منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • راهنمای کامل نصب SQL Server در دبیان به زبان قابل فهم

راهنمای کامل نصب SQL Server در دبیان به زبان قابل فهم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
راهنمای کامل نصب SQL Server در دبیان به زبان قابل فهم

نصب SQL Server روی دبیان کار سخت و پیچیده ای نیست و می توانید آن را در کمتر از 15 دقیقه راه اندازی و اجرا کنید. سرور MSSQL یا سرور مایکروسافت SQL قدرتمندترین سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای است. این نرم افزار توسط مایکروسافت طراحی شده و از فناوری های جدید برای ذخیره و مدیریت اطلاعات از پایگاه های داده پشتیبانی می کند. شما می توانید از SQL Server به عنوان یک پایگاه داده قدرتمند برای ذخیره اطلاعات برای برنامه های دسکتاپ و وب یا هر برنامه دیگری بر روی سرور استفاده کنید.

در این مقاله وبلاگ پارس پاک نحوه نصب و استفاده از Microsoft SQL Server بر روی دبیان 11 را به شما آموزش می دهیم که با مطالعه این مقاله می توانید از قابلیت قدرتمند MSSQL به عنوان پایگاه داده لینوکس استفاده کنید.

مرحله 1: نصب و به روز رسانی Debian 11

ابتدا باید مطمئن شویم که Debian 11 نصب شده و به روز است. برای این منظور، ما مطمئن می شویم که سرور لینوکس از توزیع Debian 11 با حداقل 4 گیگابایت حافظه پشتیبانی می کند. در این مقاله از سرور دبیان با نام “mssql-deb” و آدرس IP 192.168.5.10 استفاده کردیم. پس از تایید این قسمت می توانیم مراحل بعدی نصب و استفاده از MSSQL Server را شروع کنیم.

پایگاه داده چیست و چه کاربردی دارد؟ ویژگی های انواع پایگاه داده چیست؟ در مقاله زیر بخوانید.

پایگاه داده چیست؟

مرحله دوم: مخازن دبیان سرور MSSQL را روی لینوکس نصب کنید

در این مرحله باید مخزن MSSQL Server را روی سرور دبیان نصب کنیم. برای این کار به عنوان کاربر وارد سرور خود می شویم و دستور sudo su را برای دسترسی به root اجرا می کنیم. با وارد کردن دستور “apt” به روز رسانی بسته نصب شاخص شروع می شود:

sudo su
sudo apt update

دستور “apt install” برخی از ابزارهای لازم را نصب می کند. سپس دکمه های “Y” و Enter را فشار می دهیم تا فرآیند شروع شود:

sudo apt install gnupg2 apt-transport-https wget curl

با استفاده از دستور “wget” کلید Microsoft SQL Server GPG را دانلود می کنیم. با وارد کردن دستور “gpg–drearmor” فایل gpg را از .acs به .gpg تبدیل می کنیم:

wget -q -O- https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | 
  gpg --dearmor | sudo tee /usr/share/keyrings/microsoft.gpg > /dev/null 2>&1

حال برای افزودن مخازن سرور MSSQL به سیستم دبیان باید دستور زیر را وارد کنیم. از آنجایی که مایکروسافت به طور پیش فرض بسته نصب سرور MSSQL را برای توزیع لینوکس دبیان پشتیبانی نمی کند، باید از بسته نصب سرور MSSQL برای توزیع اوبونتو استفاده کنیم:

echo "deb [signed-by=/usr/share/keyrings/microsoft.gpg arch=amd64,armhf,arm64] https://packages.microsoft.com/ubuntu/20.04/mssql-server-2019 focal main" | 
  sudo tee /etc/apt/sources.list.d/mssql-server-2019.list

در نهایت دستور “apt” را برای به روز رسانی و اعمال تغییرات وارد می کنیم:

sudo apt update

هنگامی که مخازن سرور MSSQL را اضافه کردیم، آماده شروع و پیکربندی آن هستیم.

