منو سایت

پسوندهای دامنه در سال 2021

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پسوندهای دامنه در سال 2021

پسوند دامنه یکی از مولفه های مهم آن است که نقش مهمی در تعیین اعتبار و گاه حتی معنای دامنه دارد. علاوه بر این پسوندها عاملی تعیین کننده در تعرفه و شرایط ثبت دامنه هستند. به عنوان مثال، ccTLD (دامنه سطح بالا با کد کشور) منتسب به اکثر کشورها نیاز به مدرکی دال بر اقامت در آن کشور دارد. در این مقاله در مورد محبوب ترین افزونه های جهان در سال 2021 صحبت خواهیم کرد تا با روندهای جهانی در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

ده پسوند دامنه محبوب در سال 2021

سال گذشته، .com که بیش از 30 سال سابقه در میان TLD ها دارد، با اختلاف زیادی در صدر جدول املاک قرار گرفت. پسوند، که به معنای تجاری است، در ابتدا فقط برای شرکت ها در نظر گرفته شده بود. با گذشت زمان، .com بسیار محبوب شد و در حال حاضر پر استفاده ترین افزونه در جهان است. دو افزونه دیگر gTLD که در این رتبه بندی رتبه بالایی دارند .org و .net هستند که مانند .com قدیمی و محبوب هستند.

سایر پسوندهای دامنه در این جدول پسوندهای کشور یا ccTLD هستند. از جمله این کشورها، ملیت های پرجمعیت مانند روسیه و هند در کنار کشورهای توسعه یافته ای مانند بریتانیا و آلمان هستند. البته در این میان .de که متعلق به آلمان است اقامت در این کشور را اجباری نکرده و ثبت نام آن برای عموم آزاد است. نکته جالب دیگر وجود دامنه ir در رتبه پنجم این لیست است. دلیل این امر را می توان رشد روزافزون صنعت IT در ایران در کنار هزینه نسبتا پایین ثبت نام و تمدید این افزونه دانست.

پسوندهای دامنه

پرکاربردترین پسوندها برای کشور

به گفته مرکز Verisign، محبوب ترین پسوند برای کشور در حال حاضر .tk است. این پسوند با 27.5 میلیون ثبت متعلق به کشور توکلائو واقع در جنوب اقیانوس آرام است. دلیل اصلی حجم زیاد دامنه های .tk رایگان بودن و ثبت آسان آنهاست. رتبه های زیر را در جدول زیر مشاهده می کنید.

پسوندهای دامنه

جدیدترین پسوندهای دامنه

به منظور افزایش کمی و کیفی حضور کاربران در اینترنت، هر ساله دامنه های جدیدی معرفی می شود. این پسوندهای دامنه جدید که ngTLD نامیده می شوند، به خوبی دامنه های قدیمی موجود در بازار نمی گنجند، اما حضور آنها همیشه فرصت های جدیدی برای ایجاد دامنه های مختلف ایجاد می کند. در اینجا چند دامنه پرکاربرد که در سال های اخیر معرفی شده اند را معرفی می کنیم.

در بالای جدول پسوند .icu قرار دارد که اخیراً بسیار محبوب شده است. دلیل این امر علاوه بر نام مناسب این پسوند، کاهش قیمتی است که در هزینه های ثبت نام و تمدید رخ داده است.

افزونه های جدید

جنجالی ترین پسوندهای دامنه

علاوه بر ایمیل های محبوب، برخی از پسوندهای دامنه شهرت خوبی ندارند. از جمله این موارد معمولاً می توان به بسیاری از دامنه های ارزان یا رایگان اشاره کرد که توسط نهاد خاصی کنترل نمی شوند. لیست زیر افزونه هایی را نشان می دهد که بیشترین کمک را به اهداف غیرقانونی و هرزنامه داشته اند. البته وجود پسوند در این لیست به معنای بد بودن آن نیست. مثلا .london موردی است که میزان مصرف بالایی دارد اما در موارد غیرقانونی نیز بسیار استفاده می شود.

الحاقات شرم آور

انتشارات پسوند دامنه 2021 اولین بار در Server.ir پدیدار شد نگرش جهانی، هاست ایرانی.