منو سایت

مقدمه ای بر موقعیت جغرافیایی IP

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقدمه ای بر موقعیت جغرافیایی IP

 

مقدمه ای بر موقعیت جغرافیایی IP

موقعیت جغرافیایی IP می تواند به بهینه سازی تجربه کاربر کمک کند. اما آن چیست و آیا کسی می تواند موقعیت فیزیکی شما را با آن پیدا کند؟

موقعیت جغرافیایی IP نگاشت آدرس های IP دستگاه های متصل به اینترنت به موقعیت جغرافیایی آنها در دنیای واقعی است. این نقشه برداری را می توان با استفاده از ابزار جستجوی موقعیت جغرافیایی IP به سرعت انجام داد. با استفاده از ابزار جستجوی آدرس IP، موقعیت مکانی کاربر از نظر جغرافیایی مشخص می شود و اطلاعات موقعیت مکانی ارائه می شود، از جمله اطلاعاتی مانند موارد زیر:

کشور، استان، شهر، کد پستی، طول و عرض جغرافیایی، ارائه دهنده خدمات اینترنت کاربر (ISP) و…

 

توجه به این نکته ضروری است که سرویس های موقعیت جغرافیایی مکان دقیق دستگاه را در دنیای واقعی تعیین نمی کنند، بلکه فقط داده های مکان خاصی را ارائه می دهند و یک مکان تقریبی را نشان می دهند که معمولاً در چند مایلی موقعیت دقیق کاربر است. و اگرچه از داده های GPS استفاده می کند، اما مانند GPS کار نمی کند. کسب و کارهای مختلف از داده های موقعیت جغرافیایی IP برای طیف وسیعی از نیازها استفاده می کنند. با این حال، در بیشتر موارد، شرکت‌ها از این داده‌ها برای ارائه پیشنهادات بازاریابی شخصی‌تر به کاربران اینترنتی استفاده می‌کنند. در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد موقعیت جغرافیایی IP و نحوه عملکرد آن بدانید، به شما می گوییم و نمونه هایی از نحوه بررسی موقعیت جغرافیایی خود را ارائه می دهیم. ما همچنین پایگاه داده های موقعیت جغرافیایی و موارد دیگر را بعدا بررسی خواهیم کرد. ابتدا، برای درک اینکه موقعیت جغرافیایی مبتنی بر IP چیست، باید یاد بگیریم که آدرس های IP چیست.

 

آدرس IP چیست؟

آدرس IP یک شناسه منحصر به فرد یک دستگاه در یک شبکه محلی یا کل اینترنت است. IP مخفف Internet Protocol است که مجموعه ای از قوانین برای داده های ارسال شده از طریق اینترنت است. به زبان ساده، آدرس‌های IP ارتباط آنلاین را امکان‌پذیر می‌کنند، زیرا معادل آدرس‌های خانه در دنیای آنلاین هستند. بدون آنها، دستگاه ها وقتی می خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند نمی دانند به کجا داده ارسال کنند.

موقعیت جغرافیایی

 

همانطور که انتظار دارید، این آدرس ها تصادفی نیستند و توسط یک الگوریتم خاص تولید می شوند. آنها توسط اداره شماره گذاری اینترنت در بلوک ها به ثبت های اینترنتی منطقه ای (RIR) اختصاص داده می شوند. سپس هر RIR بلوک های کوچکتر خاصی را به ثبت ملی اینترنت و ثبت اینترنت محلی ارسال می کند. یک ISP ممکن است نقش LIR یا NIR را اجرا کند یا به عهده بگیرد. وظیفه آن اختصاص یک آدرس IP خاص به یک کاربر نهایی خاص است.

 

موقعیت جغرافیایی IP چگونه کار می کند؟

 

موقعیت جغرافیایی IP موقعیت جغرافیایی دستگاه کاربر را نشان می دهد. با این حال، نمی تواند مکان فیزیکی دقیق شما را نشان دهد، فقط یک مکان تقریبی را نشان می دهد. همچنین نمی‌تواند موقعیت مکانی شما را نشان دهد، مگر اینکه دستگاه همراه شما باشد. بنابراین اگر هنگام حرکت در شهر، دستگاه تلفن همراه خود را با خود حمل می کنید، موقعیت جغرافیایی مبتنی بر IP داده های موقعیت مکانی شما را در طول روز نشان می دهد. اما بیایید در مثال ملموس تر با استفاده از IPLocation، ابزاری که خودتان می توانید از آن استفاده کنید، دقیقاً به چه کاری می پردازد. پس از رفتن به وب سایت، می توانید بلافاصله اطلاعات مربوط به موقعیت IP خود را پیدا کنید. همانطور که می بینید، این سرویس آدرس IP، مکان IP (شهر و کشور)، نام میزبان، ISP، نوع مرورگر و سایر جزئیات مفید را نشان می دهد.

جابجایی

 

این ابزار ممکن است اطلاعات بیشتری را پس از نقشه برداری جغرافیایی آدرس IP شما ارائه دهد. می توانید روی دکمه Details کلیک کنید (در قسمت IP Location) یا یک آدرس IP را در قسمت IP Lookup در بالا وارد کنید.

