منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • چگونه معماری سازمانی خود را مدرن کنیم؟

چگونه معماری سازمانی خود را مدرن کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه معماری سازمانی خود را مدرن کنیم؟

با توجه به معماری سازمانی آمار، 44% در مقایسه با شرکت ها، چشم انداز معماری سازمانی حول محور فناوری اطلاعات است 26% از شرکت هایی که معماری سازمانی دارند که حول محور کسب و کار می چرخد. نه تنها این، فقط 18% از معماران شرکتی می گویند که در مورد پروژه های توسعه شرکت مشورت کرده اند.

علاوه بر این، 77% ارزش معماری سازمانی از مدیریت ریسک و انطباق ناشی می شود. چیزی که حتی نگران‌کننده‌تر است این واقعیت است که وقتی اکثریت معماران سازمانی مورد بررسی قرار گرفتند، 80% گفت که سازمان های آنها هنوز از بسیاری از فرآیندهای دستی رنج می برند در حالی که 79% اعتراف کنند که در برقراری ارتباط در شرکت با مشکل مواجه هستند.

همه این آمارها نشان می دهد که هنوز جای زیادی برای پیشرفت در معماری سازمانی وجود دارد. اگر می خواهید در دنیای تجاری پرشتاب امروزی مزیت رقابتی کسب کنید، به یک معماری سازمانی کارآمد و بهینه نیاز دارید که بتواند کارایی و درآمد کسب و کار شما را افزایش دهد. اگر شما یکی از آن مشاغلی هستید که هنوز با سیستم های قدیمی گیر کرده اید و به دنبال راه هایی برای مدرن کردن معماری سازمانی خود هستید، به جای درستی آمده اید.

در این مقاله، عناصر کلیدی، انواع مختلف چارچوب‌های معماری سازمانی و نحوه مدرن‌سازی معماری سازمانی را خواهید آموخت.

_____________________________________

Enterprise Architecture Elements
Enterprise Architecture Frameworks
How to Modernize Your Enterprise Architecture?

1. کارمندان خود را در اولویت قرار دهید

2. یک تیم اختصاصی تعیین کنید

3. درک کنید که نوسازی شرکت یک سفر است، نه یک مقصد

4. پشته فناوری خود را بهینه کنید

5. از ابزار مدیریت معماری سازمانی استفاده کنید

عناصر معماری سازمانی

شش عنصر کلیدی معماری سازمانی وجود دارد.

 • مدیریت معماری
 • چارچوب معماری
 • روش شناسی پیاده سازی
 • مصنوعات مستند
 • مخزن معماری
 • بهترین شیوه ها و دستورالعمل ها

چارچوب های معماری سازمانی

چهار چارچوب کلی معماری سازمانی وجود دارد که می توانید برای بهبود معماری سازمانی خود از آنها استفاده کنید.

 • FEAF
 • DoDAF
 • TOGAF
 • چارچوب Zachman

چگونه معماری سازمانی خود را مدرن کنیم؟

در اینجا یک راهنمای گام به گام برای مدرن کردن معماری سازمانی شما آورده شده است.

1. کارمندان خود را در اولویت قرار دهید

چه تحول دیجیتال باشد و چه مدرن‌سازی معماری سازمانی، اشتباه شماره یک کسب‌وکارها این است که بیش از حد روی جنبه‌های فناوری تمرکز می‌کنند و جنبه انسانی معادله را کاملا نادیده می‌گیرند. این یکی از دلایل اصلی شکست ابتکارات دیجیتال آنهاست. در نهایت، تغییراتی که در معماری سازمانی خود ایجاد می‌کنید، بر افراد تأثیر می‌گذارد، خواه کارمندان، مشتریان یا سایر ذینفعان شما باشند.

به همین دلیل است که نه تنها از دید مردم به موضوع نگاه کنیم، بلکه مردم را بالاتر از هر چیز دیگری قرار دهیم. نقاط درد و چالش های آنها و اینکه چگونه تغییرات تکنولوژیکی بر زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد را درک کنید. این به شما کمک می کند تا با توجه به نیاز افراد تغییراتی ایجاد کنید. در نتیجه، کمتر با مقاومت آنها مواجه خواهید شد.

همیشه برای راه حلی خرج کنید که با جریان کاری کارمندان شما همسو باشد. هرچه سازگاری آنها با راه حل جدید آسان تر باشد، احتمال پذیرش و استفاده از راه حل جدید بیشتر می شود. هدف اصلی نوسازی معماری سازمانی باید این باشد که کارکنان شما را قادر سازد تا کارهای بیشتری را در زمان کمتر انجام دهند و وظایف خود را با مشکلات کمتری کامل کنند. کارهای روزمره را به صورت خودکار انجام دهید تا کارمندان شما بتوانند روی کارهای ارزشمندتر تمرکز کنند.

