منو سایت

پلت فرم تجزیه و تحلیل داده های Splunk

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پلت فرم تجزیه و تحلیل داده های Splunk

در سال های اخیر، مبحث داده های ماشینی پیشرفت چشمگیری داشته است. داده های ماشینی داده های دیجیتالی هستند که به عنوان خروجی یک سیستم هوشمند مانند سیستم های کامپیوتری به دست می آیند. دلیل اصلی رشد این حوزه افزایش تعداد ماشین های هوشمند مورد استفاده در زیرساخت های فناوری اطلاعات و دلیل دیگر پیشرفت علم اینترنت اشیا است.

Splunk یک برنامه مفید در میان بسیاری از ابزارهای مورد استفاده برای ترجمه و تجزیه و تحلیل این نوع داده ها است. Splunk در سال 2003 برای “ترجمه داده های تولید شده توسط ماشین” تاسیس شد. به گفته توسعه دهندگان، این برنامه موانع بین داده های ماشین های هوشمند و کاربران را از بین می برد و به تیم های فناوری اطلاعات و امنیت کمک می کند تا بهره وری خود را بهبود بخشند.

اسپلانک چیست؟

Splunk یک پلت فرم نرم افزاری برای جستجو، تجزیه و تحلیل و تجسم خروجی از وب سایت ها، برنامه ها، حسگرها و دستگاه های الکترونیکی و هوشمند است. اگر سیستمی دارید که به طور مداوم داده تولید می کند و می خواهید بلافاصله این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید، Splank ابزار خوبی برای این منظور خواهد بود.

پردازش فوری داده یکی از بزرگترین نقاط قوت Splunk است. در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه سخت‌افزاری مانند پردازنده‌ها و دستگاه‌های ذخیره‌سازی صورت گرفته است، اما حوزه تحلیل داده‌ها به اندازه کافی پیشرفت نکرده است. تجزیه و تحلیل داده های زنده معمولاً یکی از نقاط ضعف پلتفرم های تجزیه و تحلیل داده ها است، چیزی که Splunk به خوبی آن را مدیریت می کند.

 

Splunk دقیقاً چگونه به ما کمک می کند؟

تصویر زیر نمونه ای از داده های ماشین است. حال تصور کنید SysAdmin سعی می کند یک مشکل سیستم را از داده های زیر تشخیص دهد. البته با توجه به این نوع داده ها به سختی می توان فهمید که مشکل در کدام قسمت از سیستم رخ داده است و حتی اگر امکان پذیر باشد پس از صرف زمان و انرژی بسیار امکان پذیر خواهد بود. معمولاً خروجی یک ماشین پیچیده بدون ساختار واضح است و بنابراین برای آنالیز و تصویربرداری مناسب نیست.

غلت زدن

استفاده از Splunk برای بدست آوردن این مدل داده و ارائه یک نتیجه ملموس و قابل درک است. Splunk به همین منظور راه اندازی شد و همزمان با رونق بیگ دیتا، این برنامه نیز توجه کاربران را به خود جلب کرد. در حال حاضر به دلیل توانایی این ابزار در پردازش اطلاعات در حجم بالا، بسیاری از تحلیلگران از آن استفاده می کنند. داشبورد Splunk که قابلیت تجسم اطلاعات را ارائه می دهد، دلیل دیگری برای محبوبیت این ابزار است. کاربردهای Splunk را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • تجزیه و تحلیل عملکرد سیستم
  • مشکل را برطرف کنید و در صورت امکان آن را برطرف کنید
  • نظارت بر شاخص های کسب و کار
  • خروجی مورد نظر را جستجو و بررسی کنید
  • یک داشبورد برای مشاهده داده ها ایجاد کنید
  • اطلاعات را برای استفاده بعدی ذخیره و بازیابی کنید

سایر مزایای Splunk عبارتند از:

  • ورود داده ها از همه فرمت های موجود، از جمله csv. و json پشتیبانی می کند.
  • امکان تنظیم Splunk برای اطلاع از یک رویداد یا هشدار هنگام روشن شدن دستگاه
  • توانایی پیش بینی دقیق منابع مورد نیاز برای گسترش زیرساخت
  • امکان ساخت اشیاء دانش برای عملیات هوشمند

اشیاء دانش مقادیری هستند که توسط کاربر برای تسهیل عملیات بازیابی داده ها تعریف می شوند.

نشریه پلتفرم تحلیل داده های Splunk اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، هاست ایرانی.