منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • پیکربندی سرور چیست؟ همه چیز درباره پیکربندی سرورها

پیکربندی سرور چیست؟ همه چیز درباره پیکربندی سرورها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پیکربندی سرور چیست؟ همه چیز درباره پیکربندی سرورها

پیکربندی سرور چیست؟

سرعت و امنیت وب سایت برای بسیاری از اپراتورهای کسب و کار اینترنتی بسیار مهم است. اگر سرور شما پیکربندی شده باشد، این دو عامل مهم محقق می شود. کاربران معمولاً اطلاعات کمی در مورد پیکربندی دارند. به همین دلیل در این مقاله وبلاگ پارس پک توضیح می دهیم که سرور کانفیگ چیست، انواع آن چیست و شامل چه خدماتی می شود. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پیکربندی سرور چیست؟

Configure مخفف Configuration است و در فارسی به معنای “پیکربندی” است. پس از خرید سرور، باید آن را پیکربندی کنید. همه سرورها دارای تنظیمات پیش فرض هستند. اما شما نباید فقط به این تنظیمات بسنده کنید. زیرا تنظیمات پیش فرض سرور به تنهایی نمی تواند سرعت و امنیت وب سایت شما را تضمین کند.

پیکربندی سرور یک کار تخصصی است و برای انجام آن بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید. اگر پیکربندی دقیق و حساب شده باشد، تاثیر مثبتی بر عملکرد وب سایت شما خواهد داشت. Config دارای بخش های مختلفی است که برای آشنایی با آنها مفید خواهد بود:

 • پیکربندی سیستم های مختلف
 • پیکربندی مودم اختصاصی
 • پیکربندی برای گوشی های هوشمند
 • پیکربندی سرور اختصاصی
 • پیکربندی سرور مشترک

سرور بخر

رابطه بین پیکربندی وب سایت و عملکرد

پیکربندی باید با توجه به مشخصات سرور خاص و با توجه به نیازهای تجاری شما انجام شود. اگر همه چیز هدفمند و هوشمندانه پیش برود، شاهد رشد کسب و کار خود خواهید بود. علاوه بر این، یک سرور با پیکربندی مناسب می تواند به افزایش سرعت بارگذاری وب سایت کمک کند. نیازی به گفتن نیست که سرعت بارگذاری مناسب وب سایت باعث افزایش تعداد کاربران و کسب درآمد بیشتر می شود.

گوگل در یک مطالعه جامع در مورد سرعت وب سایت و صبر کاربر به عدد مشخصی رسید. کاربران دنیای مجازی زمان زیادی را برای بارگذاری وب سایت صرف نمی کنند. حداکثر زمانی که یک کاربر اینترنت برای بارگذاری وب سایت شما منتظر می ماند تنها 3 تا 5 ثانیه است.

اگر وب سایت شما در این چند ثانیه بارگذاری شود، کاربر به مرور زمان مشتری اصلی محصولات و خدمات وب سایت شما خواهد شد. در غیر این صورت با کاهش شدید ترافیک وب سایت خود مواجه خواهید شد. Config نقش مهمی در رتبه بندی سئوی وب سایت شما با بهینه سازی سرعت بارگذاری وب سایت ایفا می کند. بنابراین اهمیت پیکربندی را در کسب و کار اینترنتی خود جدی بگیرید.

نباید فراموش کنید که سرور شما هر چقدر هم که گران یا ارزان باشد، نیاز به پیکربندی اولیه دارد. پیکربندی سرور باید قبل از راه اندازی وب سایت انجام شود. بنابراین، حتی اگر سرور شما ارزان باشد، با انجام یک پیکربندی اولیه، نگران سرعت، امنیت و عملکرد وب سایت خود نباشید.

سیستم عامل چگونه بر پیکربندی سرور تأثیر می گذارد؟

وقتی در مورد پیکربندی صحبت می کنیم، منظورمان پیکربندی سرور مجازی ویندوز و لینوکس است. زیرا اکثر کاربران از این دو سیستم عامل در سرورهای خود استفاده می کنند. زمانی که سرور خود را انتخاب می کنید، یکی از سیستم عامل های ویندوز یا لینوکس برای شما نصب می شود.

بسته به هدفی که سرور را انتخاب می کنید، نرم افزارها و ابزارهای مختلفی بر روی سیستم عامل آن نصب می شود. علاوه بر این نرم افزار، تنظیمات مختلفی نیز برای اطمینان از امنیت و عملکرد وب سایت شما نصب شده است. به طور کلی پیکربندی سرورهای لینوکس نسبت به سرورهای ویندوز آسان‌تر است. در واقع پیکربندی سرور لینوکس باعث می شود که سرور سرعت وب سایت را بهبود بخشد.

  پیکربندی سرور vps

نمایش پیکربندی سرور و تاثیر آن بر عملکرد وب سایت

انواع پیکربندی سرور

در ادامه نگاهی به مفهوم پیکربندی سرور، بد نیست با انواع پیکربندی آشنا شوید. به طور کلی پیکربندی سرور به دو دسته تقسیم می شود:

1. پیکربندی سرورهای اختصاصی

سرورهای اختصاصی دارای منابع اختصاصی هستند و منابع آنها منحصراً در اختیار کاربر وب سایت است. بنابراین محدودیتی برای کاربر از نظر منابع سخت افزاری وجود ندارد. با توجه به اینکه سرورهای اختصاصی میزبان وب سایت های کمتری هستند، پیکربندی آنها با دردسر کمتری انجام می شود.

حتی اگر معروف ترین و قدرتمندترین کنترل پنل هاست را دریافت کنید، تنها سرویس ها و نرم افزارهای مورد نیاز هاست به صورت پیش فرض روی سرور شما نصب می شوند. این به این معنی است که تمام سرویس هایی مانند PHP، وب سرور، پایگاه داده، سرور ایمیل و DNS باید به طور جداگانه پیکربندی شوند.

هیچ کنترل پنل میزبانی در دنیا نمی تواند امنیت و سرعت وب سایت شما را به تنهایی با استفاده از فایل نصب BASH روی سروری که خریداری کرده اید تضمین کند. همچنین، به یاد داشته باشید که نمی توانید یک پیکربندی پایدار پیدا کنید. پیکربندی بر روی سرورهای مختلف بر اساس معیارهای زیر انجام می شود:

 • انواع اسکریپت
 • ساختارهای پایگاه داده خاص
 • حجم ترافیک وب سایت

2. سرورهای اشتراکی را پیکربندی کنید

با سرورهای اشتراکی، منابع سرور بین کاربران مختلف به اشتراک گذاشته می شود. این نوع سرورها مناسب وب سایت هایی هستند که به تازگی کار خود را شروع کرده اند. سرورهای اشتراکی پهنای باند و منابع پایگاه داده خاصی را دریافت می کنند. به طور کلی، یک سرور اشتراکی دارای منابع محدود و هزینه کم است. به اشتراک گذاری این سرورها ممکن است خطر از دست دادن داده ها را به همراه داشته باشد. اگر وب سایت یکی از مشترکین با مشکل مواجه شود بر روی وب سایت شما نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت.

همچنین اشتراک گذاری آنها پیکربندی را حساس تر می کند. اگر خودتان این کار را انجام می دهید، باید بسیار مراقب باشید. اگر پیکربندی سرور اشتراکی خود را به دیگران سپرده اید، از تخصص آنها مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که حتی کوچکترین اشتباه در پیکربندی یک سرور هاست اشتراکی می تواند منجر به مشکلات زیادی شود.

یک پیکربندی سرور اشتراکی اختصاصی به یک سرور اشتراکی اجازه می دهد تا وب سایت های بیشتری را بدون ارتقاء سخت افزاری میزبانی کند. در همین حال، مهم است که کیفیت سایت را که از طریق پیکربندی دقیق سرور اشتراکی توسط متخصصان به دست می‌آید، پایین نیاورد.

چه عناصری در پیکربندی سرور مجازی استفاده می شود؟

وقتی نوبت به پیکربندی VPS می رسد، یک متخصص روی گزینه های بی شماری کار می کند. شامل:

 • به روز رسانی هسته سیستم و سرویس های مختلف آن
 • پیکربندی و نصب فایروال
 • نصب و پیکربندی آنتی ویروس های سرور
 • نصب و پیکربندی برنامه های امنیتی مانند شلر
 • ایمن سرورهای SSH، PHP، DNS، FTP، Mail و SQL
 • تنظیمات اولیه را برای پشتیبان گیری بدون خطا انجام دهید
 • سرورهای اضافی را در سرور مجازی مدیریت و حذف کنید
 • افزایش بهره وری سرور با بهبود و بهینه سازی (Mysql)

برای آموزش کامل نحوه نصب و پیکربندی وب سرور آپاچی بر روی سرور لینوکس مقاله زیر را مطالعه کنید.

نصب آپاچی روی لینوکس

چه خدماتی در سرور پیکربندی گنجانده شده است؟

اگر یک سرور مجازی پیکربندی شده از یک ارائه دهنده خدمات میزبانی قابل اعتماد خریداری کرده اید، آن شرکت باید سه سرویس مهم زیر را به شما ارائه دهد:

1. مدیریت سرور

ارتباط نزدیکی بین پیکربندی و مدیریت سرور VPS وجود دارد. در هر زمان، سرور ممکن است نیاز به اعمال تنظیمات جزئی و کلی داشته باشد. حتی ممکن است با مشکلاتی مواجه شود که باید روزانه بهینه شوند. این یک تصور اشتباه است که پیکربندی یک بار انجام می شود و نیازی به انجام مجدد نیست. ناگفته نماند که تمامی این خدمات باید توسط ارائه دهنده سرور ارائه شود.

