منو سایت

نحوه نصب LAMP در Debian 11 از ابتدا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه نصب LAMP در Debian 11 از ابتدا

چگونه LAMP را روی Debian 11 نصب کنیم؟ مراحل نصب پشته LAMP در دبیان چیست؟ برای نصب LAMP در دبیان ابتدا باید بدانیم این بسته شامل چه ابزارها و ویژگی هایی است. در واقع LAMP از ابزارهای متنی تشکیل شده است که از سیستم عامل لینوکس و همچنین وب سرور آپاچی، PHP و MariaDB استفاده می کنند. تا پایان این مقاله صبر کنید تا گام به گام نحوه نصب بسته LAMP در دبیان را یاد بگیرید.

نحوه نصب LAMP در Debian 11

نصب LAMP در دبیان شامل چندین مرحله اساسی است که باید به ترتیب آنها را دنبال کنید. اما قبل از نصب پلتفرم LAMP باید بدانید که این مجموعه شامل چه نرم افزارهایی است و برای چه منظوری نصب شده است. LAMP از مجموعه ای از نرم افزارهای متن باز تشکیل شده است و به همین دلیل نصب می شود تا سرور بتواند وب سایت ها و برنامه های وب پویا را میزبانی کند.

این کیت شامل یک سیستم عامل لینوکس، یک وب سرور آپاچی، یک پایگاه داده MariaDB و یک پردازشگر محتوای PHP است. نیازی به گفتن نیست که LAMP اغلب از MySQL برای مدیریت پایگاه داده استفاده می کند. اما برخی از توزیع های لینوکس، از جمله دبیان، از MariaDB به عنوان جایگزینی برای MySQL استفاده می کنند.

در این راهنمای نصب LAMP در دبیان، MariaDB به عنوان سیستم مدیریت پایگاه داده استفاده می شود. در ادامه، آموزش گام به گام نصب بسته LAMP از Apache به PHP و سایر الزامات نصب Debian 11 را خواهید خواند.

نصب بسته LAMP در دبیان 9
آموزش گام به گام نصب LAMP در دبیان

LAMP در دبیان شامل گروهی از نرم افزارهای منبع باز است که معمولاً با هم نصب می شوند تا به سرور کمک کنند تا وب سایت ها و برنامه های وب پویا را میزبانی کند.

مرحله 1: آپاچی را نصب کرده و فایروال را به روز کنید

آپاچی یکی از محبوب ترین وب سرورها در جهان است. استفاده گسترده آپاچی آن را به گزینه ای عالی برای میزبانی وب سایت تبدیل کرده است. اولین قدم برای نصب LAMP در دبیان، نصب آپاچی است. برای شروع، کش را با استفاده از کد زیر به روز کنید:

sudo apt update

اکنون برای نصب LAMP در دبیان، می توانید Apache را با استفاده از اسکریپت زیر نصب کنید:

sudo apt install apache2

در مرحله بعد باید نصب آپاچی را تایید کنید. برای تایید کافیست حرف Y را تایپ کرده و با زدن دکمه Enter تایید کنید. مرحله بعدی برای نصب پشته LAMP دبیان، پیکربندی فایروال است. با دنبال کردن مراحل و دستورالعمل‌های نصب و فعال کردن فایروال UFW، باید مجوز لازم برای ترافیک HTTP و HTTPS را تأیید کنید.

در دبیان 11، فایروال UFW با پروفایل های برنامه بارگذاری می شود که می توانید از آنها برای پیکربندی فایروال استفاده کنید. برای مشاهده لیست کامل پروفایل های برنامه کد زیر را وارد کنید:

sudo ufw app list

پروفایل های WWW برای کنترل پورت های استفاده شده توسط وب سرورها استفاده می شود:

خارج شوید

برنامه های کاربردی منبع موجود: . . . WWW WWW کش WWW حفاظت کامل WWW. . .

