منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مقایسه اوبونتو و دبیان؛ راهنمای انتخاب بهترین توزیع لینوکس

مقایسه اوبونتو و دبیان؛ راهنمای انتخاب بهترین توزیع لینوکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقایسه اوبونتو و دبیان؛ راهنمای انتخاب بهترین توزیع لینوکس

مقایسه اوبونتو و دبیان یک راه موثر برای انتخاب بین این دو توزیع مهم سیستم عامل لینوکس است. اگر می خواهید یک سیستم عامل بهینه را بر اساس اهداف و نیازهای خود انتخاب کنید، باید در مورد سیستم عامل های مختلف و ویژگی های آنها اطلاعات داشته باشید. موضوع این مقاله وبلاگ پارس پک مقایسه دبیان و اوبونتو است. پس تا انتها همراه ما باشید.

تفاوت بین دبیان و اوبونتو

دبیان و اوبونتو از توزیع های مهم و شناخته شده سیستم عامل لینوکس هستند که در بسیاری از سرورها و حتی رایانه های شخصی استفاده می شوند. با این حال، این دو توزیع از برخی جهات برای استفاده از سرور یا رایانه لینوکس متفاوت هستند.

1. مقایسه دبیان و اوبونتو از نظر استفاده

اولین تفاوت بین سیستم عامل دبیان و اوبونتو این است که توزیع دبیان برای استفاده توسط توسعه دهندگان وب حرفه ای در نظر گرفته شده است. اگرچه بسیاری از توسعه دهندگان نیز از اوبونتو استفاده می کنند، اما این سیستم عامل برای استفاده در رایانه های شخصی طراحی شده است.

2. مقایسه اوبونتو و دبیان از نظر تعداد به روز رسانی

یکی دیگر از جنبه های تفاوت بین دبیان و اوبونتو، به روز رسانی هایی است که برای آنها منتشر می شود. دبیان معمولاً هر چند ماه یک بار یک نسخه پایدار ارائه می دهد که سیستم عامل را از طریق دانلود و نصب به روز می کند. اما تعداد آپدیت هایی که برای اوبونتو منتشر می شود بیشتر است و کاربران این توزیع معمولا باید هر چند هفته یکبار منتظر انتشار آپدیت جدید این توزیع باشند.

3. مقایسه اوبونتو با دبیان از نظر رابط کاربری

اوبونتو و دبیان از نظر رابط کاربری نیز با یکدیگر تفاوت دارند. دبیان یک رابط کاربری حرفه ای و در عین حال ساده دارد. با این حال، اوبونتو کاربر پسندتر به نظر می رسد. دلیل روشن است؛ زیرا اوبونتو در درجه اول برای کاربران عادی در نظر گرفته شده است. ناگفته نماند که رابط کاربری دبیان گنوم و رابط کاربری اوبونتو Unity نام دارد.

4. مقایسه دبیان با اوبونتو از نظر مدیریت بسته

توزیع های دبیان و اوبونتو از APT Package Manager استفاده می کنند. با استفاده از این مدیریت بسته، می توانید بسته های نرم افزاری خود را نصب، به روز رسانی و حذف کنید.

علاوه بر این، مرکز نرم افزار اوبونتو یک مدیر بسته گرافیکی است که به شما امکان می دهد نرم افزار مورد نیاز خود را از بین صدها برنامه رایگان و پولی موجود در مخزن اوبونتو انتخاب کرده و آن را نصب کنید. شایان ذکر است در این پک مدیریتی امکان مشاهده امتیازاتی که کاربران به نرم افزار داده اند وجود دارد.

از سوی دیگر، دسکتاپ گنوم برای توزیع دبیان نیز یک محیط گرافیکی و کاربرپسند به نام مرکز نرم افزار گنوم ارائه می کند، درست مانند مرکز نرم افزار اوبونتو، محیطی را برای جستجو و نصب نرم افزار مورد نیاز در اختیار شما قرار می دهد.