2. پیکربندی و اتصال به وردپرس

بخش مهمی از فعالیت وب سایت شما در وردپرس انجام می شود. ویرایش محتوا و قرار دادن عکس و فعالیت هایی از این دست را می توان به راحتی در این سیستم مدیریت محتوا انجام داد. در همین حال، شما نمی توانید نقش پیکربندی سرور را نادیده بگیرید. با انجام تنظیمات اولیه سرور، ویژگی های پیش فرض وردپرس روی سرور حفظ می شود.

برای به حداکثر رساندن عملکرد وردپرس خود، یک متخصص باید پیکربندی وردپرس را انجام دهد. بهینه سازی وردپرس همچنین عملکرد وب سایت شما را بهبود می بخشد که منجر به رشد کسب و کار آنلاین شما می شود.

3. نصب انواع کنترل پنل

یکی از راه های بهینه سازی سرور نصب کنترل پنل های مختلف بر روی آن است که بخشی از خدمات Cunify می باشد. همانطور که می دانید استفاده از سرورهای ترمینال برای همه کاربران آسان نیست. زیرا دانش کافی در این زمینه مورد نیاز است.

در پیکربندی سرور کنترل پنل هایی مانند cpanel و direct admin بر روی سرور نصب می شوند. نصب این کنترل پنل ها به کاربران اجازه می دهد تا تغییراتی در افزونه ها مانند نصب یا اصلاح آنها ایجاد کنند. این نوع پیکربندی نقش کاربر مدیریت سرور خریداری شده را آسان تر می کند.

برای یادگیری نحوه پیکربندی دسترسی FTP در CentOS 8، مقاله زیر را بخوانید.

دسترسی به FTP در CentOS 8

آموزش پیکربندی سرور

اگرچه پیکربندی سرور کاری تخصصی و پیچیده به نظر می رسد اما با کمی تلاش و صرف وقت و شرکت در دوره های تخصصی مختلف می توانید به آن مسلط شوید. همچنین می توانید یک سرور مجازی پیکربندی شده را از ارائه دهندگان مختلف سرور مجازی دریافت کنید. در این صورت اگر در حین کار با وب سایت با مشکلی مواجه شدید، می توانید به تیم پشتیبانی شرکت ارائه دهنده اجازه رفع آن را بدهید.

دنیای پیکربندی بسیار گسترده است و متخصص شدن در تمام قسمت های آن دشوار خواهد بود. برای یادگیری پیکربندی، باید بر اساس نیاز خود عمل کنید. اگر با گوشی های هوشمند سر و کار دارید، به سراغ آموزش تنظیمات گوشی بروید و اگر وب سایت دارید یا در زمینه سرور مجازی کار می کنید، تنظیمات سرور اختصاصی یا اشتراکی را یاد بگیرید.

نتیجه

در این مقاله وبلاگ پارس پاک سعی کردیم به این سوال که پیکربندی سرور چیست پاسخ دهیم. ارتباط مستقیمی بین پیکربندی وب سایت و امنیت وجود دارد. تا زمان انجام تنظیمات، امکان هک وب سایت و اطلاعات شما باقی می ماند. به یاد داشته باشید که سرعت و امنیت مطلوب وب سایت باعث می شود شما را از بقیه رقابت های کسب و کار اینترنتی متمایز کنید و حرفی برای گفتن داشته باشید.

سوالات متداول

1. منظور از پیکربندی سرور چیست؟

پیکربندی سرور به پیکربندی قسمت های مختلف سرور مانند فضای ذخیره سازی، رم و بسیاری دیگر از مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب برای انواع مشاغل اشاره دارد.

2. Config Server چه خدماتی ارائه می دهد؟

با پیکربندی سرور، می توانید سرور را به روش بهینه تری مدیریت کنید. علاوه بر این، امکان شخصی سازی فضای سرور برای پشتیبانی از قابلیت های وردپرس وجود دارد. نصب کنترل پنل های مختلف یکی دیگر از سرویس های پیکربندی سرور محسوب می شود.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “منظور از کانفیگ سرور چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “کانفیگ سرور به پیکربندی تنظیمات بخش‌های مختلف سرور مثل فضای ذخیره‌سازی، حافظه رم و بسیاری مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دیگر متناسب با انواع کسب‌‌وکارها گفته می‌شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “کانفیگ سرور چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “با کانفیگ سرور می‌توانید سرور را به‌شکل بهینه‌تری مدیریت کنید. همچنین، امکان شخصی‌سازی فضای سرور برای پشتیبانی از قابلیت‌های وردپرس فراهم می‌شود. نصب کنترل پنل‌های مختلف از دیگر خدمات کانفیگ سرور به‌شمار می‌رود.”
}
}]
}

پیکربندی سرور چیست؟ همه چیز درباره پیکربندی سرورها برای اولین بار در Parsepack. به نظر می رسد.