منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • چگونه یک نسخه پشتیبان را در سی پنل بازیابی کنیم؟ فایل پشتیبان cPanel را بازیابی کنید

چگونه یک نسخه پشتیبان را در سی پنل بازیابی کنیم؟ فایل پشتیبان cPanel را بازیابی کنید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه یک نسخه پشتیبان را در سی پنل بازیابی کنیم؟ فایل پشتیبان cPanel را بازیابی کنید

آرشیو کردن یکی از کارهای ضروری برای نگهداری اطلاعات در وب سایت است. وقتی مشکلی با داده‌های وب‌سایت شما پیش می‌آید، می‌توانید با استفاده از Restore Backup اطلاعات آن وب‌سایت را بازیابی کنید. در این مقاله از سری آموزش های سی پنل نحوه تهیه بک آپ ریستور در سی پنل را به شما آموزش می دهیم.

چگونه Restore Backup را در سی پنل تهیه کنیم؟

Restore Backup یک بازیابی کامل حساب cPanel را از فایل پشتیبان انتخابی شما انجام می دهد. با cpmove می توانید حساب را از طریق سرور راه دور بازیابی کنید.

توجه: سیستم بازیابی از چندین برنامه کاربردی مانند MySQL استفاده می کند. شایان ذکر است که هنگام بازیابی نباید فرآیندهای سرور را راه اندازی مجدد یا خاموش کنید. همچنین، از تنظیمات پرش نام در پیکربندی سرور MySQL خود استفاده نکنید. زیرا باعث ایجاد مشکل در عملکرد سرور می شود. از جمله مسائل مربوط به انتقال حساب و بازیابی نسخه پشتیبان. این تنظیمات حتی در phpMyAdmin می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

معرفی کامل کنترل پنل cPanel و مقایسه آن با سایر RGBA ها را در مقاله زیر بخوانید.

سی پنل چیست؟

محل و فرمت فایل

نام فایل آرشیو باید یکی از فرمت های زیر را داشته باشد:

 • cpmove-{USER}
 • cpmove-{USER}.tar
 • cpmove-{USER}.tar.gz
 • {USER}.tar
 • {USER}.tar.gz
 • بایگانی-{MM.DD.YYYY}{HH-MM-SS}{USER}.tar
 • بایگانی-{MM.DD.YYYY}{HH-MM-SS}{USER}.tar.gz
 • پشتیبان-{MM.DD.YYYY}_{HH-MM-SS}_{USER}.tar
 • پشتیبان-{MM.DD.YYYY}_{HH-MM-SS}_{USER}.tar.gz

توجه داشته باشید که فایل Backup یا cpmove باید در یکی از دایرکتوری های زیر باشد:

 • /در خانه
 • /usr/home
 • /وب
 • /home2
 • /home3
 • / ریشه
 • /usr

یا می توانید یک فایل را از سیستم فایل محلی خود انتخاب کنید.

نیازی به گفتن نیست که هنگام انجام بازیابی نسخه پشتیبان، سیستم فایل پشتیبان یا cpmove را در دایرکتوری فعلی خود بازیابی می کند. بنابراین، باید مطمئن شوید که فضای کافی در فهرست فایل بایگانی وجود دارد. این فضای خالی در دایرکتوری فایل آرشیو باید حداقل دو برابر اندازه خود فایل آرشیو باشد تا مشکلی پیش نیاید. سیستم هنگام بازیابی نسخه پشتیبان از این فضای آزاد برای فایل های موقت استفاده می کند.

یک نسخه پشتیبان از سی پنل را بازیابی کنید

آموزش کامل پشتیبان گیری از سی پنل

نحوه بازیابی cpmove

برای شروع فرآیند بازیابی از فایل پشتیبان حساب، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اگر قصد دارید از Limited Recovery استفاده کنید، Limited Recovery را انتخاب کنید. این ویژگی به سیستم اجازه می دهد تا بررسی های امنیتی بیشتری را روی فایل پشتیبان انجام دهد. اگر بخشی از فایل با مشکل امنیتی مواجه شود، سیستم آن قسمت از فایل پشتیبان را بازیابی نمی کند. سیستم به طور پیش فرض این ویژگی را فعال می کند. از آنجایی که Restricted Restore یک ویژگی آزمایشی است، نمی توان آن را یک سیستم امنیتی موثر در نظر گرفت. به همین دلیل توصیه می کنیم در هنگام استفاده از آن احتیاط کنید.
 • در این مرحله باید انتخاب کنید که پشتیبان را با نام کاربری یا نام فایل بازیابی کنید. اگر Restore with Username را انتخاب کنید، باید نام کاربری مرتبط با حساب cPanel را که قصد بازیابی آن را دارید انتخاب کنید. اگر Restore with File را انتخاب کنید، باید روی Choose File کلیک کنید و فایل پشتیبان را از سیستم فایل محلی خود انتخاب کنید.
 • در این مرحله باید انتخاب کنید که آیا تمام نمونه های آدرس IP سرور اصلی را با آدرس جدید جایگزین کنید یا فقط رکوردهای پایه A ارائه شده توسط cPanel در فایل های Zone.
 • اگر می‌خواهید حساب را با داده‌های موجود در فایل پشتیبان بازنویسی کنید، کادر را علامت بزنید تا بازنویسی کاربر موجود تأیید شود.
 • در این مرحله روی Recover کلیک کنید تا رابط بازیابی حساب نمایش داده شود.