2. یک تیم اختصاصی تعیین کنید

نوسازی معماری سازمانی آسان نیست، به خصوص اگر هنوز با سیستم های قدیمی گیر کرده اید یا معماری سازمانی قدیمی دارید. این بدان معناست که موفقیت در مدرن سازی معماری سازمانی شما می تواند زمان، کار و تلاش زیادی را صرف کند. اگر شخصی را برای مدرن سازی معماری سازمانی خود استخدام کرده اید و فکر می کنید که کافی است، باید در استراتژی خود تجدید نظر کنید.

شما باید به نوسازی معماری سازمانی به عنوان یک پروژه فکر کنید. این بدان معناست که به جای اینکه بخواهید به تنهایی کار کنید، باید یک تیم شایسته از متخصصان واجد شرایط و با تجربه را برای این کار تعیین کنید. نقش هر یک از اعضای تیم خود را مشخص کنید تا دقیقا بدانند که از آنها چه انتظاری می رود.

به جای استخدام متخصصان فناوری اطلاعات، باید یک تیم متنوع از واحدهای عملکردی مختلف ایجاد کنید. این به شما یک دیدگاه منحصر به فرد برای مقابله با چالش ها می دهد زیرا هر عضو می تواند چیزها را از دیدگاه کاملاً جدیدی ببیند. همچنین به شما کمک می‌کند تا ایده‌های جدید و نوآورانه‌ای برای مدرن‌سازی معماری سازمانی داشته باشید، نه اینکه فکری خارج از چارچوب داشته باشید و راه‌حل‌هایی برای مشکلات پیچیده‌تر پیدا کنید.

3. درک کنید که نوسازی شرکت یک سفر است، نه یک مقصد

یکی دیگر از تصورات اشتباه رایج کسب و کارها در مورد نوسازی معماری سازمانی این است که آن را به عنوان یک مقصد می بینند. در واقع، این یک سفر طولانی و سخت است که تا زمانی که کل معماری سازمانی خود را به طور کامل تغییر ندهید، به پایان نمی رسد.

نوسازی معماری سازمانی همه چیز در مورد همکاری است. این بدان معنی است که شما باید سیلوها را خراب کنید و همکاری بین بخشی را تشویق کنید. به جای پرش از هر گرایش فناوری جدید، بهتر است فناوری‌هایی را که در حال حاضر در اختیار دارید ارتقا دهید و برای به دست آوردن بهترین نتیجه از آنها گام بردارید. یک مدل تکراری را دنبال کنید که در آن تغییرات لازم را در هر چرخه ایجاد می‌کنید که در نهایت منجر به بهبود محصول نهایی می‌شود.

4. پشته فناوری خود را بهینه کنید

با نگاهی دقیق تر به پشته فناوری خود شروع کنید. با رهبران فناوری اطلاعات و کسب و کار بنشینید و تصمیم بگیرید چه چیزی را می توان دور انداخت، چه چیزی را می توان نگه داشت و چه چیزی را می توان بهبود بخشید. مدرنیزاسیون فقط به معنای جایگزینی فناوری های قدیمی، مانند سیستم های قدیمی، با فناوری های جدیدتر و بهتر نیست. شما باید در مورد اینکه چه فناوری هایی را می خواهید خلاص کنید و کدام یک را به کار می گیرید، استراتژیک باشید. یک ممیزی جامع انجام دهید و قبل از تصمیم گیری به تمام لایه های فناوری نگاه کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد، مدرن کردن یک معماری سازمانی می تواند یک فرآیند فشرده منابع باشد. اگر سعی کنید همه چیز را به صورت دستی انجام دهید، ممکن است چندین سال یا حتی دهه ها طول بکشد. برای به حداقل رساندن تلاش، زمان و کار، به شدت توصیه می شود که از ابزار مدیریت معماری سازمانی استفاده کنید. این نه تنها بار را از دوش تیم IT شما برمی دارد، بلکه به شما کمک می کند یک پایه فناوری محکم ایجاد کنید و راه را برای نوآوری بخش هموار کنید. مهمتر از همه، به شما کمک می کند تا بهترین نتایج را از معماری سازمانی خود بگیرید.

چه اقداماتی را برای مدرن کردن معماری سازمانی انجام خواهید داد؟ در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید.