منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سرور ابری چیست و چگونه کار می کند؟ همه چیز درباره Cloud Server

سرور ابری چیست و چگونه کار می کند؟ همه چیز درباره Cloud Server

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سرور ابری چیست و چگونه کار می کند؟ همه چیز درباره Cloud Server

سرور ابری تحول بزرگی در دنیای فناوری است و به بسیاری از کسب و کارهای آنلاین کمک می کند و مزایای زیادی برای ارمغان به همراه دارد. با خرید یک سرور ابری، کاربران می توانند روی مقدار منابعی که استفاده می کنند حساب کنند و این باعث صرفه جویی زیادی در هزینه آنها می شود.

راه اندازی سرورهای فیزیکی با دانش فنی و هزینه بالا برای همه امکان پذیر نیست، در حالی که تنها با یک کلیک می توانید از امکانات سرورهای موجود در بستر ابری استفاده کنید، خرید سایر سرورهای فیزیکی از لیست نیازمندی ها حذف می شود. اگر نمی دانید سرور ابری چیست و چه کاربردی دارد، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا درباره سرور ابری و نحوه عملکرد آن، تفاوت سرور ابری و سرور مجازی و مزایای آن بیشتر بدانید.

سرور ابری چیست و چه کاربردی دارد؟

Cloud Server یک سرور مجازی است که از منابع چندین سرور مرکزی استفاده می کند. این اتفاق در پلتفرم ابری رخ می دهد، بنابراین مقیاس پذیری این سرویس بسیار بالاتر از سرویس های قدیمی است. هنگامی که منبع تغذیه یک سرور مجازی شده چندین سرور فیزیکی باشد، اگر یکی از سرورها از کار بیفتد، سرورهای دیگر به کار خود ادامه می دهند و سرور ابری شما در دسترس نخواهد بود.

یک کاربر سرور ابری می تواند هر زمان که بخواهد به منابع سرور دسترسی داشته باشد. با این سرور می توانید تمامی کارهای قابل انجام بر روی سرورهای فیزیکی را انجام دهید و به قدرت پردازش و حافظه و نرم افزارهای مختلف قابل انجام بر روی سرورهای مجازی دسترسی داشته باشید.

مرکز داده سرورهای فیزیکی می تواند در هر نقطه از جهان واقع شده و خدمات خود را در محیط ابری به کاربران ارائه دهد. اما سرورهای فیزیکی سنتی فقط برای استفاده شخصی یا شرکتی تنظیم شده اند و از راه دور قابل دسترسی نیستند.

خرید سرور ابری پارس پاک

سرور ابری چیست؟

آشنایی با سرورهای ابری

نحوه کار سرور ابری

یک سرور ابری با استفاده از مجازی سازی چندین سرور فیزیکی در ابر ایجاد می شود. در بیشتر موارد مجازی سازی از طریق نرم افزار Hypervisor انجام می شود. به این ترتیب کاربر از هر نقطه ای از جهان تنها از طریق اتصال به اینترنت می تواند به این سرور دسترسی داشته باشد. سرور ابری تمام منابع را منحصراً با کمک مجازی ساز در اختیار شما قرار می دهد و فقط هسته پردازشگر یا CPU به اشتراک گذاشته می شود.

سرور ابری زیرمجموعه ای از یک سرویس در رایانش ابری است که به اختصار Infrastructure as a Service (IaaS) نامیده می شود. در این مدل نیازی به خرید یا مدیریت تجهیزات سخت افزاری ندارید. در واقع می توانید زیرساخت های لازم را از ارائه دهندگان شخص ثالث (مانند پارس پک) اجاره کنید و در صورت نیاز از طریق اینترنت به آن دسترسی داشته باشید.

یکی دیگر از مزایای این مدل این است که هر زمان که بخواهید می توانید یک Cloud Server تهیه کنید و به سرعت خدمات خود را گسترش دهید. در برخی موارد، سرورهای ابری ممکن است به عنوان یک سرور اختصاصی در دسترس کاربر باشد. این نوع سرور که با نام Bare-Metal Server نیز شناخته می شود، برای مواقعی استفاده می شود که کاربر نیاز به انجام یک فعالیت خاص دارد و به تمام منابع سرور نیاز دارد.