این دو با وجود همه محبوبیتی که دارند، به دلیل استفاده زیاد از منابع سیستم، در بین کاربران حرفه ای لینوکس محبوبیت چندانی ندارند. بهترین جایگزین برای این دو، Gdebi Package Installer است که به شما امکان می دهد فایل هایی با پسوند .deb را با رابط کاربری گرافیکی نسبتا ساده اما موثر نصب کنید.

مقایسه دبیان و اوبونتو
تفاوت بین اوبونتو و دبیان چیست؟

اوبونتو بهتر است یا دبیان؟

پس از یادگیری نکاتی در مورد مقایسه توزیع های اوبونتو و دبیان، بهتر است نکاتی را ذکر کنید که به شما در تصمیم گیری نهایی برای انتخاب توزیع مناسب کمک می کند. برخی از این نکات عبارتند از:

1. تفاوت دبیان و اوبونتو از نظر پایداری

اولین تفاوت بین دبیان و اوبونتو پایداری آنهاست. دبیان همیشه به عنوان یک سیستم عامل ساده اما پایدار شناخته شده است که استفاده از آن را در سرورهایی که به ثبات زیادی نیاز دارند، توجیه می کند. بنابراین اگر کار شما به گونه ای است که به ثبات زیادی نیاز دارید، استفاده از توزیع دبیان را به شما پیشنهاد می کنیم.

2. تفاوت اوبونتو و دبیان از نظر به روز رسانی نرم افزار

نکته مهم دیگر هنگام مقایسه دبیان با اوبونتو این است که دبیان به طور کلی به روز رسانی های محدودی را ارائه می دهد. بنابراین، کاربران این توزیع اغلب مجبورند نرم افزار مورد نیاز خود را به صورت دستی به روز کنند.

3. تفاوت بین دبیان و اوبونتو از نظر جذابیت بصری

هنگام در نظر گرفتن تفاوت بین اوبونتو و دبیان برای کاربران عادی، جذابیت بصری محیطی که آنها استفاده می کنند بسیار مهم است. سیستم عامل اوبونتو با رابط کاربری Unity محیطی جذاب برای کاربران خود ارائه می کند.

تفاوت بین دبیان و اوبونتو
دبیان یا اوبونتو؛ کی بهتره؟

مقایسه اوبونتو و دبیان از نظر استفاده از سرور

امنیت و ثبات قابل توجه سیستم عامل لینوکس، استفاده از آن را در سرورها بسیار محبوب کرده است. مقایسه دبیان و اوبونتو می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام نوع سیستم عامل را روی سرور خود نصب کنید.

اول از همه باید بدانیم که توزیع های اوبونتو و دبیان قابلیت نصب روی سرورها را دارند و از نظر عملکرد و امنیت راضی کننده هستند. با این حال، به دلیل ویژگی های امنیتی ساختاری، دبیان بهترین استاندارد امنیتی را در بین تمام توزیع های لینوکس دارد.

همچنین، اگر پایداری سیستم عامل را به عنوان هدف در نظر بگیریم، دبیان جزو توزیع‌های پایدار لینوکس است. بنابراین اگر از توزیع دبیان روی سرور خود استفاده می کنید، آپتایم مناسبی خواهید داشت.

شایان ذکر است که استفاده از سیستم عامل دبیان ممکن است محدودیت هایی نیز داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است نرم افزار خاصی روی این توزیع نصب نشده باشد یا نصب آن بسیار دشوار باشد. به عنوان مثال، نرم افزار Launchpad، در میان سایر سیستم های مدیریت پروژه، به طور خاص برای توزیع های اوبونتو طراحی شده است و نصب آن بر روی توزیع Debian احتمالاً برای شما کمی دردسر ایجاد می کند.

برای آشنایی با ویژگی ها و انواع انتشار اوبونتو و مقایسه آنها با سایر توزیع های لینوکس، مقاله زیر را مطالعه کنید.

