منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مروری کامل بر تفاوت بین سرور و هاست از نظر دسترسی، امنیت و کاربرد

مروری کامل بر تفاوت بین سرور و هاست از نظر دسترسی، امنیت و کاربرد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مروری کامل بر تفاوت بین سرور و هاست از نظر دسترسی، امنیت و کاربرد

تفاوت بین سرور و میزبان را می توان از جنبه های مختلف بررسی کرد. اگر قصد دارید یک وب سایت راه اندازی کنید، اولین کاری که باید انجام دهید خرید هاست یا سرور است. اگرچه هاست و سرور اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما این دو یکسان نیستند و شما باید هاست یا سرور را بر اساس نیاز خود خریداری کنید. در این مقاله از وبلاگ پارس پاک می خواهیم در مورد تفاوت سرور و هاست صحبت کنیم. البته قبل از اینکه تفاوت هاست و سرور را بررسی کنیم، هر کدام را جداگانه توضیح خواهیم داد. اگر می خواهید تفاوت سرور و هاست را بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم سرور

این به معنای یک سرور کامپیوتر فیزیکی است که برای ارائه خدمات میزبانی وب استفاده می شود. در واقع، اکثر سرورها تفاوت چندانی با کامپیوترهای معمولی ندارند. اما سرورها معمولا قدرتمندتر از کامپیوترهای خانگی هستند. وقتی سروری را از یکی از ارائه دهندگان خدمات هاست خریداری می کنید، مدیر سرور می شوید و منابع سرور از جمله CPU، RAM، پهنای باند و غیره کاملاً در اختیار شماست.

سرور بخر

آشنایی با مفاهیم

تا اینجا گفتیم سرور چیست و چه انواعی دارد. در ادامه توضیح می دهیم که هاست چیست و تفاوت بین سرور و هاست چیست. اگر چندین کاربر با دسترسی محدود به منابع سرور برای سرور فیزیکی تعریف شده باشد، هر حساب کاربری می تواند به طور جداگانه به متقاضیان خدمات هاست ارائه شود.

هر یک از این حساب های کاربری هاست نامیده می شود که دسترسی محدودی به منابع سرور دارد و باید آنها را با میزبان های همسایه به اشتراک بگذارد. میزبانی وب را می توان ساده ترین و ابتدایی ترین نوع سرویس میزبانی دانست که برای وب سایت های کم تردد که نیاز به توان پردازشی و پهنای باند زیادی ندارند استفاده می شود.

مقاله زیر را بخوانید تا در مورد هاست، کاربرد آن، انواع، ویژگی ها و نکات مهم خرید و به طور کلی همه چیز در مورد سرویس میزبانی وب بیشتر بدانید.

هاست چیست؟

تفاوت هاست و سرور چیست؟

مهمترین تفاوت بین سرور و هاست دسترسی آنهاست. هنگام خرید سرور (سرور اختصاصی یا سرور ابری یا سرور مجازی)، دسترسی مدیریتی دریافت می‌کنید و می‌توانید از تمام منابع سرور خریداری‌شده به صلاحدید خود استفاده کنید. با این حال، هنگام خرید هاست، فقط دسترسی در سطح کاربر دارید و با استفاده از کنترل پنل، می توانید وارد هاست خریداری شده شوید و هر کاری که می خواهید انجام دهید، مانند نصب سیستم مدیریت محتوا یا ایجاد یک وب سایت.

1. تفاوت سرور و هاست از نظر دسترسی به منابع

هنگام خرید سرور، تمام منابع سرور از جمله CPU، RAM، پهنای باند و غیره. کاملاً در اختیار شما هستند؛ اما هنگام خرید هاست باید از منابعی استفاده کنید که با هاست های دیگر به اشتراک گذاشته شده است. در جدول زیر می توانید دسترسی هاست ها و انواع مختلف سرورها به منابع را مشاهده کنید:

نوع خدمات میزبانیپردازندهرمسختپهنای بانددیگر منابع
میزبانبه اشتراک گذاشته شده استبه اشتراک گذاشته شده استبه اشتراک گذاشته شده استبه اشتراک گذاشته شده استبه اشتراک گذاشته شده است
سرور اختصاصیبرجستهبرجستهبرجستهبرجستهبرجسته
سرور مجازیبه اشتراک گذاشته شده استبرجستهبرجستهبرجستهبرجسته
سرور ابریبه اشتراک گذاشته شده استبرجستهبرجستهبرجستهبرجسته

2. تفاوت سرور و هاست از نظر سیستم عامل و کنترل پنل

سرور و هاست از نظر سیستم عامل هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و بسته به نیاز خود می توانید سیستم عامل لینوکس یا ویندوز را بر روی سرور خریداری شده نصب کنید. نیازی به گفتن نیست که می توانید هاست لینوکس یا ویندوز را نیز خریداری کنید. در قسمت کنترل پنل می توانید گزینه سرور مورد علاقه خود را از میان انواع مختلف کنترل پنل های سازگار با سیستم عامل خود نصب کنید و یا هاست مجهز به کنترل پنل مورد نظر خود را خریداری کنید. تابلوهای کنترل قابل توجه عبارتند از:

  • سی پنل: سی پنل برای اتصال به سرور یا هاست مجهز به سیستم عامل لینوکس استفاده می شود. این کنترل پنل از ویندوز پشتیبانی نمی کند.
  • دایرکت ادمین: دایرکت ادمین مانند سی پنل فقط از سیستم عامل لینوکس پشتیبانی می کند.
  • پلسکPlesk برای هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس در دسترس است. اگرچه پلسک از لینوکس مانند cPanel و DirectAdmin نیز پشتیبانی می کند، این کنترل پنل فقط برای توزیع های Debian و Ubuntu Linux در دسترس است.

