منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • معرفی پروژه آفلاین Stack Overflow و کاربردهای آن

معرفی پروژه آفلاین Stack Overflow و کاربردهای آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معرفی پروژه آفلاین Stack Overflow و کاربردهای آن

پروژه سرریز پشته آفلاین

بازدید از وب سایت Stack Overflow احتمالاً اولین کاری است که هنگام مواجه شدن با مشکلات برنامه نویسی انجام می دهید. این وب سایت حاوی ده ها میلیون پرسش و پاسخ مربوط به انواع مشکلات برنامه نویسی است.

Stack Overflow و دیگر پلتفرم های برنامه نویسی آنقدر مهم هستند که بدون آنها کدنویسی تقریبا غیرممکن است. ممکن است در شرایطی باشیم که دسترسی به اینترنت محدود شده باشد. در این شرایط چگونه می توان از داده های وب سایت Stack Overflow بدون اتصال به اینترنت استفاده کرد؟

خبر خوب این است که شرکت Stack Overflow پروژه سرریز پشته آفلاین همچنین آشکار شد که با کمک آن مشکل برنامه نویسان تا حد زیادی حل می شود. در این مقاله پروژه پشته آفلاین Overflow را ارائه می کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

تاریخچه شکل گیری پروژه آفلاین Stack Overflow

Overflow Stack همواره در تلاش بوده است تا منابع گسترده ای از دانش برنامه نویسی وب را حتی برای افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند ارائه دهد. این وب سایت حاوی میلیون ها پرسش و پاسخ است که دانلود و جستجوی اطلاعات روی آن بدون نیاز به اتصال به اینترنت یکی از دغدغه های مدیران این شرکت است.

مدیر محتوای Stack Overflow تاریخچه شکل گیری ایده و اجرای پروژه آفلاین آن را به شرح زیر بیان می کند:

جسیکا هکلین 16 ساله بود که به دلیل ارتکاب جرم به کانون اصلاح و تربیت نوجوانان رفت. اما اکنون پس از 26 سال و مدتی در زندان به عنوان CTO آزمایشگاه Unlocked Lab مشغول به کار است. شاید باور کردنی نباشد؛ اما این شرکت با آموزش برنامه نویسی به زندانیان توانست دسترسی به آموزش را در بین زندانیان بسیار گسترش دهد. هکلین معتقد است که این توسعه به دلیل اطلاعاتی است که از وب سایت Stack Overflow به دست آمده است. بنابراین اگر این وب سایت نبود، شرکتی به نام Unlocked ایجاد نمی شد.

بسیاری از توسعه دهندگان از وب سایت پشته سرریز استفاده می کنند. اما وضعیت برای هکلین که به اینترنت دسترسی نداشت کاملاً متفاوت بود. در ابتدا از کتابهای موجود در زندان برای رمزگذاری استفاده کرد. اما قدیمی بودند و چندان کاربردی نبودند. تا اینکه یکی از دوستانش یک فایل XML حاوی آخرین داده های فصلی از وب سایت Stack Overflow برای او فرستاد. با همان داده ها، او و موسس شرکت عناوین و برنامه آموزشی را ساختند. تاکنون افراد زیادی در شرکت Unlocked به این روش آموزش دیده اند. موفقیت این شرکت که به یادگیری زندانیان کمک کرد، جرقه اولیه ایجاد یک پایگاه داده آفلاین را در ذهن مدیران Stack Overflow ایجاد کرد.

سرریز پشته چیست؟

همه چیز درباره پروژه سرریز پشته آفلاین

همکاری کیویکس و سرریز پشته

داده های آفلاین در وب سایت Stack Overflow در اصل توسط شرکتی به نام Kiwix تهیه و ارائه شده است. در واقع زمانی که Stack Overflow تصمیم گرفت نسخه آفلاین خود را ارائه دهد، متوجه شد که شرکت غیرانتفاعی Kiwix این پایگاه داده را برای دانلود در دسترس کاربران قرار داده است. پس از داده‌های وب‌سایت ویکی‌پدیا، دریافت این داده‌ها دومین بار از وب‌سایت Stack Overflow بود. اگرچه نسخه آفلاین آن را می توان از وب سایتی مانند Archive.org دانلود کرد، اما وب سایت Kiwix از نظر سهولت استفاده بسیار راحت تر و جذاب تر است. با این حال، Kiwix از سال 2018 به دلیل مشکلات مالی و فنی قادر به به روز رسانی اطلاعات در وب سایت Overflow نبود تا اینکه پروژه آفلاین Stack Overflow در پاییز 2019 راه اندازی شد.