نصب سرور sql در لینوکس

چگونه SQL Server را روی Debian 11 نصب کنم؟

مرحله سوم؛ MSSQL Server 2019 را نصب کنید

در این مرحله بسته نصبی MSSQL SERVER را از منبع MSSQL2019 بر روی سیستم دبیان دانلود و نصب می کنیم. پس از انتخاب نوع سرور MSSQL مورد نظر برای نصب و تنظیم رمز عبور احراز هویت، می توانیم مراحل نصب را شروع کنیم.

برای نصب بسته سرور MSSQL دستور “apt install” را وارد کنید. فرآیند را با فشار دادن کلید “Y” و سپس Enter تأیید کنید تا نصب شروع شود:

sudo apt install mssql-server

پس از نصب MSSQL Server، اگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشیم، احتمالاً خروجی دریافت می کنیم که دستورالعمل تکمیل نصب MSSQL Server را به ما نشان می دهد. سپس برای شروع و پیکربندی MSSQL SERVER دستور زیر را وارد کنید:

sudo /opt/mssql/bin/mssql-conf setup

در طول فرآیند از ما سؤالاتی در مورد تنظیمات بسته پرسیده می شود که باید به شرح زیر انجام دهیم:

 • برای نصب گزینه MSSQL server را انتخاب کنید. برای نصب سرور MSSQL Express بر روی سیستم دبیان، عدد 3 را وارد می کنیم.
 • در مرحله بعد برای تایید شرایط و ضوابط، گزینه Yes را تیک می زنیم.
 • اکنون رمز عبور نصب سرور MSSQL جدید خود را وارد کرده و آن را تکرار کنید.
 • اگر سرور MSSQL با موفقیت نصب شود، پیام موفقیت آمیز نصب ظاهر می شود.
 • برای اطمینان از اینکه سرور sql نصب دبیان در حال اجرا است، می‌توانیم دستور «systemctl» را وارد کنیم.
sudo systemctl is-enabled mssql-server
sudo systemctl status mssql-server

اگر خروجی مشخص و فعالی به ما نشان داده شود به این معنی است که سرور MSSQL کار خود را در سیستم شروع کرده است. در این حالت پیغام فعال یا در حال اجرا ظاهر می شود.

تا کنون توانسته ایم سرور MSSQL را با موفقیت نصب و اجرا کنیم. در مرحله بعد می خواهیم تنظیمات فایروال را برای برقراری امنیت این اپلیکیشن اعمال کنیم.

تفاوت بین پایگاه های داده SQLite، MySQL و PostgreSQL چیست و هر کدام برای چه چیزی مناسب هستند؟ در مقاله زیر بخوانید.

مقایسه SQLite، MySQL و PostgreSQL

مرحله چهارم؛ نصب ابزارهای فایروال UFW و مدیریت MSSQL

پس از نصب و پیکربندی سرور MSSQL، باید ابزارهای فایروال و UFW را نصب کنیم. برای این ما به OpenSSH و پورت 1443 نیاز داریم. سرور MSSQL به طور پیش فرض از این پورت استفاده می کند. با استفاده از دستور “apt install” ابزار UFW را نصب می کنیم. با فشردن دکمه “Y” و سپس Enter، نصب انجام می شود:

sudo apt install ufw

پس از اتمام نصب UFW، دستور زیر را وارد کنید تا سرویس OpenSSH و پورت TCP/1433 در سرور MSSQL اضافه شود:

sudo ufw allow OpenSSH
sudo ufw allow 1433/tcp

در مرحله بعد دستور زیر را وارد کنید تا UFW فعال شود. در این مرحله نباید فراموش کنیم که برای تایید مراحل، کلیدهای “Y” و Enter را فشار دهیم:

sudo ufw enable

برای اطمینان از فعال بودن UFW و اضافه شدن پورت OpenSSH و TCP/1433، از دستور زیر استفاده می کنیم:

sudo ufw status

اگر تمام مراحل به درستی انجام شود، پیام Active ظاهر می شود و هر دو سرویس OpenSSH و پورت TCP/1433 در دسترس خواهند بود. تمام این مراحل را طی کردیم تا به قسمت اصلی برسیم. در مرحله بعد به سراغ نصب ابزارهای MSSQL روی سیستم دبیان می رویم.

