منو سایت

نحوه ایجاد فایل پیش فرض htaccess وردپرس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه ایجاد فایل پیش فرض htaccess وردپرس

ایجاد فایل پیش فرض htaccess وردپرس

هنگامی که وردپرس را روی هاست خود نصب می کنید، لیستی از دایرکتوری ها به سرور وب سایت شما اضافه می شود. از جمله دایرکتوری wp-admin که فایل های مدیریتی را ذخیره می کند و دایرکتوری wp-content که محتوا و پلاگین های مختلف وب سایت را نصب می کند. مجموعه ای از این دایرکتوری ها صفحات وب سایت شما را راه اندازی می کند.

به غیر از دایرکتوری ریشه، فایل htaccess. نیز هنگام نصب وردپرس بر روی هاست شما نصب خواهد شد. این اساساً یک فایل پیکربندی است که نحوه عملکرد سرور شما را کنترل می کند و فقط توسط چند سرور وب از جمله آپاچی پشتیبانی می شود.

اگر وب سایت شما بر روی یک وب سرور آپاچی میزبانی می شود، به یک فایل htaccess نیاز دارید و این بدان معناست که این مقاله وبلاگ پارس پک برای شما مفید است. در این مقاله در مورد جزئیات این فایل و محل قرارگیری آن بر روی سرور با شما صحبت می کنیم و سایر اطلاعات لازم مرتبط با آن را در اختیار شما قرار می دهیم.

فایل htaccess چیست؟

فایل htaccess یکی از فایل های اصلی در وردپرس است که برای فعال یا غیرفعال کردن ویژگی های وب سایتی که از طریق وب سرور آپاچی میزبانی می شود، استفاده می شود. فایل ذکر شده برای پیکربندی سرور استفاده می شود و موقعیت پیش فرض آن در دایرکتوری ریشه وردپرس شما می باشد. یکی از کاربردهای این فایل مدیریت تغییر مسیرهای وب سایت و ساختارهای پیوند ثابت می باشد.

علاوه بر این، بسیاری از افزونه های نصب شده در وردپرس از فایل htaccess. برای کار استفاده می کنند. از جمله پلاگین های امنیتی و مدیریت کش. این افزونه ها فایل .htaccess را با توجه به نیاز خود تغییر می دهند تا بتوانند وظایف خود را انجام دهند.

فایل htaccess. به شما اجازه می دهد تا در پیکربندی هر دایرکتوری، از تغییر صفحه دایرکتوری تا تغییر منطقه زمانی وب سایت خود، تغییراتی ایجاد کنید. همچنین تغییرات پیشرفته تری در پیکربندی سرور با استفاده از این فایل وجود دارد که به برخی از مهمترین آنها در زیر اشاره خواهد شد:

فایل htaccess چیست؟ او چه کار می کند؟ چگونه می توانیم از آن استفاده کنیم؟ در مقاله زیر بخوانید.

آموزش htaccess

  • تنظیم تغییر مسیرها: می توانید یک تغییر مسیر 302 برای دامنه موقت خود یا یک تغییر مسیر 301 برای هدایت تمام ترافیک HTTP به HTTPS تنظیم کنید.
  • بازنویسی URL: برای بهبود ایندکس و عملکرد ربات های گوگل می توانید از URL های سئو دوستانه استفاده کنید.
  • فعال کردن محافظت از لینک هات: فایل htaccess به شما این امکان را می دهد که از اتصال هات لینک ها به وب سایت خود جلوگیری کنید و در نتیجه از تمام ظرفیت پهنای باند خود استفاده کنید.
  • تغییر محدودیت های دسترسی: با استفاده از این ویژگی، می توانید از دسترسی آدرس های IP خاص به وب سایت خود جلوگیری کنید و انواع فایل های خاصی را از دسترس خارج کنید یا حتی دسترسی به وب سایت خود را به طور کامل محدود کنید.
  • سفارشی کردن پیام های خطای صفحه: می توانید پیام نمایش داده شده در 404 صفحه را مدیریت و سفارشی کنید.
  • دایرکتوری های محافظت شده با رمز عبور ایجاد کنید: با تنظیم رمز عبور و ایجاد فایل htpassword می توانید شرایطی را تعیین کنید که هر دایرکتوری به یک کاربر معتبر نیاز داشته باشد.

فایل htaccess چیست؟

معرفی اپلیکیشن فایل htaccess

چگونه فایل htaccess را پیدا کنم؟

هنگامی که وردپرس را روی وب سرور آپاچی نصب می کنید، فایل htaccess. به طور خودکار به پوشه ریشه شما اضافه می شود که معمولاً با عناوینی مانند public_html یا www برچسب گذاری می شود. اما از آنجایی که این فایل معمولا مخفی است، برای یافتن آن باید از گزینه Show hidden files استفاده کنید. در ادامه نحوه یافتن این فایل را در سی پنل توضیح خواهیم داد.

فایل htaccess. را در سی پنل پیدا کنید

برای یافتن فایل htaccess در سیستم مدیریت میزبانی cPanel، موارد زیر را انجام دهید:

ابتدا وارد حساب سی پنل خود شوید. سپس تب Files را پیدا کنید و از آن تب گزینه File Manager را انتخاب کنید. نحوه دسترسی به این گزینه در تصویر زیر نشان داده شده است:

ساخت فایل htaccess برای وردپرس

فایل htaccess. را در سی پنل ویرایش کنید

سپس وارد پوشه public_html شوید. اکنون روی پوشه وردپرس خود که معمولاً به صورت wp نشان داده می شود دوبار کلیک کرده و وارد آن شوید. به دنبال فایل htaccess در این پوشه بگردید:

فایل htaccess

به دنبال فایل htaccess بگردید

اگر نمی توانید فایل htaccess. را در پوشه wp پیدا کنید، احتمالاً پنهان است. برای حل مشکل در منوی بالا و سمت راست به قسمت Settings رفته و در این قسمت گزینه Show hidden files را تیک بزنید تا فایل های مخفی به شما نمایش داده شود. نحوه انجام این کار در تصویر زیر نشان داده شده است:

آموزش htaccess

فایل htaccess را نشان دهید

هنگامی که این کار را انجام دادید، سیستم شروع به استخراج محتویات دایرکتوری می کند و می توانید فایل های مخفی از جمله فایل htaccess را در آن دایرکتوری مشاهده کنید:

دستورالعمل های htaccess

می توانید فایل htaccess را ببینید

سپس روی فایل کلیک کنید و روی Edit کلیک کنید تا فایل باز شود:

url را با htaccess تغییر دهید

برای ویرایش فایل htaccess. گزینه Edit را انتخاب کنید

هنگامی که فایل htaccess. را پیدا کردید، می توانید ویرایش آن را شروع کنید. برای بهبود عملکرد وب سایت می توانید کدهای Snippet را در بالا یا پایین کدهای قرار داده شده در این فایل قرار دهید. البته قبل از اعمال هر تنظیماتی بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • اگر بیش از یک دامنه در پلن هاست خود دارید، هر دامنه فایل .htaccess خود را در دایرکتوری public_html دارد.
  • از آنجایی که فایل htaccess یک فایل پیکربندی است، ویرایش غیرمجاز آن می تواند باعث خطای سرور شود.
  • ما قویاً توصیه می کنیم قبل از انجام هر کاری از فایل خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. به این ترتیب، هنگامی که خطایی رخ می دهد، می توانید وب سایت وردپرس خود را به حالت اولیه بازگردانید.

در مورد مسدود کردن IP در فایل htaccess با استفاده از IP manager و مسدود کردن IP خارجی در مقاله زیر بخوانید.

مسدود کردن IP در فایل htaccess

چگونه یک فایل htaccess ایجاد کنیم؟

گاهی اوقات هنگام نصب وردپرس، فایل .htaccess به صورت خودکار ایجاد نمی شود. همچنین نصب یک افزونه معیوب می تواند این فایل را خراب کرده و وب سایت شما را خراب کند. در این موارد، تنها گزینه شما این است که فایل htaccess. را به صورت دستی از طریق کنترل پنل هاست خود ایجاد کنید.

اگر کاربر سی پنل هستید، می توانید گزینه New File را در گوشه سمت چپ بالای صفحه پیدا کنید:فایل htaccess در سی پنل

ساخت فایل htaccess در سی پنل

پس از انتخاب این گزینه، .htaccess را به عنوان نام فایل انتخاب کنید و سپس کدهای زیر را در این فایل قرار دهید:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

پس از وارد کردن کدها، دکمه Create را فشار دهید تا تغییرات اعمال شده ذخیره شود. به یاد داشته باشید که این کدها فقط برای وب سایت های وردپرسی هستند. به عبارت دیگر، سایر سیستم های مدیریت محتوا (CMS) کدهای مختلفی برای فایل های htaccess خود دارند. همچنین، به جای استفاده از روش بالا برای تولید دستی فایل htaccess، می توانید از یک ویرایشگر متن مانند Notepad استفاده کنید. سپس کدهای بالا را در آن قرار دهید و در نهایت فایل را با استفاده از سرویس گیرنده FTP در محل سرور خود آپلود کنید.

نتیجه

فایل htaccess. یک فایل پیکربندی برای وب سایت هایی است که بر روی وب سرور آپاچی اجرا می شوند. این فایل نقش مهمی در دسترسی کاربران به وب سایت شما دارد. در واقع htaccess نحوه کار و عملکرد سرور را مشخص می کند. با استفاده از این فایل، می توانید تغییرات پیکربندی مختلف را بر اساس هر دایرکتوری انجام دهید. به عنوان مثال، یک لیست سفید IP یا لیست سیاه برای دسترسی به وب سایت خود یا تعیین نحوه تغییر مسیر ایجاد کنید. اما به دلایل مختلف ممکن است این فایل ایجاد نشود و یا نصب افزونه های غیر استاندارد باعث خرابی شود. در این مواقع باید خودتان این فایل را بسازید. در این آموزش وردپرس با نحوه دسترسی به فایل htaccess و ساخت این فایل در مواقع نیاز آشنا شدیم.

سوالات متداول

1. وردپرس چیست؟

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا (CMS) در جهان است که با استفاده از آن می توانید به راحتی وب سایت خود را ایجاد و منتشر کنید.

2. آیا استفاده از وردپرس رایگان است؟

بله، وردپرس یک ابزار رایگان و متن باز است.

3. فایل htaccess چیست؟

این یکی از فایل های مهمی است که با نصب وردپرس به صورت خودکار روی هاست شما نصب می شود. این فایل وظایف مختلفی را انجام می دهد که مهمترین آنها پیکربندی سرور وب سایت می باشد.

4. چرا نمی توانم فایل htaccess را در سی پنل پیدا کنم؟

برای دسترسی به این فایل باید به پوشه wp مراجعه کنید. اگر این فایل را در این پوشه نمی بینید، احتمالاً پنهان است. برای حل این مشکل باید گزینه Show Hidden Files را فعال کنید.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “وردپرس چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “وردپرس مشهورترین سیستم مدیریت محتوا (CMS) در جهان است که با استفاده از آن می‌توانید وب‌سایت خود را به‌سادگی بسازید و آن را منتشر کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا استفاده از وردپرس رایگان است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “بله، وردپرس ابزاری متن‌باز و رایگان است.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “فایل .htaccess چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “یکی از فایل‌های مهمی است که با نصب وردپرس به‌طورخودکار روی هاست شما نصب خواهد شد. این فایل کارهای مختلفی انجام می‌دهد که مهم‌ترینشان پیکربندی سرور وب‌سایت است.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “چرا فایل .htaccess در cPanel را نمی‌توانم پیدا کنم؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “برای دسترسی به این فایل، باید به پوشه wp مراجعه کنید. اگر در این پوشه هم نشانی از این فایل نمی‌بینید، احتمالاً Hidden است. برای حل مشکل، باید گزینه Show Hidden Files را فعال کنید.”
}
}]
}

آموزش ساخت فایل htaccess پیش فرض وردپرس برای اولین بار در پارسپک. به نظر می رسد.