اگر نمایه کامل WWW را با اطلاعاتی در مورد برنامه ufw بررسی کنید، خروجی نشان می دهد که اجازه می دهد تا ترافیک ورودی به پورت های 80 و 443 وارد شود:

sudo ufw app info "WWW Full"

خارج شوید

نمایه منبع: WWW عنوان کامل: وب سرور (HTTP,HTTPS) توضیحات: درگاه های وب سرور (HTTP,HTTPS): 80 443/tcp

در مرحله بعدی نصب بسته Debian LAMP، باید مجوز ترافیک ورودی HTTP و HTTPS را برای این نمایه تأیید کنید:

sudo ufw allow in "WWW Full"

برای اطمینان از نصب موفقیت آمیز آپاچی، می توانید به آدرس IP عمومی سرور خود در یک مرورگر وب پیمایش کنید:

http://your_server_ip

این صفحه وب پیش فرض Debian 11 Apache را با اطلاعاتی مانند زیر نمایش می دهد:

نحوه نصب پشته LAMP در دبیان
صفحه وب پیش فرض Debian 11 Apache

اگر این صفحه را در مرورگر مشاهده کردید به این معنی است که مرحله اول نصب LAMP در دبیان با موفقیت انجام شده و وب سرور به درستی نصب شده است تا از طریق فایروال قابل دسترسی باشد.

چگونه آدرس IP عمومی سرور را پیدا کنیم

قبلاً گفتیم که برای اطمینان از نصب آپاچی در طول فرآیند نصب LAMP در دبیان، باید به آدرس IP خود در مرورگر بروید. اما ممکن است نتوانید این آدرس را پیدا کنید. آدرس IP همان آدرسی است که می توانید برای اتصال به سرور لینوکس از طریق SSH استفاده کنید. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از راه های دریافت آدرس IP استفاده از ابزار iproute2 است که با اجرای کد زیر امکان پذیر است:

ip addr show eth0 | grep inet | awk '{ print $2; }' | sed 's//.*$//'

روش دیگر استفاده از ابزار curl است که در آن با شخص دیگری تماس می گیرید تا ببینید آدرس سرور شما را چگونه می بیند. با اجرای اسکریپت زیر می توانید آدرس IP خود را از یک سرور خاص درخواست کنید:

curl http://icanhazip.com

مرحله 2: MariaDB را نصب کنید

پس از نصب وب سرور آپاچی، اکنون به یک سیستم پایگاه داده برای ذخیره و مدیریت داده های وب سایت نیاز دارید. در Debian 11، متاپکیج mysql-server که معمولاً برای نصب سرور MySQL استفاده می شود، با پیش فرض mysql-server جایگزین می شود. برای سازگاری طولانی مدت، بهتر است به جای استفاده از این متاپکیج، MariaDB را با استفاده از سرور mariadb نصب کنید. برای نصب نرم افزار MariaDB دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install mariadb-server

پس از اتمام نصب، بهتر است اسکریپت امنیتی را که قبلاً در MariaDB نصب شده است اجرا کنید. این اسکریپت برخی از تنظیمات پیش فرض ناامن را حذف می کند و دسترسی به سیستم پایگاه داده را محدود می کند. با اجرای کد زیر می توانید اسکریپت تعاملی ذکر شده را اجرا کنید:

sudo mysql_secure_installation

با اجرای این اسکریپت، در مرحله دوم نصب پشته Debian LAMP به شما دستور داده می شود تا در پیکربندی MariaDB تغییراتی ایجاد کنید. اولین دستور این است که باید رمز عبور اصلی پایگاه داده را وارد کنید. به یاد داشته باشید که این رمز عبور با رمز عبور اصلی سیستم متفاوت است. از آنجایی که شما به تازگی MariaDB را نصب کرده اید و هیچ تغییری در پیکربندی اولیه آن ایجاد نشده است، این رمز عبور همچنان خالی است. پس از وارد کردن رمز، دکمه Enter را فشار دهید.

سپس از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید رمز عبور ریشه پایگاه داده را تنظیم کنید یا خیر. روش احراز هویت در MariaDB برای شناسایی کاربر اصلی بسیار امن است. بنابراین نیازی به ایجاد رمز عبور نخواهید داشت. با فشردن N و سپس ENTER از این مرحله رد شوید. در این مرحله از نصب Debian LAMP، می توانید وارد کنسول MariaDB شوید:

sudo mariadb

این شما را به عنوان یک کاربر پایگاه داده مدیریتی به سرور MariaDB متصل می کند. سپس باید نتیجه ای مشابه زیر بدست آورید:

خارج شوید

خروج به مانیتور MariaDB خوش آمدید. دستورات به پایان می رسند؛ یا g. شناسه اتصال MariaDB شما نسخه سرور 41 است: 10.5.15-MariaDB-0+deb11u1 Debian 11 Copyright (c) 2000, 2018, Oracle, MariaDB Corporation Ab و دیگران. تایپ کنید “کمک”؛ یا ‘h’ برای کمک. برای پاک کردن عبارت ورودی فعلی، ‘c’ را تایپ کنید. MariaDB [(none)]>

همچنین توجه داشته باشید که به عنوان یک کاربر root نیازی به وارد کردن رمز عبور برای اتصال به پایگاه داده ندارید. احراز هویت پیش فرض برای کاربر ریشه MariaDB استفاده از unix_socket به جای رمز عبور است.

می توانید تصور کنید که این روش از نظر امنیتی چندان مطلوب نیست. اما سرور پایگاه داده را امن تر می کند. زیرا فقط کاربران مجاز به ورود به عنوان کاربران ریشه می توانند به آن متصل شوند. برای افزایش امنیت پایگاه داده، بهتر است حساب های ویژه ای با امتیازات محدودتر برای هر پایگاه داده راه اندازی شود. به خصوص اگر قصد دارید چندین پایگاه داده را روی یک سرور میزبانی کنید. سپس می توانید با دستور زیر از کنسول MariaDB خارج شوید:

MariaDB](هیچ) [>  exit

مرحله سوم: نصب PHP

در مراحل قبلی نصب استک LAMP روی Debian، آپاچی را برای ارائه محتوا و MariaDB را برای ذخیره و مدیریت داده‌ها نصب کردید. PHP یکی دیگر از اجزای پکیج LAMP است که وظیفه پردازش کدها برای نمایش محتوای پویا به کاربر را برعهده دارد. PHP اسکریپت‌ها را اجرا و با اتصال به دیتابیس MariaDB، اطلاعات را دریافت می‌کند و بعد برای نمایش به وب سرور تحویل می‌دهد.

علاوه‌بر پکیج php، برای نصب LAMP در دبیان به php-mysql نیاز دارید. این یکی از ماژول‌های PHP است که به آن اجازه می‌دهد تا با دیتابیسی مبتنی‌بر MySQL مانند MariaDB، اتصال برقرار کند. علاوه‌بر‌این، برای اینکه آپاچی بتواند فایل‌های PHP را مدیریت کند، به libapache2-mod-php نیاز دارید. معمولاً پکیج‌های اصلی PHP به‌طورخودکار و به‌عنوان افزونه نصب می‌شوند. برای نصب این پکیج، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install php libapache2-mod-php php-mysql

بعد از اتمام روند نصب‌، می‌توانید نسخه PHP را با استفاده از دستور زیر تأیید کنید:

php -v

 خروجی به‌صورت زیر خواهد بود:

Output

Output PHP 7.4.30 (cli) (built: Jul 7 2022 15:51:43) ( NTS ) Copyright (c) The PHP Group Zend Engine v3.4.0, Copyright (c) Zend Technologies with Zend OPcache v7.4.30, Copyright (c), by Zend Technologies

در این مرحله، از استک LAMP می‌توان کاملاً استفاده کرد؛ اما قبل از آزمایش‌کردن تنظیمات با اسکریپت PHP، بهتر است میزبان مجازی آپاچی مناسبی برای نگه‌داری فایل‌ها و پوشه‌های وب‌سایت داشته باشید. در مرحله چهارم نصب مجموعه LAMP روی Debian، توضیح می‌دهیم که چطور باید این کار را انجام دهید.

