منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کنترل پنل Plesk را روی سرورهای مجازی نصب کنید و DNS را پیکربندی کنید

کنترل پنل Plesk را روی سرورهای مجازی نصب کنید و DNS را پیکربندی کنید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کنترل پنل Plesk را روی سرورهای مجازی نصب کنید و DNS را پیکربندی کنید

پلسک یک میزبان وب و پلتفرم مدیریت پیشرفته وردپرس است. این به شما امکان می دهد چندین سایت را از یک داشبورد ایجاد و مدیریت کنید. با پلسک می‌توانید به‌روزرسانی‌ها، عملکرد و مشتریان جدید را از یک مکان نظارت کنید.

پلت فرم میزبانی وب خود را با اتصال ابزارهای مورد علاقه خود افزایش دهید. Plesk با جعبه ایمن و انعطاف پذیر با ابزارهای راه اندازی وردپرس عرضه می شود. ایجاد یک وب سایت جدید ساده تر از همیشه است!

سرور پلسک را نصب کنید

مرحله 1: با RDP وارد ویندوز سرور 2019 شوید

به سرور خود وصل شوید.

مرحله 2: Plesk Installer را دانلود کنید

به https://www.plesk.com/blog/various/how-to-install-plesk-on-windows/ بروید و Plesk Installer را کلیک کنید.

وقتی دانلود کامل شد، روی آن کلیک کنید.

پلسک

این پنجره ظاهر می شود. روی Yes کلیک کنید تا به برنامه اجازه دهید تغییراتی در دستگاه شما ایجاد کند.

پلسک

مرحله 3: وارد Plesk Installer شوید

این صفحه را خواهید دید. رمز عبور خود را وارد کرده و روی ورود کلیک کنید.

پلسک

روی Install or Update Product در بالا سمت چپ کلیک کنید.

پلسک

Plesk را انتخاب کرده و روی Continue کلیک کنید.

پلسک

سپس در نوع نصب، نسخه پیشنهادی، نسخه کامل و یا اگر می خواهید نسخه سفارشی ایجاد کنید را انتخاب کنید. اگر انتخاب کردید، روی Continue کلیک کنید.

پلسک

در پنجره بعدی رمز عبور مدیر خود را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که آن را به خاطر بسپارید. پس از انتخاب رمز عبور، روی Continue کلیک کنید.

پلسک

نصب هم اکنون شروع خواهد شد. ممکن است کمی وقت بگیرد.

کنترل پنل Plesk را روی سرورهای مجازی نصب کنید و DNS را پیکربندی کنیدپس از اتمام نصب روی OK کلیک کنید.

پلسک

پیکربندی DNS برای دامنه با Plesk

DNS مخفف Domain Name System است و یک سیستم نامگذاری مبتنی بر درخت است که نام دامنه های قابل خواندن توسط انسان را به رشته ای از اعداد معروف به آدرس IP تبدیل می کند که منابع وب را شناسایی می کنند. این نوع ترجمه به تسویه حساب معروف است. هنگام اضافه کردن نام دامنه (با وب سایت ها و دامنه ها > افزودن دامنه)، برای انجام وظایف پردازش منابع خود، از Plesk چشم پوشی کنید. می تواند سه نقش بسیار مفید را ایفا کند:

به عنوان یک سرور پشتیبان عمل می کند
پردازش مستقیم درخواست های ترجمه
آنها را به یک سرور راه دور تحویل دهید

نقش سرور پشتیبان را می توان برای نام های دامنه موجود (وب سایت ها و دامنه ها > نام دامنه > تنظیمات DNS) تغییر داد. در بخش بعدی هر نقش را مرور خواهیم کرد و نحوه تخصیص آنها را توضیح خواهیم داد.

اجازه نام های DNS

کل سیستم نام دامنه به صورت سلسله مراتبی مرتب شده است. به عنوان فضای نام دامنه شناخته می شود. این سیستم جهانی شامل تمام نام‌های دامنه ممکن است و به طور منطقی به «مناطق دامنه» تقسیم می‌شود. دامنه یک فضای نام کوچک است که آدرس های دامنه های خاص را ذخیره می کند. آدرس ها در یک فایل در سرور نام دیگری که دارای حقوق محلی است ذخیره می شوند. به عنوان مثال، هنگامی که یک مرورگر سعی می کند به www.forinstance.com دسترسی پیدا کند، آدرس IP خود را از سروری که دارای مجوز برای دامنه forinstance.com است بازیابی می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد DNS، اسناد مربوطه را بررسی کنید.

Plesk به عنوان سرور اصلی DNS

پس از خرید دامنه، ثبت کننده به شما اجازه می دهد تا تنظیمات ناحیه DNS را که مسئولیت دامنه شما و زیر دامنه های آن است را وارد کنید. شما می توانید بین اجازه دادن به ثبت کننده برای رسیدگی به این موضوع یا تفویض این مسئولیت به پلسک یکی را انتخاب کنید. اگر از این گزینه استفاده می کنید، می توانید منطقه ای از حساب خود را مدیریت کنید.

برای مشاهده اینکه چه رکوردهایی در حال حاضر در دامنه DNS وجود دارد و برای افزودن، تغییر و حذف رکوردها، به Websites and Domains > DNS Settings بروید.