با گذشت سالها استفاده از پکیج کیویکس افزایش یافته است و به گفته یکی از بنیانگذاران این شرکت، اکنون با کمک Stack Overflow این امکان وجود دارد که تقریبا تمام داده های وب سایت Overflow در دسترس افرادی قرار گیرد که این کار را انجام می دهند. دسترسی به اینترنت ندارند

Stack Overflow با همکاری Kiwix در تلاش است تا به روزترین داده ها را با کمترین حجم و سختی در اختیار افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند ارائه دهد. این رویداد فرصتی برای یادگیری در مکان هایی با دسترسی ضعیف به اینترنت و حتی بدون دسترسی به اینترنت فراهم می کند.

سرور بخر

مخاطبان اصلی پروژه آفلاین Stack Overflow

علاوه بر Unlocked Labs، کاربر قدیمی داده‌های Stack Overflow، سازمان‌هایی مانند Bard Prison Initiative این مجموعه بیش از 20 میلیون پرسش و پاسخ را مفید یافته‌اند.

گروه اول

مربی Code4000 Neil Barnaby معتقد است که گاهی اوقات عدم دسترسی به اینترنت برای دانش آموزان این گروه یک ضرر بزرگ است که استفاده از منابع آفلاین شرکت Overflow Stack تا حد زیادی از این مشکل جلوگیری کرده و دانش آموزان را از دسترسی به اینترنت جدا کرده است. می توانند پروژه های خود را تکمیل کنند.

گروه دوم

پروژه آفلاین Stack Overflow حتی در ایستگاه تحقیقاتی مانند Ice Cube استفاده می شود. Ice Cube آزمایشگاهی در قطب جنوب است که نوترینوها را مطالعه می کند. مدیر مرکز داده ایستگاه Ice Cube می گوید:

ما همیشه از برنامه هایی مانند پایتون استفاده می کنیم و عدم دسترسی به اینترنت کار را دشوار می کند. اما با استفاده از داده های آفلاین سرریز پشته ما را نجات می دهد. در طول سال فقط دو نفر در این ایستگاه حضور دارند که باید داده های به روز را در اختیار صدها دانشمند در سراسر جهان قرار دهند. عدم دسترسی به اینترنت، همگام شدن با این جریان اطلاعات را بسیار دشوار می کند.

به گفته مدیر مرکز Ice Cube، او فقط یک بار در سال در طول فصل تابستان به آنجا می رود و داده های Stack Overflow را به صورت آفلاین به هارد دیسک منتقل می کند. البته هنوز روشی برای انتقال 135 گیگابایت داده از طریق ماهواره ایجاد نشده است. وی در ادامه می گوید:

اگرچه ما ترجیح می‌دهیم از داده‌های آنلاین استفاده کنیم، داده‌های آفلاین تنها راه ما هستند که هنگام استفاده از پایتون با مشکل مواجه می‌شویم. سرریز پشته خوب.

گروه سوم

گروه سوم از کاربران پروژه آفلاین Stack Overflow دانش آموزانی هستند که دسترسی محدودی به اینترنت دارند. به عنوان مثال، در کشور کامرون با 27 میلیون نفر، تنها حدود 34 درصد از جمعیت (9 میلیون نفر) به اینترنت دسترسی دارند. همچنین به دلیل گرانی اینترنت تقریبا در هیچ دانشگاهی در این کشور اینترنت رایگان ارائه نمی شود.

یکی از دانشجویان سابق علوم کامپیوتر می گوید:

استفاده از پلتفرم Kiwix برای دسترسی به داده های Stack Overflow بر دانش آموزان تأثیر داشت. زیرا حدود 30 درصد آنها در رشته کامپیوتر تحصیل می کنند و این تعداد در حال افزایش است. امروز قصد داریم تمام این داده ها را در دانشگاه ها نصب کنیم و تا کنون حدود 50000 دانشجو به این داده ها دسترسی پیدا کرده اند.