همچنین با خرید سرور امکان تغییر سیستم عامل به نسخه های دیگر و یا سیستم عامل های دیگر بسته به نوع سرور در پنل کاربری وجود دارد. هاست ها به دلیل محدودیت دسترسی دارای سیستم عامل هستند و امکان تغییر سیستم عامل در آنها وجود ندارد.

3. تفاوت سرور و هاست از نظر انواع مختلف

سرورها از نظر کاربری، اشتراک منابع و موقعیت جغرافیایی انواع مختلفی دارند. از نظر تقسیم منابع، سرورها دارای دسته هایی مانند سرور اختصاصی، سرور مجازی، سرور ابری، سرور بارتال، سرور ترکیبی، سرور ماکرو و … هستند. بر اساس برنامه، سرورها به عنوان سرور ایمیل، سرور برنامه، سرور وب، سرور پروکسی، سرور بازی، سرور پایگاه داده، سرور فایل، سرور پلت فرم، سرور ارتباطی و غیره شناخته می شوند. همچنین از نظر موقعیت جغرافیایی به دو دسته سرورهای ایرانی و سرورهای خارجی تقسیم می شوند. میزبان از نظر اشتراک منابع و موقعیت جغرافیایی نیز دارای تقسیمات متفاوتی است. از نظر موقعیت مکانی به هاست ایرانی و هاست خارجی تقسیم می شود. از نظر اشتراک منابع انواع مختلفی از جمله هاست ابری، هاست اشتراکی، هاست اختصاصی، هاست پرترافیک، هاست نمایندگی، هاست پرسرعت، هاست دانلود، هاست نامحدود، میزبانی ایمیل و غیره وجود دارد.

تفاوت بین سرور و هاست چیست؟

تفاوت بین سرور و هاست چیست؟

تفاوت سرور و هاست از نظر کاربرد

تفاوت دیگر سرور و هاست در کاربردهای متفاوت آنهاست. سرورها کاربردهای بیشتری نسبت به میزبانی وب‌سایت‌ها دارند و می‌توان از آنها برای ایجاد پروکسی برای واسطه‌گری بین سرورها و مشتریان استفاده کرد، مانند پشتیبان‌گیری از پایگاه داده و سرور، میزبانی بازی‌های آنلاین، اشتراک‌گذاری فایل، مدیریت پایگاه‌های اطلاعاتی مالی آنلاین و میزبانی وب‌سایت‌ها. این در حالی است که استفاده اولیه از هاست میزبانی وب سایت ها است. همچنین، در حالی که سرورها می توانند وب سایت های زیادی را میزبانی کنند، هر میزبان معمولاً فقط یک وب سایت را میزبانی می کند.

سرور چیست و چه کاربردی دارد؟ سرور به چند دسته تقسیم می شود و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟ در مقاله زیر بخوانید.

سرور چیست؟

تفاوت هاست و سرور از نظر امنیت

با خرید سرور، دسترسی انحصاری به کامپیوتر سروری خواهید داشت که می توانید برای هر یک از برنامه های ذکر شده از آن استفاده کنید. وقتی سروری را خریداری می کنید، مدیر آن سرور می شوید و کنترل کاملی روی آن دارید. اما با خرید هاست، فقط با کنترل محدود دسترسی کاربر خواهید داشت. همچنین بسیاری از هاست ها بر روی یک سرور قرار دارند و منابع سرور زیادی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند و اگر کاربر یکی از هاست های همسایه شما هکر باشد، این می تواند تهدیدی برای هاست شما و داده های ذخیره شده در آن تلقی شود. . هنگام خرید سرور، تمام منابع آن در اختیار شماست. از آنجایی که با خرید سرور شما مدیر آن سرور می شوید و منابع سرور منحصراً در اختیار شماست، امنیت سرور بسیار بیشتر از امنیت میزبان است.

مقایسه روش اتصال و دسترسی به منابع در هاست و سرور

مشتریان برای اتصال به هاست باید از اینترنت استفاده کنند. اما امکان اتصال کلاینت ها به سرور یا از طریق اینترنت و یا از طریق شبکه محلی (LAN) وجود دارد. برای اتصال به انواع سرورها مانند سرور مجازی، سرور اختصاصی و … می توانید از منابع سرور خود با دسترسی کامل ادمین یا روت بسته به نوع سیستم عامل ویندوز و لینوکس استفاده کنید. این در حالی است که دسترسی به هاست محدود است و می توانید با دسترسی در سطح کاربر از طریق کنترل پنل های دایرکت ادمین، سی پنل یا پلسک به منابع هاست خود دسترسی داشته باشید.

اتصال به سرور برای سیستم عامل های ویندوز و لینوکس متفاوت است. برای اتصال به سرور لینوکس می توانید با دسترسی کامل روت از طریق پروتکل امن SSH یا (Secure Shell) و نرم افزارهایی مانند Putty به سرور لینوکس خود متصل شوید. برای اتصال به سرورهایی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند، می توان با استفاده از پروتکل Remote Desktop Protocol یا RDP و نرم افزار پیش فرض Windows Remote Desktop Connection به سرور ویندوز با دسترسی کامل مدیریتی دسترسی داشت. در هاست، می توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور دریافتی از سرور در کنترل پنل Direct Admin در https://yourdomain.com:2222 و کنترل پنل CPanel در https://yourdomain.2083 به سرویس دسترسی داشته باشید. میزبانی وب.

هاست یا سرور مناسب تر است؟

تا اینجا تفاوت ها و اینکه سرور چیست را توضیح دادیم. اگر قصد دارید یک وب سایت معمولی مانند یک وبلاگ یا یک کسب و کار اینترنتی کوچک راه اندازی کنید و انتظار ندارید ترافیک وب سایت شما خیلی بالا باشد، میزبانی برای شما کافی است. با این حال، اگر می خواهید یک پروکسی و پایگاه داده بسازید یا به یک سرویس میزبانی بازی و یک سرور فایل نیاز دارید یا می خواهید یک وب سایت مهم و حساس برای یک سازمان بزرگ راه اندازی کنید یا انتظار دارید ترافیک وب سایت شما بسیار بالا باشد. ، سرور برای شما مناسب تر است.

برای آشنایی با تفاوت هاست و سرور مجازی و مقایسه ویژگی ها، مزایا و کاربردهای آنها، مقاله زیر را مطالعه کنید.

تفاوت هاست و سرور مجازی چیست؟

نتیجه

تفاوت بین سرور و هاست در سطح دسترسی، اشتراک منابع، مکان، سیستم عامل و بسیاری موارد دیگر را نمی توان به راحتی نادیده گرفت. با دانستن تفاوت بین سرور و هاست، می توانید بهترین سرویس را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. اگرچه بسیاری از افراد از هاست و سرور به جای یکدیگر استفاده می کنند، اما این دو مفهوم متفاوت هستند و هنگام خرید خدمات میزبانی برای راه اندازی یک وب سایت یا سیستم air gap یا برنامه های دیگر، باید بدانید که آیا هاست یا سرور برای شما مناسب است. اگر می خواهید سرور بخرید، باید نوع سرور متناسب با نیاز شما را بدانید. به همین دلیل در این مقاله وبلاگ پارس پک به طور کامل تفاوت هاست و سرور را توضیح داده ایم.

همانطور که گفتیم، مهمترین تفاوت بین سرور و هاست سطح دسترسی شماست. اگر هاست خریداری می کنید، فقط دسترسی در سطح کاربر و ویژگی های مشترک محدودی دارید. اما در صورت خرید سرور، به شما دسترسی ادمین داده می شود و می توانید از منابع سرور آنطور که می خواهید استفاده کنید.

سوالات متداول

1. تفاوت هاست و سرور چیست؟

سرور و هاست دو نوع مختلف از خدمات هاست هستند و هنگام خرید هر کدام به امکانات مختلفی دسترسی خواهید داشت. در صورت خرید هاست، دسترسی کاربری به شما داده می شود که امکانات محدودی دارد و باید تمامی منابع از جمله CPU، RAM، هارد دیسک، پهنای باند و غیره را با هاست های همسایه به اشتراک بگذارید. اما در صورت خرید سرور، دسترسی ادمین به شما داده می شود و تمامی منابع در اختیار شما قرار می گیرد و می توانید به دلخواه از سرور خود استفاده کنید.

2. امنیت سرور بیشتر است یا امنیت؟

یکی از تفاوت های سرور و هاست سطح امنیت آنهاست. از آنجایی که تمام منابع میزبان به اشتراک گذاشته می شود، امنیت زیادی وجود ندارد و احتمال حملات هک از هاست های همسایه وجود دارد. اما در سرور مخصوصا سرور اختصاصی امنیت بسیار بالاست. چون منابع سرور کاملا در اختیار شماست و دسترسی ادمین به سرور دارید.

3. آیا باید هاست یا سرور بخرم؟

اگر می خواهید یک وب سایت شخصی یا یک وب سایت برای یک سازمان کوچک ایجاد کنید که اهمیت و ترافیک زیادی نداشته باشد، میزبانی برای شما بهتر است. اما اگر می خواهید پردازش های سنگین انجام دهید یا یک وب سایت حساس و مهم با ترافیک زیاد راه اندازی کنید، باید یک سرور خریداری کنید.