منو سایت

فایل سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
فایل سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

سرور فایل یک مخزن ذخیره سازی مرکزی یا فضای کاری است که به کاربران دستگاه هایی مانند رایانه های Windows یا macOS و حتی دستگاه های تلفن همراه اجازه می دهد تا فایل ها و پوشه ها را به اشتراک بگذارند. این اشتراک گذاری مستقیم یا از طریق برنامه ها انجام می شود.

اصطلاح سرور فایل معمولاً به جای مدیریت اسناد و ذخیره سازی فایل و اشتراک گذاری فایل و پوشه استفاده می شود. در این مقاله از وبلاگ پارس پاک به طور کامل در مورد فایل سرور و نحوه عملکرد آن و مزایا و معایب آن صحبت خواهیم کرد. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

فایل سرور چیست؟

فایل سرور رایانه ای است که وظیفه ذخیره و مدیریت فایل های داده را بر عهده دارد تا رایانه های دیگر در همان شبکه بتوانند به آن فایل ها دسترسی داشته باشند. یک سرور فایل به کاربران کمک می کند تا فایل ها را بدون نیاز به جابجایی فیزیکی از طریق شبکه به اشتراک بگذارند.

یک سرور فایل به عنوان یک کامپیوتر یا سرور برای ذخیره فایل‌ها و داده‌های باینری بزرگ (یعنی داده‌هایی که شامل کاراکترهای غیرقابل چاپ مانند تصاویر، فایل‌های صوتی، فایل‌های فشرده، ویدئو و غیره است) و ارائه آنها به مشتریان عمل می‌کند. به عبارت دیگر، یک سرور فایل به عنوان یک مکان مرکزی برای ذخیره و به اشتراک گذاری فایل ها در شبکه عمل می کند. سرورهای فایل می توانند به یک شبکه محلی (LAN) محدود شوند یا به اینترنت باز دسترسی داشته باشند. آنها عملیات ذخیره سازی، حفاظت و به اشتراک گذاری فایل ها را در سازمان ساده می کنند. همچنین، فایل سرورها یک هدف مشترک برای هکرها هستند. بنابراین باید به حفاظت از آنها در برابر حملات هکری توجه ویژه ای شود.

همه سازمان ها باید اطلاعات را بین افراد به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال، به جای ارسال ایمیل یا استفاده از دستگاه های انتقال داده، می توان از سرور فایل به عنوان یک مکان مرکزی برای ذخیره فایل ها استفاده کرد. این می‌تواند همکاری بین افراد در مکان‌های مختلف را تسهیل کند و می‌تواند برای انتقال فایل‌های بزرگی که ممکن است جابجایی آنها دشوار باشد، استفاده شود.

سرور بخر

فایل سرورها چگونه کار می کنند؟

سرورهای فایل فقط سیستم فایل راه دور را در دسترس مشتریان قرار می دهند. آنها می توانند هر نوع داده ای را ذخیره کنند. به عنوان مثال، فایل های اجرایی، اسناد، عکس ها و فیلم ها. سرورهای فایل معمولا داده ها را به صورت فایل یا داده های باینری ذخیره می کنند. این بدان معناست که سرورهای فایل هیچ نمایه سازی یا پردازش اضافی فایل های کش را انجام نمی دهند. با این حال، ممکن است افزونه های اضافی یا عملکرد سرور فایل وجود داشته باشد که به ویژگی های اضافی نیاز دارد.

سرورهای فایل راه‌های داخلی برای تعامل با داده‌ها ارائه نمی‌دهند و برای استفاده از آنها به مشتری متکی هستند. به یاد داشته باشید که پایگاه داده ها سرور فایل محسوب نمی شوند. زیرا آنها فقط با داده های ساختاریافته کار می کنند که از طریق پرس و جو به آنها دسترسی پیدا می کند. سرورهای فایل معمولاً دارای ویژگی های دیگری هستند تا چندین کاربر بتوانند به طور همزمان به آنها دسترسی داشته باشند. شامل:

 • مدیریت مجوزها: برای تعیین اینکه چه کسی می تواند به کدام فایل ها دسترسی داشته باشد و چه کسی می تواند فایل ها را حذف یا ویرایش کند استفاده می شود.
 • قفل فایل: از ویرایش همزمان یک فایل توسط چندین کاربر جلوگیری می کند.
 • حل تعارض: در صورت بازنویسی فایل ها، یکپارچگی داده ها را حفظ می کند.
 • سیستم فایل توزیع شده: این سیستم می تواند داده ها را با کپی کردن آن در چندین سرور و مکان های مختلف در دسترس قرار دهد.

پروتکل ها و برنامه های سرور فایل

چندین پروتکل در سرورهای فایل استفاده می شود که هر کدام ویژگی ها و دسترسی های متفاوتی را در اختیار کاربران قرار می دهند. در ادامه با این پروتکل ها بیشتر آشنا خواهید شد.

