68 درصد دیگر افزایش یافته است. بررسی تفاوت‌های بین سرویس‌های VDI و DaaS درک محبوبیت و رشد استفاده از DaaS را آسان‌تر می‌کند. در ادامه به چهار تفاوت مهم بین VDI و DaaS اشاره می کنیم.

1. قیمت; راه اندازی اولیه برای هزینه اشتراک ماهانه

برای راه اندازی VDI، به سرمایه اولیه نیاز دارید. به خصوص اگر قصد استفاده از capEx را دارید. با این حال، پس از راه اندازی و پیکربندی سخت افزار اولیه، دیگر نگران هزینه های اشتراک ماهانه نخواهید بود. به همین دلیل این سرویس برای سازمان های پیشرفته با رشد قابل پیش بینی بیشتر مناسب خواهد بود و در درازمدت باعث صرفه جویی در هزینه برای سازمان می شود.

از سوی دیگر، در Daas نیازی به پرداخت هزینه زیادی برای راه اندازی اولیه ندارید. اما برای استفاده از این سرویس باید هزینه اشتراک ماهانه پرداخت کنید. لازم به ذکر است که این هزینه اختصاصی و تعیین شده است; در نتیجه، ارزان تر از VDI برای SMB ها خواهد بود.

2. مدیریت و کنترل. مدیریت توسط ارائه دهنده در مقابل کاربر

در فناوری VDI، نصب، نگهداری و عیب یابی سرویس بر عهده شماست. این بدان معنی است که شما به یک تیم اختصاصی فناوری اطلاعات در شرکت برای نگهداری سخت افزار و به روز رسانی نرم افزار VDI نیاز دارید. اگر سرویس در فضای ابری راه اندازی شود، توسط شرکت ارائه دهنده میزبانی می شود. هنوز هم می‌توانید سرویس را مدیریت کنید.

از سوی دیگر، مسئولیت مدیریت و نگهداری زیرساخت DaaS بر عهده شخص ثالث خواهد بود. در نتیجه از استرس کنترل و مدیریت سرویس نجات خواهید یافت. جدول زیر تفاوت بین DaaS و VDI را بر اساس نوع مدیریت کاربر یا ارائه دهنده خدمات نشان می دهد.

DaaSVDI
مدیریت ابریتامین کنندهتامین کننده
دسکتاپ و اپلیکیشنکاربرکاربر
لایه زیرساختتامین کنندهکاربر
SDDCتامین کنندهتامین کننده
سخت افزارتامین کنندهتامین کننده

3. انعطاف پذیری و مقیاس پذیری. DaaS برنده رقابت است

راه اندازی VDI معمولاً به صورت محلی انجام می شود. در نتیجه پیکربندی و سفارشی سازی آن از ابتدا بر اساس نیاز کاربر تنظیم می شود. برای کسب‌وکارهایی که در حال رشد هستند و با رشد کسب‌وکار نیاز به ارتقاء خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارند، VDI ممکن است با رشد کسب‌وکار هماهنگ نباشد. بنابراین، اگر سرور نتواند از حجم نیروی کار سازمان پشتیبانی کند، اطلاعات روی دسکتاپ مجازی به خطر می افتد.

در مقابل، DaaS بسیار انعطاف پذیر و مقیاس پذیر است. همانطور که ارائه دهنده این سرویس پشتیبانی لازم را برای تامین منابع لازم بر اساس رشد کسب و کار انجام می دهد. همانطور که منابع به اشتراک گذاشته می شوند، راه حلی کارآمد و مقیاس پذیر برای کسب و کارهای در حال رشد خواهد بود.

