منو سایت

پروتکل PTP و نحوه کار آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پروتکل PTP و نحوه کار آن

PTP مخفف Precision Time Protocol است، همانطور که در IEEE 1588 تعریف شده است. PTP پروتکلی است که زمان را به یک شبکه داده بسته اختصاص می دهد. این پروتکل با ارسال پیامی از ساعت مرجع یا ساعت اصلی، زمان را به ساعت برده اطلاع می دهد. مشکل اصلی در این زمینه این است که مشکل تاخیر بین لحظه ارسال پیام از مبدا و لحظه دریافت پیام در مقصد به نحوی حل شده و بسیاری از عملکرد پروتکل PTP درگیر است.

پروتکل PTP چگونه کار می کند

به عنوان مثال، فرض کنید هیچ اطلاعاتی در مورد آب و هوای اطراف خود ندارید و شخصی برای شما نامه ای ارسال می کند که زمان و تاریخ ارسال نامه را ذکر می کند. وقتی این نامه می رسد، هیچ اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار نمی دهد مگر اینکه از مدت زمان ارسال نامه مطلع شده باشید. در این صورت دقت زمانی که نامه در راه است بسیار مهم است، زیرا اگر طول روزهایی که نامه در راه است اعلام شود، فقط می توان تاریخ صحیح را بدست آورد و دقت بالاتری دارد. ، هر چه به زمان و دقیقه ارسال نامه نزدیک می شویم. در این مثال، زمان لازم برای رسیدن نامه، همان تاخیر زمانی بین ارسال پیام از مبدأ و دریافت پیام در مقصد است و هر چه تأخیر دقیق‌تر باشد، زمان تنظیم شده دقیق‌تر خواهد بود. .

پروتکل PTP با ارسال یک نوع پیام زمانی به جلو و عقب کار می کند که پیام رویداد نامیده می شود. تاخیر برای رفت و برگشت به راحتی از این طریق محاسبه می شود و زمان رسیدن پیام با نصف کردن این عدد محاسبه می شود. این یکی از نقاط ضعف اصلی این پروتکل است، زیرا فرض بر این است که زمان بازگشت پیام ها بین منابع یکسان است. اما در عمل معمولاً زمان حرکت با زمان برگشت متفاوت است و این ممکن است دقت زمان اعلام شده را به زیر مجموعه ساعت کاهش دهد.

پروتکل PTP

تکنیک های کاهش خطای PTP

سه تکنیک اصلی توسط پروتکل PTP برای کاهش خطاها استفاده می شود:

  1. مهر زمانی سخت افزاری: این تکنیک دقیقاً زمانی را محاسبه می کند که پیام های رویداد از سخت افزار عبور می کنند، بنابراین تاخیرهای نرم افزاری ناشی از شناسایی و پردازش پیام ها از معادله را حذف می کند.
  2. Limit clocks: این تکنیک تاخیر در برخی از قسمت های شبکه را بازیابی می کند و زمان تصحیح شده را با پیام های جدید ارتباط می دهد. این ساعت ها عمدتاً در روترها و سوئیچ ها وجود دارند و خطاهای زمانی را که در شبکه رخ می دهد کاهش می دهند.
  3. ساعت های شفاف: این ساعت ها اغلب در روترها و سوئیچ ها نیز دیده می شوند، اما به جای بازیابی زمان و ارسال مجدد، فقط زمان عبور پیام از مسیریاب یا سوئیچ ثبت می شود. هنگامی که پیام در زمان مقصد یا زمان برده می رسد، حاوی اطلاعاتی در مورد تاخیر در شبکه است که به محاسبه زمان دقیق کمک می کند.

 

پروتکل PTP در طول زمان تکامل یافته است و IEEE 1588 در حال حاضر برای بهبود عملکرد پروتکل و کاربرد آن در صنایعی مانند مخابرات و توزیع انرژی و زمینه های علمی و صنعتی در حال بازنگری است. واضح است که این پروتکل در آینده به عنوان روش اصلی برای تخصیص زمان در شبکه آینده مشخص خواهد شد.

انتشار پروتکل PTP و نحوه عملکرد آن اولین بار در Server.ir پدیدار شد نگرش جهانی، هاست ایرانی.