1. مسدود کردن پیام سرور (SMB)

این رایج ترین پروتکل برای سرورهای فایل LAN است. SMB از سیستم عامل های Windows و macOS پشتیبانی می کند. لینوکس و یونیکس به SMB از طریق Samba یا CIFSD که یک نسخه منبع باز از Common Internet File System است دسترسی دارند. راه اندازی و مدیریت SMB آسان است. شما می توانید احراز هویت یکپارچه با Microsoft Active Directory داشته باشید. SMB دارای سه نسخه اصلی است که عبارتند از: SMB1، SMB2 و SMB3. نیازی به گفتن نیست که SMB1 دیگر امن نیست و نباید از آن استفاده کرد.

2. سیستم فایل شبکه (NFS)

سیستم عامل های لینوکس و یونیکس از این پروتکل استفاده می کنند. بنابراین، NFS مختص سرورهای فایل مصرفی نیست. اما می توان از آن برای دسترسی به سرور فایل استفاده کرد.

3. پروتکل انتقال فایل (FTP) و FTP امن (SFTP)

این برنامه برای ارائه فایل ها از طریق اینترنت طراحی شده است و معمولا برای دانلود و آپلود فایل ها استفاده می شود. با این حال، FTP برای مشتریان طراحی نشده است که مستقیماً داده ها را از یک سیستم فایل راه دور اجرا کنند. چند نمونه از نرم افزارهای سرور FTP عبارتند از: FileZilla و Microsoft Internet Information Services.

مقاله زیر را بخوانید تا در مورد تفاوت های FTP و SFTP بیشتر بدانید.

تفاوت FTP و SFTP چیست؟

امنیت سرور فایل

سرورهای فایل مهم ترین داده ها را در یک سازمان ذخیره می کنند. از دست دادن این داده ها تأثیر قابل توجهی بر هر کسب و کاری دارد. بنابراین، فایل سرورها باید در مقابل حملات هکرها و بدافزارها محافظت شوند. پشتیبان گیری یک اقدام ضروری برای عملکرد بهتر سرورهای فایل است. پشتیبانی فنی کافی تضمین می کند که در صورت خرابی یا حمله سخت افزاری، داده ها همچنان در دسترس یا قابل بازیابی هستند.

بهترین روش این است که چندین نسخه از داده های مهم را نگه دارید و برخی از آن کپی ها را در مکان فیزیکی متفاوتی قرار دهید که آفلاین است یا به شبکه متصل نیست. به این ترتیب، حتی اگر یک فاجعه طبیعی مرکز داده را از بین ببرد یا بدافزار سرور فایل را رمزگذاری کند، می توانید فایل ها را بازیابی کنید. بنابراین بسیار مهم است که به طور منظم از سرور فایل خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

سرورهای فایل یک هدف ارزشمند برای مهاجمان هستند و باید از اینترنت جدا شوند. نکته مهم دیگر این است که مجوزهای فایل باید به طور مرتب بررسی شود. همچنین، به روز رسانی منظم می تواند از سوء استفاده از سرور فایل جلوگیری کند.

یک سرور فایل راه اندازی کنید

همه چیز درباره سرور فایل

سرورهای فایل یا NAS یا ذخیره سازی ابری

ذخیره سازی فایل نیاز اصلی اکثر مشاغل است. استفاده از فایل سرور اساسی ترین راه برای رفع این نیاز است. اما ابزارهای دیگر نیز با مزیت های متفاوت می توانند این نقش را ایفا کنند. ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS) یک دستگاه سخت‌افزار سرور فایل اختصاصی است که شامل ذخیره‌سازی و شبکه است. NAS در اندازه های مختلف وجود دارد. از دستگاه های کوچک با یک یا دو هارد دیسک گرفته تا سرورهای بزرگ که حاوی ده ها درایو هستند.

این دستگاه‌های پیشرفته را می‌توان به گونه‌ای سفارشی‌سازی کرد که حجم زیادی از فضای ذخیره‌سازی در محدوده پتابایتی یا دسترسی پرسرعت و همزمان برای دسترسی چندگانه به فیلم‌ها و فایل‌ها فراهم کند. برخی از آنها را می توان به عنوان ذخیره سازی لینک مستقیم استفاده کرد. NAS سرورهایی هستند که فضای ذخیره سازی را در اختیار سرور دیگری قرار می دهند تا به عنوان یک دیسک اختصاصی استفاده شود.

ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری مانند Dropbox، OneDrive و Box برای ذخیره فایل های تجاری محبوب هستند. این دستگاه‌های پیشرفته به‌طور خودکار فایل‌ها را همگام‌سازی، محافظت و پشتیبان‌گیری می‌کنند. همچنین سهولت استفاده کاربر نهایی از این فضاهای ذخیره سازی ابری، آنها را برای شرکت های کوچک و متوسط ​​مناسب می کند. آنها برای ذخیره انبوه گرانتر هستند و مدیریت آنها می تواند پیچیده باشد. بنابراین، سازمان‌های بزرگی که بر فایل‌های بزرگ تأکید دارند، احتمالاً ارزش افزوده بیشتری از یک سرور فایل سنتی دریافت می‌کنند.

سیستم مدیریت اسناد (به اختصار DMS) شبیه سرور فایل است که برای ذخیره اسناد طراحی شده است. Microsoft SharePoint و DocuWare نمونه های محبوب DMS هستند. آنها قابلیت های نمایه سازی، جستجو و نگهداری فایل را به سرور فایل اضافه می کنند و با اسنادی مانند Microsoft Word یا صفحات گسترده یا PDF بهترین کار را دارند. به یاد داشته باشید که سرورهای مدیریت اسناد برای فایل های بزرگ یا داده های باینری مانند فایل های اجرایی یا فیلم ها مناسب نیستند.

مزایا و معایب سرور فایل

استفاده از فایل سرور مزایا و معایب خود را دارد. در مقاله زیر با مزایا و معایب مهم فایل سرور آشنا خواهید شد:

مزایای سرور فایل

 • قیمت نسبتا ارزان
 • امکان سفارشی سازی
 • ظرفیت غنی
 • عملکرد خوب

معایب سرور فایل

 • باید مدیریت شود
 • نیاز به ایمنی
 • فراداده داخلی محدود و دستکاری فایل
 • ظرفیت برنامه ریزی اضافی

سرور چیست و چه کاربردی دارد؟ سرور از نظر استفاده از منابع و اشتراک گذاری به چند دسته تقسیم می شود؟ در مقاله زیر بخوانید.

سرور چیست؟

نتیجه

در این مقاله از وبلاگ پارس پاک به توضیح مفهوم فایل سرور، پروتکل ها، امنیت و نحوه عملکرد آن پرداخته ایم. همانطور که گفتیم فایل سرور برای سازمان ها بسیار ارزشمند است. در دنیای تجارت، سازمان ها همیشه به ظرفیت ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند. بنابراین، اینجاست که اهمیت فایل سرور مشخص می شود.

سرور فایل نمونه ای از سرور مرکزی در یک شبکه کامپیوتری است که دسترسی به ظرفیت ذخیره سازی سرور را برای مشتریان متصل فراهم می کند. کاربران می توانند فایل ها و پوشه ها را در سرور فایل باز کنند، بخوانند، اصلاح کنند، حذف کنند و آپلود کنند.

سوالات متداول

1. فایل سرور چیست؟

یک سرور فایل کامپیوتری حاوی فایل هایی برای دسترسی همه کاربران متصل به یک شبکه محلی (LAN) است. در برخی از شبکه های محلی، میکرو کامپیوتر به عنوان سرور فایل تعیین می شود. در حالی که در برخی دیگر، سرور فایل یک کامپیوتر با یک دیسک درایو بزرگ و نرم افزار تخصصی است.

2. فایل سرور کجا قرار دارد؟

سرور فایل بین کلاینت ها و دستگاه ذخیره سازی انبوه محلی قرار می گیرد.

3. فایل سرور و سرور سرویس گیرنده چیست؟

Client-Server یک چارچوب کاربردی است که وظایف را بین سرورها و کلاینت ها تقسیم می کند. در واقع سرور کلاینت رابط بین کلاینت هایی است که درخواست خدمات می کنند و سرورهایی که عملکرد یا سرویس مورد نظر را ارائه می دهند. در حالی که سرور فایل یکی از روش های سازماندهی داده ها برای ذخیره سازی متمرکز فایل های کاربر در شرکت یا سازمان خواهد بود.

4. آیا Google Drive یک سرور فایل است؟

Google Drive یک سرویس ذخیره سازی و همگام سازی فایل است که توسط گوگل توسعه یافته است. گوگل درایو که در 24 آوریل 2012 راه اندازی شد به کاربران اجازه می دهد فایل ها را در فضای ابری (در سرورهای گوگل) ذخیره کرده و آنها را بین دستگاه ها همگام سازی و به اشتراک بگذارند.

5. تفاوت بین سرور پایگاه داده و سرور فایل چیست؟

وظیفه یک فایل سرور ذخیره تمامی فایل های کاربر و فایل های شبکه است. اما سرور پایگاه داده برای ذخیره و مدیریت پایگاه های داده ای است که در سرور ذخیره می شوند و برای دسترسی به داده ها برای کاربران مجاز استفاده می شود.