آموزش آموزش نصب LAMP Server در دبیان
چگونه LAMP را در دبیان 11 نصب کنیم؟

مرحله چهارم: ایجاد میزبان مجازی برای وب‌سایت

زمانی‌که از وب سرور آپاچی استفاده می‌کنید، برای جمع‌آوری جزئیات پیکربندی می‌توانید میزبان‌های مجازی ایجاد و بیش از یک دامنه را در یک سرور میزبانی کنید. در‌ادامه راهنمای نصب LAMP در دبیان، دامنه‌ای با عنوان your_domain را ایجاد می‌کنیم. برای انجام این کار روی وب‌سایت خود، می‌توانید نام دامنه را جایگزین کنید.

وب سرور آپاچی به‌طورپیش‌فرض محتوا را از دایرکتوری /var/www/html و با استفاده از پیکربندی موجود در /etc/apache2/sites-available/000-default.conf ارائه می‌دهد. در این مرحله از نصب استک LAMP روی Debian، قرار است به‌جای تغییر فایل پیکربندی پیش‌فرض وب‌سایت /var/www/html، میزبان مجازی جدیدی برای سنجش محیط PHP ایجاد کنید.

هاست‌های مجازی امکان حفظ چندین وب‌سایت روی یک سرور آپاچی را فراهم می‌کنند. همچنین، یک ساختار دایرکتوری در /var/www برای وب‌سایت با دامنه your_domain ایجاد می‌شود و /var/www/html به‌عنوان دایرکتوری پیش‌فرض (در‌صورت تطابق‌نداشتن درخواست با وب‌سایت‌های دیگر) باقی می‌ماند.

ابتدا با ایجاد دایرکتوری روت وب برای دامنه وب‌سایت (در این‌جا your_domain) شروع می‌کنیم:

sudo mkdir /var/www/your_domain

سپس، مالکیت دایرکتوری را به متغیر محیطی $USER (کاربر فعلی سیستم) اختصاص می‌دهیم:

sudo chown -R $USER:$USER /var/www/your_domain

حالا با استفاده از ویرایشگر خط فرمان دلخواه، فایل پیکربندی جدیدی در دایرکتوری sites-available آپاچی باز می‌کنیم (nano):

sudo nano /etc/apache2/sites-available/your_domain.conf

با انجام مراحل گفته‌شده، فایل خالی جدیدی ایجاد می‌شود و با نام دامنه خود، پیکربندی bare-bones زیر را اضافه می‌کنیم:

<VirtualHost *:80>
  ServerName your_domain
  ServerAlias www.your_domain 
  ServerAdmin webmaster@localhost
  DocumentRoot /var/www/your_domain
  ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log
  CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined
</VirtualHost>

 بعد از پشت‌سر‌گذاشتن مراحل یادشده، باید فایل را ذخیره کنیم و ببندیم. این کار را با فشردن دکمه‌های CTRL+X و سپس Y و ENTER می‌توانیم انجام دهیم. در پایان این مراحل از نصب LAMP در دبیان و پیکربندی هاست مجازی، آپاچی با استفاده از /var/www/your_domain به‌عنوان دایرکتوری روت وب به دامنه وب‌سایت شما (your_domain) سرویس می‌دهد.

برای سنجیدن آپاچی بدون نام دامنه، می‌توانید عبارات ServerName یا ServerAlias را با اضافه‌کردن علامت # در ابتدای خطوط قرار دهید. حالا می‌توانید از a2ensite برای فعال‌کردن میزبان مجازی استفاده کنید:

sudo a2ensite your_domain

درصورت تمایل، وب‌سایت پیش‌فرض نصب‌شده با آپاچی را می‌توانید غیرفعال کنید. شایان ذکر است که این کار در صورتی ضرورت که از نام دامنه سفارشی استفاده نمی‌کنید‌؛ زیرا پیکربندی پیش‌فرض آپاچی میزبان مجازی را لغو می‌کند. برای غیرفعال‌کردن وب‌سایت پیش‌فرض آپاچی، کد زیر را اجرا کنید:

sudo a2dissite 000-default

دستور زیر را برای اطمینان از نبود خطا در فایل پیکربندی اجرا کنید:

sudo apache2ctl configtest

در آخرین قدم از مرحله چهارم نصب مجموعه LAMP روی Debian، می‌توانید با بارگیری مجدد آپاچی، تغییرات ایجاد‌شده را اِعمال کنید:

sudo systemctl reload apache2

برای آشنایی با نحوه نصب مجموعه نرم‌افزار LAMP روی CentOS 8 مقاله زیر را بخوانید.

نصب LAMP در CentOS 8

مرحله پنجم: آزمایش‌ پردازش PHP روی وب سرور

در این مرحله از نصب LAMP در دبیان، با ایجاد اسکریپت PHP امتحان می‌کنیم که آیا به‌درستی روی سرور نصب و پیکربندی شده است یا خیر. در مرحله قبل، مکانی سفارشی برای میزبانی فایل‌ها و پوشه‌های وب‌سایت ایجاد کردیم و حالا وقت آن است که ببینیم آیا آپاچی می‌تواند رسیدگی و پردازش درخواست‌های فایل PHP را انجام دهد یا خیر. این مرحله را با ایجاد فایلی جدید با عنوان info.php در پوشه روت وب سفارشی شروع می‌کنیم:

nano /var/www/your_domain/info.php

این کد فایلی خالی را باز می‌کند و متن زیر که کد PHP معتبری است، باید در آن اضافه کنید:

<?php
phpinfo();

حالا کار ایجاد فایل تمام شده و کافی است آن را ذخیره کنید و ببندید. در این مرحله از نصب استک LAMP روی Debian، برای امتحان‌کردن اسکریپت می‌توانید در مرورگر وب نام دامنه وب‌سایت خود و سپس اسکریپت نوشته‌شده (در این‌جا info.php) را به‌صورت زیر بنویسید:

http://your_domain/info.php

صفحه‌ای که در مرورگرتان می‌بینید، مشابه تصویر زیر است:

آموزش نصب LAMP در Debian 9
ایجاد اسکریپت PHP برای بررسی نصب سرور

در این صفحه، اطلاعاتی درباره سرور می‌بینید که برای رفع اِشکال و اطمینان از درست‌‌بودن تنظیمات نصب LAMP در 9 Debian مفید است. اگر صفحه‌ای مشابه تصویر بالا در مرورگر خود دیدید، بدین‌معنی است که PHP درست نصب شده است. بعد از بررسی اطلاعات این صفحه، بهتر است فایل ایجاد‌شده را حذف کنید؛ چون اطلاعات حساسی درباره محیط PHP و سرور دبیان شما در آن قرار دارد. درصورتی‌که مجدداً به این اطلاعات نیاز داشتید، به‌راحتی می‌توانید فایل را ایجاد کنید. برای حذف فایل از rm استفاده کنید:

sudo rm /var/www/your_domain/info.php

 مرحله ششم: سنجش اتصال دیتابیس از PHP

پیش‌ازاین، تمام مراحل نصب LAMP در دبیان از نصب وب سرور آپاچی تا نصب PHP و امتحان‌کردن آن را بررسی کردیم؛ اما مرحله نهایی، یعنی امتحان‌کردن اتصال دیتابیس از PHP، اختیاری است و برای نصب کامل LAMP ضروری نیست.

