منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • راهنمای خرید بهترین سرور مجازی (VPS) – قبل از خرید حتما بخوانید!

راهنمای خرید بهترین سرور مجازی (VPS) – قبل از خرید حتما بخوانید!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
راهنمای خرید بهترین سرور مجازی (VPS) - قبل از خرید حتما بخوانید!

راهنمای خرید VPS

در دهه گذشته، تعداد کاربران اینترنت دو برابر شده است. به همین دلیل، تعداد مشاغلی که از خدمات اینترنتی برای ارائه یا فروش محصولات و خدمات خود استفاده می کنند، به سرعت در حال افزایش است. به همین دلیل است که اکنون رقابت مشاغل مختلف در اینترنت گسترش یافته است. یکی از راه حل هایی که می توان برای بهبود شرایط وب سایت استفاده کرد، انتخاب سرورهایی است که می توانند عملکرد وب سایت را بهبود بخشند. یکی از این نوع سرورها سرور مجازی یا VPS است. اگر قصد دارید از سرور مجازی برای وب سایت خود استفاده کنید، باید معیارهایی مانند سهولت استفاده و نگهداری مناسب و عملکرد بهینه را در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع، در این مقاله از وبلاگ پارس پاک می خواهیم به معیارهایی که برای انتخاب و خرید بهترین سرور مجازی باید توجه داشته باشید اشاره کنیم.

VPS و انواع آن از نظر مدیریت سرور

VPS مخفف Virtual Private Server و مخفف Virtual Private Server است. این سرورها نسل بعدی سرورها و هاست های اشتراکی هستند. با استفاده از این نوع سرورها، سهم مشخصی از منابع سرور را در یک محیط ایزوله خواهید داشت. به عبارت دیگر، صرف نظر از اینکه شرکای سرور شما چه کسانی هستند و چقدر استفاده می کنند، از همان ابتدا مشخص است که چه مقدار منابع سرور مانند هارد، رم، CPU و پهنای باند در اختیار دارید. به همین دلیل VPS همیشه به عنوان یکی از بهترین سرورهایی شناخته می شود که می توان از آن برای کارهای مختلف استفاده کرد.

شرکت های خدمات VPS مانند پارس پک با استفاده از فرآیندهای مجازی سازی سرورهای VPS را تولید و ارائه می کنند. این فرآیندها به فروشندگان اجازه می دهد تا یک ماشین واحد را به چندین نمونه مجازی مستقل تقسیم کنند. بنابراین هر کدام از آنها سیستم عامل و منابع سخت افزاری و محیط نرم افزاری خاص خود را دارند. بنابراین با استفاده از معماری VPS بسیاری از مشکلات هاست اشتراکی حل می شود. به همین دلیل آنها را بهترین سرورها می نامند.

از نظر مدیریت سرور، دو نوع VPS وجود دارد: یکی VPS مدیریت شده و دیگری VPS بدون مدیریت.

1. VPS مدیریت شده

با این نوع VPS، شما دسترسی مدیریتی به سرور خود محدود کرده اید و ارائه دهنده سرور بسیاری از وظایف فنی را انجام خواهد داد. استفاده از این نوع سرورها به ویژه برای استارت آپ ها و افرادی که دانش فنی زیادی در مورد استفاده از سرورها ندارند مفید است.

2. VPS مدیریت نشده

با این نوع VPS دسترسی کامل و نامحدود به سرور خواهید داشت. دسترسی روت و نصب سیستم عامل مورد نظر بر روی سرور از جمله عواملی است که دست شما را برای استفاده از سرور باز می گذارد. با توجه به این توضیحات، احتمالاً به این نتیجه رسیده اید که با سرورهای VPS مدیریت نشده، ارائه دهنده تنها مسئولیت راه اندازی اولیه را بر عهده دارد و به عبارت دیگر، پشتیبانی فنی از شما ارائه نخواهد کرد. استفاده از این نوع VPS برای توسعه دهندگان وب و شرکت هایی که دارای سرور اداری هستند، کاربردی است.

سرور مجازی مدیریت شده بهتر است یا سرور مجازی مدیریت نشده؟ کدام برای ما بهتر است؟ مقایسه کامل این دو سرویس را در مقاله زیر بخوانید.

سرور مجازی مدیریت شده چیست؟

مزایای خرید VPS

VPS یکی از گزینه های اصلی برای انتخاب بهترین سرور است. امروزه سرویس های میزبانی VPS نسبت به گذشته مسیر طولانی را طی کرده اند. کار با این سرورها آسانتر شده و در بیشتر موارد هزینه های مربوط به استفاده از آنها کاهش یافته است. اکنون می دانیم که استفاده از VPS در مقایسه با هاست و سرورهای اشتراکی مزایای زیادی دارد. به همین دلیل، یک VPS می تواند بهترین سرور انتخابی برای کارهای مختلف باشد.

علاوه بر این، یکی از معیارهای اصلی برای موتورهای جستجو، عملکرد بهینه وب سایت است و این چیزی است که VPS به شما ارائه می دهد. اگر به دنبال مزایای این سرورها هستید به چند نمونه از مزایای مهم VPS اشاره می کنیم.

1. مقیاس پذیری پیشرفته

اگر کسب و کار شما جدید است، احتمالاً به سروری با منابع زیاد نیاز نخواهید داشت. اما با رشد کسب و کار شما، تعداد بازدیدکنندگان وب سایت شما نیز افزایش می یابد و باید منابع سرور را ارتقا دهید. به عبارت دیگر انتخاب سرور مجازی به شما این امکان را می دهد که در ابتدا هزینه زیادی را صرف خرید سرور نکنید و در مواقعی که به منابع بیشتری نیاز دارید سرور خود را ارتقا دهید.

2. کنترل کامل

هنگامی که نیاز به شخصی سازی جزئیات کوچک وب سایت خود دارید، انتخاب یک VPS می تواند بهترین سرور برای شما باشد. توجه داشته باشید که سرورهای مشترک ممکن است دسترسی شما را به گزینه های مدیریت سرور محدود کنند. زیرا تغییر یک تنظیم می تواند آن را برای سایر کاربران در یک سرور اشتراکی تغییر دهد. به همین دلیل در این مواقع یک سرور مجازی می تواند بهترین سرور برای شما باشد و کنترل کامل تنظیمات را به شما بدهد.

3. امنیت سرور

از نظر امنیت، VPS در جای مناسبی قرار دارد. به همین دلیل می توانند بهترین سرور برای وب سایت هایی با اطلاعات حیاتی باشند. VPS وب سایت شما را در یک محیط ایزوله قرار می دهد. این محیط را می توان با یک سلول مجازی مقایسه کرد. بنابراین، وب سایت شما در برابر حملات خارجی غیر قابل نفوذ خواهد بود.

سرور چیست؟ انواع آن چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟ در مقاله زیر بخوانید.

سرور چیست؟

هفت معیار مهم انتخاب بهترین سرور مجازی

تا اینجا با سرور مجازی و مزایای استفاده از آن آشنا شدیم. اما پس از آن باید بتوانیم بهترین سرور مجازی را انتخاب کنیم. ارائه دهندگان زیادی در ایران و خارج از ایران وجود دارند که هر کدام می توانند خدمات VPS را به شما ارائه دهند. اما برای انتخاب بهترین سرور مجازی در ایران یا خارج از ایران باید از چند معیار مهم آگاه باشید. در ادامه، هفت معیار مهم را که در انتخاب بهترین سرور مجازی در ایران و خارج از کشور باید در نظر بگیرید را فهرست می کنیم.

1. ساعت سرور

Uptime یکی از معیارهای مهم برای انتخاب بهترین سرور از جمله VPS است. این عدد معمولا به صورت درصد بیان می شود. به عنوان مثال، اگر یک عدد آپتایم 99% در اطلاعات میزبان گنجانده شود، به این معنی است که برای مثال، در یک بازه زمانی یک ماهه، سرور تنها به مدت هفت ساعت و به طور متناوب، نه به طور مداوم، در دسترس نخواهد بود.

بدیهی است که هر چه سرور شما زمان آپدیت بیشتری داشته باشد، امنیت وب سایت شما بیشتر خواهد بود. این موضوع هم برای کاربران وب سایت و هم برای موتورهای جستجو مانند گوگل مهم است. بنابراین زمانی که قصد انتخاب بهترین سرور مجازی را دارید، توجه به آپتایم آن را فراموش نکنید.

2. سرعت سرور

یکی دیگر از معیارهای مهمی که در انتخاب بهترین سرور مجازی باید در نظر گرفت سرعت آن است. به یاد داشته باشید که سرعت سرور با سرعت بارگذاری صفحه وب سایت متفاوت است. مدت زمانی که طول می کشد تا سرور به درخواست کاربر پاسخ دهد، سرعت سرور نامیده می شود. بنابراین هر چه سرور به زمان کمتری برای پاسخگویی به درخواست های دریافتی نیاز داشته باشد، سرعت سرور بیشتر می شود. سرعت سرور یکی از معیارهای مهم در بهینه سازی سئو سایت است. توجه داشته باشید که می توانید از تکنیک هایی برای افزایش سرعت بارگذاری صفحه وب سایت استفاده کنید. اما افزایش سرعت سرور اصلا امکان پذیر نیست. زیرا عمدتا این مشکل مربوط به خود میزبان وب است.

3. آیا سرور مدیریت می شود یا نه

قبلاً در مورد سرورهای مدیریت شده و مدیریت نشده توضیح دادیم و اکنون می دانید که در نوع مدیریت شده VPS ارائه دهندگان تنظیمات مهمی را در رابطه با مدیریت سرور انجام می دهند. بنابراین در صورت انتخاب این نوع سرورهای مجازی دیگر نیازی به تمرکز روی مشکلات فنی سرور نخواهید داشت.

با این حال، اگر شما یک توسعه دهنده وب هستید و می خواهید تمام تنظیمات را خودتان انجام دهید، انتخاب یک VPS مدیریت نشده یک گزینه ایده آل برای شما است. توجه داشته باشید که همه ارائه دهندگان VPS را در لیست سرور خود مدیریت نکرده اند. این احتمالاً به دلیل مشکلات فنی مدیریت سرور، هزینه های خدمات و غیره است. اما این معیار یکی از معیارهای مهمی است که در انتخاب بهترین سرور باید به آن توجه کنید.

4. قیمت

اگرچه هزینه های مربوط به VPS نسبت به زمانی که کمتر از آن ها استفاده می شد بسیار کاهش یافته است، اما همچنان این معیار یکی از معیارهای مهم در انتخاب بهترین سرور مجازی محسوب می شود. وقتی صحبت از هزینه های VPS می شود، به مقایسه مداوم ویژگی ها با قیمت پرداختی توجه کنید و ببینید با پرداخت بیشتر چه ویژگی هایی به دست خواهید آورد و آیا واقعاً به آن ویژگی ها نیاز دارید یا خیر.

همچنین مراقب VPS بسیار ارزان باشید. هیچ دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که یک ارائه دهنده خدمات VPS خود را با قیمتی بسیار پایین تر از سایر رقبا به شما ارائه دهد. بنابراین، همانطور که همیشه به دنبال دلیل گران بودن VPS هستید، به دنبال دلیل ارزان بودن آن نیز باشید.

5. سیستم پشتیبانی مشتری

شاید یکی از معیارهای مهم برای انتخاب بهترین سرور مجازی در ایران و خارج از ایران خدمات به مشتریان باشد. زمانی که در دسترسی به سرور خود مشکل دارید یا سرور مجازی مشکل فنی دارد، وب سایت شما قابل دسترسی نخواهد بود.

در این مواقع لازم است مشکل ایجاد شده در سرور در کمترین زمان ممکن برطرف شود و این کاری است که تیم پشتیبانی انجام می دهد. بنابراین قبل از خرید سرور مجازی به کیفیت خدمات پشتیبانی مشتری توجه کنید.

برای آشنایی بیشتر با سرویس VPS و مقایسه آن با سایر سرویس ها، مقاله زیر را مطالعه کنید.

معرفی سرور مجازی

6. پشتیبان گیری

تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات قرار داده شده در سرور یکی دیگر از معیارهای مهمی است که در انتخاب سرور مجازی باید در نظر گرفته شود. اگرچه بسیاری از ارائه دهندگان سرور پشتیبان گیری خودکار را ارائه می دهند، ممکن است بین برخی از گزینه های آنها تفاوت هایی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال تعداد بک آپ گیری ها، فاصله زمانی بین آنها، امکان برنامه ریزی سفارشی بک آپ گیری و …. از جمله نکاتی هستند که باید در مورد سرویس پشتیبان در نظر گرفت.

7. امنیت سرور

به طور کلی سرورهای مجازی از نظر امنیت مناسب هستند. اما سطح این امنیت می تواند از ارائه دهنده ای به ارائه دهنده دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر VPS شما از طریق فناوری ابری ارائه شود، قطعا امنیت بیشتری را فراهم می کند. با توجه به خطراتی که استفاده از سرورهای ناامن برای شما به همراه خواهد داشت، همواره به شما توصیه می کنیم در انتخاب بهترین سرور مجازی به امنیت آن ها توجه بیشتری داشته باشید.

نتیجه

امروزه از سرورها برای کارهای زیادی استفاده می شود و بدون شک استفاده از سرور برای وب سایت یکی از آن کاربردهای مهم است. با این حال، در مورد انتخاب سرور، انتخاب بهترین سرور مجازی احتمالاً یکی از سخت ترین کارها است. یک نوع سرور VPS یا سرور مجازی است. به همین دلیل در این مقاله از وبلاگ پارس پک تصمیم گرفتیم در مورد مزایای استفاده از این نوع سرورها صحبت کنیم و به نکاتی که برای انتخاب VPS مناسب باید در نظر داشته باشید اشاره کنیم.

سوالات متداول

1. VPS چیست؟

VPS نوعی سرور است که با استفاده از روش های مجازی سازی بین افراد مختلف به اشتراک گذاشته می شود. هر قسمت از این سرور به عنوان یک سرور مستقل کار می کند. به عبارت دیگر، حتی سیستم عامل هر یک از این قطعات ممکن است با یک جزء دیگر متفاوت باشد.

2. سرور مجازی ایرانی چه مفهومی داره؟

سرورها ماهیت فیزیکی دارند. به همین دلیل در یک نقطه جغرافیایی قرار دارند و بسته به این مشکل با نام کشوری که در آن قرار دارند شناخته می شوند. بنابراین به وی پی اسی که در یکی از شهرهای ایران قرار دارد، وی پی اس یا سرور مجازی ایران می گویند.

3. انتخاب کردن بهترین سرور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

سرعت سرور، امنیت، آپتایم، سیستم ارتباط با مشتری و غیره برخی از معیارهایی هستند که هنگام انتخاب بهترین سرور باید در نظر گرفته شوند. در این مقاله وبلاگ پارس پک هر یک از این معیارها را به طور کامل توضیح داده ایم.

4. آیا سرعت لود وب سایت با سرعت سرور یکی است؟

سرعت سرور نقش مهمی در سرعت بارگذاری وب سایت ایفا می کند. اما این دو مفهوم از یکدیگر جدا هستند. سرعت سرور بستگی به مدت زمانی دارد که سرور به هر درخواست کاربر پاسخ دهد.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “VPS چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “VPS نوعی سرور است که با استفاده از روش‌های مجازی‌سازی بین افراد مختلف به‌اشتراک گذاشته می‌شود. هر بخش از این سرور خود مانند سروری مستقل عمل می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، ممکن است حتی سیستم‌عامل هر‌یک از این اجزا با جزء دیگر متفاوت باشد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “سرور مجازی ایران یعنی چه؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “سرورها ماهیتی فیزیکال دارند؛ به‌همین‌دلیل، در یک نقطه جغرافیایی قرار گرفته‌اند و بسته به همین موضوع، با نام همان کشوری شناخته می‌شوند که در آن واقع شده‌اند. بنابراین، به وی‌پی‌اسی که در یکی از شهرهای ایران قرار گرفته باشد،  VPS یا سرور مجازی ایران گفته می‌شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “برای انتخاب بهترین سرور به چه نکاتی باید توجه کرد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “سرعت سرور، امنیت، میزان آپ‌تایم، سیستم ارتباط با مشتریان و… برخی از معیارهایی هستند که برای انتخاب بهترین سرور باید به آن‌ها توجه کرد. در این مقاله از بلاگ پارس پک، هر‌یک از این معیارها را به‌طورکامل توضیح داده‌ایم.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا سرعت لود وب‌سایت همان سرعت سرور است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “سرعت سرور نقش مهمی در سرعت لود وب‌سایت ایفا می‌کند؛ اما این دو مفاهیمی جدا از یکدیگر هستند. سرعت سرور به مدت‌زمانی بستگی دارد که سرور برای پاسخ‌دادن به هر Request کاربر نیاز دارد.”
}
}]
}

راهنمای خرید بهترین سرور مجازی (VPS) – قبل از خرید حتما بخوانید! اولین بار در پارسپک. به نظر می رسد.