4. سطح دسترسی. قطع اتصال از DaaS در صورت قطع اینترنت

مهم نیست از چه پلتفرمی استفاده می‌کنید، VDI به شما کمک می‌کند در هر زمان و هر مکان به فایل‌های روی دسکتاپ مجازی دسترسی داشته باشید. در این سرویس دسترسی آسان تری به تیم فناوری اطلاعات برای مدیریت و عیب یابی مشکلات سرویس هنگام اجرای برنامه ها با اپلیکیشن خواهید داشت. در همین حال، سرویس DaaS بارها پیکربندی می شود و تغییر آن زمان بیشتری می برد. زیرا ارائه دهنده آن را پشتیبانی می کند. اگر اتصال اینترنت قطع شود، مشکلی برای فایل ها وجود نخواهد داشت. زیرا اطلاعات در سرور محلی ذخیره می شود. به یاد داشته باشید که برای دسترسی به DaaS به یک اتصال اینترنتی پایدار نیاز دارید و از آنجایی که این سرویس بر روی یک سرور راه دور راه اندازی شده است، بدون اتصال به اینترنت قابل دسترسی نیست.

  تفاوت VDI و DaaS

تفاوت VDI و DaaS چیست؟

جدول نهایی تفاوت بین VDI و DaaS

DaaSVDI
مدیریت خدماتتامین کنندهکاربر
من پول پس انداز می کنم هزینه راه اندازی کم و اشتراک ماهانه هزینه راه اندازی اولیه بالا و بدون اشتراک ماهانه
دسترسی به منابع عدم دسترسی به منابع در صورت قطع اینترنتهمیشه در دسترس
مقیاس پذیریامکان افزایش منابع در صورت نیازارتقاء منابع پس از راه اندازی اولیه دشوارتر است

نتیجه

تفاوت های مهمی بین VDI و DaaS وجود دارد که با دانستن آنها می توانید سرویس مناسب برای سازمان خود را انتخاب کنید. در این مقاله به بررسی برخی از تفاوت‌های این دو سرویس و مقایسه آن‌ها از جنبه‌های مختلف مانند هزینه، مدیریت، دسترسی به منابع و مقیاس‌پذیری پرداخته‌ایم. برای ذخیره و به اشتراک گذاری فایل، سرویس VDI گزینه مناسبی برای سازمان های بزرگ است. در حالی که برای کسب و کارهای متوسط ​​یا کوچک یا سازمان های با رشد سریع، فناوری DaaS کاربردی تر خواهد بود. هزینه های راه اندازی اولیه سرویس VDI گران است. اما با پرداخت اشتراک ماهانه خدمات DaaS مشکلی نخواهید داشت.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره جهت انتخاب یکی از این دو سرویس می توانید از مشاوره رایگان متخصصان پارس پک از طریق شماره های پشتیبانی بهره مند شوید.

VDI در مقابل DaaS مانند خرید و اجاره یک کلبه در شمال است. برای خرید ویلا در ابتدا پول زیادی پرداخت می کنید. اما مطمئن باشید هر زمان که بخواهید به شمال سفر کنید، کلبه در اختیار شماست. ویلا اجاره ای تحت کنترل صاحب ویلا می باشد و در صورت افزایش تعداد همراهان شما می توانید اتاق های بیشتری اجاره کنید. با این حال، ممکن است همیشه این خانه را نداشته باشید. سرویس VDI مانند خرید یک کلبه در شمال است. در ابتدا هزینه زیادی پرداخت می کنید. اما در ماه های بعد نیازی به پرداخت اجاره بها ندارید. DaaS مانند اجاره یک کلبه است. ویلا زیر نظر صاحبخانه است و هر زمان که بخواهید می توانید اتاق های بیشتری را اجاره کنید. هیچ هزینه اولیه ای وجود ندارد و فقط اجاره پرداخت می کنید.

سوالات متداول

1. تفاوت VDI و DaaS چیست؟

VDI و DaaS از نظر مدیریت، هزینه، در دسترس بودن و مقیاس پذیری متفاوت هستند.

2. VDI در مقابل DaaS که هزینه کمتری دارد؟

هزینه زیادی برای راه اندازی اولیه سرویس VDI باید پرداخت شود. اما در دراز مدت نتیجه می دهد. از سوی دیگر، DaaS هزینه اولیه پایینی دارد. اما برای استفاده از آن باید یک اشتراک بپردازید.

3. VDI در مقابل DaaS، کدام یک برای کسب و کار من مناسب است؟

سرویس VDI برای مشاغل پیشرفته و بزرگ مناسب است، اما سرویس DaaS برای مشاغل متوسط ​​تا کوچک یا مشاغل با پیش بینی رشد انفجاری مناسب خواهد بود.