برای افزودن ورودی روی افزودن ورودی کلیک کنید و سپس روی نام آن کلیک کنید تا آن را تغییر دهید. برای حذف ورودی‌ها، کادر کنار نام آنها را علامت بزنید و روی Remove کلیک کنید. با این حال، یک کلمه احتیاط – حذف برخی از رکوردها می تواند تأثیر مخربی بر عملکرد دامنه شما داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما از رکورد A خلاص شوید، به این معنی است که او دیگر نمی تواند آن را حل کند. اگر تغییراتی ایجاد می‌کنید که می‌خواهید بعداً لغو شوند، فقط روی Reset to Default کلیک کنید تا به رکوردهای پیش‌فرض DNS بازگردید. تمام تغییرات ایجاد شده در قلمرو DNS را لغو می کند و آن را مطابق مدل DNS برای کل سرور بازیابی می کند. شایان ذکر است که وقتی این کار را انجام می دهید، هر ورودی سفارشی که ممکن است به منطقه اضافه کرده باشید ناپدید می شود.

همچنین رکوردهای SOA را در زمینه DNS خواهید دید. با رفتن به وب سایت ها و دامنه ها > تنظیمات DNS > SOA می توانید مقادیر رکورد را مشاهده و تغییر دهید. اگر کادر استفاده از شماره سریال توصیه شده توسط IETF و RIPE را علامت بزنید، Plesk نحوه ذخیره شماره های سریال SOA را تغییر می دهد و آنها را از زمان بندی Unix به فرمت YYYYMMDDNN پیشنهاد شده توسط RIPE تغییر می دهد. بسیاری از ثبت کنندگان دامنه، معمولاً در اروپا، ممکن است از شما بخواهند که از این الگو استفاده کنید، بنابراین اگر ثبت کننده شما به شماره سریال SOA شما اجازه نمی دهد، همیشه می توانید این گزینه را فعال کنید.

Plesk به عنوان یک سرور DNS Slave

اگر می خواهید دامنه خود را به سرور DNS موجود و کاربر پیشرفته خود مجوز دهید، می توانید به Plesk اجازه دهید تا به عنوان یک سرور DNS برده (یا “ثانویه”) عمل کند. در این صورت پلسک یک کپی از منطقه شما را نگه می دارد و شما نمی توانید آن را از طریق پنل مشتری مدیریت کنید. سرور DNS Plesk تنها در صورتی استفاده می شود که سرور نام اصلی شما به دلایلی از کار بیفتد.

برای اینکه سرور DNS Plesk به عنوان نام سرور ثانویه عمل کند:

به وب سایت ها و دامنه ها بروید و روی نام دامنه کلیک کنید تا تنظیمات DNS آن را مدیریت کنید.
روی تنظیمات DNS کلیک کنید.
برای تغییر حالت سرور DNS روی Master / Slave کلیک کنید.
روی Add Entry کلیک کنید.
آدرس IP سرور اصلی DNS (master) را وارد کنید.
روی OK کلیک کنید و سپس روی Update کلیک کنید.
برای هر وب سایتی که به سرور نام دامنه ثانویه روی سرور شما نیاز دارد، مراحل 2-6 را مجدداً طی کنید.

برای فعال کردن سرور DNS Plesk به عنوان پشتیبان اصلی:

به وب سایت ها و دامنه ها بروید و برای انتخاب نام دامنه کلیک کنید تا بتوانید تنظیمات DNS آن را مدیریت کنید.
روی تنظیمات DNS کلیک کنید.
برای جابجایی بین حالت های سرور DNS روی Master / Slave کلیک کنید.

سوابق منبع اصلی منطقه استخراج خواهد شد.

تنظیمات ضبط کننده DNS در پلسک

اگر تصمیم ندارید از Plesk به عنوان سرور DNS استفاده کنید، باید تمام مدیریت دامنه را از طریق وب سایت ثبت کننده دامنه انجام دهید. برخی از ثبت کننده ها اجازه کنترل از راه دور دامنه DNS را می دهند. اگر این مورد برای ارائه دهنده هاست شما باشد، همچنان می توانید بدون توجه به موقعیت سرور معتبر خود، با استفاده از پنل مشتری، تغییراتی در دامنه DNS خود ایجاد کنید.

برای خاموش کردن سرویس Plesk DNS برای سایتی که در حال حاضر از سرورهای نام خارجی استفاده می کند:

به وب سایت ها و دامنه ها بروید و برای انتخاب نام دامنه کلیک کنید تا بتوانید تنظیمات DNS آن را مدیریت کنید.
روی تنظیمات DNS کلیک کنید.
روی Disable کلیک کنید.

هنگامی که DNS را برای منطقه خاموش می کنید، صفحه نمایش تازه می شود و فقط لیست سرورهای نام باقی می ماند. برای تأیید نحوه تأیید پیکربندی منطقه در سرورهای نام خارجی معتبر، می‌توانید روی این پیوندها کلیک کنید.

اگر می خواهید پیکربندی قلمرو ذخیره شده در سرورهای نام معتبر را تأیید کنید، این مراحل را دنبال کنید:

افزودن ورودی به سرورهای نقطه خاص که برای منطقه معتبر هستند: روی افزودن ورودی کلیک کنید، یک سرور نام را انتخاب کنید، روی OK کلیک کنید و سپس روی Update کلیک کنید.
این کار را برای هر سرور نامی که می خواهید آزمایش کنید انجام دهید. ورودی ها در لیست ظاهر می شوند.
روی ورودی هایی که ایجاد کردید کلیک کنید.

Plesk فایل دامنه را از سرورهای نام راه دور استخراج می کند و سپس سوابق منبع را بررسی می کند تا مطمئن شود که منابع دامنه به درستی فعال شده اند. نتایج تفسیر شده و روی صفحه نمایش داده می شود.

 

انتشارات نصب کنترل پنل پلسک روی سرورهای مجازی و پیکربندی DNS appeared first on Server.ir | نگرش جهانی، هاست ایرانی.