منو سایت

سیستم عامل سرور چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سیستم عامل سرور چیست؟

سیستم عامل سرور سیستمی است که منحصراً برای استفاده در سرورها طراحی شده است و می تواند طیف وسیعی از خدمات را به مشتریان ارائه دهد. در واقع تا زمانی که این سیستم عامل وجود نداشته باشد، استفاده از سرور عملا غیرممکن است. کسانی که می خواهند در این زمینه فعال باشند ابتدا باید دانش خود را در این زمینه افزایش دهند. شناخت سیستم عامل به آنها کمک می کند تا عملکرد سرور را بهتر درک کنند و در نتیجه می توانند در این زمینه پیشرفت کنند.

در صورت تمایل می توانید مقاله پشتیبان گیری از سرور لینوکس را مطالعه کنید.

سیستم عامل سرور

معرفی سیستم عامل سرور

همانطور که در بالا ذکر شد، این سیستم عامل فقط برای استفاده در سرورها در نظر گرفته شده است و می تواند خدمات زیادی را به مشتریان ارائه دهد. این سیستم عامل بسیار پیشرفته است و می تواند خدمات خود را به طور همزمان به مشتریان مختلف ارائه دهد. هر چه سیستم عامل مورد استفاده در سرور پیچیده تر باشد و دارای ویژگی های بیشتری باشد، قدرتمندتر خواهد بود.

وظایف یک سیستم عامل چیست؟

برای ذکر ویژگی های سیستم عامل سرور ابتدا باید به عملکرد سرورها توجه کنیم. سرورها آن دسته از رایانه هایی هستند که می توانند داده ها و اطلاعات را در اختیار رایانه های دیگر قرار دهند و این داده ها در فضای اینترنت در اختیار سیستم های LAN یا WAN قرار می گیرد. Apache HTTP Server یا Microsoft IIS نمونه ای است که دسترسی به وب سایت ها را فراهم می کند. وظایف سیستم عامل سرور به شرح زیر است:

 • پشتیبانی و فعال سازی ویندوز: یکی از مهمترین وظایف سیستم عامل های سرور، پشتیبانی از ویندوز و فعال نگه داشتن آن است.
 • پشتیبانی از فایل و پایگاه داده: تا زمانی که یک سیستم عامل وجود نداشته باشد، هیچ پشتیبانی از سرورهای فایل و پایگاه داده وجود نخواهد داشت.
 • پشتیبانی وب سرور: سایر ویژگی های سیستم عامل شامل پشتیبانی از وب سرور، سرور پست الکترونیکی، سرور برنامه و سرور چاپ است.

سیستم عامل سرور یک نسخه پیشرفته از سیستم عامل میزبان است

در اینجا باید به یک موضوع بسیار مهم در مورد سیستم عامل های سرور اشاره کنیم. بهتر است بدانید که سیستم عامل سرور نسخه پیشرفته سیستم عامل اصلی است که وظیفه آن ارائه خدمات به درخواست های ارسال شده توسط کامپیوترهای کلاینت در شبکه است و می تواند تمامی عملکردهای مورد نیاز در یک کلاینت-سرور را ارائه دهد. محیط محاسباتی..

این سیستم عامل چه ویژگی هایی دارد؟

اکنون که متوجه شدید سیستم عامل های سرور نسخه پیشرفته سیستم عامل اصلی هستند، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این سیستم عامل چه ویژگی هایی دارد. در زیر برخی از ویژگی های آن آورده شده است.

پیاده سازی فرآیندها

یکی از مهمترین ویژگی های یک سیستم عامل سرور، اجرای تمام یا شاید اکثر فرآیندهایی است که به سیستم عامل ارسال می شود.

انتقال داده های سنگین

همانطور که می دانید انتقال داده های سنگین همیشه مشکل بسیار مهمی در سرورها بوده است. یکی از اهداف طراحی سیستم عامل سرور، اجرای برنامه های بزرگ و انتقال داده های حجیم و سنگین است.

سایر ویژگی های این سیستم عامل

 • این سیستم عامل دسترسی به یک رابط کاربری گرافیکی و یک رابط خط فرمان را فراهم می کند.
 • این سیستم عامل دارای تمامی ابزارهای مدیریتی است و می تواند طیف وسیعی از برنامه ها و وظایف را اجرا کند.
 • این سیستم عامل یک رابط مدیریت کاربر مرکزی را فراهم می کند و می تواند امنیت و سایر فرآیندهای اداری را فراهم کند.
 • این سیستم عامل یک محیط پایدار ایجاد می کند که همه برنامه ها در آن اجرا می شوند. بهتر است بدانید که اگر سیستم عامل مشکل داشته باشد یا در حال توسعه باشد، می تواند ورودی ها را تحت تاثیر قرار دهد و فرآیندها را کند کند.
 • این سیستم عامل فرآیندهای پیشرفته نرم افزاری، سخت افزاری و پیکربندی شبکه را فراهم می کند.
 • این سیستم عامل بر کامپیوترهای مشتری و سیستم عامل ها نظارت و مدیریت می کند.