اگر می‌خواهید ببینید که آیا PHP می‌تواند با موفقیت به MariaDB متصل شود و کوئری‌های دیتابیس را اجرا کند، جدولی آزمایشی با داده‌های آزمایش محتویات از اسکریپت PHP می‌توانید ایجاد کنید. قبل از این کار، باید دیتابیس آزمایشی و کاربری جدید برای MariaDB ایجاد کنید. ما دیتابیسی به نام example_database و کاربری به نام example_user ایجاد می‌کنیم.

در مرحله اول، با استفاده از اکانت root به کنسول MariaDB متصل شوید:

sudo mariadb

برای ایجاد دیتابیس جدید، دستور زیر را از کنسول MariaDB خود اجرا کنید:

MariaDB  ](هیچ یک) [> CREATE DATABASE example_database ;

حالا باید کاربری جدید ایجاد کنید. بعد از ایجاد کاربر، در دیتابیس سفارش ایجادشده باید دسترسی‌های کامل را به این کاربر بدهید. اسکریپت زیر کاربری جدید با عنوان example_user ایجاد می‌کند که با رمزعبور مشخص‌شده، می‌تواند به اکانت خود وارد شود. ما رمزعبور را password تعیین کرده‌ایم؛ اما شما بهتر است رمز قوی‌تری انتخاب و جایگزین کنید:

MariaDB  ](هیچ یک) [>  CREATE USER 'example_user'@'%' IDENTIFIED BY 'password;'

حالا باید مجوز دسترسی و استفاده کاربر از دیتابیس ایجاد‌شده، یعنی example_database را صادر کنید:

MariaDB  ](هیچ یک) [>  GRANT ALL ON example_database.* TO 'example_user;'@'%'

در این مرحله، به کاربر example_user امتیازها و دسترسی‌های کاملی را در دیتابیس example_database داده‌اید؛ درحالی‌که نمی‌تواند سایر پایگاه‌های داده را در سرور ایجاد کند یا تغییر دهد. گفتنی است که برای ذخیره و در‌دسترس‌بودن امتیازها، باید آن‌ها را در Session پاک کنید:

MariaDB  ](هیچ یک) [>  FLUSH PRIVILEGES;

با کد زیر، از پوسته MariaDB خارج می‌شوید:

MariaDB  ](هیچ یک) [>  exit

در این مرحله، با ورود مجدد به کنسول MariaDB (با اکانت کاربری سفارشی)، می‌توانید بررسی کنید که آیا کاربر جدید مجوزهای لازم را دارد یا نه:

mariadb -u example_user -p

نوشته -p در این دستور از شما می‌خواهد رمزعبوری را انتخاب کنید که هنگام ایجاد کاربر example_user تعیین کرده‌اید. پس از ورود به کنسول MariaDB، با کد زیر می‌توانید تأیید کنید که به پایگاه داده example_database دسترسی دارید:

MariaDB  ](هیچ یک) [>  SHOW DATABASES;

این کار در این مرحله از نصب استک LAMP روی Debian خروجی زیر را نمایش می‌دهد:

Output

Output +——————–+ | Database | +——————–+ | example_database | | information_schema | +——————–+ 2 rows in set (0.000 sec)

 حالا جدولی آزمایشی با نام todo_list ایجاد و از کنسول MariaDB، کد زیر را اجرا کنید:

CREATE TABLE example_database.todo_list (
  item_id INT AUTO_INCREMENT,
  content VARCHAR(255),
  PRIMARY KEY(item_id)
);

چند ردیف از مطالب را در جدول آزمایشی درج و سپس فرمان بعدی را چند بار با استفاده از مقادیر مختلف تکرار کنید تا جدول آزمایشی پر شود:

MariaDB  ](هیچ یک) [>  INSERT INTO example_database.todo_list (content) VALUES ("My first important item");

برای اطمینان از ذخیره موفقیت‌آمیز داده‌ها در جدول، کد زیر را اجرا کنید:

