منو سایت

پروکسی سرور چیست و چگونه کار می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پروکسی سرور چیست و چگونه کار می کند

20 دسامبر 2021 توسط تانیا آکینو

مرکز اطلاعات

پروکسی سرور یک سیستم یا روتر است که یک دروازه بین کاربران و اینترنت فراهم می کند. بنابراین، به جلوگیری از حملات سایبری توسط هکرهای خصوصی کمک می کند.

به عنوان یک واسطه بین اینترنت و رایانه‌هایی که به آن متصل می‌شوند، با استفاده از آدرس‌های IP، مشابه آدرس‌های خیابان، که به داده‌های دریافتی کمک می‌کند مقصد خود را پیدا کنند، عمل می‌کند. خود سرور پروکسی نیز از طریق یک آدرس IP قابل دسترسی است.

سرورهای پروکسی و امنیت شبکه

سرورهای پروکسی سیستم های امنیتی محبوبی هستند زیرا از داده ها در سطح شبکه محافظت می کنند. این لایه امنیتی به دلیل محافظت بیشتر از فایروال ها موثرتر است. به عنوان مثال، فهرستی از سایت‌های مسدود شده را نگه می‌دارد که می‌توانند در زمان واقعی به‌روزرسانی شوند، در حالی که فایروال‌ها تنها پس از افزودن یک ورودی جدید به لیست مسدود کردن، ترافیک را مسدود می‌کنند.

علاوه بر این، سرورهای پروکسی از دسترسی به بدافزارها و ویروس ها به شبکه های خصوصی جلوگیری می کنند. این به این دلیل است که چنین برنامه یا وب سایتی نمی تواند از طریق یک سرور پراکسی به آدرس IP شبکه دسترسی پیدا کند مگر اینکه دستگاه مجوز صحیح را داشته باشد.

سرور پروکسی همچنین می تواند با فایروال کار کند تا سیستم امنیتی پیشرفته تری ایجاد کند. بدون سرور پروکسی، یک هکر می تواند با یافتن راهی در اطراف فایروال به شبکه دسترسی پیدا کند.

چرا به سرور پروکسی نیاز دارید

کاربران اینترنت برای دسترسی ایمن به اینترنت از طریق یک شبکه خصوصی به سرورهای پروکسی نیاز دارند. از سرورهای پروکسی نیز می توان برای محافظت از شبکه های محلی در برابر بدافزارها و حملات منابع خارجی استفاده کرد.

سرورهای پروکسی می توانند مبتنی بر ابر، اشتراکی، شبکه یا نرم افزار باشند. هر نوع دارای ویژگی ها، سیستم های امنیتی و هزینه های خاص خود است. همچنین می توان از سرور پروکسی برای ایجاد VPN استفاده کرد که یکی از امن ترین روش های دسترسی به اینترنت است.

انواع سرورهای پروکسی

سرورهای پروکسی در انواع مختلفی موجود هستند. پروکسی های عمومی وجود دارد که هر کسی می تواند از آنها استفاده کند و پراکسی های خصوصی فقط برای کسانی که آدرس IP دارند در دسترس هستند.

سرورهای پروکسی یا کش های پراکسی نیز اغلب برای بهبود عملکرد وب سایت استفاده می شوند. کش پروکسی اشیایی را که بازدید می کنید در اینترنت برای مدتی کش ذخیره می کند، بنابراین اگر دوباره از وب سایت بازدید کردید، نیازی به بیرون رفتن و بازیابی مجدد این اطلاعات ندارید. این فرآیند کش پروکسی وب نامیده می شود و با هدف اصلی سرور پروکسی متفاوت است.

استفاده از اینترنت همچنین می تواند داده هایی را که از طریق سرور پروکسی عبور می کند کنترل کند. سرور پروکسی می تواند وب سایت ها، اخبار و تبلیغات خطرناک را مسدود کند. برخی از سرورهای پروکسی نیز محتوا را بر اساس کشور مسدود می کنند.

انتخاب سرور پروکسی

در اینجا برخی از عوامل مهمی که باید هنگام جستجوی یک سرور پروکسی ایمن در نظر داشته باشید آورده شده است:

بهره وری: اگر می خواهید از یک سرور پراکسی برای افزایش سرعت اتصال اینترنت خود استفاده کنید، سریع و کارآمد به نظر برسید.

امنیت: سرور پروکسی یک دروازه به اینترنت است، بنابراین باید امن باشد.

قابلیت اطمینان: سرور پروکسی باید قابل اعتماد و سازگار باشد.

نتیجه

سرورهای پروکسی امنیت و حریم خصوصی را برای کاربران اینترنت فراهم می کنند و به جلوگیری از ورود بدافزارها و ویروس ها به شبکه های خصوصی کمک می کنند. اما انواع مختلفی از سرورهای پروکسی وجود دارد. برای انتخاب مناسب، باید نوع امنیت مورد نیاز خود، سرعت اتصال به اینترنت و میزان هزینه را در نظر بگیرید.

IO Zoom راه حل های میزبانی را در هشت مرکز داده در سراسر جهان از جمله لس آنجلس، دالاس، شیکاگو، میامی، آتلانتا، Secaucus (نیوجرسی)، لندن (بریتانیا) و Mepal (آمستردام) ارائه می دهد. هدف ما ارائه بهترین هاست و تمرکز بر قیمت های مقرون به صرفه، سرورهای سریع، آپ تایم عالی و پشتیبانی استثنایی 24/7 است. اگر شما نیاز دارید سرور VPS در آتلانتا، با ما چت کنید ما به شما کمک خواهیم کرد تا هر آنچه را که نیاز دارید ترتیب دهید.