10 ترند برتر فناوری که باید در سال 2023 تماشا کنید

10 ترند برتر فناوری که باید در سال 2023 تماشا کنید

10 روند برتر فناوری که در سال 2023 نباید نادیده بگیرید

در اینجا ده روندی که باید در سال آینده به آنها توجه کنید آورده شده است:

ظهور 5G

نسل بعدی فناوری سلولی، 5G، نوید سرعت بالاتر و اتصالات قابل اعتمادتر از همیشه را می دهد. این امکان طیف وسیعی از فناوری‌های جدید مانند واقعیت افزوده و مجازی، اتومبیل‌های خودران و اینترنت اشیا (IoT) را فراهم می‌کند. انتظار می رود 5G در سال 2023 گسترده تر شود زیرا دستگاه ها و زیرساخت های بیشتری برای پشتیبانی از آن ساخته می شوند.

تسریع پذیرش ابر

رایانش ابری سال‌هاست که در حال افزایش است و هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت را نشان نمی‌دهد. در سال 2023، انتظار می رود کسب و کارها و افراد بیشتری از خدمات مبتنی بر ابر برای ذخیره سازی، محاسبات و موارد دیگر استفاده کنند. این روند همچنین باعث توسعه فناوری‌های جدید مانند محاسبات لبه و محاسبات بدون سرور خواهد شد که انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری بیشتری را ممکن می‌سازد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در حال حاضر شروع به متحول کردن بسیاری از صنایع کرده‌اند و انتظار می‌رود این روند در سال 2023 ادامه یابد. انتظار می‌رود شرکت‌های بیشتری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای خودکارسازی وظایف، بهبود کارایی و ایجاد نوآوری استفاده کنند. همچنین منجر به توسعه محصولات و خدمات جدید مبتنی بر هوش مصنوعی، مانند مراقبت های بهداشتی شخصی و دستیاران مجازی می شود.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا اینترنت اشیا به شبکه ای از دستگاه های متصل اطلاق می شود که می توانند داده ها را جمع آوری و تبادل کنند. در سال 2023، این روند ادامه خواهد یافت، زیرا دستگاه های بیشتری با اتصال و سنسور ساخته می شوند. این امر برنامه ها و خدمات جدید مانند خانه ها و شهرهای هوشمند و همچنین افزایش کارایی و اتوماسیون در بسیاری از صنایع را امکان پذیر می کند.

محاسبات کوانتومی به واقعیت تبدیل می شود

همانطور که مسائل پیچیده محاسباتی به واقعیت تبدیل شدند، تقاضا برای قدرت محاسباتی به شدت افزایش یافت. برای انجام این وظایف پیچیده و حل سریع مشکلات پیچیده، کسب‌وکارها نیاز به دسترسی به رایانه‌های سریع‌تری دارند که بتوانند از نظر عملکرد رقیب یا پیشی گرفتن از ابر رایانه‌ها باشند. اینجاست که محاسبات کوانتومی وارد عمل می شود.

در سال 2023، محاسبات کوانتومی از مفهومی که در کتاب‌ها آموزش داده می‌شود و در فیلم‌های فانتزی نشان داده می‌شود، به یافتن برنامه‌های کاربردی در زندگی واقعی تبدیل می‌شود. ما قبلاً شاهد بوده ایم که نقش مهمی در مراقبت های بهداشتی و صنعت مالی ایفا می کند. انتظار می رود صنایع بیشتری در سال 2023 از محاسبات کوانتومی به نفع خود استفاده کنند.

داده سازی

با وجود هزاران دستگاه اینترنت اشیا در اطراف ما که هر روز داده‌های ما را هم در محل کار و هم در خانه جمع‌آوری، پردازش و ذخیره می‌کنند، داشتن فناوری‌هایی برای تبدیل این داده‌ها به بینش‌های عملی مهم است. Datafiction نه تنها همه چیز را در فناوری های داده محور شکل می دهد، بلکه به شما کمک می کند تا تصمیمات هوشمندانه تری با داده های خود بگیرید.

این امر تقاضا برای دانشمندان داده، مهندسان داده و تحلیلگران داده را افزایش می دهد. توسعه درک عمیق‌تر از داده‌ها همراه با اتوماسیون می‌تواند به شما کمک کند تا از مسابقه پیشی بگیرید. دریافت گواهینامه علم داده می تواند شانس شما را برای گرفتن شغل نسبت به سایر متقاضیان افزایش دهد.

پرینت سه بعدی

نمونه‌سازی به روشی ارجح برای کسب‌وکارها تبدیل شده است تا به مشتریان خود کمک کنند محصول نهایی را تجسم کنند. متأسفانه هیچ راه حل مقرون به صرفه ای وجود نداشت تا اینکه چاپ سه بعدی عمومی شد. با ادامه توسعه فناوری، شاهد کاهش بیشتر هزینه آن خواهیم بود. سپس شرکت های بیشتری آن را پذیرفته و استفاده خواهند کرد. این کار ساخت سریع نمونه اولیه بدون متحمل شدن هزینه زیاد را برای آنها آسان تر می کند.

محاسبات لبه

فناوری دیگری که در سال 2023 محبوبیت پیدا خواهد کرد، محاسبات لبه است. ما در حال حاضر شاهد سرمایه گذاری بزرگ رهبران فناوری اطلاعات در محاسبات لبه هستیم. حتی کسانی که هنوز این کار را نکرده اند، به طور جدی به انجام این کار فکر می کنند. با توجه به الف پژوهش، 57% تصمیم گیرندگان گفتند که محاسبات لبه در دستور کار و لیست اولویت های آینده آنها قرار دارد.

رایانش لبه به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد بر ضعف‌های ابری مانند تأخیر و انتقال داده غلبه کنند. همه چیز را در لبه برای دسترسی فوری پردازش می کند و این فرآیند را کارآمدتر می کند. این نه تنها به به حداقل رساندن تاخیرها کمک می کند، بلکه یک تجربه کاربری عالی برای همه طرف های درگیر فراهم می کند. رشد تصاعدی در اینترنت اشیاء به این معنی است که این روند نیز باقی خواهد ماند.

بلاک چین

بلاک چین فقط ارزهای دیجیتال نیست. او فراتر از آن می رود. بلاک چین در سال 2023 شاهد کاربردهای جدید و موارد استفاده جدید خواهد بود. با پذیرش فناوری بلاک چین، تقاضا برای توسعه دهندگان بلاک چین افزایش خواهد یافت. توسعه دهندگان بلاک چین به شما کمک می کنند تا یک معماری ایجاد کنید که راه حل ها بر اساس آن پیاده سازی شوند.

واقعیت مختلط

فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مدتی است که وجود داشته‌اند، اما سال 2023 سالی خواهد بود که شاهد ظهور آن‌ها باشیم. مفهوم متاوره شروع به نزدیک شدن به واقعیت خواهد کرد و واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در قلب آن قرار خواهند گرفت. با ادامه کاهش دامنه توجه مصرف کننده، کسب و کارها تلاش خواهند کرد تا تجربه مشتری را تا حد امکان تعاملی و فراگیر کنند.