MariaDB  ](هیچ یک) [>  SELECT * FROM example_database.todo_list;

با انجام مراحل یادشده، خروجی زیر را دریافت می‌کنید:

Output

Output +———+————————–+ | item_id | content | +———+————————–+ | 1 | My first important item | | 2 | My second important item | | 3 | My third important item | | 4 | and this one more thing | +———+————————–+ 4 rows in set (0.000 sec)

 بعد از اینکه مطمئن شدید داده‌های معتبری در جدول آزمایشی قرار گرفته‌اند، از کنسول MariaDB می‌توانید خارج شوید:

MariaDB  ](هیچ یک) [>  exit

با انجام پیش‌نیازهای بررسی‌شده در این مرحله اختیاری از نصب LAMP در دبیان، می‌توانید اسکریپت PHP ایجاد کنید که می‌تواند به MariaDB متصل شود و کوئری محتوا را انجام دهد. با استفاده از مراحل زیر، فایل PHP جدیدی در فهرست اصلی وب می‌توانید ایجاد کنید:

nano /var/www/your_domain/todo_list.php

اسکریپت PHP زیر به پایگاه داده MariaDB متصل می‌شود و با جست‌وجوی محتوای جدول todo_list، فهرست نتایج را نشان می‌دهد. درادامه، باید کد زیر را به اسکریپت todo_list.php خود اضافه کنید؛ البته عبارات example_user و password را با عبارات سفارشی خود باید جایگزین کنید:

<?php
$user = "example_user";
$password = "password";
$database = "example_database";
$table = "todo_list";

try {
 $db = new PDO("mysql:host=localhost;dbname=$database", $user, $password);
 echo "<h2>TODO</h2><ol>"; 
 foreach($db->query("SELECT content FROM $table") as $row) {
  echo "<li>" . $row['content'] . ""; } echo""; } catch (PDOException $e) { print "Error!: ". $e->getMessage(). "
"; die(); }

پس از ویرایش فایل را ذخیره و ببندید. اکنون می توانید با رفتن به نام دامنه یا آدرس IP وب سایت خود در یک مرورگر و دنبال کردن /todo_list.php به این صفحه دسترسی پیدا کنید:

http://your_domain/todo_list.php

این صفحه محتوایی را که در جدول تست خود درج کرده اید نمایش می دهد. با انجام تمام مراحل مشخص شده، نصب بسته Debian LAMP را با موفقیت به پایان رسانده اید و محیط PHP آماده اتصال و تعامل با وب سرور MariaDB است.

نحوه نصب پشته LAMP در Debian 11
راهنمای نصب LAMP در Debian 11

نتیجه

در این مقاله از وبلاگ پارس پاک، در مورد نصب LAMP در دبیان و جزئیات مراحل انجام این کار به تفصیل صحبت کردیم. برای نصب پشته LAMP در دبیان، قبل از انجام هر کاری، باید بدانید که پشته LAMP از چه چیزی تشکیل شده است و چگونه تمام جزئیات آن را به طور کامل و با موفقیت نصب و اجرا کنید.

این مقاله شما را در تمام مراحل نصب راهنمایی می کند و حتی با کمک برخی از مراحل بررسی شده می توانید نصب صحیح و کامل قطعات LAMP را آزمایش کنید. اگر در مورد نصب LAMP در Debian 9 سوال یا ابهامی دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1. مراحل نصب LAMP در Debian 11 چیست؟

مراحل اصلی نصب LAMP شامل نصب وب سرور آپاچی، نصب MariaDB و PHP، ایجاد هاست مجازی برای وب سایت و در نهایت تست پردازش PHP و اتصال به وب سرور می باشد.

2. LAMP چیست؟

LAMP یک پلت فرم توسعه وب در سیستم عامل لینوکس است که از وب سرور آپاچی و سرور پایگاه داده MariaDB و زبان برنامه نویسی PHP استفاده می کند.

منابع:اقیانوس دیجیتال