نحوه بازیابی cpmove

فایل پشتیبان cpmove را بازیابی کنید

نحوه بازیابی با استفاده از خط فرمان

می توانید از اسکریپت /usr/local/cpanel/scripts/restorepkg برای بازیابی نسخه پشتیبان cpanel استفاده کنید. برای استفاده از /usr/local/cpanel/scripts/restorepkg باید دستور زیر را به عنوان root اجرا کنید:

/usr/local/cpanel/scripts/restorepkg [arguments] [input] [filename|username]

توجه داشته باشید که باید مسیر کامل فایل پشتیبان یا نام کاربری (نام کاربری) حساب cPanel را به اسکریپت منتقل کنید.

اگر کاربر قبلا ایجاد شده است، از scripts/restorepkg –/ skipaccount cpmove-{username}.tar.gz استفاده کنید. اگر کاربر ایجاد نشده باشد، ابتدا کاربر باید ایجاد و سپس بازیابی شود. در این شرایط از گزینه skipaccount استفاده نمی شود.

نکاتی در مورد ویژگی بازیابی محدود

همانطور که گفتیم قابلیت بازیابی محدود آزمایشی است و در استفاده از آن باید مراقب باشید. در صورت استفاده از این قابلیت باید به نکات زیر توجه کنید:

 • وقتی حسابی را با استفاده از این ویژگی بازیابی می‌کنید، سیستم ممکن است اطلاعاتی را که به آن نیاز ندارد نادیده بگیرد که ممکن است برای آن حساب مشکل ایجاد کند. اگر به دلیل ذکر شده مشکلی پیش آمد ابتدا این اکانت را حذف کنید و سپس بدون استفاده از قابلیت بازیابی محدود آن را بازیابی کنید.
 • این ویژگی دامنه های پارک شده (دامنه اضافه شده) را بازیابی نمی کند.
 • ویژگی بازیابی محدود تنها به حساب‌های بازیابی شده اجازه می‌دهد از محیط‌های noshell یا jailshell استفاده کنند. اگر حساب بازیابی شده از پوسته های دیگر استفاده کند، سیستم حساب را طوری تنظیم می کند که از محیط npshell استفاده کند.
 • اگر از ویژگی Restricted Restore برای بازیابی حسابی که حاوی پایگاه داده PostgreSQL است استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که سرور مورد نظر باید از PostgreSQL نسخه 8.4 یا بالاتر استفاده کند.

مشکلات سازگاری در فرآیند بازیابی نسخه پشتیبان

با توجه به تغییرات در سیستم پشتیبان گیری و سایر عملکردهای سیستم (مثلا Horde)، چندین مشکل سازگاری در فرآیند بازیابی به وجود می آید که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1. رمزهای عبور برای پایگاه داده MySQL و PostgreSQL

در cPanel & WHM نسخه 11.42 و جدیدتر، سیستم پایگاه داده PostgreSQL را در حساب بازیابی می کند. اما رمز عبور کاربر را بازنشانی نمی کند. این باعث می شود کاربر از پایگاه داده قفل شود.

هورد 2

به طور کلی، نمی‌توانید داده‌های Horde را از cPanel و WHM نسخه 11.50 و بالاتر به نسخه‌های cPanel و WHM قبلی بازیابی کنید. لازم به ذکر است که اطلاعات Horde با cPanel و WHM نسخه 11.50 و بالاتر سازگاری ندارد. از آنجایی که در cPanel & WHM نسخه 11.48 و قبل از آن، Horde از MySQL استفاده می کند.

نحوه بازیابی یک نسخه پشتیبان از سی پنل در خط فرمان

مشکلات بازیابی پشتیبان در سی پنل

نتیجه

در این مقاله نحوه تهیه بک آپ ریستور در سی پنل و بازیابی فایل cpmove را شرح دادیم و نکات مربوط به قابلیت ریستور محدود را توضیح دادیم. اگر این آموزش را دنبال کنید مشکلی در تهیه نسخه پشتیبان بازیابی نخواهید داشت و به راحتی می توانید بک آپی که تهیه کرده اید را بازیابی کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را بازیابی کنید.

 

سوالات متداول

1. چگونه از حساب سی پنل خود پشتیبان گیری و بازیابی کنیم؟

برای بازیابی حساب cPanel خود، یک فایل پشتیبان یا cpmove از حساب قدیمی یا یک بایگانی cpmove از ارائه دهنده هاست خود دریافت کنید.

2. تهیه Restore Backup از cPanel چقدر طول می کشد؟

زمان لازم برای تهیه نسخه پشتیبان برای بازیابی از سی پنل متفاوت است و با توجه به سخت افزار مورد استفاده در سرور تعیین می شود و معمولاً از چند دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “چگونه از اکانت سی‌پنل خود نسخه بک‌آپ تهیه و آن را بازیابی کنیم؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “برای بازیابی‌کردن اکانت cPanel خود، یک بک‌آپ آرشیو یا یک فایل cpmove را از اکانت قدیمی یا یک آرشیو cpmove را از ارائه‌دهنده هاست خود دریافت کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “تهیه Restore Backup از سی‌پنل چقدر طول می‌کشد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “مدت‌زمان لازم برای تهیه Restore Backup از سی‌پنل متفاوت است و با‌توجه‌به سخت‌افزار به‌کاررفته در سرور تعیین می‌شود و معمولاً از چند دقیقه تا یک ساعت به‌طول می‌انجامد.”
}
}]
}

منابع:

سی پنل

سرعت کندو

چگونه Restore Backup را در سی پنل ذخیره کنیم؟ بازیابی فایل پشتیبان cPanel برای اولین بار در پارسپک. به نظر می رسد.