منو سایت

معرفی انواع هکرها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معرفی انواع هکرها

در مقاله قبلی شما را با هکرهای کلاه سفید آشنا کردیم و اکنون می خواهیم با انواع مختلف هکرها آشنا شویم. با ما بمان…

معرفی انواع هکرها

همانطور که در مقاله قبل گفته شد، هکرها به طور کلی تهدیدی برای مشاغل مدرن و فضای مجازی در جامعه هستند و این به این دلیل است که هکرهای کلاه سیاه که در مقاله قبل به آن اشاره کردیم، می توانند صدمات قابل توجهی به سود و شهرت کسب و کار وارد کنند.

با این حال، علیرغم اینکه به نظر می رسد همه نگران هکرها هستند، هک به طور کلی در دسته بندی اشتباهی در ذهن افراد قرار می گیرد. همه هکرها بد نیستند و هکرها را می توان با رنگ های مختلف کلاه تشخیص داد و این برای کسانی که علاقه مند به درک جرایم سایبری و انعطاف پذیری آن در طولانی مدت هستند مهم است.

درست مانند فیلم‌های قدیمی وسترن که شخصیت‌ها شخصیت‌های خود را با رنگ‌های مختلف کلاه به مخاطب ارائه می‌کنند، انواع هکرها را نیز می‌توان با رنگ‌های کلاه خود در دسته‌های مختلفی قرار داد. در این مقاله 6 نوع رنگ کلاه را ارائه خواهیم کرد.

1. کلاه سفید

همانطور که در مقاله قبل گفته شد، هکرهای مو سفید که به هکرهای اخلاقی نیز معروف هستند، از مهارت های خود برای انجام کارهای خوب استفاده می کنند. این افراد به عنوان کارشناسان امنیت سایبری شناخته می‌شوند که آسیب‌پذیری‌ها را در سیستم‌های اطلاعاتی شرکت‌ها شناسایی می‌کنند و پیشنهاداتی برای بهبود امنیت سیستم‌ها در برابر هکرهای کلاه سیاه یا مجرمان واقعی سایبری ارائه می‌کنند.

2. کلاه سیاه

کلاه سیاه بدنام ترین نوع از مجرمان سایبری هستند. این مجرمان سایبری افرادی هستند که برای منافع شخصی به افراد و شرکت ها حمله می کنند. این حملات معمولاً انگیزه مالی دارند، مانند سرقت اطلاعات و فروش آنها در دارک وب یا درخواست پول پس از هک کردن سیستم ها.

با توجه به اینکه بسیاری از این نوع هکرها مهارت بالایی دارند، حتی حملات ساده نیز به اندازه کافی موثر هستند که آسیب زیادی به سیستم وارد کنند. به عنوان مثال، در گذشته سرقت رمز عبور از کلاه سیاه بیش از 60 میلیون حساب دراپ باکس را تهدید کرده است. حتی در این حالت نیز تنها افشای رمز عبور می تواند باعث ایجاد این اختلال در شرکت های بزرگ شود.

3. کلاه خاکستری

همانطور که از رنگ آن انتظار می رود، این نوع هکرها در دسته های خوب یا بد طبقه بندی نمی شوند. کلاه خاکستری ممکن است به اندازه کلاه سیاه مخرب نباشد، اما برخلاف کلاه سفید می تواند در تمرینات غیرقانونی شرکت کند. اکثر این هکرها از هک کردن فقط به عنوان یک سرگرمی لذت می برند و آسیب پذیری ها و نقاط ضعف سیستم های سرگرمی را پیدا می کنند.

برخی از کلاه های خاکستری مانند کلاه سفید رفتار می کنند، اما کار خود را غیرقانونی انجام می دهند.

4. کلاه قرمزی

هکرهایی که کلاه قرمز دارند، مانند کلاه خاکستری، بین کلاه سفید و کلاه سیاه طبقه بندی می شوند. این افراد هوشیار هستند و با دنبال کردن و حمله به کلاه سیاه، کنترل وب را در دست می گیرند.

این هکرها به جای جلوگیری از کلاه سیاه و تحویل آن به مقامات، حملات سایبری را پس دادند. برای این کار، آنها می توانند از ویروس ها، حملات DDOS یا روش های دیگر برای تهدید یا حتی نابود کردن منابع هکرها استفاده کنند. برخی از مردم در حال بحث هستند که آیا این هکرهای اینترنتی واقعا وجود دارند یا اینکه آنها فقط یک قهرمان خارق العاده در دنیای اینترنت هستند، با توجه به اینکه شواهد کمی از فعالیت این نوع هکرها وجود دارد.

5. کلاه آبی

اصطلاح “هکر کلاه آبی” بسته به منبع آن دو معنای متفاوت دارد. در برخی مناطق، آنها به عنوان افرادی شناخته می شوند که سیستم های نفوذ را در خارج از شرکت ها آزمایش می کنند. شرکت های بزرگ با استخدام کلاه آبی، امنیت سایبری را در سازمان بهبود می بخشند و یاد می گیرند که تکنیک های هک شده را پیش ببرند و یاد بگیرند.

معنای دیگر کلاه آبی هکرهایی هستند که رفتارشان فقط انتقام است. این نوع مهاجم معمولا افراد کم مهارتی هستند که هک کردن را فقط برای از بین بردن یک هدف خاص یاد گرفته اند. این هکرها فقط یک بار می توانند حمله کنند، اما این حمله می تواند آسیب قابل توجهی ایجاد کند زیرا این هکرها علاقه ای به کسب درآمد ندارند.

6. کلاه سبز

مانند کلاه آبی، کلاه سبز در دنیای هک جدید است، اما برخلاف کلاه آبی، آنها می خواهند پیشرفت کنند و به یک هکر حرفه ای تبدیل شوند. کلاه سبز کلاه های جوانی هستند که به دنبال اهداف آسیب پذیر می گردند تا مهارت های خود را بیازمایند و در نهایت به تهدیدهای بزرگ تری تبدیل شوند.

اگرچه کلاه سبزها نسبت به مجرمان سایبری با تجربه تر مهارت کمتری دارند، اما همچنان می توانند مشکل ساز باشند. با توجه به مثال های قبلی، تکنیک های پیشرفته همیشه باعث آسیب نمی شوند. این مهاجمان همچنین می توانند مشاغل کوچک را با سیستم های امنیتی ساده تری که قابل بازیابی نیستند، هدف قرار دهند.

چرا باید انواع مختلف هکرها را بشناسیم؟

بر خلاف تصور بسیاری از مردم، هک یک حوزه وسیع و متنوع است.

برای متخصصان امنیت سایبری و شرکت های امنیتی مهم است که انواع مختلف هکرها و حتی رنگ کلاه خود را درک کنند. این تنها به این دلیل است که شناخت دشمنان، تکنیک ها، انگیزه و سطح مهارت آنها برای ایمن نگه داشتن تجارت بسیار مهم است.

تنها زمانی که برخی از روش‌های هک سطحی را درک کنید، می‌توانید موقعیت‌هایی را که در آن هکرها می‌توانند به کسب و کار شما آسیب برسانند، اندازه‌گیری کنید.

نشریه معرفی هکرها اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، هاست ایرانی.