منو سایت

نحوه بررسی نسخه Powershell در ویندوز

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه بررسی نسخه Powershell در ویندوز

در این مقاله نحوه بررسی نسخه PowerShell در حال اجرا در ویندوز 7، 8، 10 یا 11 را توضیح خواهیم داد. اگر از نسخه قدیمی پاورشل در سیستم عامل ویندوز خود استفاده می کنید، انتقال به این نسخه از Windows PowerShell باعث می شود. چندین مزیت

PowerShell 5.0 دارای چندین عنصر جدید برای ساده سازی نحو و جلوگیری از خطاهای بزرگ است. این به مدیران سیستم کنترل سرورهای مبتنی بر Lync، SQL و Exchange را می دهد.

نحوه بررسی نسخه PowerShell

PowerShell را در کادر جستجوی نوار وظیفه تایپ کنید و “Microsoft Windows PowerShell” را انتخاب کنید. از این دستور برای بررسی نسخه PowerShell در رایانه ویندوز خود استفاده کنید:

پنجره ها

$PSversionTable

مشخصات ساخت خود را تولید و روی صفحه نمایش خواهید دید. متغیر $PSVersionTable یک متغیر خودکار در PowerShell است. این یک جدول هش فقط خواندنی است که اطلاعات نسخه PowerShell (PSVersion) و همچنین اطلاعات PSEdition را که می‌تواند دسکتاپ یا هسته باشد، برمی‌گرداند.

در هر صورت علاوه بر خط مشخص شده. علاوه بر این دستور، می توانید نسخه خود را با استفاده از یکی از دو دستور زیر تعیین کنید:

پنجره ها

$host.version

get-host|Select-Object version

Windows PowerShell برای چیست؟

یک زبان برنامه نویسی است. می توانید از آن برای خودکارسازی فرآیندها با برقراری ارتباط با رابط خط فرمان استفاده کنید. اولین بار در سال 2006 در دسترس عموم قرار گرفت و از آن زمان به عنوان جایگزین خط فرمان استفاده می شود. همچنین می توانید با اجرای دستوراتی که مختص مدیریت سیستم هستند، سیستم را مدیریت کنید. برای مثال، می‌توانید از PowerShell برای به‌روزرسانی عضویت در گروه، افزودن یا حذف حساب‌های کاربری و بسیاری کارهای دیگر استفاده کنید.

یک آپدیت PowerShell را روی ویندوز نصب کنید

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید ویندوز همیشه به روز است زیرا PowerShell به طور خودکار با آن به روز می شود. همچنین می‌توانید آن را مستقیماً از GitHub دانلود کنید.

آیا گزینه دیگری به جز استفاده از Windows PowerShell وجود دارد؟

هیچ کدام وجود ندارد، اما اگر نمی خواهید از ترمینال ارائه شده با PowerShell استفاده کنید، می توانید به جای آن از ترمینال ویندوز استفاده کنید. روی دسکتاپ کلیک راست کنید تا ترمینال ویندوز (Admin) راه اندازی شود. خط فرمان با این جایگزین شده است. طراحی تب دار این بخش به شما امکان می دهد چندین ترمینال PowerShell را باز کنید که می توانید از آنها برای اجرای هر دستور PowerShell استفاده کنید.

درباره نسخه های Windows PowerShell

از PowerShell 5.1، چندین نسخه از PowerShell وجود دارد که هر کدام یک زمان اجرا دات نت متفاوت را اجرا می کنند. از PowerShell 6.0، دو نسخه از PowerShell وجود دارد:

دسکتاپ که روی دات نت فریم ورک اجرا می شود. PowerShell 4 و پایین تر، و همچنین PowerShell 5.1، برای نسخه های کامل ویندوز مانند Windows Desktop، Windows Server، Windows Server Core و اکثر سیستم عامل های ویندوز دیگر در دسترس هستند. این نسخه اصلی PowerShell است و در نصب پیش فرض سیستم عامل گنجانده شده است.
Core که روی NET Core اجرا می شود. PowerShell 6.0 و نسخه‌های جدیدتر در کنار نسخه‌های قبلی PowerShell در نسخه‌های کامل ویندوز، برخی از نسخه‌های حذف‌شده ویندوز مانند Windows Nano Server و Windows IoT یا روی پلتفرم‌های غیرویندوزی مانند Linux و macOS نصب می‌شوند.

از آنجایی که نسخه PowerShell با زمان اجرا دات نت آن مطابقت دارد، نشانگر اصلی سازگاری بین API دات نت و ماژول PowerShell است. برخی از API ها، انواع یا روش های دات نت در هر دو پیاده سازی دات نت در دسترس نیستند و این روی اسکریپت ها و ماژول های PowerShell که به آنها وابسته هستند تأثیر می گذارد.

 

پست نحوه بررسی نسخه پاورشل در ویندوز اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، هاست ایرانی.