منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پایگاه داده ابری (DBaaS) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پایگاه داده ابری (DBaaS) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پایگاه داده ابری (DBaaS) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پایگاه داده به عنوان یک سرویس چیست؟ در سال های اخیر، فناوری ابری در حال افزایش بوده و در سراسر جهان در حال گسترش است. از جمله فناوری های ابری می توان به سرورها و هاست های ابری اشاره کرد. اما سرویس ابری دیگر پایگاه داده ابری نام دارد. در این مقاله می خواهیم در مورد پایگاه داده، پایگاه داده ابری، انواع آن و همچنین مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

پایگاه داده چیست؟

ابتدا باید با مفهوم پایگاه داده آشنا شویم. پایگاه داده همانطور که از نامش پیداست مکانی برای ذخیره داده ها است.

پایگاه های داده در گذشته

در گذشته هر شرکت و اداره ای مکانی به نام آرشیو داشت که تمام اطلاعات مربوط به آن دفتر در آن ذخیره می شد. شخص یا افرادی نیز مسئول حفظ این اطلاعات بودند. این اطلاعات با روش های خاصی مانند سال، ماه، الفبا و بسیاری از روش های دیگر مرتب شدند.

اما با پیشرفت تکنولوژی و استفاده گسترده از کامپیوتر، مردم متوجه شده اند که می توان اطلاعات کاغذی را حذف کرد و تمام اطلاعات را به کامپیوتر منتقل کرد. به این ترتیب پایگاه داده ها شکل گرفت.

تعریف پایگاه داده تخصصی

پایگاه داده با نام های دیگری مانند پایگاه داده یا پایگاه داده نیز نامیده می شود. پایگاه داده مجموعه ای از اطلاعات است که طبقه بندی و سازماندهی شده است. این داده ها به طور منظم در جداول مختلف گروه بندی می شوند که می توانند مستقل از یکدیگر نیز عمل کنند. اما آنها به طور کلی به هم متصل هستند.

پایگاه داده را با آرشیو مقایسه کنید

پایگاه داده ابری

بررسی تخصصی سرویس پایگاه داده ابری

برای مقایسه پایگاه داده و آرشیو اداری، 10 سال اطلاعات مشتری را برای شرکتی در نظر بگیرید که 10 نوع محصول مختلف دارد. در این صورت، یک جدول حاوی اطلاعات مربوط به محصول x، دیگری در مورد محصول y و …. حال هر جدول حاوی اطلاعاتی در مورد ماه، سوال، نام مشتری و قیمت است. به جای گرفتن حجم زیادی از فایل ها و کاغذ، تمام این اطلاعات در گوشه ای از یک تراشه سخت افزاری کامپیوتر ذخیره می شود.

مزایای برای پایگاه داده

1. ترتیب اطلاعات

با کمک پایگاه داده، اطلاعات به ترتیب خاصی ذخیره می شود که امکان سازماندهی اطلاعات دقیق را فراهم می کند. در مثال بالا، تمام اطلاعات مربوط به یک محصول در یک جدول به ترتیب خاصی ذخیره می شود. در این صورت، به عنوان مثال، کل فروش به صورت ماهانه و سالانه به راحتی در دسترس خواهد بود.

2. دسترسی آسان به اطلاعات

هنگامی که اطلاعات در پایگاه داده ذخیره می شود، جستجو برای برخی اطلاعات قطعا سال ها طول می کشد. به عنوان مثال، مشتریان به پانزدهمین روز از ماه سوم از ده سال پیش نیاز دارند. در این صورت به کمک جستجوی کامپیوتری پیشرفته می توان به راحتی با فیلتر کردن اطلاعات به اطلاعات مورد نظر دست یافت.

پایگاه داده ابری

تا اینجا ما در مورد تعریف پایگاه داده صحبت کردیم تا دقیقا بدانیم پایگاه داده چیست و چه کاربردی دارد. اما یکی از رایج ترین انواع پایگاه داده، پایگاه داده ابری است. حال به تعریف این نوع پایگاه داده می پردازیم و مزایا و معایب آن را توضیح می دهیم.

تعریف پایگاه داده ابری

این نوع پایگاه داده از طریق پلتفرم ابری ایجاد شده و برای کاربران قابل دسترسی است. در واقع، پایگاه داده ابری بسیاری از ویژگی های پایگاه داده قدیمی را با استفاده از انعطاف پذیری در رایانش ابری پیاده سازی می کند. پایگاه داده ابری یا DBaaS به معنای پایگاه داده به عنوان یک سرویس، نوعی پایگاه داده است که با پرداخت هزینه در اینترنت ارائه می شود. پایگاه داده ابری روی زیرساخت شرکت های خدماتی کار می کند.

DBaaS چیست؟

سرویس پایگاه داده ابری چیست و چه کاربردی دارد؟

قابلیت هاست

برای راه اندازی بسیاری از سایت ها به هاست نیازمندیم. میزبان باید دو گزینه داشته باشد:

1. امکان اجرای کد در زبان برنامه نویسی که سایت با آن نوشته شده است. به عنوان مثال، یک سایت وردپرسی به زبان برنامه نویسی PHP نیاز دارد و میزبان باید بتواند آن را بخواند و اجرا کند.

2. برای ذخیره اطلاعات مربوط به یک سایت یا شرکت، هاست باید قادر به راه اندازی و اجرای یک پایگاه داده باشد.

نیاز به استفاده از DBaaS

در برخی مواقع، مالک سایت ممکن است به این نتیجه برسد که نگهداری این سرویس پایگاه داده اتلاف وقت و انرژی است. علاوه بر این، با بزرگتر شدن و بزرگتر شدن اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده در طول زمان، اندازه پایگاه داده ها نیز بزرگتر می شود. علاوه بر این، اقداماتی برای افزایش بهره وری سرویس پایگاه داده مورد نیاز خواهد بود و نگهداری از آن برای صاحب سایت دشوار خواهد بود. برای مدیریت، سازماندهی و نگهداری این پایگاه داده بزرگ به دانش، زمان، انرژی و هزینه نیاز است.

برای حل این مشکلات، برخی افراد برای یادگیری این دانش و کسب تجربه لازم برای نگهداری و راه اندازی سرویس تخصصی پایگاه داده، هزینه و زمان صرف می کنند. اما راه ساده تر استفاده از DBaas است.

DBaaS به چه معناست؟

DBaaS به معنای پایگاه داده به عنوان یک سرویس است. برخی از افراد می توانند زمان و هزینه خود را صرف تبدیل هاست معمولی خود به میزبانی کنند که توانایی انجام سرویس پایگاه داده را دارد. اما این روش می تواند خطرات خود را داشته باشد. زیرا دانش و تجربه کافی برای نگهداری این پایگاه داده را ندارند.

به همین منظور شرکت های خدمات اینترنتی و ابری با پرداخت هزینه آماده ارائه خدمات هستند. به این ترتیب یک سری بانک اطلاعاتی نصب و تهیه شده توسط شرکت قابل اجاره توسط کاربر سایت می باشد. فقط فایل دیتابیس را اجاره و اجرا کنید. راه دیگر این است که با پایگاه داده خام شروع کنید و آن را به سرویس خود متصل کنید.

این به ارائه دهنده اجازه می دهد تا پایگاه داده های بزرگی را نگهداری کند که کار آسانی نیست. ارائه دهنده همچنین مسئول عملیات پایگاه های داده بزرگ و سازماندهی آنها خواهد بود. در این حالت، ارائه‌دهنده DBaaS کسی است که عملکرد را سازماندهی می‌کند تا بهترین بازده را برای شما و سایت شما داشته باشد.

مزایای پایگاه داده ابری

پایگاه داده ابری مزایای زیادی برای استفاده از فناوری ابری دارد و توسط شرکت هایی ارائه شده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

نحوه ذخیره دیتابیس های بزرگ

چرا از پایگاه داده ابری استفاده کنیم؟

1. آسان برای استفاده توسط کاربران

پایگاه داده ابری به کاربر این امکان را می دهد که به صورت 24 ساعته و بدون نیاز به تهیه سخت افزار و نرم افزار مختلف به اطلاعات پایگاه داده دسترسی داشته باشد.