اوبونتو چیست؟

چه کسی برای کاربران خانگی مناسب است؟ دبیان یا اوبونتو؟

یکی دیگر از سوالات رایج هنگام مقایسه اوبونتو و دبیان این است که کدام یک از این دو توزیع برای کاربران خانگی مناسب تر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اوبونتو اساساً توزیعی است که برای کاربران عادی و غیرحرفه‌ای مناسب‌تر است. زیرا توزیعی است که ظاهر گرافیکی کاربرپسندتری دارد و نرم افزارهای بیشتری را پشتیبانی می کند.

از سوی دیگر، اگر کاربری هستید که با مفاهیم سیستم عامل لینوکس و نصب و پیکربندی نرم افزار آشنایی کامل دارید، احتمالاً ترجیح می دهید از توزیع دبیان در رایانه شخصی خود استفاده کنید. زیرا در استفاده حرفه ای انعطاف بیشتری به شما می دهد.

در پایان باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که انتخاب هر سیستم عامل و توزیعی بیش از هر چیز به نیاز شما بستگی دارد. از این رو در مرحله اول باید نیازهای خود را بشناسید و سپس بر اساس آن سیستم عامل خود را انتخاب کنید.

مقایسه اوبونتو با دبیان
اوبونتو یا دبیان؛ کدام یک برای مصارف خانگی بهتر است؟

نتیجه

مقایسه اوبونتو و دبیان، دو توزیع پرکاربرد و محبوب لینوکس، می‌تواند کار انتخاب توزیع مناسب را بسیار آسان‌تر کند. به عنوان یک توضیح کلی، در انتخاب توزیع مناسب لینوکس باید به نیازهای خود توجه کنید. داشتن اطلاعات کلی در این زمینه و تحقیق در مورد تفاوت دبیان و اوبونتو می تواند راه خوبی برای این انتخاب باشد. در این مقاله از وبلاگ پارس پاک، دبیان و اوبونتو از جنبه های مختلف با هم مقایسه شده اند.

دبیان و اوبونتو توزیع های سیستم عامل لینوکس هستند که بدون شک نیازهای کاربران خانگی و حرفه ای را برآورده می کنند. اما قبل از هر چیز باید تفاوت های این دو را بدانید.

سوالات متداول

1. در مقایسه اوبونتو و دبیان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اگر می خواهید تفاوت بین دبیان و اوبونتو را بررسی کنید، باید به عملکردی که از سیستم عامل انتظار دارید توجه کنید. به عنوان مثال، انتظارات یک کاربر معمولی از سیستم عامل کاملاً متفاوت از انتظارات کاربر حرفه ای است. پس از این مرحله باید به ویژگی های هر یک از این دو توزیع توجه کرده و سیستم عامل مناسب را انتخاب کنید.

2. توزیع دبیان امن تر است یا اوبونتو؟

به طور کلی، همه توزیع های لینوکس بسیار امن هستند. با این حال، در بین توزیع‌های لینوکس، دبیان بهترین استانداردهای امنیتی را دارد.

3. کدام یک از توزیع های اوبونتو و دبیان برای استفاده از سرور بهتر است؟

اگر تنها معیار انتخاب توزیع مناسب برای سرور، ثبات و امنیت باشد، دبیان انتخاب ما خواهد بود. با این حال، اگر می خواهید نرم افزار خاصی را روی سرور نصب کنید که به طور خاص برای اوبونتو ارائه شده است، یا اگر فقط می خواهید از سیستم عامل استفاده کنید، اوبونتو معامله بهتری برای شما خواهد بود.

4. آیا استفاده از دبیان و اوبونتو رایگان است؟

بله، هر دو توزیع در پروژه های متن باز تعریف شده اند. به عبارت دیگر می توانید از این دو توزیع به صورت رایگان استفاده کنید.