منو سایت

مقایسه nginx و apache

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقایسه nginx و apache

Nginx_Apache

 

 

Nginx در مقابل apache (انتخاب بهترین وب سرور 2023)

وب سرور نرم افزار رایانه ای است که محتوای وب را ارائه می دهد. همچنین بین سرور پردازنده و مرورگر وب کاربر ارتباط برقرار می کند و فایل ها را بین آنها رد و بدل می کند.

انتخاب وب سرور مناسب هنگام راه اندازی یک وب سایت یا شروع پروژه VPS بسیار مهم است، زیرا می تواند عملکرد و امنیت سایت را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد.

اگر مطمئن نیستید که از کدام وب سرور استفاده کنید، Apache و NGINX را در نظر بگیرید: هر دو محبوب ترین وب سرورها هستند و مسئول ارائه بیش از نیمی از ترافیک اینترنت هستند.

برای کمک به شما در تصمیم گیری برای شروع، مقایسه مفصلی بین NGINX و Apache انجام خواهیم داد.

 

نمای کلی سرویس nginx و apache

 

آپاچی

آپاچی

Apache Http Server که معمولاً Apache یا Apache HTTPD نامیده می شود، نرم افزار وب سرور رایگان و منبع باز است. درخواست های مشتری را مدیریت می کند و محتوای وب را از طریق پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) ارائه می دهد.

وب سرور آپاچی در سال 1995 منتشر شد و از آن زمان توسط بنیاد نرم افزار آپاچی نگهداری می شود. همچنین سرور وب غالب در وب جهانی است.

سرور HTTP آپاچی در حال حاضر حدود 33.9 درصد از وب سایت های جهان را تامین می کند و به عنوان یکی از قدیمی ترین وب سرورها، از نظر سهم بازار رتبه اول را دارد.

وب سرور آپاچی از بسیاری از سیستم عامل ها مانند ویندوز مایکروسافت، OpenVMS و هر سیستم عامل یونیکس مانند لینوکس و macOS پشتیبانی می کند.

علاوه بر این، وب سرور آپاچی نیز بخشی از پشته LAMP، یکی از اولین پشته های نرم افزار منبع باز برای توسعه وب است. در نتیجه، وب سرور با بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا (CMS)، زبان های برنامه نویسی و چارچوب های وب نیز به خوبی کار می کند.

آپاچی به دلیل قدرت و انعطاف‌پذیری که از سیستم ماژولار آن ناشی می‌شود، محبوبیت خاصی دارد. با استفاده از ماژول های آپاچی، کاربران به راحتی می توانند ویژگی ها را اضافه یا حذف کنند و سرور خود را مطابق با نیاز خود تغییر دهند.

 

در زیر به برخی از ویژگی های وب سرویس معروف آپاچی نگاهی خواهیم انداخت:

 

آپاچی از یک رویکرد چند رشته ای برای رسیدگی به درخواست های مشتری استفاده می کند.

آپاچی نمی تواند چندین درخواست را به طور همزمان با ترافیک وب زیاد انجام دهد.

آپاچی محتوای پویا را در خود سرور وب مدیریت می کند.

آپاچی به عنوان یک وب سرور طراحی شده است.

ماژول ها به صورت پویا بارگیری یا تخلیه می شوند و انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می کنند.

عملکرد آپاچی برای محتوای استاتیک کمتر از Nginx است.

 

Nginx

 

Nginx

 

NGINX یکی از قابل اعتمادترین سرورها برای مقیاس پذیری و سرعت است. همچنین یکی از سریعترین وب سرورها در صنعت است که در سهم بازار به جایگاه دوم رسیده است.

مانند Apache، NGINX منبع باز و رایگان برای استفاده است.

ایگور سیسویف، خالق NGINX، توسعه این نرم افزار را در سال 2002 برای رفع مشکل C10K آغاز کرد. در آن زمان، بسیاری از سرورهای وب نمی توانستند بیش از 10000 اتصال همزمان را مدیریت کنند.

NGINX به دلیل توانایی آن در رشد و مقیاس‌بندی ترافیک و مقیاس‌پذیری آسان بر روی حداقل سخت‌افزار محبوب است. همچنین برای رندر سریع فایل های استاتیک عالی است.

علاوه بر استفاده به عنوان وب سرور، NGINX می تواند به عنوان متعادل کننده بار نیز برای بهبود کارایی منابع و در دسترس بودن سرور استفاده شود. علاوه بر این، می تواند به عنوان یک پروکسی معکوس عمل کند و از ترافیک روان بین سرورها و مشتریان اطمینان حاصل کند.

NGINX تقریباً از تمام سیستم عامل های مشابه یونیکس پشتیبانی می کند. با این حال، نصب NGINX در ویندوز می‌تواند منجر به برخی محدودیت‌های عملکردی، مانند عدم مقیاس‌پذیری و مشکلات احراز هویت UDP شود.

 

ویژگی های مهم این وب سرویس به شرح زیر است:

 

Nginx از یک رویکرد رویداد محور برای ارائه درخواست های مشتری پیروی می کند.

Nginx می تواند چندین درخواست مشتری را به طور همزمان و کارآمد با منابع سخت افزاری محدود انجام دهد.

Nginx نمی تواند محتوای پویا را به صورت بومی مدیریت کند.

Nginx هم یک وب سرور و هم یک سرور پروکسی است.

از آنجایی که ماژول ها نمی توانند به صورت پویا بارگذاری شوند، باید در خود نرم افزار میزبان کامپایل شوند.

Nginx می تواند به طور همزمان هزاران اتصال محتوای ثابت را دو برابر سریعتر از آپاچی مدیریت کند و از حافظه کمی کمتری استفاده می کند.

 

امیدواریم مطالب مقاله برای شما مفید بوده باشد.

برای تهیه سرور مجازی می توانید به این روش ادامه دهید.

پست مقایسه nginx و apache اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی.