منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • منظور از ظرف ابر چیست؟ هنگام خرید کانتینر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

منظور از ظرف ابر چیست؟ هنگام خرید کانتینر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
منظور از ظرف ابر چیست؟ هنگام خرید کانتینر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ظرف ابر چیست؟ قبل از اجرای کد پروژه، تمام نیازمندی های آن در فضایی به نام کانتینر جمع آوری می شود. این برای تست این کدها در فضای ایزوله است که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. به طور کلی قبل از اینکه با کانتینر ابری آشنا شوید، ابتدا باید با سرویس داکر آشنا شوید. سپس به راهنمای خرید Cloud Container می رویم.

داکر چیست؟

Docker یک سرویس و پلتفرم مبتنی بر لینوکس است که تنظیمات سرور را ایزوله می کند. در واقع این سرویس تنظیمات سرور را ایزوله می کند و برای این کار استفاده می شود.

داکر می تواند پس از جداسازی تنظیمات سرور، یک کانتینر را روی آن سرور راه اندازی کرده و به اصطلاح آن را بلند کند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که کانتینر بدون داکر نمی تواند کار کند و در اینجا به نقش آن تاکید شده است.

ظرف چیست؟

کانتینرها تقریباً مانند سیستم عامل ها کار می کنند و می توان از طریق شبکه به آنها دسترسی داشت. برخی افراد فکر می کنند که کانتینر ابری با ماشین مجازی تفاوتی ندارد. اما در مورد جمله بالا باید بگوییم که کانتینر به طور کلی با ماشین مجازی متفاوت است. در واقع فناوری ای که برای Container وجود دارد با فناوری ماشین مجازی کاملا متفاوت است.

استفاده از کانتینر سرور می تواند فضای ایزوله ای ایجاد کند که در آن همه کانتینرها از یک سیستم عامل استفاده می کنند و می توان آنها را جابجا کرد. در واقع می توان یک کانتینر را از سروری که داکر روی آن نصب شده است به سرویس و سرور دیگری منتقل کرد. (توجه داشته باشید که برای موفقیت آمیز و بدون دردسر انتقال باید داکر نیز روی این سرویس و سرور نصب باشد)

پس از انتقال به راحتی و بدون مشکل می توانید از این سرور استفاده کنید. همه تنظیمات به صورت خودکار منتقل می شوند و نیازی به انجام تنظیمات جدید نیست.

یک کانتینر در داکر ایجاد کنید

ظرف ابر چیست؟

یک کانتینر ابری به این معنی است که ارائه دهنده هاست شما یک سرور داکر را در اختیار شما قرار می دهد. با این کار چند قدم جلوتر می روید و نیازی نیست ابتدا Docker را روی سرور نصب کرده و سپس کانتینر را راه اندازی کنید.

با کمک یک سرور Docker که از فروشنده خود دریافت می کنید، می توانید به راحتی کانتینر خود را از ابتدا بر روی آن سرور راه اندازی و اجرا کنید.

این به معنای یک سرور Docker آماده است که کانتینرها آماده کار هستند. همانطور که گفته شد، دیگر نیازی به نصب و پیکربندی Docker با استفاده از این سرور آماده نخواهید داشت.

از طرف دیگر وقتی اصطلاح ابر به کلمه container می آید به این معناست که کانتینرهای مورد نظر فقط روی یک کامپیوتر نیستند. به عبارت دیگر منابع مورد استفاده برای بوت کردن سیستم عامل داکر منابعی هستند که بین کامپیوترهای مختلف توزیع شده اند.

ویژگی های ظرف ابر

به طور کلی Cloud Container دارای ویژگی ها و مزایای مختلفی است که در ادامه به معرفی دو مورد از آنها می پردازیم.

مقایسه کانتینر ابر با ماشین مجازی و ماشین فیزیکی

مقایسه کانتینر ابر با ماشین مجازی و ماشین فیزیکی

بدون هیچ مشکلی از کانتینرهای مختلف در یک سرور استفاده کنید

اولین مزیت کانتینرها این است که همه آنها بدون هیچ گونه اتصالی با هم کار می کنند. این بدان معناست که شما می توانید یک سیستم عامل و یک داکر روی یک سرور واحد داشته باشید و از چندین کانتینر بدون هیچ گونه تداخلی استفاده کنید.

پایداری بالا

وقتی از یک سرویس کانتینر ابری استفاده می کنید، در واقع چندین منبع سخت افزاری دارید. در غیر این صورت، Docker منبع سخت افزاری را در اختیار شما قرار می دهد که اگر مشکلی پیش آمد، قطعاً باید آن را برطرف کنید.

اما با سرویس Cloud Container، شما از چندین منبع سخت افزاری برای Docker خود استفاده می کنید و عیب یابی هر یک از این منابع و رایانه ها باعث اختلال عمده در منابع و رایانه های دیگر نمی شود.

بنابراین پایداری سرویس افزایش می یابد و مشکلات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین می توان گفت که خرابی این کامپیوترها تاثیری روی یکدیگر ندارد و بروز مشکل در هیچ کدام باعث آسیب به کامپیوتر و منبع دیگری نمی شود.

هنگام خرید کانتینر ابری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای خرید سرویس کانتینر ابری باید یک سری نکات را رعایت کنید. این نکات را در زیر به شما خواهیم گفت.

1. ثبات منابع سخت افزاری

اولین چیزی که هنگام خرید سرویس کانتینر ابری باید در نظر داشت میزان پایداری منابع سخت افزاری است. اگر پایداری این منابع خوب نیست، توصیه می شود از خرید آن خودداری کنید.

بدون شک اگر پایداری منابع سخت افزاری کانتینر شما بالا نباشد نمی توانید از آن به درستی استفاده کنید.

2. دسترسی شما به منابع سخت افزاری

دسترسی شما به منابع سخت افزاری سرویس مورد نظرتان نیز بسیار مهم است که قبل از خرید باید به آن توجه کنید. البته هرچه بیشتر به این منابع دسترسی داشته باشید، وضعیت بهتری خواهید داشت. برخی از ارائه دهندگان این مقدار را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند و دسترسی مصرف کنندگان را به شدت محدود می کنند.

سعی کنید خدماتی را انتخاب کنید که دسترسی بیشتری به منابع سخت افزاری به شما می دهد. در این شرایط می توان گفت که انتخاب خوبی داشتید و بهترین سرویس را خریدید.

یک ظرف ابری بخرید

شرایط خرید و قیمت بهترین کانتینر ابر

3. ظرف را نصب کنید

به احتمال زیاد شما هم در ایران زندگی می کنید و قصد نصب و راه اندازی کانتینر را دارید. اما باید همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از خدمات Docker به سایت Docker Hub متصل می شوند.

به همین دلیل، باید توجه داشته باشید که ارائه دهنده سرویس کانتینر ابری شما باید اتصال Docker به این سایت را تسهیل کرده باشد. زیرا سایت داکر هاب فیلتری برای آدرس های IP در ایران است و این مشکلی است که اکثر کاربران ایرانی هنگام استفاده از خدمات داکر هاب و نصب داکر و راه اندازی کانتینر روی آن با آن مواجه خواهند شد.

به همین دلیل برای استفاده از خدمات سایت داکر هاب به ناچار نیاز به استفاده از VPN خواهید داشت. همچنین به خاطر داشته باشید که راه اندازی VPN در محیط فرمان لینوکس کار آسانی نیست.

سرویس کانتینر ابری همچنین می تواند در مواقعی که در اتصال به DockerHub مشکلی دارید مفید باشد. بنابراین باید توجه داشته باشید که ارائه دهنده تا چه حد اتصال Docker با Docker Hub را تسهیل کرده است.

4. سرویس کانتینر ابری

برخی از ارائه دهندگان خدمات کانتینر را به مشتریان در فضای ابری می فروشند. تا زمانی که این سرویس از کامپیوتر و منابع سخت افزاری آن استفاده می کند و اساسا مبهم نیست. همانطور که گفته شد، Cloud Container مزایایی دارد و بدون شک محیط بهتری را برای شما فراهم می کند.

5. پشتیبانی

قطعاً پشتیبانی از خدمات یکی از مواردی است که قبل از خرید یک کانتینر ابری باید در نظر داشت. شما باید بدانید که در صورت بروز مشکل، ارائه‌دهنده خدمات چقدر می‌تواند از شما پشتیبانی کند.

اگر پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته باشد، قطعا می توانید در 24 ساعت شبانه روز روی کمک آنها حساب کنید. دانش فنی تعمیر و نگهداری نیز بسیار مهم است و بدون شک پیچیدگی استفاده از داکر و کانتینر شما را مجبور به پرسیدن سوالات مختلف می کند. اگر پشتیبانی بهترین پاسخ ممکن برای سوالات شماست، باید بگوییم که از پشتیبانی بالایی برخوردار است.

6. از سرور لینوکس استفاده کنید

به عنوان آخرین نکته قبل از خرید Cloud Container باید بگوییم که اگر قصد خرید این سرویس را دارید پیشنهاد می کنیم از سرور لینوکس استفاده کنید. با این سرور در منابع کمتری صرفه جویی خواهید کرد و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید. اگر از سرور ویندوز استفاده می کنید، کار بهینه ای انجام نداده اید و منابع بیشتری نسبت به سرور لینوکس دارید.

نتیجه گیری نهایی

شمارنده ابری؛ اگر بتوانید از نکات بالا برای خرید کانتینر ابری استفاده کنید، بدون شک خرید خوبی خواهید داشت. البته حتما تمامی گزینه ها و خدمات و همچنین ارائه دهندگان را بررسی کنید.

در هنگام انتخاب و خرید این خدمات باید به ابری بودن آن توجه ویژه داشت. تا زمانی که از کدر بودن ظرف مطمئن نشدید، آن را نخرید.

سوالات متداول

1. داکر چیست؟

Docker یک سرویس مبتنی بر لینوکس است که تنظیمات سرور ایزوله را در اختیار کاربران قرار می دهد.

2. ظرف چیست؟

برای تست کد پروژه، تمام عناصر به فضایی به نام کانتینر منتقل می شوند.

3. ظرف ابر چیست؟

کانتینر ابری سرویسی است که منابع سخت افزاری آن توسط چندین کامپیوتر استفاده می شود. با خرید سرویس Cloud Container یک سرور داکر آماده و آماده راه اندازی کانتینر خواهید داشت.

4. مهمترین ویژگی های ظرف ابر

از کانتینرهای مختلف در یک سرور بدون هیچ گونه تداخل و پایداری بالا استفاده کنید

5. نکاتی برای خرید کانتینر ابر؟

پایداری منابع سخت افزاری، دسترسی شما به منابع سخت افزاری، نصب کانتینر، اطمینان از ابری بودن کانتینر، پشتیبانی از ارائه دهنده مورد نظر و سرور لینوکس کانتینر

{“@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “داکر چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “داکر سرویسی مبتنی بر لینوکس است و تنظیمات یک سرور را به صورت ایزوله در اختیار کاربران قرار می‌دهد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “کانتینر چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “برای تست کردن کدهای یک پروژه، تمام موارد مورد به فضایی به نام کانتینر منتقل می‌شوند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “کانتینر ابری چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “کانتینر ابری سرویسی است که منابع سخت افزاری آن از چند کامپیوتر استفاده می‌کنند. با خرید سرویس کانتینر ابری، یک سرور داکر آماده در اختیار شما قرار می‌گیرد و آماده راه‌اندازی کانتینر است.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “مهم‌ترین ویژگی‌های کانتینر ابری”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “استفاده از کانتینرهای مختلف بر روی یک سرور بدون هیچ تداخلی و پایداری بالا”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “نکاتی که برای خرید کانتینر ابری باید رعایت شوند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “میزان پایداری منابع سخت افزاری، میزان دسترسی شما به منابع سخت افزاری، نصب کانتینر، اطمینان از ابری بودن کانتینر، پشتیبانی ارائه دهنده مورد نظر و لینوکسی بودن سرور مربوط به کانتینر”
}
}]
}

ظرف ابر به چه معناست؟ هنگام خرید کانتینر به چه نکاتی باید توجه کرد؟ برای اولین بار در پارسوپک. به نظر می رسد.