نحوه نصب سرور sql در دبیان

نحوه نصب ابزارهای فایروال UFW در MSSQL

مرحله پنجم؛ استفاده از ابزارهای MSSQL برای اتصال به سرور MSSQL

در حال حاضر کار نصب سرور MSSQL و فعال سازی فایروال به پایان رسیده است. در این قسمت می خواهیم ابزارهای لازم برای مدیریت و اتصال به سرور را فعال کنیم. برای نصب MSSQL Tools از مخزن، دستور زیر را وارد کنید:

echo "deb [signed-by=/usr/share/keyrings/microsoft.gpg arch=amd64,armhf,arm64] https://packages.microsoft.com/ubuntu/20.04/prod focal main" | 
  sudo tee /etc/apt/sources.list.d/prod.list

اکنون بسته های نصب را با استفاده از دستور apt update به روز می کنیم:

sudo apt update

در مرحله بعد، دستور “apt install” را وارد کنید تا بسته های نصب ابزار MSSQL فعال شود:

sudo apt install mssql-tools unixodbc-dev

در نهایت پس از تایید و پذیرش قوانین، باینری ها در پوشه ای به نام “/opt/mssql-tools/bin” در دسترس خواهند بود. برای بررسی پوشه opt/mssql-tools/bin، دستور چک زیر را وارد کنید:

ls /opt/mssql-tools/bin

به طور پیش‌فرض، ابزار MSSQL فقط می‌تواند در پوشه opt/mssql-tools/bin اجرا شود. برای حل این مشکل باید پوشه opt/mssql-tools/bin را با دستور “~/.bashrc” به محیط PATH اضافه کنیم. برای این کار دستور زیر را اجرا می کنیم:

echo 'export PATH="$PATH:/opt/mssql-tools/bin"' >> ~/.bashrc

حالا فایل پیکربندی ~/.bashrc را دوباره بارگیری کنید و متغیر PATH را بررسی کنید. اگر مراحل به درستی انجام شود، دایرکتوری /opt/mssql-tools/bin را در لیست متغیرهای PATH باینری خواهیم دید:

source ~/.bashrc
echo $PATH

در نهایت دستور زیر را وارد می کنیم تا مطمئن شویم MSSQL TOOLS را به درستی اجرا کرده ایم و هر دو باینری bcp و sqlcmd را می بینیم:

which sqlcmd
which bcp

در مرحله بعدی نحوه اتصال به سرور MSSQL و استفاده از ابزارهای آن را بررسی خواهیم کرد.

آموزش اتصال به SQL Server

آموزش اتصال به SQL Server

گام ششم؛ با ابزار MSSQL به سرور متصل شوید

در این قسمت با استفاده از ابزارهای MSSQL که نصب کرده ایم به سرور متصل می شویم. برای اتصال به سرور MSSQL با استفاده از دستور “sqlcmd” به پورت 1443 سرور MSSQL متصل می شویم. سپس با استفاده از دستور زیر وارد پنل کاربری سرور MSSQL شوید و پس از وارد کردن رمز، کلید Enter را فشار دهید:

sqlcmd -S localhost -U SA -p

پس از ورود دستور زیر را تایپ کنید تا آخرین نسخه MSSQL Server نمایش داده شود. اگر همه چیز خوب پیش رفت، در اینجا MSSQL Server express روی لینوکس Debian 11 نصب شده است:

select @@version
go

در نهایت با وارد کردن کوئری زیر می توانیم لیست دیتابیس های پیش فرض را بررسی کنیم. پایگاه‌های داده پیش‌فرض که در MSSQL Server فهرست شده‌اند شامل master، tempdb و model هستند:

select name from sys.databases;
go

گام هفتم؛ پیاده سازی عملیات کاربردی در MSSQL

پس از اتصال موفقیت آمیز به سرور MSSQL، اکنون باید بدانیم که چگونه عملیات مختلفی مانند افزودن و حذف داده ها را انجام دهیم. برای این کار ابتدا باید با استفاده از دستور «sqlcmd» یک کاربر و پایگاه داده جدید ایجاد کنیم.

با وارد کردن عبارت زیر یک ورود به سرور MSSQL جدید ایجاد می شود. در این دستور، نام کاربری جدید ما Bob است:

CREATE LOGIN Bob WITH PASSWORD='p4ssw0rdBob';
GO

نام پایگاه داده جدید testDB است:

CREATE DATABASE TestDB
GO

در مرحله بعد با استفاده از دستور زیر می توانیم ستون جدیدی به نام یوزر به جداول پایگاه داده اضافه کنیم. علاوه بر این، در جدول کاربران، می‌توانیم پنج بخش مختلف از جمله id، first_name، last_name، email و last_login ایجاد کنیم:

Use TestDB
GO
CREATE TABLE users (
  id INT PRIMARY KEY IDENTITY (1, 1),
  first_name VARCHAR (50) NOT NULL,
  last_name varchar(50) NOT NULL,
  email varchar(50),
  last_login DATE NOT NULL
);
GO

هنگامی که جدول کاربر ایجاد شد، می توانیم با اجرای دستور زیر، عملیات CRUD (ایجاد، خواندن، به روز رسانی و حذف) را برای کاربر جدید ایجاد کنیم:

GRANT SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE ON users TO Bob;
GO

برای خروج از این بخش از دستور quit استفاده کنید:

quit

برای اطمینان از اینکه سرور MSSQL به درستی کار می کند، با نامی که برای کاربر جدید تعیین کرده ایم (در اینجا باب)، وارد پایگاه داده ایجاد شده (در اینجا testDB) می شویم و داده های جدید را در جدول کاربران وارد می کنیم. برای این منظور دستور “sqlcmd” را وارد می کنیم تا به عنوان کاربر جدید به پایگاه داده سرور MSSQL جدید (در اینجا testDB) دسترسی پیدا کنیم (در اینجا باب):

sqlcmd -S localhost -U Bob -d TestDB -p

پس از ورود به سیستم، کوئری زیر را برای درج داده های جدید در جدول کاربران اجرا می کنیم:

[email protected]

برای بازیابی اطلاعات خود از جدول کاربران نیز می توانیم از دستور زیر استفاده کنیم. در صورت موفقیت آمیز بودن، داده ها روی صفحه ظاهر می شوند:

SELECT * FROM users
GO
SELECT Name from sys.Databases
GO

نتیجه

سرور قدرتمند SQL مایکروسافت ادغام داده های ما را در برنامه ها و استفاده از فناوری های هوش مصنوعی جدید برای ذخیره، کنترل و مدیریت اطلاعات پایگاه داده را آسان می کند. در این مقاله وبلاگ پارس پاک نحوه نصب و اجرای صحیح برنامه های Microsoft SQL Server در دبیان 11 را به شما آموزش دادیم.

از سال 2022، سرور MSSQL یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت پایگاه داده در جهان است. نصب و راه اندازی Microsoft SQL Server در ابتدا می تواند پیچیده به نظر برسد. اما خواندن این راهنما به شما کمک می کند تا به راحتی مراحل را با موفقیت طی کنید و از قابلیت های Microsoft SQL Server Debian برای مدیریت پایگاه داده خود استفاده کنید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر و یا داشتن هرگونه سوال یا ابهامی می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان پارس پک در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

سوالات متداول

1. MSSQL Server چیست؟

این یک نوع نرم افزار سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای است که از عملیات و فناوری های جدید برای ذخیره اطلاعات پایگاه داده پشتیبانی می کند.

2. چگونه به سرور MSSQL متصل شویم؟

پس از تکمیل مراحل نصب و راه اندازی، با استفاده از ابزار MSSQL و با استفاده از دستور sqlcmd به پورت سرور MSSQL 1443 متصل خواهید شد.