 

ip-درخواست-اطلاعات

 

مشاهده این جزئیات امکان پذیر است زیرا هر دستگاه به یک آدرس IP منحصر به فرد متصل است. IP Geolocation می تواند موقعیت جغرافیایی آن آدرس IP را ترسیم کند و در نتیجه مکان دستگاه متصل را نشان دهد. با این حال، نتیجه همیشه دقیق نیست، اما به اندازه کافی جزئیات دارد تا اشخاص ثالث بتوانند از آن به طور موثر استفاده کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، موقعیت جغرافیایی مبتنی بر IP در سراسر کشور حدود 90٪ دقیق است، در حالی که دقت در یک منطقه شهری می تواند بین 50٪ تا 70٪ باشد. خدمات جستجوی مکان IP رایگان معمولاً دقت کمتری دارند. در عین حال، همتایان پولی آنها اطلاعات دقیق تری ارائه می دهند و بنابراین اغلب توسط شرکت هایی که در تجارت خود به داده های موقعیت جغرافیایی متکی هستند، استفاده می شوند.

 

موقعیت جغرافیایی یک IP چگونه تعیین می شود؟

موقعیت جغرافیایی مبتنی بر IP به دو روش تعیین می شود:

  • با استخراج اطلاعات از پایگاه داده IP
  • با استفاده از IP Location API

 

 

پایگاه داده در موقعیت جغرافیایی IP

 

آدرس‌های IP به ندرت داده‌های کافی را ارائه می‌دهند، جایی که پایگاه‌های اطلاعاتی موقعیت جغرافیایی IP وارد می‌شوند. این پایگاه‌های داده حاوی اطلاعات پایه مکان دستگاه، از جمله:

قاره، کشور، ایالت یا منطقه، شهر و منطقه زمانی.

خدمات جغرافیایی مختص IP این پایگاه‌های داده را ایجاد و مدیریت می‌کنند، و مثل همیشه، شرکت‌های مختلف پایگاه‌های اطلاعات مکانی IP را به صورت رایگان یا پولی ارائه می‌کنند. هر دو اطلاعات آدرس IP را جمع آوری و ذخیره می کنند، اما موارد پولی می توانند داده های دقیق تری را در حالی که پشتیبانی اختصاصی ارائه می دهند، ارائه دهند. سرویس‌هایی مانند IP2Location و BigDataCloud از منابع مختلفی برای ارائه اطلاعات دقیق در پایگاه‌های اطلاعاتی موقعیت IP خود استفاده می‌کنند، از جمله منابعی مانند: داده‌های ارائه‌شده توسط ISPها و داده‌های RIR ارائه‌شده توسط کاربران مسیریابی پایگاه‌های اطلاعاتی اطلاعات Whois.

آیا موقعیت جغرافیایی IP همیشه دقیق است؟

 

مقدمه ای بر موقعیت جغرافیایی IP

قبلاً اشاره کردیم که مکان IP همیشه دقیق نیست، به خصوص در نقاط خاصی از جهان با تعداد افراد کمتر و خدمات کمتر. این به این دلیل است که داده‌های موقعیت جغرافیایی زمانی دقیق‌تر است که افراد بیشتری در منطقه با دستگاه‌هایی از GPS و خدمات مشابه استفاده می‌کنند.

وقتی صحبت از کسب‌وکارهایی می‌شود که به دنبال استفاده از داده‌های موقعیت جغرافیایی در مکان‌ها هستند، دقت اطلاعاتی که دریافت می‌کنند بسته به ارائه‌دهنده شخص ثالثی که استفاده می‌کنند متفاوت است. اگر ISP اطلاعات دقیقی را ارائه نکند، کسب و کار نیز آن را دریافت نخواهد کرد. آنها ممکن است پایگاه های داده دیگری مانند پایگاه داده Whois را انتخاب کنند، اما اطلاعات موجود در آنجا نیز ممکن است دقت کمتری داشته باشند. این اطلاعات همیشه دقیق نیستند زیرا ISPها پایگاه داده خود را اغلب به اندازه کافی به روز نمی کنند زیرا انگیزه کافی برای انجام این کار ندارند. قابل اعتمادترین داده ها از خود کاربران می آید، اما بسیاری از مردم به دلیل نگرانی های مختلف حفظ حریم خصوصی تمایلی به اشتراک گذاری اطلاعات مکان خود ندارند. همانطور که همه ما می دانیم، جهان بیشتر و بیشتر نگران حریم خصوصی است، به همین دلیل است که افراد بیشتری شروع به استفاده از پروکسی ها، VPN ها و سایر تکنیک های پنهان کردن IP برای مخفی کردن آدرس IP و مکان واقعی خود می کنند. این چیزی نیست که کسب‌وکارها بتوانند آن را متوقف کنند، اما همچنان می‌توانند از بازدیدکنندگان آنلاین خود بخواهند اطلاعات موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارند.

 

The post آشنایی با موقعیت جغرافیایی IP اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی.