منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نحوه بازیابی رمز عبور ریشه با استفاده از حالت بازیابی را بیاموزید

نحوه بازیابی رمز عبور ریشه با استفاده از حالت بازیابی را بیاموزید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه بازیابی رمز عبور ریشه با استفاده از حالت بازیابی را بیاموزید

در سیستم عامل لینوکس، دو نوع کاربر به سرویس های احراز هویت یا رمز ورود یکسان دسترسی دارند: یکی کاربر حرفه ای و دیگری کاربر معمولی. هنگامی که رمز ورود خود را فراموش می کنید، کاربران حرفه ای می توانند آن را از طریق ترمینال برای شما بازیابی کنند. اگر کاربران رمز عبور خود را فراموش کنند چه باید بکنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این افراد قبل از شروع صفحه ورود باید رمز عبور خود را بازنشانی کنند.

در این مقاله نحوه بازیابی رمز عبور ریشه با استفاده از حالت بازیابی را توضیح خواهیم داد. توجه داشته باشید که این به کاربر مخرب (هکر) اجازه می دهد تا کنترل فیزیکی میزبان لینوکس را به دست آورد. سپس با ما همراه باشید تا با نحوه بازیابی رمز عبور ریشه با استفاده از حالت بازیابی بیشتر آشنا شوید.

حالت بازیابی در اوبونتو چیست؟

اگر سیستم عامل شما به طور معمول راه اندازی نمی شود، بهتر است آن را در حالت بازیابی راه اندازی کنید. این حالت برخی از عملکردهای اساسی را بارگیری می کند و شما را به حالت خط فرمان می برد. سپس به عنوان Root وارد شوید و می توانید سیستم خود را با استفاده از ابزارهای خط فرمان شخصی سازی کنید.

چگونه رمز عبور اوبونتو را بازیابی کنیم؟

اگر سیستم عامل اوبونتو در حال بوت شدن است، با فشار دادن همزمان CTRL + ALT + DEL یا با استفاده از منوی Shutdown / Restart، سیستم خود را به درستی راه اندازی مجدد کنید. هنگام راه اندازی مجدد، از کلیدهای F11، 12F12، scEsc یا Shift برای باز کردن حالت بازیابی GRUB استفاده کنید. اگر با فشار دادن F11 نمی توانید به منوی بازیابی دسترسی پیدا کنید، به جای آن کلید F12 را فشار دهید.

رمز عبور اوبونتو را از حالت بازیابی بازیابی کنید

اگر برای مدت طولانی از سیستم عامل پیشرفته لینوکس استفاده نکنید، ممکن است رمز ورود خود را فراموش کنید. بد نیست بدانید برای ورود به سیستم نیازی به نصب مجدد سیستم عامل ندارید و می توانید رمز عبور ریشه سیستم خود را با استفاده از روش های زیر بازیابی کنید.

مرحله 1: وارد حالت بازیابی شوید. از تنظیمات منوی GRUB استفاده کنید

اگر قبلاً سیستم خود را روشن نکرده اید، آن را روشن کنید و قبل از اینکه سیستم عامل بوت شود، کلید Shift یا ESC را فشار دهید تا وارد صفحه منوی Grub شوید. اگر روشن است، با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL + ALT + DEL، سیستم را مجددا راه اندازی کنید و مراحل مربوط به آن را دنبال کنید.

توجه: اگر از Oracle VirtualBox یا VMware استفاده می کنید، باید بلافاصله پس از ظاهر شدن لوگوی Oracle یا VMware، کلید Shift را نگه دارید. پس از ورود به منوی Grub، Advanced Ubuntu Options را انتخاب کنید.

رمز عبور ریشه اوبونتو را بازنشانی کنید

حالت بازیابی رمز عبور ریشه اوبونتو را شروع کنید

پس از این مرحله ابتدا گزینه Recovery Mode به سرعت و سپس صفحه سیاه با چندین خط خروجی نمایش داده می شود.

حالت بازیابی رمز عبور ریشه را شروع کنید

حالت بازیابی رمز عبور ریشه اوبونتو را شروع کنید

مرحله 2: در منوی بازیابی خط فرمان Shell، root را انتخاب کنید

در صفحه اول با چندین گزینه روبرو خواهید شد. با استفاده از کلید Enter گزینه Root – Drop to root shell را انتخاب کنید.

یاد بگیرید چگونه رمز عبور خود را در اوبونتو بازنشانی کنید

خط فرمان اوبونتو را وارد کنید

پس از انتخاب، صفحه ای با دستورات وارد شده برای محیط خط فرمان لینوکس مشاهده خواهید کرد. از این گزینه ها برای بازنشانی رمز عبور ریشه سیستم خود استفاده خواهید کرد.

مرحله 3: دسترسی root را فعال کنید

پارتیشن اصلی به طور پیش فرض دسترسی فقط خواندنی دارد. با استفاده از دستور زیر می توانید دسترسی نوشتن را فعال کنید:

mount -rw -o remount /

مرحله 4: نام کاربری و رمز عبور خود را بازنشانی کنید

در این مرحله به شما اجازه دسترسی root داده می شود و می توانید از دستور زیر برای نمایش لیست کاربران سیستم خود استفاده کنید:

ls /home

با استفاده از دستور زیر، باید رمز عبور کاربری را که می خواهید بر اساس لیست کاربران موجود بازیابی کنید، انتخاب کنید:

passwd username

سپس سیستم از شما می خواهد که رمز عبور جدید خود را دو بار وارد کنید. توجه داشته باشید که وقتی شروع به وارد کردن رمز عبور خود می کنید چیزی روی صفحه ظاهر نمی شود. این یکی از ویژگی های امنیتی سیستم عامل لینوکس است. رمز عبور سیستم را مانند تصویر زیر با دقت وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید:

Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:

تبریک می گویم! رمز عبور سیستم خود را با موفقیت بازیابی کردید. حالا وقت آن است که از خط فرمان Shell خارج شده و وارد وسط سیستم عامل شوید:

exit

پس از خروج از سیستم، به صفحه بازیابی باز می گردید و به سادگی گزینه بوت معمولی را انتخاب کنید یا سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید تا با رمز عبور جدید وارد لینوکس شوید.

رمز عبور را برای بازنشانی اوبونتو فراموش کرده اید

سیستم را ریستارت کنید و با رمز جدید وارد شوید

اشتباهات احتمالی که ممکن است با آن روبرو شوید!

هنگامی که می خواهید رمز عبور جدیدی وارد کنید، ممکن است با خطای احتمالی به نام احراز هویت مواجه شوید:

passwd username
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: Authentication token manipulation error
passwd: password unchanged

این خطا به دلیل پارتیشن فقط خواندنی است. برای رفع این خطا کافیست دستور زیر را وارد کرده و به سیستم اجازه دسترسی بدهید:

mount -rw -o remount /

حالا سعی کنید رمز عبور سیستم خود را دوباره تنظیم کنید. بدون شک این بار درخواست انجام خواهد شد. همانطور که مشاهده می کنید، تنظیم مجدد رمز عبور اوبونتو بسیار ساده است و می توانید در عرض چند دقیقه رمز عبور root را در حالت بازیابی بازیابی کنید.

یک راه جایگزین برای بازیابی رمز عبور ریشه در اوبونتو

اگر به دلایلی در ورود و بازیابی رمز عبور از روش قبلی مشکل داشتید و نمی توانید رمز سیستم را با آن بازیابی کنید، می توانید از روش دوم استفاده کنید.

مرحله اول

کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید و کلید Shift را نگه دارید تا صفحه Grub نمایش داده شود (اگر به طور خودکار ظاهر نشد). برای دسترسی به ویرایش، دکمه E را در خط فرمان Grub فشار دهید.

مرحله دوم

از گزینه های صفحه، خطی که با کلمه Linux شروع می شود را پیدا کنید، عبارت ro را به rw تغییر دهید و init = / bin / bash را در انتهای آن خط اضافه کنید. سپس ctrl-x را فشار دهید تا تغییرات اعمال شده ذخیره شده و وارد شوید.

اکنون در حال بارگیری هسته لینوکس با مجوزهای خواندن و نوشتن هستید و به جای رفتن به رابط کاربری گرافیکی، از پوسته bash استفاده می کنید. در واقع سیستم شما بدون رمز عبور در روت شل بوت می شود.

دستور passwd را با نام کاربری خود وارد کنید. اگر نام کاربری خود را نمی دانید، آن را با استفاده از دستور ls / home دریافت کنید (همانطور که در روش اول توضیح داده شد).

رمز جدید مورد نظر خود را وارد کنید. پس از تنظیم رمز عبور جدید از ترمینال خارج شوید. در ترمینال، به سادگی راه اندازی مجدد را وارد کنید یا از دستور shutdown استفاده کنید:

shutdown -r now

رمز عبور شما باید با تنظیمات ارائه شده تغییر کرده باشد.

آیا بازیابی رمز عبور اوبونتو یک مشکل امنیتی نیست؟

یک سوال مهم برای بسیاری از کاربران لینوکس این است که چگونه به راحتی رمزهای عبور را بازنشانی کنیم و امنیت را به خطر بیاندازیم. یکی از مهم ترین ویژگی های سیستم عامل های لینوکس در مقایسه با ویندوز امنیت بی نظیر آنهاست. با این حال، اگر “هر کسی” بتواند رمز عبور را بازیابی کند، چگونه می توان اوبونتو یا سایر توزیع های لینوکس را ایمن در نظر گرفت؟ یکی از خطرات احتمالی زمانی رخ می دهد که شخصی به هاست لینوکس شما از طریق اینترنت دسترسی پیدا کند و به معنای واقعی کلمه آن را هک کند. اگر سیستم فیزیکی داشته باشید از این خطر جلوگیری خواهید کرد.

خطر هک فیزیکی سیستم عامل لینوکس با بازیابی رمز عبور روت

اگر شخصی به طور فیزیکی به سیستم عامل شما دسترسی پیدا کند، داده های شما به خطر می افتد. نکته مهم دیگر این است که اگر کل درایو رمزگذاری شده باشد، هر کسی می تواند حتی بدون ورود با USB، اطلاعات شما را بدزدد.
رمز عبور پیش فرض اوبونتو چیست؟

به طور پیش فرض، سیستم عامل اوبونتو رمز عبور root ندارد و حساب کاربری root قفل شده است. پس از نصب اوبونتو به عنوان سیستم عامل و حساب کاربری خود، واجد شرایط Sudo به عنوان سرپرست خود خواهید بود. اما این به این معنی نیست که تو روت هستی.

چگونه رمز عبور Sudo خود را پیدا کنم؟

رمز عبور پیش فرض برای Sudo وجود ندارد و رمز بازیابی شده همان رمز عبوری است که هنگام نصب سیستم عامل اوبونتو تعیین شده است. عدم وجود رمز عبور ریشه یک ویژگی مهم است. به همین دلیل، گزینه های Advanced Ubuntu در منوی بوت به شما این امکان را می دهد که برخی از وظایف مربوط به ریشه را با استفاده از Root Shell Prompt انجام دهید.

به همین دلیل است که می توانید رمز عبور را از طریق root بازیابی کنید. اگر سیستم ایمن‌تری می‌خواهید، می‌توانید دیسک را برای رمزگذاری (برای ذخیره داده‌هایتان) یا رمز عبور برای کاربر اصلی اوبونتو تنظیم کنید.

نتیجه

بازیابی رمز عبور ریشه با استفاده از حالت بازیابی یکی از رایج ترین راه ها برای بازنشانی رمز عبور سیستم عامل لینوکس است که به دلایل مختلف آن را فراموش کرده اید. در این مقاله دو روش کاربردی برای بازیابی رمز عبور root ارائه کرده ایم که باعث می شود هر کدام از آنها رمز فراموش شده خود را در عرض چند دقیقه بازیابی کنید.

سوالات متداول

1. آیا با فراموش کردن پسورد روت لینوکس باید سیستم عامل را تغییر دهیم؟

اگر رمز عبور سیستم عامل لینوکس را فراموش کردید، نیازی به نصب مجدد سیستم عامل ندارید و می توانید با چندین روش رمز عبور ریشه سیستم را بازیابی کنید.

2. اگر شخص غیرمجاز به سیستم ما دسترسی پیدا کند، آیا می تواند با تنظیم مجدد رمز عبور، اطلاعات را بازیابی کند؟

پاسخ به این سوال متأسفانه بله است، اگرچه می توانید با رمزگذاری روی دیسک از دسترسی هکرها به اطلاعات شما جلوگیری کنید. اما جلوگیری از نقض امنیت با تنظیم مجدد رمز عبور ریشه لینوکس اجتناب ناپذیر است.

3. برای دسترسی به منوی GRUB از کدام کلیدها استفاده کنیم؟

برای راه اندازی مجدد حالت بازیابی GRUB می توانید از کلیدهای F11، F12، Esc یا Shift استفاده کنید.

{“@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا با فراموش کردن پسورد روت لینوکس باید سیستم‌عامل را عوض کنیم؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “درصورت فراموشی رمزعبور سیستم‌عامل لینوکس نیاز به نصب دوباره سیستم‌عامل نیست و می‌توانید از طریق چندین روش پسورد روت سیستم خود را بازیابی کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “اگر شخص غیرمجازی به سیستم ما دسترسی پیدا کند می‌تواند با ریست‌کردن پسورد اطلاعات آن را در دست بگیرد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “پاسخ این سوال متاسفانه بله است، اگرچه شما می‌توانید با رمزگذاری دیسک از دسترسی هکرها به اطلاعات خود جلوگیری کنید؛ اما جلوگیری از ایجاد نقض امنیتی از طریق ریست‌کردن پسورد روت لینوکس اجتناب‌ناپذیر است.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “برای دسترسی به منوی GRUB از کدام کلید‌ها باید استفاده کنیم؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “برای بازکردن حالت بازیابی GRUB می‌توانید از کلید‌های F11، F12، Esc یا Shift هنگام ریستارت استفاده کنید.”
}
}]
}

آموزش بازیابی پسورد روت با استفاده از حالت ریکاوری اولین بار در پارسوپک. به نظر می رسد.