سرریز پشته آفلاین

مخاطبان اصلی پروژه آفلاین Stack Overflow

در راه توسعه

شرکت Stack Overflow قصد دارد با توسعه نسخه آفلاین خود گام بزرگی برای کاهش مشکلات برنامه نویسان در مکان هایی که به اینترنت دسترسی ندارند و یا دسترسی بسیار محدودی دارند بردارد. هدف بعدی کاهش هر چه بیشتر حجم این فایل با استفاده از نظرات کاربران است. حجم نسخه فعلی حدود 80 گیگابایت است و به فضایی برابر با فضای ذخیره سازی 6.5 میلیون مقاله در ویکی پدیای انگلیسی نیاز دارد و برای کسی که مثلاً هارد دیسک 128 گیگابایتی SSD دارد، این حجم بسیار زیاد است. با این حال در مقایسه با نسخه قبلی 134 گیگابایتی، پیشرفت چشمگیری داشته است.

به روز نگه داشتن این داده ها یکی از اهداف Stack Overflow است. نسخه به روز شده این داده ها باعث می شود افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر شخصی بخواهد فریمورک SwiftUI اپل را یاد بگیرد، در آرشیو قبلی هیچ اطلاعاتی در مورد آن فریمورک وجود نداشت. با این حال، پس از به‌روزرسانی جدید پشته Overflow در وب‌سایت Kiwix، جستجوی عبارت SwiftUI بیش از 35000 نتیجه را نشان می‌دهد. به همین دلیل ما همیشه سعی می کنیم اطلاعات را به روز نگه داریم.

نتیجه

در این مقاله وبلاگ پارس پاک، پس از بررسی اولیه وب سایت Stack Overflow و اهمیت استفاده از داده های آفلاین، توضیحاتی در مورد شکل گیری پروژه آفلاین استک سرریز ارائه دادیم. اگر سؤال یا تجربه ای در مورد استفاده از داده های آفلاین در این وب سایت دارید، لطفاً آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1. استفاده از Stack Overflow چیست؟

Stack Overflow یک وب سایت پرسش و پاسخ برای برنامه نویسان حرفه ای و علاقه مند است. این وب سایت سوالات و مسائل مربوط به برنامه نویسی را مطرح می کند که به برنامه نویسان کمک می کند تا برنامه های خود را سریعتر توسعه دهند.

2. E سرریز پشته آیا پلتفرم آنلاین است؟

بله، اما در سال های اخیر این وب سایت یک پروژه آفلاین سرریز پشته را با همکاری Kiwix توسعه داده است. با دانلود آن، برنامه نویسان می توانند به میلیون ها پرسش و پاسخ در این وب سایت دسترسی آفلاین داشته باشند.

3. آیا Stack Overflow رایگان است؟

دریافت ویژگی های اولیه رایگان است. اما اگر به امکانات بیشتری نیاز دارید، می توانید از طرح های ماهانه 6 دلاری و 12 دلاری این وب سایت استفاده کنید.

4. تفاوت Stack Overflow و Stack Exchange چیست؟

Stack Exchange مجموعه ای از وب سایت ها با کاربردهای مختلف است که وب سایت Stack Overflow یکی از زیر گروه های آن است.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “Stack Overflow چه کاربردی دارد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “Stack Overflow وب‌سایت پرسش‌و‌پاسخ برای برنامه‌نویسان حرفه‌ای و علاقه‌مند به این حوزه است. در این وب‌سایت، سؤالات و مشکلات برنامه‌نویسی مطرح می‌شود که برنامه‌نویسان با کمک آن می‌توانند برنامه‌های خود را سریع‌تر توسعه دهند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا استک اورفلو بستر آنلاین است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “بله، باوجوداین در سال‌های اخیر، این وب‌سایت با همکاری شرکت Kiwix پروژه آفلاین Stack Overflow را توسعه داده‌ است. برنامه‌نویسان با دانلود آن می‌توانند به میلیون‌ها پرسش‌و‌پاسخ این وب‌سایت دسترسی آفلاین داشته باشند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا Stack Overflow رایگان است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “دریافت امکانات پایه رایگان است؛ اما اگر به امکانات بیشتری نیاز دارید، از طرح‌های ماهانه ۶ و ۱۲دلاری این وب‌سایت می‌توانید استفاده کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “تفاوت Stack Overflow با Stack Exchange چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “Stack Exchange مجموعه‌ای از وب‌سایت‌ها با کاربردهای مختلف است که وب‌سایت استک اورفلو یکی از زیرمجموعه‌های آن است.”
}
}]
}

مقاله معرفی پروژه آفلاین Stack Overflow و کاربردهای آن برای اولین بار در پارس پک. به نظر می رسد.