برای خرید سرور ابری به چه نکاتی توجه کنیم؟ در مقاله زیر بخوانید.

راهنمای خرید سرور ابری

بهترین سرور ابری

چگونه از Cloud Server استفاده کنم؟

چرا به آن سرور ابری می گویند؟

در رایانش ابری، ابر به سرورهایی اطلاق می‌شود که برای اشتراک‌گذاری بار به یکدیگر متصل هستند. بنابراین فضای ابری مجموعه ای از سرورهای فیزیکی است که به یکدیگر متصل شده اند که یک سیستم یکپارچه قدرتمند را می سازند و به جای اینکه یک سرور به کاربر پاسخ دهد، فرآیندها بین چندین سرور توزیع می شود. استفاده از عبارت «ابر» در منابع رایانه ای به این معناست که این سرویس از طریق شبکه رایانه ای (مانند اینترنت) در اختیار کاربر قرار می گیرد و کاربر به طور مستقیم به آن دسترسی ندارد.

تفاوت بین سرور ابری و سرور هیبریدی چیست؟ هر کدام برای چه استفاده می شود؟

تفاوت بین سرور ابری و سرور ترکیبی

ویژگی های مهم سرور ابری

سرورهای ابری صنعت فناوری اطلاعات را کاملا متحول کرده اند. بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند از فناوری ابری به جای زیرساخت ها و سرورهای سنتی و متمرکز استفاده کنند. دلیل این امر مزایایی است که در زیر مشاهده می کنید:

1. مقیاس پذیری

سیستم‌های رایانه‌ای و سیستم‌هایی که برای ذخیره داده‌ها نیاز دارید همیشه در حال تغییر هستند. سرورهای ابری می توانند به سرعت به نیازهای شما پاسخ دهند و هر زمان که بخواهید تعداد منابع مورد نیاز شما را افزایش یا کاهش دهند.

در سرورهای ابری، می توانید با گسترش پروژه خود، اندازه سرور موجود خود را افزایش دهید. در واقع با سرورهای ابری، حتی بدون نیاز به راه اندازی مجدد سرور، میزان رم، پهنای باند و …. می تواند افزایش یا کاهش یابد.

2. قیمت قابل توجه

با توجه به تحمل خطای بالای سرورهای ابری، این سرورها بیشترین دسترسی را در بین سرورهای موجود دارند. سرور ابری همیشه در دسترس است و در هر زمانی از شبانه روز می توانید به آن دسترسی داشته باشید و حتی اگر یکی از سرورها مشکل داشت، می توانید از منابع سرورهای متصل دیگر استفاده کنید.

3. امکان ایجاد تغییرات

توانایی سفارشی سازی سرورهای ابری بسیار بیشتر از سایر خدمات است. شما می توانید گزینه مورد علاقه خود را از بین صدها قالب سیستم عامل و نرم افزار انتخاب کنید یا یک قالب سفارشی ایجاد کنید. ابتدا تصمیم بگیرید که چقدر فضای ذخیره سازی نیاز دارید و سپس دقیقاً مدل ابری مورد نظر خود را انتخاب کنید. علاوه بر این، می توانید از افزونه های مختلفی مانند Auto Load Balancer و Firewall استفاده کنید.

4. قیمت ارزان تر

استفاده از سرورهای ابری که توسط ارائه دهندگان شخص ثالث مدیریت می شوند برای شرکت ها ارزان تر از خرید و حفظ زیرساخت های لازم است. در این مدل، شرکت ها می توانند منابع سرور را در حد نیاز خود گسترش دهند و فقط برای منابعی که مصرف می کنند، پرداخت کنند.

5. سهولت استفاده

سرورهای ابری معمولاً در عرض چند دقیقه راه اندازی می شوند و می توانید آنها را از طریق کنترل پنل یا API مدیریت کنید. وقتی نیازی به مدیریت فیزیکی زیرساخت‌های پیچیده ندارید، منابع بیشتری دارید و می‌توانید کارهای دیگر را بسیار راحت‌تر انجام دهید.

6. مطمئن باشید

عملکرد سرورهای ابری به خوبی سرورهای اختصاصی است. از آنجایی که سرورهای ابری بر روی چندین سرور فیزیکی راه اندازی می شوند، حتی اگر یکی از مؤلفه ها خراب شود، می توانید از سرور استفاده کنید.

سرویس های Cloud Server و Dedicated Server چه تفاوت هایی دارند و چه کاربردی دارند؟

مقایسه سرور ابری و سرور اختصاصی

تفاوت بین سرور ابری و سرور مجازی

تفاوت بین سرور ابری و سرور مجازی چیست؟

تفاوت بین سرور ابری و سرور اختصاصی

سرور اختصاصی به سروری اطلاق می شود که تمام منابع و کنترل خود را منحصراً در اختیار کاربر قرار می دهد و کارایی و امنیت بالایی را برای صاحبان سایت و اپلیکیشن ها فراهم می کند و قیمت نسبتاً بالاتری دارد. این در حالی است که سرورهای ابری نیازی به خرید زیرساخت فیزیکی ندارند و می توانید در مدت زمان کوتاهی آن ها را راه اندازی کنید و تغییرات مورد نظر را به سرعت اجرا کنید.

ویژگی های سرور ابریتوابع سرور مجازیویژگی های سرور اختصاصی
توانایی ارتقا یا کاهش منابع در حال حاضرتوانایی ارتقا یا کاهش منابع در حال حاضرتوانایی ارتقا یا کاهش منابع در حال حاضر
امنیت بالاامنیت بالاامنیت بالا
به اشتراک گذاری منابعبه اشتراک گذاری منابع سروربدون اشتراک منابع
کوتاه کردناز برش ها سودی نمی برداز برش ها سودی نمی برد
قیمت مناسبقیمت مناسبگران

تفاوت بین سرور ابری و سرور مجازی

روش راه اندازی و نصب Cloud Server و VPS کاملاً مشابه است. اما روش مدیریت و استفاده همه ممکن است کمی متفاوت باشد. یک VPS معمولاً فقط بر روی یک سرور فیزیکی اجرا می شود و در واقع بخشی از آن است. اما Cloud Server یک پارتیشن مجازی است که از چندین سرور فیزیکی تشکیل شده است، بنابراین می توانید هر زمان که بخواهید آن را ارتقا دهید یا در دسترس داشته باشید. در واقع، در این سرور، حتی اگر یک یا چند سرور مشکل داشته باشند، باز هم می توانید به فایل های خود دسترسی داشته باشید. اما در VPS این امکان وجود ندارد.

برای آشنایی با ماهیت سرور و به طور کلی انواع آن، مقاله زیر را مطالعه کنید.

سرور چیست؟

بهترین سرور ابری چیست؟

هنگام خرید سرور ابری، ممکن است با گزینه های مختلفی روبرو شوید. بهترین سرور ابری سروری است که برای نیازها و بودجه شما سفارشی شده است. به عنوان مثال، سروری که برای یک شرکت بین المللی مناسب است ممکن است برای یک شرکت کوچک مناسب نباشد.

چه سرویسی به هاست ابری گفته می شود و چه تفاوتی با سرور ابری دارد؟

هاست ابری چیست؟

انواع سرورهای ابری

1. سرور ابر عمومی

سرورهای ابری معمولاً توسط Public Cloud ارائه می شوند. در این مدل، ارائه‌دهنده شخص ثالث مالک و مدیریت سرورها و سایر زیرساخت‌های لازم است و دسترسی بر اساس تقاضا را برای مشتریان خود فراهم می‌کند.

2. سرور ابری خصوصی

یک شرکت می تواند به طور خصوصی سرورهای ابری خود را مدیریت کند و وظیفه دسترسی و نگهداری آنها را بر عهده بگیرد. منابع این نوع سرور با سایر سازمان ها و شرکت ها به اشتراک گذاشته نمی شود. اما از آنجایی که آنها در فضای ابری ارائه می شوند، هر یک از کارمندان شرکت می توانند از راه دور از طریق اینترنت یا VPN به آنها دسترسی داشته باشند.

3. سرور ابری هیبریدی

سرورهای ابری خصوصی و عمومی می توانند به راحتی با سرورهای فیزیکی ادغام شوند و با هم کار کنند. این نوع سرور انعطاف پذیری و آزادی عمل بیشتری را در اختیار شرکت ها قرار می دهد و معمولا امنیت بیشتری دارد. همچنین، زمانی که به توسعه سریع نیاز دارید، می توانید از Public Cloud استفاده کنید

خرید سرور ابری

چند نوع سرور ابری وجود دارد؟

معرفی سرور ابری پارس پاک

با استفاده از سرور ابری پارس پاک می توانید یک سرویس میزبانی کاملاً سازگار با تمام نیازهای شما داشته باشید. همچنین می توانید انتخاب کنید که محل سرور ابری در ایران یا اروپا باشد. ناگفته نماند که شما قادر خواهید بود منابع سخت افزاری سیستم مانند میزان رم، حافظه، CPU و حتی سیستم عامل را تعیین کنید و حتی می توانید هزینه را به صورت روزانه بر اساس منابع استفاده شده پرداخت کنید.

سرورهای ابری پارسپک در بهترین دیتاسنترهای ایران و اروپا قرار دارند و بیشترین پایداری را در بین سرورهای ابری موجود دارند. شما می توانید سرور مورد نظر خود را در کمترین زمان ممکن بسازید و از در دسترس بودن استثنایی و پشتیبانی 24 ساعته آن لذت ببرید.

خرید سرور ابری پارس پاک

سرور ابری پارس پاک

سرور ابری پارس پک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نتیجه

سرورهای ابری نسل جدیدی از میزبانی ابری هستند که بسیار پایدارتر از سرورهای سنتی هستند. در صورت خرید سرور ابری از پارس پک، رم کاملا اختصاصی و سی پی یو اشتراکی خواهید داشت و می توانید روزانه هزینه سرور را پرداخت کنید.

سوالات مبهم

1. هزینه های افزایش منابع در سرور ابری چه تفاوتی با VPS دارد؟

در سرور ابری هزینه افزایش منابع و زیرساخت نسبت به سرور مجازی بیشتر است و باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

2. Cloud Server به چه معناست؟

سرورهایی با زیرساخت فیزیکی و مجازی که منابع راه دور برای ذخیره انواع داده ها و استفاده از منابع سخت افزاری را فراهم می کنند، سرور ابری نامیده می شوند.

3. تفاوت بین سرور ابری و سرور مجازی چیست؟

سرور ابری یک پارتیشن مجازی است که از چندین سرور برای ارائه خدمات به کاربران تشکیل شده است تا بتوانند هر زمان که بخواهند ارتقا دهند و در دسترس باشند. در حالی که یک سرور مجازی تنها از یک سرور اختصاصی تشکیل شده و در واقع بخشی از آن است. این کار با استفاده از نرم افزار مجازی سازی انجام می شود.

4. چند نوع سرور ابری وجود دارد؟

3 نوع سرور ابری عمومی، خصوصی و ترکیبی وجود دارد.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “هزینه افزایش منابع در سرور ابری چه تفاوتی با VPS دارد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “در کلود سرور هزینه افزایش منابع و زیرساخت‌ها به‌نسبت سرور مجازی بیشتر است و باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “سرور ابری یا Cloud Server یعنی‌چه؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “به سرورهای با زیرساخت فیزیکی و مجازی که منابع را از راه دور برای ذخیره‌سازی انواع داده‌ها و استفاده از منابع سخت‌افزاری در اختیار کاربران قرار می‌دهند سرور ابری گفته می‌شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “سرور ابری چه تفاوتی با سرور مجازی دارد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “سرور ابری پارتیشنی مجازی است که از چندین سرور برای ارائه خدمات به کاربران تشکیل‌شده تا هر زمان که بخواهند آن را ارتقا دهند و دردسترس‌شان قرار گیرد. درحالی‌که سرور مجازی تنها از یک سرور تشکیل‌شده و درواقع بخشی از آن است.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “چند نوع سرور ابری وجود دارد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “3 نوع سرور ابری عمومی، خصوصی و ترکیبی (هیبریدی) وجود دارد.”
}
}]
}

سرور ابری چیست و چگونه کار می کند؟ همه چیز درباره Cloud Server برای اولین بار در پارسپک. به نظر می رسد.