2. دسترسی آسان و سریع

دسترسی به این نوع پایگاه داده از طریق اینترنت است. بنابراین کاربر می تواند در هر زمان و با هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد به اطلاعات خود دسترسی داشته باشد.

3. نگهداری از پایگاه های داده قدیمی

از پایگاه داده های رابطه ای مانند پایگاه داده های MySQL و NoSQL مانند Mongo و Apache couch پشتیبانی می کند.

4. کاهش خطای انسانی

ISP ها و ارائه دهندگان خدمات ابری از اتوماسیون برای بهترین پیکربندی و تنظیمات امنیتی خود استفاده می کنند، که به طور قابل توجهی خطای انسانی را هنگام در دسترس بودن سرویس کاهش می دهد.

5. منابع بی پایان

با توجه به مقیاس پذیری ابری این پایگاه داده، امکان پر کردن منابع از بین رفته است. به این ترتیب می توان حجم بسیار زیادی از اطلاعات و داده ها را بدون محدودیت در این نوع پایگاه داده ذخیره کرد.

6. نگهداری و بایگانی

از آنجا که DBaaS توسط شرکت ها ارائه می شود، این شرکت ها مسئول بایگانی و آرشیو داده ها هستند. همچنین بهره برداری از بانک های اطلاعاتی بزرگ و سازماندهی آنها بر عهده شرکت ارائه دهنده خواهد بود.

7. امنیت اطلاعات

از آنجایی که اطلاعات تجاری برای صاحبان سایت بسیار مهم است، ارائه دهندگان خدمات DBaaS مسئولیت محافظت از اطلاعات را دارند.

8. کارایی هزینه

برای خدمات بزرگ؛ هزینه DBaaS نسبت به تبدیل یک میزبان معمولی به یک میزبان با قابلیت پایگاه داده سودمندتر خواهد بود. همچنین نگرانی هایی در مورد مسائل فنی و حفاظت از داده ها وجود دارد. در واقع بهترین تنظیمات روی DBaaS انجام می شود که می توانید با پرداخت اجاره از آن استفاده کنید.

معیارهای انتخاب بهترین DBaaS

بهترین پایگاه داده ابری چه ویژگی هایی دارد؟

چگونه بهترین DBaaS را انتخاب کنیم؟ معیارهای خرید بهترین پایگاه داده ابری چیست؟

1 منابع مناسب

برای انتخاب پایگاه داده ابری مناسب، باید بهترین طرح را با توجه به میزان منابع مورد نیاز خود انتخاب کنید. پایگاه داده های ابری با مقادیر مختلف رم، پردازنده و فضا به پلن های مختلفی تقسیم می شوند که می توانند توسط شرکت های خدمات ابری استخدام شوند.

2. خدمات مناسب

ارائه دهندگان خدمات بسته به مبلغی که دریافت می کنند خدمات مختلفی را ارائه می دهند. خدماتی مانند پشتیبان گیری منظم از داده ها، امنیت داده ها و … برخی از مواردی که باید در نظر داشته باشید.

3. هزینه ها

قبل از خرید DBaaS مورد نظر، باید قیمت آن تخمین زده شود. با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان میزان اجاره DBaaS دریافتی از شرکت های مختلف را مقایسه کرد و بهترین گزینه را انتخاب کرد.

4. سرویس را تغییر دهید

در هنگام انتخاب سرویس پایگاه داده ابری، توجه به این نکته ضروری است که اگر قصد توقف دریافت خدمات از شرکت را نداشته باشیم، آیا شرکت می خواهد از اطلاعات ما نسخه پشتیبان تهیه کند یا آن را به عنوان تعهد حفظ کند که باید به آن ادامه دهیم؟ بودن.

خلاصه مطالبی که گفته شد

در این متن گفتیم که پایگاه داده اطلاعات را سازماندهی و به راحتی در دسترس قرار می دهد. اما با گذشت زمان، با رشد اطلاعات، مدیریت حجم زیادی از اطلاعات دشوارتر می شود. به همین دلیل، ISP ها خدمات مختلفی از جمله پایگاه داده آماده، نگهداری داده ها و امنیت را برای کاهش نگرانی عمومی در مورد پرداخت به کاربر ارائه می دهند. این سرویس ها و این نوع پایگاه داده DBaas نامیده می شوند.