بهتر است بدانید که تمامی سرورها در معرض نفوذ هستند که در نتیجه کارکرد سیستم عامل سرور با فایروال داخلی که دارای قابلیت های امنیتی است اجتناب ناپذیر است. وجود سیستم عامل مخرب از ورود هکرها و برنامه های مخرب جلوگیری می کند و این امر امنیت را تا حد زیادی افزایش می دهد. اگر بخواهیم عملکرد اصلی سیستم عامل سرور را بیان کنیم باید به همکاری وب سرور و مرورگر اشاره کنیم.

معرفی سیستم عامل های سرور

بهتر است بدانید که امروزه سیستم عامل های مختلفی وجود دارند که بر روی سرورها نصب می شوند. دانستن هر یک از آنها به شما کمک می کند تا عملکرد سرورها را بشناسید و از ویژگی های آنها استفاده کنید. در زیر سعی خواهیم کرد اطلاعات کاملی در مورد این سیستم عامل ها در اختیار شما قرار دهیم.

انواع سیستم عامل سرور

سیستم عامل ویندوز

مایکروسافت سیستم عامل ویندوز را که خانواده ای از سیستم عامل ها محسوب می شود، گسترش داد و توسعه داد. با استفاده از سیستم عامل ویندوز، کاربر می تواند بازی، فیلم، موسیقی، ذخیره فایل ها و اجرای نرم افزار را به خوبی اجرا کند. این مشکل سیستم عامل ویندوز را به یکی از محبوب ترین سیستم عامل های دنیا تبدیل کرده است. علاوه بر این، این سیستم عامل برای کارهای شخصی و حرفه ای قابل استفاده است. ویندوز 2000، ویندوز 2003 نمونه هایی از سری سیستم عامل های ویندوز هستند. این سیستم عامل موارد زیر را به خوبی در اختیار کاربران خود قرار می دهد:

 • مدیریت حافظه مجازی
 • رابط کاربری گرافیکی، چند وظیفه ای
 • پشتیبانی از تجهیزات جانبی مختلف

این سیستم عامل برای اجرا بر روی دسکتاپ، سرورها و دستگاه های موبایل مناسب است.

سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل لینوکس Systec یک نرم افزار رایگان و متن باز است که برنامه نویسان در سراسر جهان می توانند آن را تغییر دهند. با توجه به متن باز بودن این سیستم عامل و دائماً در مسیر پیشرفت، توزیع های مختلفی در آن ایجاد شده است.

این سیستم عامل که به عنوان یکی از پرکاربردترین سیستم عامل ها شناخته می شود، می تواند منابع را به خوبی مدیریت کرده و بین سخت افزار و نرم افزار پیوند ایجاد کند. شاید جالب باشد بدانید که لینوکس در سال 1991 توسط یک دانش آموز فنلاندی به نام لینوس توروالدز به صورت متن باز طراحی شد و نماد آن پنگوئن است. عملکرد این نرم افزار به این صورت است که در آخرین لایه سایر نرم افزارهای کامپیوتری قرار می گیرد، درخواست ها را دریافت و سپس به سخت افزار منتقل می کند.

سیستم عامل یونیکس

سیستم عامل سرور دیگری که در اینجا باید به معرفی آن بپردازیم، سیستم عامل یونیکس است. این سیستم عامل به عنوان سیستم عامل پایه در نظر گرفته می شود و می توان گفت پایه و اساس تمامی سیستم عامل ها DOS یا Unix است. این سیستم عامل توسط AT&T در سال 1963 طراحی شد و در سال 1972 بر روی 10 کامپیوتر پیاده سازی شد. سپس برنامه نویسانی به نام های تامپسون و ریچی این برنامه را به زبان C بازنویسی کردند.

سیستم عامل سرور لینوکس

این امر یونیکس را به سیستم عاملی تبدیل کرد که تقریباً روی هر رایانه ای قابل اجرا بود. البته باید بدانید که دلایل زیادی برای تبدیل شدن یونیکس به یک سیستم عامل سرور معتبر و اختصاصی وجود داشت. این سیستم عامل به سخت افزار خاصی وابسته نیست و می تواند بر روی همه رایانه ها اجرا شود. این سیستم را می توان بر روی کامپیوترهای شخصی، آمیگاز، مکینتاش، ایستگاه های کاری، مینی کامپیوترها، مین فریم و سوپرکامپیوترها استفاده کرد.

آیا این سیستم عامل یونیکس تک کاربره است؟

یکی دیگر از دلایلی که سیستم عامل یونیکس را به یک سیستم عامل سرور محبوب تبدیل کرد، چند کاربره بودن آن است که از ثبات و امنیت بالایی برخوردار است. شرکت سازنده سال ها در تلاش بوده تا نسخه استاندارد این سیستم عامل را ارائه دهد، اما باید بدانید که امروزه نسخه های مختلفی از یکسان و ناسازگاری این سیستم عامل وجود دارد.

سیستم عامل شبکه

از جمله سیستم عامل هایی که باید به عنوان سیستم عامل سرور به آن اشاره کنیم، سیستم عامل Netware است. این سیستم به طور گسترده در سبک محلی LAN مورد استفاده قرار گرفت که توسط فردی به نام نوول که در دهه 1980 این کار را انجام داد، توسعه یافت. این سیستم عامل مبتنی بر سرور است و به یک سرور پشتیبان اختصاصی نیاز دارد. یکی از ویژگی های سیستم عامل Netware مدیریت چند پردازنده ای حافظه فیزیکی با ظرفیت بالا است. علاوه بر این، این سیستم عامل می تواند خدمات دسترسی به فایل و چاپ مشترک را ارائه دهد و از مقیاس پذیری بالای شبکه های شرکتی از طریق استانداردهای باز و پروتکل های فایل پشتیبانی کند.

سری Netware از سیستم عامل های معرفی شده در نسخه های 2 و 3 برای سرورهای چاپی مبتنی بر LAN که از پروتکل تبادل بسته Internetwork (IPX) استفاده می کردند، مناسب بودند. بعدها این سیستم عامل ها در نسخه های 4 و 5 ارائه شدند که هر کدام بر اساس پروتکل های خاصی کار می کردند و کارکردهای زیادی داشتند. به عنوان مثال، نسخه 5 که در حال حاضر آخرین نسخه این سیستم عامل سرور است، شامل پروتکل اینترنت (IP) مخصوص به خود است و دارای یک هسته چند پردازنده جدید با پشتیبانی از حافظه مجازی است.

Red Hat Enterprise Linux (RHEL)

سیستم عامل سروری که در اینجا باید به آن اشاره کنیم Red Hat Enterprise Linux (RHEL) است و در درجه اول برای اهداف سازمانی و تجاری طراحی شده است. این سیستم عامل می تواند ثبات را تامین کند و امنیت آن بالاست. بسیاری از کارشناسان موافق هستند که Red Hat Enterprise Linux (RHEL) یک سیستم عامل سرور برتر است و می تواند بر روی سرورهای فیزیکی، محیط های مجازی مانند VMware، HyperV و ابر اجرا شود. اگر عملکرد، امنیت و ثبات اولویت شماست، باید بدانید که انتخاب Red Hat Enterprise Linux (RHEL) بهترین گزینه برای شماست. این سیستم عامل سرور مبتنی بر اشتراک است و باید سالانه تمدید شود.

مزایای سیستم عامل سرور

سیستم عامل سرور دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • بازدهی بالا: بهتر است بدانید که استفاده از این سیستم عامل وابستگی به سرورهای فیزیکی را کاهش می دهد و این امر کارایی را تا حد زیادی افزایش می دهد.
 • ماندگاری بالا: یکی دیگر از مزایای سیستم عامل این است که بادوام و قدیمی نیست. با توجه به این مشکل می توانید انتظار رشد مطلوب را از این سیستم عامل داشته باشید.
 • صرفه جویی در زمان: از جمله مزایای این سیستم عامل کاهش زمان خرابی است و می تواند به شرکت ها و سازمان ها برای کارآمدی بیشتر کمک کند.
 • بهره وری بیشتر: وجود این سیستم عامل می تواند عملکرد شبکه را افزایش داده و رضایت بالای کاربران را به دنبال داشته باشد.
آخرین کلمه

تا کنون سعی شده است اطلاعات کاملی در مورد سیستم عامل سرور و انواع آن در اختیار شما قرار دهیم. این سیستم عامل فقط برای استفاده در سرورها در نظر گرفته شده است و می تواند خدمات زیادی را به مشتریان ارائه دهد. همچنین سیستم عامل سرور بسیار پیشرفته است و می تواند خدمات خود را به طور همزمان به مشتریان مختلف ارائه دهد. این سیستم انواع مختلفی دارد که هر کدام مزایای خاصی دارند.

پست سیستم عامل سرور چیست؟ اولین بار در Server.ir پدیدار شد | نگرش جهانی، هاست ایرانی.