از جمله مزایای DBaaS می توان به استفاده از پلن های مختلف با توجه به میزان منابع مختلف، سودآوری، عدم نگرانی در مورد حفظ اطلاعات، نگهداری و عملکرد مناسب از سوی ارائه دهنده اشاره کرد.

آخرین کلمه

با در نظر گرفتن این موضوع، هنگام خرید DBaaS، باید هزینه، منابع، پشتیبانی، امنیت اطلاعات، پشتیبانی از DBaaS در زبان برنامه نویسی که سایت شما با آن نوشته شده است و موارد دیگر را در نظر بگیرید. در این صورت می توانید بهترین انتخاب را در پایگاه داده ابری داشته باشید.

سوالات متداول

1 DBaaS به چه معناست؟

DBaaS به معنای پایگاه داده به عنوان یک سرویس است، به این معنی که ISP ها یک پایگاه داده را به عنوان یک سرویس ارائه می دهند و خدمات و پشتیبانی را از این شرکت ها ارائه می دهند.

2. آیا DBaaS گران است؟

تبدیل یک هاست معمولی به هاست دارای پایگاه داده گران است و سازماندهی و مدیریت حجم زیادی از اطلاعات نیاز به تجربه دارد. با توجه به این نکات و مشکلات، استخدام DBaaS بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

3. اجاره DBaaS چگونه امنیت اطلاعات ما را تضمین می کند؟

از آنجا که یک شرکت خدمات ارائه می دهد و شرکت دارای متخصصین در این زمینه است، امنیت پایگاه داده شما را نیز تامین می کند. علاوه بر این، با پشتیبان گیری معمولی امکان از دست دادن اطلاعات شما وجود ندارد.

4. تفاوت بین پایگاه داده های قدیمی و پایگاه داده های ابری چیست؟

پایگاه‌های اطلاعاتی قدیمی‌تر منابع محدودی داشتند، در حالی که پایگاه‌های داده ابری دارای منابع گسترده و قابل توسعه بودند. همچنین در پایگاه های قدیمی، صاحب سایت وظیفه نگهداری و نگهداری اطلاعات را بر عهده داشت. اما در سرویس DBaaS این وظایف و بسیاری از خدمات دیگر توسط سرویس دهنده انجام می شود.

{“@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “معنی DBaaS چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “عبارت DBaaS مخفف عبارت Database as a service می‌باشد که به این معنی است که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی دیتابیس را به عنوان سرویس ارائه می‌دهند و خدمات و پشتیبانی‌هایی توسط این شرکت‌ها انجام می‌شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا DBaaS گران است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “تبدیل یک هاست معمولی به هاستی با قابلیت اجرای دیتابیس، هزینه بر می‌باشد، و از طرفی دیگر سازماندهی و مدیریت حجم بزرگی از اطلاعات نیازمند تخصص می‌باشد. با توجه به این نکات و سختی‌ها، اجاره یک DBaaS بسیار راحت تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “با اجاره DBaaS چگونه امنیت اطلاعات ما تامین می‌شود؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “با توجه به اینکه یک شرکت خدمات را ارائه می‌دهد، و این شرکت دارای افراد متخصص در این زمینه می‌باشد، تدارکات امنیتی دیتابیس شما را نیز فراهم می‌کند. همچنین با استفاده از بکاپ‌گیری منظم، امکان از بین رفتن اطلاعات شما وجود ندارد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “تفاوت دیتابیس‌های قدیمی و دیتابیس‌های ابری چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “دیتابیس‌های قدیمی دارای منابع محدود بودند، در حالیکه دیتابیس‌های ابری منابع گسترده و قابل تمدید دارند. همچنین، در دیتابیس‌های قدیمی دارنده سایت خودش وظیفه پشتیبانی و حفظ و نگهداری اطلاعات را داشت. اما در سرویس DBaaS این وظایف و بسیاری خدمات دیگر توسط ارائه دهنده سرویس انجام می‌شود.”
}
}]
}

پایگاه داده ابری (DBaaS) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ برای اولین بار در پارسوپک. به نظر می رسد.